A precíziós gazdálkodás jelenlegi formájában sok esetben inkább szól a meglévő technológiák megfelelő felhasználásáról, mint új technológiák kifejlesztéséről. Természetesen az új gazdálkodási formák is teret hódítanak, illetve készülnek olyan termékek, amelyek felhasználása a mezőgazdaságban is felügyeltebb, „precízebb" gazdálkodást eredményez. Viszont jelenleg költséghatékonyabb és biztonságosabb olyan eszközökkel kezdeni a digitalizációt, amely iparban kipróbált technológiák alapszik, és ezáltal lehetséges a mezőgazdaság igényeire szabni.

Cégünk mezőgazdasági üzletága, az OkosFarm, partnereivel szoros kapcsolatot tart fent, annak érdekében, hogy első körben halljuk meg a gazdálkodó cégek problémáit és ezek segítségével hozzuk létre újabb rendszereinket, amelyek ezekre a problémákra jelentenek. megoldást.

Az alábbiakban egy olyan rendszer mutatunk be, amely a termény és takarmány előállítás területén lehet hasznos minden olyan cégnek, amely szeretné a szállítási vagy fogadási időket kitolni, biztonságosabb szállítást és minél kevesebb hibafaktort szeretne a szállítási folyamatba. Ezekkel együtt egy visszakövethető és teljesen felügyelt folyamatot szeretne.

Cégünk mezőgazdasági üzletágát – az OkosFarmot – egyik partnerük olyan problémával kereste meg, hogy olyankor is – például éjszaka vagy munkaidőn kívül – tudjanak takarmányt szállítani a gyárból a vásárlóik telephelyére, amikor éppen nem tartózkodik személyzet a telepeken, így sem a bejutás, sem a megfelelő takarmánysilók megtalálása nem volt megoldható.

Ez egy érdekes feladatnak ígérkezett. Jelenlegi rendszereinket felhasználva próbáltuk megtervezni azt a megoldást, amely a telephelyre való munkaidőn kívüli bejutást és a takarmánysilók azonosítását is segíti. További problémát okozott az is, hogy a sofőrök, még ha meg is találták a silókat, bizonyos esetekben rossz takarmányadagoló kart húztak meg a kamionokon, a takarmányok összekeveredésével hatalmas károkat okozva a felhasználónak és a gyártónak is.

Kamerás rendszámfelismerő beléptetés

A munkaidőn kívüli belépés megoldására kamerás rendszámfelismerő és beléptető rendszert használtunk. A rendszer a bejelentett érkező szállító rendszámát felismeri a belépési ponton, majd kinyitja neki a sorompót, és amint elvégezte a telephelyen a munkáját, a kilépéskor ugyanezzel a cselekvési sorral záródik az ő belépési jogosultsága. A cég a már több éves tapasztalatai és sikerei alapján bátran merte ajánlani az IP kamerákat, amelyek segítségével ellenőrizhető és megfigyelhető a megfelelő kamionok átjárása. Az illetéktelenek éjszakai behatolását is rögzíti és jelzi. A rendszer a nap 24 órájában rendelkezésre áll, így nem igényel állandó felügyeletet és személyzetet.

Ennek köszönhetően egész éjjel folyhat a munka. A kamerák felvételei bármikor visszanézhetők, ezáltal a mulasztásokat, az esetlegesen tévesen elvégzett (rossz siló feltöltése) feladatokat is nyomon lehet követni.

A silók azonosítása és adatkinyerés QR-kód olvasással

A takarmánytárolók azonosítása már egy komolyabb feladat volt, hisz itt nem csak a silók adatait kellett megjelenítenünk a sofőr számára, hanem a szállított áru helyét is hozzá kellett illesztenünk a rendszerhez.

rendszámfelismerő rendszer takarmányszállító kamion

Rendszámfelismerő rendszer azonosítja a kamionokat – fotó: Okosfarm

Ennyi adat megjelenítéséhez a silókat QR-kódokkal szereltük fel, amely, amelyek egy telefonos applikáció segítségével egyszerű és gyors azonosítást eredményeznek. Így a sofőr a megfelelő siló mellé tud parkolni, elkerülve a tévesztést. A sofőröknek csupán annyi a teendőjük, hogy a telefonjukra előzetesen letöltött alkalmazással leolvassák a feltüntetett kódot. Így azonnal megjelenik a siló azonosítója és a töltendő áru. További biztosítékként, ezzel egyidejűleg a silók mellett található megfelelő takarmányadagoló kar jelző lámpája felvillan. Ez jelzi a sofőrnek, hogy pontosan melyik silóval kell neki foglalkoznia, így elkerülhető, hogy összekeveredjenek a takarmányok.

kód felismerőrendszer

A szállítást végző sofőr egy okostelefon és egy kód segítségével azonosítja magát – fotó: Okosfarm

Menedzsment felület, a folyamat teljes monitorozására

Nyílván felmerül a kérdés, hogy a szükséges adatok honnan kerülnek a rendszerbe. A csapatunk készített egy online menedzsment felületet a gyártó cég számára. A megrendelt áruk, a felületen az adott telephely silójához rendelhetők, illetve megadható, hogy melyik rendszámú kamion szállítja ezeket. Így az adott rendszámú kamion belépést kap a felregisztrált telephelyre a beléptető rendszeren keresztül. Illetve a QR-kód leolvasásakor a rendszer megjeleníti az adott silóhoz előre beállított szállítmányt. Tehát összefoglalva, egy precíziós fejlesztés akkor jelenthet valódi megtérülést, ha olyan problémát oldunk meg vele, ami látható, vagy olyan lehetőséget aknázunk ki vele, mint jelent esetben az éjjel-nappali szállítás.

Azonnal megjelenik a siló azonosítója és a töltendő áru – fotó: Okosfarm

Arra kérünk mi is mindenkit, aki ezt a cikkünket olvassa, hogy ha ilyen vagy ehhez hasonló problémával szembesül a cégében, akkor keresse fel az Okosfarmot, és megtaláljuk rá a megoldást.

További információért keresse szakértő kollégánkat:
Papp Zsolt
kereskedelmi képviselő
+36 70 932 5549
zspapp@okosfarm.com

Szerző: Császár Martin
Társszerző: Lakatos Domonkos