Gyakori kifogás a gazdák körében az, hogy „Úgysem fizet a biztosító, miért kössek növénybiztosítást?” Ezért megkérdeztük Győri Krisztiánt, az Agrár Biztosító kárszakmai koordinációért felelős munkatársát, hogyan tudnak gyors és bürokráciamentes támogatást adni a gazdáknak.

Az autó vagy lakásbiztosítások esetében kialakult a magyar társadalomban egy negatív tónusú sztereotípia a kárszakértőkkel szemben. Az alábbi interjúban megmutatjuk, hogy a mezőgazdaságban mennyire nem helytállóak ezek az előítéletek. Hiszen egy vérbeli kárszakértő amellett, hogy agrár szíve van, partnerként tekint az ügyfelére. Emiatt arra törekszik, hogy a gazda megkapja a jogosan járó kártérítést.

Bár minden gazdálkodó azt szeretné, ha az elvetett magból bő termés lenne aratáskor, ha néhány hónap múlva kombájnok és betakarítógépek rónák a köröket a termőföldön, de a klímaváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló természeti csapások sokszor keresztbe húzzák a számításaikat. Ezt kivédendő – nagyon helyesen – egyre több gazdálkodó köt valamilyen biztosítást.

Az előrelátók ma már nem bíznak semmit a véletlenre, és növénybiztosítással védik vállalkozásukat a káreseményekkel szemben. És ha már van élő szerződése, érthetően szeretne mindenki minél előbb és minél egyszerűbben a kárért járó összeghez hozzájutni. Ebben nyújthat segítséget számukra a kárszakértő.

káresemény

A klímaváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló természeti csapások gyakran okoznak jelentős károkat – fotó: Agrisk.hu

Pontosan miből áll egy kárszakértő munkája?

Ha azt a kérdést teszi fel nekem, hogy mi a feladatom, arra egyszerűbb a válasz. Hivatalosan a lábon álló szántóföldi és szabadföldi kertészeti növénykultúrák elemi károk okozta hozamcsökkenésének a megállapítása. Azon dolgozunk, hogy a lehető legrövidebb időn belül a legkompetensebb segítséget nyújtsuk a gazdálkodóknak. A munkánk azonban ennél sokkal összetettebb. Egyszerre kell agronómusnak, pedagógusnak és egy kicsit pszichológusnak is lennünk.

Mit, miért és hogyan csinálnak a kármegállapítás során?

A kárfelmérés nagy szakértelmet és precizitást követel meg a kárszakértőktől. Azt a metodikát, amit a képzéseink során sajátítunk el, több mint hét évtizedes komoly, nyugat-európai egyetemeken kikísérletezett, majd a gyakorlatban is felhasznált tudáshalmaz támasztja alá. Mindenkori célunk az objektív kármeghatározás. A mi szakértőink kármegállapításai mindig méréseken alapulnak. Éppen ezért nem helyénvaló az időnként tévesen használt „kárbecslő” kifejezés, hiszen mi sosem becsüljük a kárt, hanem méréseinkre alapozva megállapítjuk azt.

Kíváncsi vagy, mennyibe kerülne növényeid védelme?

Az Agrisk kalkulátorával most 2 perc alatt díjat mutatunk több biztosítóra is. Miután kalkuláltál, 24 órán belül vagy a következő munkanapon szakértő munkatársunk felhív és pontosítjuk az igényeidet, megvizsgáljuk, milyen kedvezmények adhatók – igyekszünk megtalálni számodra a legmegfelelőbb növénybiztosítást.

kalkulálok

Hogyan dolgoznak, milyen innovatív eszközöket használnak a munkájuk során?

Természetesen a legmodernebb technikai felszerelések állnak a kárszakértők rendelkezésére. A kárfelvételezést egy speciális, erre a célra fejlesztett szoftver segítségével végezzük a fent említett objektív kármegállapítás jegyében. Cégünk mindig nagy hangsúlyt fektetett az innovatív környezetvédelemre is. A kárrendezés aktuális státuszát partnereink a biztosító ügyfélportálján követhetik nyomon. Munkánkban műholdképek, hőtérképek, drónok állnak segítségünkre.

Milyen képzettséggel, végzettséggel rendelkeznek?

