A konyhakertben és a gyümölcsfák között is sűrűsödnek a feladatok ilyentájt. A szikkadt talajon már vethetjük a borsót, a hagymát, esetleg sárgarépát, petrezselymet. A korábbi években ugyan már márciusra sorolhattuk a borsó vetését, idén azonban sok helyen várni kellett, hogy „pirkadjon” a föld, gond nélkül rá lehessen menni. Kenődő, sáros talajon nem érdemes sietni a kertészkedéssel, több bosszúságot termelünk magunknak, mint levesbe valót.

Borsó vetésével egyébként sem késhetünk el. Sokan ugyanis jóval később, az első vetés felszedése után is megismétlik a vetését egy frissen szedett borsóból főzött leves vagy főzelék reményében. Arra azonban figyeljünk, hogy a második vetés másik területre kerüljön, hogy a borsót ne borsó kövesse.

Van persze más lehetőség is a konyha folyamatos borsóellátására. Akkor a fajtákat kell úgy összeválogatni, hogy érési sorrendben kövessék egymást. Ezt még lehet egy kicsit tovább finomítani a vetésidők eltolásával is, amit régen úgy neveztek, hogy zöld futószalag.

burgonya

Esedékes a burgonyaültetés is – A szerző felvétele

Aki pedig nem a piacon vásárolt palántákkal akarja beültetni a konyhakertjét, annak

ideje hozzáfogni a palántaneveléshez is.

Sokan a kiürült tejfölös és ahhoz hasonló műanyag poharakba rakják el a magot, de nagyon megfelel erre a célra az a guriga is, amire a WC papírt tekercselik és amelyben a maroknyi földdarabka képes lélegezni. Míg meg nem erősödnek, kiültetésre alkalmassá nem gyarapodnak palántáink, addig akár az ablak közében is kedvezően tudnak fejlődni, csak az egyenletes fényellátásra figyeljünk, mert különben megnyurgulhatnak vagy féloldalasak lesznek.

Tápanyagellátásukra számos folyékony s kristályos készítmény között válogathatunk a gazdaboltokban, de csak módjával alkalmazzuk, mert a különböző növekedésstimuláló anyagok esetenként fellazítják a szöveteket, és kiültetve fogékonyabbak lesznek a különböző kórokozókra.

krókusz

Nyílnak a krókuszok – A szerző felvétele

Március elején látogassuk meg a telelésre pincébe, garázsba elrakott cserepes növényeket is. Rövidesen visszakerülhetnek a kertbe, megszokott helyükre. Addig is az elszáradt leveleket távolítsuk el, muskátlik esetében az elöregedett ágakat is levághatjuk, hogy a fiatal hajtásokra több ereje maradjon a növénynek. Egyúttal más szoba- és kerti cserepes növényeinknek az átültetését is programba vehetjük. Ilyenkor aki nem műanyagzsákba gyömöszölte a lehullott leveleket, hanem komposztálta, annak most jó hasznát veheti az átültetésnél.

Befejezésül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy márciusban esedékes a burgonyaültetés is. Aki a jó gazda gondosságával előcsíráztatta a gumókat, annak persze hamarabb fog zöldellni a burgonya sora.

Nálunk ugyan most még csak a krókuszok dugták ki sásszerű hegyes levélkéiket, igaz, a hó is foltokban még ott fehérlik a virágágyásban.