"Ne feledjék el, hogy a betárolt gyümölcsöket időnként át kell válogatni. Ne hagyjanak egyetlen barnuló, penészfoltos terményt sem a ládákban! Abban biztos vagyok, hogy munkánk jövőre is lesz. A károsítók még most, november végén sem nyugszanak. Az árvácskát kb. egy hete támadta meg a lisztharmat "- írja Zsigó György, idei utolsó kertbarátoknak szóló felhívásában.

A szerszámok rendbe tétele után, eljött a tanulás ideje is

Az Agroinform Házikert rovatában nap mint nap rengeteg friss cikket, jó tanácsot találhatnak a kertészkedők, a profik számára pedig elsősorban Kertészet és szőlészet hírcsatornánkat érdemes követni. A szezon végeztével is érdemes látogatni a Növényvédelem rovatot, ahol az előrejelzéseken kívül egyéb, növényvédelemmel kapcsolatos hírt, cikket találsz.

"Akik a rádióhoz szoktak és inkább hallgatnák a friss híreket, nekik ajánlom Bozsik gazda míves beszélgetéseit (podcastjeit) és innen, a mediaklikk.hu-ról a Hajnal-táj korábbi felvételeihez is eljuthatnak.

A Kerti Kalendárium havi lap kifejezetten a házikerteseknek szól. Érdemes megrendelni a postán vagy a honlapjukon. Ugyanitt a Kertészet és Szőlészet hetilapról is tájékozódhatnak, mely inkább a „profiknak” szól de hetente növényvédelmi előrejelzéseket is ír a hobbikerteseknek, dr. Aponyi Lajos kollégám. Hasonlóan hasznos a gazdaboltokban elérhető, időszakosan megjelenő ingyenes Kerti hírmondó is" - írja a szakember.


El kell fogadnunk, hogy egyre ritkábbak a papíron elérhető, az aktuális teendőket ismertető újságok, füzetek

"A legfontosabb információ forrás már az internet. Néhány cikket, dolgozatot, felhívást én is összegyűjtöttem és folyamatosan frissítem is ezt a fejezetet a honlapomon. A példa kedvéért, nemsokára felteszem Fazekas Imre pécsi kutatónak a fügedarázsról szóló értekezését és jegyzetét valamint az avarégetéssel kapcsolatos zavaros jogszabályokról és a csipkebogyó szedés és tartósítás trükkjeiről szólót írásokat.

Az a kertbarát aki szeret a TV vagy a laptop képernyőjén videókat nézni, nekik a Gazdabolt TV csatornáját ajánlom. A növényvédelmi teendőkről szóló korábbi és idei kisfilmek többsége jövőre is aktuális lesz.

Az ÖMKI honlapjáról pedig a „biós” felhívásokat, videókat és számos kiadványt is letölthetnek."

árvácsja

Az árvácskát kb. egy hete támadta meg a lisztharmat – fotó: Zsigó György/NMNK

A folyamatos aszály és kánikula változtatásra kényszeríti a szántóföldek gazdáit

"Eddig nem hallott kifejezések keringenek a szakmai konferenciákon: forgatás nélküli és sávos technológiák, regeneratív és ultra sekély talajművelés, kifagyó takarónövény, stb. A kifejlesztett eszközök, az ezekből összeállítható gépváltozatok száma is a százat közelíti. Ismerkedni kell az elővágó tárcsával szerelt késes vetőgéppel, a kompaktorral, maglenyomó pálcával, stb. Gyakran még a fogalmak sem tisztázottak pl. direktvetés, szántás nélküli és regeneratív talajművelés és az angol kifejezések is megjelentek: no till, zero till, min till, strip till, stb.

A cél azonban még így is teljesen világos: megőrizni a vizet a talajban és megóvni, beindítani a talajéletet. Az idei nyár után nem kell indokolni a vízmegtartás fontosságát. A talaj mikro és makroszervezeteinek a jelentőségét is most kezdjük felismerni igazán. Hiszen a morzsalékos talajszerkezet kialakításában, és ezzel a víz és a tápanyagok megőrzésben kulcsfontosságú szerepük van a hasznos baktériumoknak, gombáknak, a gilisztáknak és egyéb rovaroknak.

Úgy gondolom, hogy ezek számunkra, házikertesek számára is kiemelten fontos célok ma már. A növények egészsége a talajban alapozódik meg. A gyorsan kiszáradó, a tápanyagokat tartalékolni nem tudó ágyásokban, nem tudunk megbirkózni a káros gombák, rovarok és atkák támadásával. A közérthető YouTube-os előadásokat összegyűjtöttem az idei 2. felhívásomban. Berend Ferenc filmjeit is a figyelmükbe ajánlom. Örülnék ha megosztanák velem, velünk a tapasztalataikat!

Nyáron eljutott hozzám Bardóczi Sándor levele, aki jól összeszedte azokat a tennivalókat amikkel a házikertekben védekezhetünk a klímaváltozás káros hatásai ellen" - írja Zsigó György.

"Bíró Borbála professzor asszony szerepe és tudása megkerülhetetlen a biológiai talajerő-gazdálkodás témájában. 29-én, kedden 17 órától én is várom az előadását a „Mezőgazdasági Könyvtárban”. Íme a meghívó.

Egy Petőfi idézettel búcsúzom, az Itt van az ősz, itt van újra… két versrészletével.

És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.

Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggel, a kikelet."

Egészséges tavaszi ébredést és öltözködést kívánok az álmos talajainknak! Remélem találkozunk jövőre is! Jó pihenést, kellemes ünnepeket kívánok! "- zárta a sorait Zsigó György.