Az elemzés szerint a legtöbben a mészammon-salétromot (MAS) keresték, de a szuperfoszfát, a kálium-klorid és az NPK 15:15:15 műtrágyák forgalma is magas volt, bár a tavalyi év hasonló időszakához hasonlítva nem volt jelentősebb eltérés.

Az árszinteket tekintve, a szuperfoszfát vált olcsóbbá, a tavalyi árhoz képest idén augusztusban majdnem 20%-kal alacsonyabb áron lehetett beszerezni, a többi input-anyag ára esetében nem volt érzékelhető 1-2%-nál nagyobb eltérés. A nitrogénalapú műtrágyák ára kis mértékben csökkent.

műtrágya

A nitrogén-alapú műtrágyák ára kis mértékben csökkent – Fotó: pixabay

A növényvédő szerek frontján ennél jóval színesebb a kép: a gyomirtó szerek értékesítési volumene hasonlóan alakult a 2019 augusztusához, a gombaölők iránti kereslet valamelyest csökkent, a rovarölő szerek kereslete azonban ötszörösére emelkedett.

A hónap legnagyobb forgalmú szerei a Roundup Mega gyomirtó és a teflutrin hatóanyag tartalmú Force 1,5G rovarölő voltak. A Force 1,5G talajfertőtlenítő keresettségének növekedése valószínűleg azzal magyarázható, hogy kivonták a forgalomból a korábban széles körben alkalmazott csávázószereket.

A Roundup Mega tavaly is a legkeresettebb gyomirtó szer volt, deszikkálásra is alkalmas vegyszer. A keresettségi sorrendben az előző évben a következő növényvédő szerek a Vitavax 2000 (csávázószer és gombaölő) valamint a Cherokee voltak.

Az ezekben lévő hatóanyagokat tavaly év végén vonták ki a forgalomból, és 2020. márciusáig lehetett felhasználni.

gyomirtó

A hatóanyag kivonások miatt tartalékolnak a gazdák a bevált szerekből – Fotó: pixabay

Az előző év augusztusához képest a növényvédő szerek árai a Pictor SC és a Laudis kivételével magasabbak voltak. A legnagyobb áremelkedés az adatok alapján az állományszárító Reglone Air terméknél volt jellemző.

A változások magyarázataként több szempont is felmerül:

  • A nitrogénalapú műtrágyák árcsökkenésében valószínűleg az is szerepet játszik, hogy nőtt a hazai műtrágyagyártás mértéke – a Nitrogénművek Zrt. vezetése a napi.hu-nak nyilatkozott korábban arról, hogy a földgáz és a kőolaj ára jelentősen megnőtt a koronavírus járvány miatt, ezért harmadával nőtt a vállalat műtrágya-előállítási volumene.
  • A hatóanyag kivonások miatt a gazdálkodók tartalékolnak, többet vásároltak egyes növényvédő szerekből.
  • A növényvédő szerek árában növekedés volt jellemző, a Reglone Air ára valószínűleg annak köszönhetően emelkedett, hogy nem sokáig használhatják már a gazdák, idén is csak a szükséghelyzeti engedély adott rá lehetőséget.

A hatóanyag-kivonások a mezőgazdaság minden területén kihívásokat jelentenek, korábban erről itt írtunk.