A napraforgó és kukorica termesztéstechnológiájának egyik legkritikusabb eleme a vetés, mert az ott elkövetett hibák agrotechnikai-technológiai beavatkozásokkal később már nem kompenzálhatók. A jó vetéstechnika megköveteli a megfelelő magágyat, a vetésidő körültekintő megválasztását, az optimális termőtőszám meghatározását, a jó technikai állapotú vetőgép alkalmazását és a pontos vetést.

A kulcsszavak, szépen, sorban, egyenletesen – fotó: Mg Agrocenter

Az Mg Agrocenter tapasztalatai alapján az elmúlt években a vetőgépek technológiai szempontból minimális változtatásokon mentek keresztül, már ezeknél a berendezéseknél is inkább csak az autóiparban jellemző „facelift” jelenség figyelhető meg. Azt viszont mindenképpen meg kell említeni, hogy

egyre népszerűbbek az elektromosan vezérelt, ISOBUS technológiát használó modellek.

Magyarországon a gazdálkodók körében az figyelhető meg, hogy aki GPS technológiát már használ, az folyamatosan keresi is az újdonságokat, viszont többségében a jól bevált megoldásokat részesítik előnyben.

Vetőgépek vásárlásánál a véleményeket, visszajelzéseket most már jobban figyelembe veszik, mint magát a vételárat, de természetesen ez utóbbinak azért még mindig meghatározó szerepe van. Sőt van, aki csupán az ár alapján dönt, és szinte nem is érdekli a tartósság, vagy a munkavégzés minősége, darab-darab, és többé-kevésbé azért vessen is a berendezés.

A jó vetőgép egyik ismérve a rendkívül egyenletes tőszám – fotó: Mg Agrocenter

Magyarországon nem javaslom 12 soros vetőgép használatát, hiszen a 8 sorosnál nagyobb berendezéseket csak egybefüggő, sima talajon lehet igazán kihasználni, és hibamentesen alkalmazni. Ilyen típusú gépet elvétve vásárolnak nagyobb gazdálkodók, de momentán mi évi 1-3 darabot adunk el belőle a hazai piacra, és valamennyivel többet a szlovákiai, illetve a cseh gazdaságoknak. Az ilyen munkaszélességű gépek esetén igen fontos a vetőkocsik egymáshoz képest történő elmozdulása, illetve a segédanyagok biztonságos kijuttatása, és minél szélesebb a gép, annál nehezebb ezt kivitelezni fennakadás mentesen. Azonban elmondható, hogy pl. az elektromos ISOBUS rendszerrel rendelkező vetőgépek ezt tökéletesen képesek kiküszöbölni – nyilatkozta Berbekár Tamás, az Mg Agrocenter országfelelőse.

A Gaspardo MTE-R 300 6 soros vetőgépét ajánlanám a magyarországi specifikációjával, melynek fő jellemzője a rendkívül egyenletes tőszám és a beállított vetési mélység tartása még rossz minőségű magágy készítés esetén is – tette hozzá.

Fontos, hogy a berendezés a későbbiekben is fejleszthető legyen – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.

A Kuhn Center Magyarország Kft. meglátásai alapján a vetőgépek alapelvei nem változtak, továbbra is vannak szívott és nyomott levegős rendszert használó berendezések, viszont a kocsik meghajtásánál már tapasztalhatóak komoly fejlődések. Egyre több nagyobb gyártó fejleszt ki olyan vetőkocsi-meghajtást, ami a hagyományos lánchajtást elhagyva, közvetlenül a vetőelemre épített elektromos motorral hajtja a vetőtárcsát. Ezzel a technológiával már a fülkéből, külön kocsinként tudjuk állítani a tőtávot, így pedig már a differenciált vetés is kivitelezhető.

A gazdálkodók érdeklődnek az újdonságok, leginkább az automata szakaszolás és vezérlés iránt. A rendszer ára nagyon rövid idő alatt megtérülhet, hiszen ha a szemenkénti vetőgépet összekötik a saját GPS rendszerükkel, akkor a sorvezető GPS-e végzi a szakaszolást, amivel kiküszöbölhetik a rávetéseket.

