A korábbi hideg és száraz időjárás miatt sokáig stagnált a kalászos gabonaféléken fertőző sárgarozsda terjedése, most azonban a növényorvosok a kártétel járványszerű megerősödéséről számolnak be. Sárgarozsda járványtól kell tartani mind az őszi, mind pedig a tavaszi vetésű kalászos gabonákban – számolt be dr. Aponyi Lajos a legújabb szántóföldi előrejelzésében a novenyvedoszer.hu-n.

Mint írja, emiatt a már fertőzött és a fertőzésnek kitett területeken haladéktalanul el kell végezni mind a preventív, mind pedig a kuratív jellegű lombvédelmet. A kezelésekhez olyan hosszú hatástartamú gombaölő szereket javasol, melyek egyúttal más kórokozók ellen is hatékonyak, mert a sárgarozsda mellett rohamosan terjed a felső levélemeletek és a zászlóslevél irányába a szeptória, a rinhosporium, a lisztharmat, a pirenofora is.

kalászos

Figyelni kell a kalászosokat – fotó: pixabay.com

Búza sárgarozsda fertőzés

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a felmelegedő időjárás egyre jobban kedvez a kalászfuzáriózisnak is, hiszen napokon belül kalászol az őszi búza, ezzel ez a növény is fogékonnyá válik a megbetegedésre.

Enyhe emelkedés figyelhető meg a gabonalevéltetű fertőzésnél, viszont a vetésfehérítő bogarak létszáma az észlelési szint alá csökkent, egyre kevesebb a frissen lerakott tojás. A lárvák károsítása a növekedésükkel arányosan nő, de néhány fertőzött góctól eltekintve alig változik – írja dr. Aponyi Lajos.

Most főleg a tavaszi árpa és zab vetéseket kell figyelni, mert itt nagyobb károkat képes okozni a vetésfehérítő bogár és lárvája.


Őszi káposztarepce

Az őszi káposztarepce fejlődésének jót tett a közelmúltban lehullott eső. A becők kitelítődése folyamatos, a korábbi védekezések eredményeképpen a kártevők egyedsűrűsége a veszélyességi küszöbérték alatt van, a száron és levélen a betegséget okozó gombák nagyobb arányú megjelenése egyelőre még várat magára.

repce

Repce – fotó: pixabay.com

Kukorica, napraforgó

A korán (idejekorán) vetett kukoricákon az alacsony hőmérséklet és a talajmenti fagy többfelé károsodást, sárgulást okozott, melyet bár nagyrészt kinőnek a növények, de visszaveti a fejlődésükben.

A fiatalkori kártevők közül a barkófélék, a sároshátú bogarak jelentős levélveszteséget okoztak a kukorica mellett a napraforgón is, ami szintén hátráltatja a növények intenzív fejlődését – olvasható a szakember cikkében.