Egy merőben más energetikai hasznosítást jelent, amikor a hulladékokból bioolajat nyernek, és azt égetik el. Lényegében ezen az alapon vizsgálták az Amerikai Kutató Szolgálat (ARS) kutatói, hogy miként lehet a TGRP-módszerrel, azaz pirolízissel nyert nyers bioolajat bioüzemanyagként felhasználni.

A TGRP (petróleum reaktív pirolízis) révén a bioolajokból úgy tudják kivonni az oxigént, hogy nincs szükség katalizátorra. Ezáltal nemcsak az oxigénszint, hanem a savasság is csökken. A módszer létjogosultságát az is aláhúzza, miszerint az USA-ban egyre nagyobb az igény bioolajok iránt.

A 2007-es energiafüggetlenségi és -biztonsági törvény értelmében 2022-ig 36 milliárd bioüzemanyagot kellene előállítani. Ezen belül 21 milliárd gallont nem élelmiszer-alapanyagú forrásból kell nyerni. Ezért is értékelődött fel a mezőgazdasági és háztartási hulladékok (fa, energiafű, állati trágyák) bioüzemanyag-termelésben való hasznosítása.

trágya

Felértékelődött a mezőgazdasági hulladékok bioüzemanyag-termelésben való hasznosítása –fotó: Shutterstock

A mezőgazdasági hulladékok nagy távolságokra történő költséges szállítása helyett a biomassza átalakításáról helyben kellene gondoskodni – mobil reaktorokkal. A TGRP alkalmazásával tehát a farmokon lehetőség nyílik a hagyományos pirolízises módszernél jobb minőségű olaj előállítására, ráadásul helyben, azaz magán a farmon.