A talajerő-gazdálkodásban a 60-as évek végétől Magyarországon is a szerves trágya használatának jelentős visszaszorulása mellett rohamosan előretört a műtrágyák alkalmazása. A műtrágya ára viszonylag alacsony volt, és mivel a műtrágyák nemcsak pótolják a talajból elvont növényi tápanyagokat, mint a szervestrágyák, hanem növelik is azok mennyiségét, a terméshozam ugrásszerű növekedését eredményezték.

A műtrágyák használata jól gépesíthető, csökkenti az élőmunkaigényt, a műtrágya hatására a termés növekedés közvetlenül az adott évben jelentkezhet. Napjainkra egyre fontosabb szempont a talaj tápanyag ellátottságának és az ott termesztendő növény tápanyagszükségleteinek figyelembevétele, ezáltal a szükséges tápanyagok kijuttatása költséghatékony módon.

Nagyon fontos, hogy a növények tápanyagszükségleteit figyelembe vegyük – fotó: EuroChem Agro Hungary Kft.

Az EuroChem Agro Hungary Kft. tapasztalatai alapján a műtrágya felhasználás tendenciájában felfedezhető enyhe növekedés, de a kijuttatott hatóanyag mennyiségét figyelembe véve messze elmaradunk a Nyugat-Európai viszonylathoz képest. A magyarországi NPK műtrágya kínálatban alapvetően két típus jelenik meg, a komplex és a kevert.

Nincs jó vagy rossz választás,

de az okszerű és költséghatékony tápanyagellátás felé vezető út legfontosabb mérföldkövei, a talaj tápanyag ellátottságának és az ott termesztendő növény tápanyagszükségleteinek figyelembevétele, hogy ezáltal költséghatékonyan, csak a kizárólag szükséges tápanyagokat vásároljuk meg.

Az elmúlt években a műtrágyák fejlődési tendenciája egyértelműen megfigyelhető, hiszen a hatóanyagdózisok növelése már nem megoldás. Újabbnál újabb termékkomponensek és gyártási technológiák, a növény tápanyagfelvételét optimalizáló talajaktivátor összetevők, és egyéb, magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek jelennek meg a piacon, és harcolják ki eredményeikkel az elismerést. Az egyre kiszámíthatatlanabb tavaszi csapadék miatt előtérbe került a folyékony műtrágyák használata. Fokozott előnye, hogy a kijuttatott nitrogén csapadéktól függetlenül hasznosul, illetve a nitrogén hatóanyag ára a folyékony műtrágyákban a legkedvezőbb.

Nagyon fontos a műtrágya megfelelő tárolása  – fotó: EuroChem Agro Hungary Kft.

A termékpalettánkon szereplő Fertisol 25N+5P termékben a foszfor oldat formájában van jelen, növényspecifikus összetételben kalászosokra Cu kiegészítéssel, kukorica kultúrához Zn kiegészítéssel is elérhető. A tavaszi folyékony nitrogénnel együtemben történő kén kijuttatáshoz a Fertisol 24N+3S-t ajánlom. Általános felhasználású termékünk az UMG MICRO StarterMax 10-46, illetve növényspecifikus termékeink és mikrogranulátumaink is megtalálhatóak kínálatunkban. Az igazán kénigényes kultúrákat termesztőknek ajánlom a MASSulfix 24N+12S készítményünket, amit repce kultúránál bórral tudunk kiegészíteni – nyilatkozta Szabó János, az EuroChem Agro Hungary Kft. értékesítési csoportvezetője.

Kiszórás előtti utolsó ellenőrzés  – fotó: ICL Specialty Fertilizers

Az ICL Specialty Fertilizers meglátásai alapján műtrágyavásárlásánál a legfontosabb vásárlási szempont a jövedelmezőség, hiszen vannak gyenge anyagok a piacon, melyeket gyakran jellemez az alacsony ár. A gazdaságunknak megfelelő műtrágya kiválasztása nagyon sok paramétertől függ (tisztaság, alapanyagok típusa, összetétel, homogenitás, hatóanyagok mennyisége, ár, mikroelemek mennyisége stb.), melyeket minden esetben komplexen kell szemlélni.

