Helyettes államtitkár úr, segítik-e az Ön munkáját az olyan rendezvények, mint a Szakmai Nap?

Segítenek, mert az információ nemcsak a gazdálkodónak, a termelőnek, hanem a döntéshozónak is igen fontos, mert így tudunk jó döntéseket hozni. A Szakmai Nap rendezvényének alapvető célja, hogy a lehető legmagasabb színvonalon próbáljuk meg – eddig talán a termelők, gazdálkodók nem megszokott módján – párbeszédre, interaktivitásra bírni a résztvevőket. Nemcsak monoton előadásokkal, hanem egyfajta kölcsönös információ- és javaslatcserével hozunk létre olyan szakmai műhelyeket, amelyek ad hoc módon, az OMÉK keretein belül képesek olyan kérdésekkel foglalkozni, amelyek valósan érintik az itt lévőket.

Említette az OMÉK-ot, amely megrendezésére a minisztérium nagy erőkkel készült. Mi fogadja a látogatókat

A 2017. évi OMÉK-ba valóban sok munkát fektettünk, az Agrármarketing Centrummal közösen, míg a Szakmai Nap szervezéséből az Agroinform hírportál is kivette részét. Azzal ugyanis, hogy az AMC visszakerült a tárca fennhatóságához, azt a szakmai profilt kívánjuk erősíteni, amely elemi igény volt a szakma és a tárca részéről. Ilyen formában tehát a két szándék egyesült, hiszen akár a konferenciák összeállításánál, akár a szakmai programok szervezésénél igyekeztünk a szakma minden rezdülését lekövetni. A közönség, a fogyasztó pedig természetesen megkapja mindazt, amire kíváncsi, így az OMÉK-on egybeér a város és a vidék.

Két éve volt az előző OMÉK. Látható-e a fejlődés?

Bízom benne, hogy igen, mert mindent megtettünk ezért. De valójában a közönség reakciói alapján mondhatunk véleményt. Ami a kiállítókat illeti, a Kárpát-medencei gazdálkodók bemutatkozására még nagyobb teret adtunk, mint korábban, a nemzeti összetartozás mezőgazdasági, élelmiszer-gazdasági oldalról történő erősítése érdekében. A fogyasztói igényekre is igyekeztünk reflektálni, bioszigetet építettünk, ahol az ökológiai gazdálkodásból származó termékeket mutatják be. Egyszerre követtük le a termelői, vállalati és a fogyasztói igények változását. Reményeim szerint az idei OMÉK minden igényt kielégít.

kép

Dr. Feldman Zsolt: "Az információ nemcsak a gazdálkodónak, a termelőnek, hanem a döntéshozónak is igen fontos, mert így tudunk jó döntéseket hozni." – fotó: Prág Ferenc

Végül: kapott-e az előadások során olyan muníciót, amit a jövőben Ön is hasznosít a munkájában?

A munkánk során mi is erősen figyelünk a kockázatok kezelésére. Kemény Gábor, az AKI igazgatója ezt a kérdést nem a megszokott módon járta körbe, hiszen nem csak a hagyományos természeti kockázatok kezeléséről, hanem az egyéni kockázatokról, egészségmegőrzésről is beszélt. Ilyen értelemben a kockázatkezelés komplexitása is világossá vált, s az is, hogy a gazdálkodók vállára nagy teher nehezedik azzal, hogy a kockázatok kezelése egyáltalán nem könnyű feladat.