Vírusveszély

Brit szakértők megerősítették, hogy a Covid-vírus napokig megtelepszik egyes fogyasztásra kész élelmiszereken. A teszteket az Élelmiszer-szabványügyi Ügynökség (FSA) számára végezték, szándékosan rákenve a vírust a csomagolásra és az élelmiszertermékekre, beleértve a gyümölcsöket, péksüteményeket és palackozott italokat.

Olyan tárgyakat választottak, amelyeket az emberek főzés vagy mosás nélkül a szájukba vehetnek.

A kutatási jelentésük szerint meg kell jegyezni, hogy "a tanulmány részét képező élelmiszereket és csomagolásokat mesterségesen fertőzték el Sars-Cov-2-vel, ezért ezek nem tükrözik az ezeken az élelmiszereken a kiskereskedelmi forgalomban talált szennyezettségi szinteket, és az alacsonyabb szennyezettségi szint kevesebb időt igényel a vírus számára az észlelhetetlen szintre csökkenéséhez."

Brit szakértők megerősítették, hogy a Covid-vírus napokig megtelepszik egyes fogyasztásra kész élelmiszereken.

Brit szakértők megerősítették, hogy a Covid-vírus napokig megtelepszik egyes fogyasztásra kész élelmiszereken. Kép: Pexels

„Figyelemre méltó” megállapítások

A legtöbb vizsgált élelmiszer esetében az első 24 órában "jelentős csökkenés" volt tapasztalható a vírusszintben.

Néhány esetben azonban a vírusnyomok körülbelül egy hétig fennmaradtak

– állapította meg a Southamptoni Egyetem csapata. "Egy olyan erősen fertőző kórokozó esetében, mint a Sars-Cov-2, amely szennyezett felületek, majd az arc érintésével is terjedhet, ezek az eredmények rendkívül figyelemre méltóak" - mondták, és azt is hozzátették: "A közvéleményt érdekelheti az a megállapítás is, hogy a vírus fertőző állapotban, az élelmiszereken és az élelmiszer-csomagoló felületeken, bizonyos általános feltételek mellett több napig is fennmaradhat."

A legtöbb vizsgált élelmiszer esetében az első 24 órában

A legtöbb vizsgált élelmiszer esetében az első 24 órában "jelentős csökkenés" volt tapasztalható a vírusszintben. Kép: Pexels


Mit tegyünk hát? Semmit

A tudósok szerint a vásárlóknak nincs szükségük különösebb óvintézkedésekre az élelmiszerek kezelése során – kivéve a kézmosást az elkészítés és fogyasztás előtt, valamint a friss termékek leöblítését, hogy eltávolítsák a felületen lévő szennyeződéseket.

A tesztek során az élelmiszerboltokban, csemegeboltokban vagy pékségekben gyakran ömlesztve árult élelmiszereket, például almát, paprikát, sajtot, sonkát, olajbogyót, ropogós kenyeret és croissant-t vizsgáltak. A vizsgált csomagolások italos üvegeket, kartonokat és dobozokat is tartalmaztak. A felületekre felhordott vírus mennyiségét úgy tervezték, hogy nagyjából szimulálja, mennyi kerülhet az élelmiszerre, ha egy fertőzött ember köhögne vagy tüsszentene a közelében, hiszen a Covid a levegőbe porlasztott aeroszol-gömbökben terjed.

A coviddal történő megfertőződésnek továbbra is a fertőzött cseppek belégzése, nem pedig a fertőzött felületek érintése, a legfőbb módja.

Anthony Wilson, az FSA mikrobiológiai kockázatelemző csoportjának vezetője elmondta: "A járvány korai szakaszában nem sokat tudtunk arról, hogy a vírus hogyan fog túlélni a különböző élelmiszer-felületeken és -csomagolásokon, ezért a kockázatértékeléses vizsgálat mindig a legrosszabb eset feltételezéséből indul ki. "Ez a kutatás további betekintést nyújtott a koronavírus különböző élelmiszerek felületén való megmaradásába, és megerősíti, hogy a járvány korai szakaszában alkotott feltételezéseink helytállóak voltak, és nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy élelmiszerrel kapjuk el a Covidot."

(Forrás: BBC)