Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow Termékdíjaira pályázat útján lehet nevezni, azonban az Év Magyar Mezőgépe Díj ettől eltérő módon talál gazdára. Erre a díjra ugyanis nem lehet pályázatot benyújtani, hanem teljesen független módon, a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya által delegált szakmai zsűri döntése alapján lehet elnyerni a címet.

Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow első, szerdai napján végigjárta a bíráló bizottság az összes pavilont és végignézték 2019. év magyar mezőgépfejlesztéseit. A látottak alapján döntötte el a független zsűri, hogy melyik fejlesztés méltó leginkább a 2020 Magyar Mezőgépe cím elnyerésére.

Idén is három díjat adott át a bizottság a hazai fejlesztőknek és gyártóknak, amelyet 39 cég esélyes termékei közül választottak ki.

A harmadik díjat az OMIKRON Kft. nyerte el dupla szerelvényes sorközművelő kultivátorával, amely a mechanikus gyomirtással egy menetben képes folyékony műtrágyát kijuttatni, sőt, akár folyékony halmazállapotú egyéb inputanyagot is – például baktériumkészítményt – hiszen egy szintén saját gyártású fronttartály is kapcsolódik a munkagép-kombinációhoz. Természetesen az eszköz magyar fejlesztésű és -gyártású gép.

OMIKRON stand a díjnyertes munkagéppel a 2020-as AGROmashEXPÓ és AgrárgépShow kiállításon – fotók: Agroinform.hu / Igric Dominika

Második helyezést ért el BUSA LTH-5 térállítású középmély-lazító, amelyet a BUSA Bt. mérnökei fejlesztettek.

A díjátadó ünnepségen a Busa Bt. munkáját kiemelt elismerésben is részesítettek, amiért kis gépgyártó vállalatként sikert ért el a 2019-es hannoveri AGRITECHNICA kiállításon.

Ezüstérmes gép a BUSA Bt. standján a 2020-as AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon – fotók: Agroinform.hu / Igric Dominika

Az első díjat a CLAAS Hungária Kft. nyerte el a CONVIO FLEX 930-as hevederes vágóasztallal – így ez az eszköz érdemelte ki a az Év Magyar Mezőgépe 2020 kitüntető címet.

A szalagos vágóasztalokat ott használják, ahol alacsonyabb növénykultúrákat kell egészen közel a talajhoz betakarítani, vagy nehezek a betakarítási körülmények (például fekvő termény).

A CONVIO FLEX vágóasztalt a flexibilis kaszasínnel az univerzális terményekhez, mint például búza, repce, szója, borsó, fű, stb. fejlesztették ki. A CONVIO (merev kaszasínnel) különösen alkalmas a gabonához és repcéhez.

A díjazott vágóasztal bemutatkozott a nagyközönség előtt is az AXIÁL-standon – fotó: Agronform.hu / Igric Dominika

A CLAAS Hungária Kft. kompetenciaközpontként 30 fejlesztőmérnökkel dolgozik hazánkban és – többek között – az egész világot ellátják a CLAAS vágóasztalokkal és ferdefelhordókkal. E tekintetben a globális igények ellátása nem csak a gyártást jelenti, hanem ez a munka a kutatásra-fejlesztésre is kiterjed.

Gratulálunk mindhárom díjazott gép fejlesztőinek!