A vetéssel alapozhatjuk meg az egész év sikerességét – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.

Általános tapasztalat, hogy gép vásárlásakor az egyik fő szempont az, hogy a későbbiekben is ki lehessen építeni rá különféle rendszereket, tehát továbbfejleszthető legyen. Sőt szemenkénti vetőgépnél már egyre többen a műtrágya tartály mellé még 2 db mikrogranulátum tartály beépítését szeretnék, hogy

egy időben akár 3 különböző anyagot is kitudjanak juttatni.

Én mindenféleképpen olyan vetőgépet ajánlok, amit a későbbiekben fokozatosan tovább tudunk fejleszteni. Ennek a kritériumnak pedig teljes mértékben megfelel a Kuhn Maxima szemenkénti vetőgép, ami elérhető 4-16 sorosig, függesztett vagy vontatott kivitelben, és akár vetőgép kombinációban is összecsatlakoztatható. Ha a traktorunk ISOBUS rendszerű, akkor mindenféleképpen az ISOBUS rendszerű munkagépek választása ajánlott, melynek a Kuhn Maxima tökéletesen megfelel – nyilatkozta Markovics Tamás, a Kuhn Center Magyarország Kft. termékmenedzsere.

Akcióban a Gamma Plus nagytestvére a Sfoggia Gamma Plus – fotó: Auditker Kft.

A hagyományos szemenkénti vetőgépekhez viszonyítva a technológia nagyot lépett előre – tudtuk meg az Auditker Kft.-től. Azzal, hogy a vetőelemeket rugóerő segítségével a talajhoz szorítják, precízebbé vált a vetési mélység még rögös talajkörülmények között is, ennek hatására

a vetési sebesség 5-6 km/h helyett elérheti akár a 10 km/h-t is.

A vetésellenőrző monitorok már nem csupán a vetőelemek helyes működését ellenőrzik, hiszen mára területteljesítményt, hektáronként kijuttatott magmennyiséget is számolnak. Előfordulnak olyan vetőgépek is, melyeknél a vetőelemek lánchajtását kardántengelyek végzik, melyekkel csökkenthető a meghajtás karbantartásigénye, továbbá a táblaszegésnél elemenként lekapcsolhatóak a vetőkocsik.

A gazdálkodók már egyre szélesebb körben érdekeltek a precíziós gazdálkodásban, ami a GPS alapú RTK jellel alkalmazott vetéseken, sorkövetésen alapszik. Vetőgépvásárlásnál a döntést nagyban befolyásolja a gépek árszínvonala, ami sajnos sok esetben a minőség rovására megy. További meghatározó tényező, hogy az adott típusú gép mögött mely cég, milyen szolgáltatással és alkatrész-ellátottsággal áll.

Kis és középméretű gazdaságoknak hibátlan választás a Gamma Plus – fotó: Auditker Kft.

Természetesen a talajadottságok befolyásolják a vetőgéptípus választást. Míg egy erősen kötött, köves talajra a duplatárcsás csoroszlyával ellátott robusztus vetőgépek ajánlottak, addig a középkötött, homokos talajokon a könnyebb felépítésű, olcsóbb, csúszócsoroszlyás vetőgépekkel is magas minőségű munkát végezhetnek a gazdálkodók.

Jelenleg hazánk piacát elárasztották az olcsó keleti gyártmányú duplatárcsás csoroszlyával szerelt vetőgépek. Ezekkel a legnagyobb probléma az, hogy gyakran van szükség alkatrész-utánpótlásra, sőt ezek ellátása akadozik is. Ezek alternatívájaként a legtöbb kis és középméretű gazdaságba tudom ajánlani a Sfoggia Gamma Plus típusú vetőgépet, mely török konkurensei árában nyugat-európai minőségben már nálunk is elérhető. További előnye, hogy alacsony önsúlyának köszönhetően ez a vetőgép egy MTZ-vel is gond nélkül üzemeltethető, és mivel a vetőelem a talajhoz közel helyezkedik el, kimagaslóan precíz munkára képes – mondta Acsai Miklós, az Auditker Kft. képviselője.

Ha a jövőben vetőgépet vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.