A kőrisfa az erdők egyik legfontosabb fája. Az Egyesült Királyságban és Európa nagy részén őshonos. A kőris, csakúgy, mint a fagyal, az olíva és az orgona, az „olajfafélék” növénycsaládjába tartozik. Magassága 9-15 m, de elérheti a 20-27 m-t is, törzsének kerülete átlagosan 1,5-1,8 m, de kivételes esetekben 6 m is lehet.

Az európai irodalomban gyakran fellelhetőek a kőrisfára való hivatkozások, mivel a görögök és rómaiak kemény fájukból lándzsát készítettek, a rómaiak mezőgazdasági szerszámok készítésére is felhasználták.

Minthogy az említett kártevő (Agrilus planipennis) az USA-ba bekerülve ott őshonos természetes ellenségek támadásának nincs kitéve, vészesen felszaporodott és tömegesen terjed. Az Agrárkutatási Szolgálat (ARS) a katasztrófa megállítására keresi a kártevő őshazájában a természetes ellenségeket, hogy azokat az USA-ba behozva fel tudja használni a kártevő visszaszorítására.

kőrisfa

A kőrisfa az erdők egyik legfontosabb fája – fotó: Shutterstock

Észak-Kínában három parazita darázsféleségre figyeltek fel (Oobius agrili, Tetrastichus planipennisi, Sphathius agrilii). Az előbbi a kártevő tojásait, az utóbbi kettő a lárvákat támadja meg. Különösen szép eredményeket értek el a Tetrastichus planipennisi felhasználásával Közép-Michiganben, ahol kibocsátásukkal a kártevő populációnövekedését jelentősen vissza tudták szorítani.

Az invazív fajok komoly problémát jelentenek az erdőgazdálkodásnak és a mezőgazdaságnak. Egyszerű meghatározás szerint ezek olyan tájidegen fajok, amelyek agresszíven és nagy tömegben terjednek, tűrőképességük, szaporodó- és terjedőképességük révén elfoglalják a természetes és az ember alkotta élőhelyeket. Az éghajlatváltozással pedig a veszély egyre nő, mivel a melegebb átlaghőmérsékletek és más, ezzel járó változások újabb rovarkártevők és kórokozók elterjedését segíthetik elő.