Jelenleg a piacon egyértelműen látható, hogy a komplex műtrágyák a keresettebbek, pedig sok esetben a kevert műtrágyák minősége a jobb. Az, hogy melyik műtrágya típusból fogy több, elsősorban régiófüggő, a jelenlévő gyártók, forgalmazók, szaktanácsadók “népszerűsége” határozza meg. Persze minden gyártó igyekszik fejleszteni a minőséget, új, innovatív megoldások is születnek, kezd előretörni a precíziós gazdálkodás, de sajnos a marketing egyelőre még jobban erősödik, mint a minőség.

A megfelelő műtrágyát, jó időben, kellő mennyiségben alkalmazzunk  – fotó: ICL Specialty Fertilizers

Ha az elmúlt évek műtrágya-felhasználását nézzük, jól látható, hogy a szerves trágyák mennyiségi csökkenése és minőségének romlása miatt a növekvő a tendencia, azonban ezzel szemben van egy ellentétes folyamat, amit az ésszerű mennyiségre való törekvés vált ki, mely a költségek csökkentésének igényével párosul.

Minden növénykultúrához – legyen az szántóföldi, vagy kertészeti – van műtrágya ajánlatunk, kezdve az alapműtrágyáktól a vízoldható komplexeken és a levéltrágyákon át a speciális segédanyagokig. Mindezt általánosan, vagy kinek-kinek személyre szabottan is kínáljuk – mondta Gócza Szabolcs, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadója.

Szóráskép vizsgálata mérőtálcákkal – fotó: Borealis

Műtrágya-vásárláskor érdemes óvatosnak lenni az olcsó, feltűnően piaci ár alatti termékekkel, mivel bizonytalan lehet az összetételük. A legfontosabb, amivel el lehet kerülni nagyon sok kellemetlenséget az az, hogy ismert gyártótól vásárolunk – tudtuk meg a Borealis L.A.T Hungary Kft.-től. Ha olyan terméket kínálnak, amely ismeretlen számunkra, kérjünk a kereskedőtől termékspecifikációt, amennyiben ezt nem tudja biztosítani számunkra, úgy álljunk el a vásárlástól.

Az elmúlt időszak adatait figyelembe véve megállapítható, hogy a 2000-es évtől folyamatosan emelkedik a műtrágya-felhasználás, ezen belül is a N-műtrágyák használata. Ezek közül a legjelentősebb változás a MAS (mészammonsalétrom) műtrágyáknál figyelhető meg, amelyeknek jelentősége egyre nagyobb az egyszerű AN- (ammónium-nitrát) műtrágyákkal szemben, ami annak köszönhető, hogy jelentős jogszabályváltozás, szigorítás következett be az AN-műtrágyák tárolása és szállítása területén.

Ha jó a termés, a gazda is mosolyog – fotó: Borealis

Az elmúlt időszakban a műtrágya-felhasználás jelentősen elmarad az EU országaitól, sőt a ’80-as évek Magyarországának nagyüzemi gazdálkodásában felhasznált hatóanyag mennyiségétől is, de a 90-es évek mélypontja óta egyenletes emelkedés tapasztalható.

Jelenleg a felhasznált hatóanyag-mennyiség 90 kg/ha körül alakul.

A termelési szint növekedése elvárná a műtrágya-felhasználás további emelkedését, de a mai kor kihívásai megkövetelik a gazdáktól azt, hogy a kijuttatott anyag minél hatékonyabban hasznosuljon a növénytermesztésben. Szerencsére a precíziós gazdálkodásnak és a N-szintet meghatározó készülékeknek köszönhetően ehhez egyre több technológiai segítség áll rendelkezésre.

A Borealis L.A.T Hungary Kft. a repce és gabonafélék tavaszi fejtrágyázásához a MAS-t és az ammónium-nitrátot javasolja, az azonnal felvehető nitrogénhatóanyag-tartalmuk miatt. Ahol esetleg elmaradt az őszi NPK-alaptrágyázás, ott érdemes lehet az első tavaszi szórással ezt pótolni. A tavaszi kultúrák tápanyag-ellátásához kiváló alapot biztosít például a COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn összetételű NPK-műtrágya, magasabb káliumigény esetén a COMPLEX 14/10/20 +10SO3 terméküket ajánlják. Megfelelő kálium-ellátottság esetén elegendő lehet egy NP-műtrágya, például a COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn használata is, a nitrogénigény biztosításához pedig a NAC 27N termék kijuttatását javasolják.

Ha a jövőben műtrágyaszóró berendezést vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.