Az Agrár Biztosító kárszakértői a legkülönfélébb mezőgazdasági végzettséggel rendelkező szakemberek, egyvalami közös bennünk: mindannyian kötődünk a mezőgazdasághoz.

Sokan elégedetlenek/ bizalmatlanok a kárszakértő munkájával szemben. Mit tudnak tenni ennek a sztereotípiának a javítása érdekében? Hogyan tudják a gazdák bizalmát elnyerni?

Valóban, ezzel a sztereotípiával mi is gyakran találkozunk, leginkább új ügyfeleinknél. Sajnos ez a rossz tapasztalatból adódik. Én személyes küldetésemnek és célomnak is tekintem, hogy ezen változtassak. Szeretném, ha ügyfeleink a termelés során partnernek kezelnének bennünket. Ez egy nagyon komoly feladat, de jól működő módszereinkkel és a többször említett objektív kármegállapítással korántsem lehetetlen. Empátiás készségünk a mezőgazdasági kötődésünk és szakmai jártasságunk okán sokkal nagyobb az ügyfelek irányába, hiszen mi magunk is a saját bőrünkön érezzük nap, mint nap az időjárás viszontagságait, annak kiszámíthatatlanságát.

A szaktudás és kompetencia, a természet és a gazdálkodás szeretete hamar olyan légkört biztosít a kárfelmérés során, ahol az ügyfél képes elfelejteni a „hagyományos” biztosító-ügyfél nexust. Mi nem misztifikáljuk a tevékenységünket, éppen ellenkezőleg. Nemcsak megosztjuk velük az észrevételeinket, de be is vonjuk a gazdálkodót a mérési folyamatokba.

Hogyan, milyen szempontok alapján áll össze egy szakmai stáb?

Ez több tényező függvénye. Maximális figyelmet fordítunk arra, hogy adott növénykultúrára specializálódott, kiemelten felkészült kárszakértő járjon el a felmérések során, legyen szó szántóföldi, kertészeti kultúrákról, szőlőről vagy épp egyéb gyümölcsről.

Ön miért választotta ezt a munkát?

Kárszakértőként kezdtem a pályafutásomat az Agrár Biztosítónál 2013-ban. Akkor leginkább a tanulás, az új agro-technológiai módszerek megismerése motivált. Nagyon jó volt a mindennapok monotonitásából kimozdulni, új termelőket megismerni. Az Agrár Biztosító kárszakmai koordinátoraként ma már az elsődleges feladatom a folyamatosan bővülő kárszakértői csapat képzése, a minőségbiztosítási feladatok ellátása, illetve a kárfelvételezésekben résztvevő teamek összeállítása. Nagyon érdekes, inspiráló munka.

Miben tudják segíteni a gazdákat?

Kiszámíthatóbbá, biztonságosabbá tudjuk tenni a termelési folyamatot, ami a mai piaci helyzetben véleményem szerint elengedhetetlen.

Melyek a leggyakoribb kártípusok? Mire fizetnek nagyságrendben a legtöbb kártérítést?

Régiónként, illetve évjáratonként is nagyon változó. 2022-ben például az évszázados aszály jelentette a legnagyobb kihívást. A tavalyi esztendőben erős viharok jellemezték a késő tavaszi, koranyári időjárást, amely leginkább a gabonákban okozott kárt. De természetesen a jégverés is olyan tényező, amellyel mindig számolni kell.

A biztosító a feltételekben pontosan meghatározza, hogy milyen kockázatot vállal, illetve mi számít biztosítási eseménynek, és ez alapján mennyit fizet.

Voltak olyan esetek, amikor ezt a kárt agrotechnológiával megelőzhették volna a gazdák?

Helyes agrotechnikával sokszor megelőzhető vagy csökkenthető a kár, persze a kockázat típusának függvényében. Kárszakértőink gyakran nyújtanak segítséget e téren is a gazdálkodóknak és osztják meg velük szívesen saját tapasztalataikat.

Biztosítsd azt, amiből élsz!

Az Agrisk kalkulátorával most 2 perc alatt díjat mutatunk az Agrár biztosító ajánlata mellett több biztosítóra is. Miután kalkuláltál, 24 órán belül vagy a következő munkanapon szakértő munkatársunk felhív és pontosítjuk az igényeidet, megvizsgáljuk, milyen kedvezmények adhatók – igyekszünk megtalálni számodra a legmegfelelőbb növénybiztosítást.

kalkulálok