Megújult a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete 2016 évben, az átszerveződés után pedig az egyesület újult erővel látott munkának. A magyar óriásnyúl tenyésztők céljairól és az egyesület munkájáról Bellovits Gyula elnökkel és Görbicz Gábor magyar óriásnyúl tenyésztővel beszélgettünk az ország egyik állattenyésztési centrumában, Hódmezővásárhelyen.

Első kérdéseinket az egyesület elnökéhez címeztük: Miért volt szükség az egyesület megújítására és milyen célokat tűztek ki maguk elé?

Bellovits Gyula"Felismerték egyesületünk tisztségviselői, hogy a tenyésztői munka nem halad jó irányba, hiszen az őshonos fajtákat nem lehet átkeresztezni, megújítani, hanem eredeti állapotában kell megőrizni.

Egyesületünk az átalakulást követő csökkenés után mostanra 27 főre bővült. Büszkék vagyunk arra, hogy tagjaink egységben, közös hitvallással és közös célokért dolgoznak – önkéntes alapon.

A tudományos munkában igyekszünk együttműködni minél több intézménnyel, többek között a Kaposvári Egyetemmel is. Itt folyamatban van egy kutatási projekt, amelyre mi biztosítunk tenyészállatokat.

Két különböző helyen vizsgálnak magyar óriás anyákat és bakokat és a fajta anyai képességeit figyelik meg – ilyen tulajdonságok például a nevelőképesség, fészekrakó képesség és az egyéb, tenyésztés során lényeges szempontok.

Elindult a Kaposvári Egyetemmel közösen a magyar óriásnyúl genetikai feltérképezése, amely során célunk ily módon is pontosan körülhatárolni a még meglévő eredeti magyar óriás állományt. Ez utóbbi projekt nélkülözhetetlen egyesületünk további munkáihoz, valamint a fajta megmentéséhez és eredeti formájában való fenntartásához."

A magyar óriásnyúl fajtastandardja – fotó: Magyar Óriásnyúl Tenyésztők Országos Egyesülete

Miért ilyen fontos a fajta genetikai feltérképezése? – kérdeztük a szakembert.

"Egyesületünk megújulása előtt sajnálatos módon elindult egy fajtaátalakító keresztezés, amelyet szerencsére sikerült leállítani – most azonban meg kell vizsgálnunk a jelenlegi magyar órásnyúl állományt, hogy ki tudjuk válogatni a fajtatiszta példányokat és meg tudjuk óvni az őshonos fajtajelleget.

Hitvallásunk a magyar óriásnyúl fajta megmentése és népszerűsítése.

Tudjuk, hogy a fajta eltűnése ellen eredményesen és gyorsan csak úgy harcolhatunk, ha különböző csatornákon keresztül igyekszünk megismertetni ezeket a gyönyörű állatokat a lakossággal. A fajta népszerűségének- és a magyar óriásnyulak egyedszámának növekedése után már mi is eredményesebb munkát tudunk végezni – hadd említsek csak egy példát a sok közül: ha nagyobb állományt felügyelhetünk, könnyebben tudunk szelektálni is.

Tavalyi évben a bírálóbizottság, illetve a tenyésztésvezető megkezdte a magyar óriásnyúl állomány átvizsgálását és fajtaazonossági vizsgálatot végzett. Minden olyan bakot és anyát, amely nem felelt meg a sztenderd által előírt paramétereknek, kizártunk és selejteztünk. Ez a munkafolyamat még tart, de a Kaposvári Egyetem kutatásaihoz már az átvizsgált és a sztenderdnek megfelelő egyedek kerültek.

Várjuk a nyúltulajdonosok jelentkezését, – amennyiben valaki úgy érzi, hogy magyar óriásnyula van, de nem biztos benne, forduljon hozzánk bizalommal.

Mindenkinek segítünk meghatározni a fajtát és örömmel invitáljuk őket az egyesületünk tagjai közé.

Természetesen azok jelentkezését is várjuk, akik korábban még nem tartottak ilyen jószágot, de most kedvük támadt nyulászkodni.

Az egyesület megújult honlapja is lekészült, amelyen minden érdeklődő megtalálja a fajtával kapcsolatos legfontosabb információkat – ilyenek a tenyésztési program, törzskönyvezési szabályzat, belépési nyilatkozat – és az egyesületünk története, céljai."

Vajon milyen indíttatásból kezd el egy mai fiatal házaspár a kihalás szélén álló magyar óriásnyúllal foglalkozni? – Görbicz Gábor tenyésztőt kérdeztük, aki a találkozóra magával hozta szintén magyar óriás-rajongó feleségét is.

Görbincz pár"A magyar órásnyúllal 2013-ban kerültünk kapcsolatba és hosszas keresgélés után találtunk rá Nagy János tenyésztőre, aki szakmai berkekben a fajta egyik megmentőjeként ismert.

Tőle vásároltuk meg az első tenyészállatainkat, mert fontosnak tartottuk, hogy magyar emberként magyar fajtát tartsunk.

Munkahelyi elfoglaltságaink miatt a nyúltartás nálunk egyelőre csak hobbi, így az állandó állományunk mindössze öt anya és egy bak, de a közeljövő tervei között szerepel a tenyészállatok számának növelése.

A Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesületének egy éve tagja vagyok, ezáltal törzskönyvessé vált az állományunk és fajtaazonossági vizsgálattal is meggyőződtünk a jószágok őshonos jellegéről. Egyedi azonosítóval ellátott szaporulatot értékesíthetünk, amire nagyon büszkék vagyunk."

Miért érdemes még a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesületéhez tartozni? – fordultunk a kérdéssel Bellovits Gyulához.

"Tavaly lehetőségünk nyílt pályázati forrásból szakmai napot tartani, amely remek alkalomnak bizonyult az egyesületi tagok találkozására, szakmai konzultációkra – sőt, egy színvonalas tenyésszemlét is bemutattunk. Ezt a szép kezdeményezést hagyományteremtő céllal, mostantól minden évben szeretnénk megtartani.

Igyekszünk a közösségünk jó kapcsolatait ápolni és összetartani.

Egyesületünk tagjai- és minden érdeklődő számára egész éven át rendelkezésre állunk szakmai kérdésekben a tenyésztésvezetőnk és a bíráló bizottságunk segítségével.

Sok energiát fordítunk az aktuális támogatási- és pályázati lehetőségek kiaknázására. Minden lehetséges pályázaton indulunk és amennyiben nyerünk, minden esetben a tagjainkra fordítjuk ezeket az összegeket.

A fajtatiszta tenyésznyúl eladásban is csak az egyesületünk tagjai vehetnek részt, így ebből a szempontból is érdemes csatlakozni hozzánk.

Új értékesítési csatornák feltérképezésében is számíthatnak ránk a tagok, – de egyelőre ilyesmiről a fajta kicsi állomány-létszáma miatt korai még beszélni."

"A magyar óriásnyúl kelendőségét több kedvező tulajdonság is igazolja."

– vette át a szót Görbicz Gábor tenyésztő.

magyar óriásnyúl havon"Ellenállóbbnak tartjuk, mint a többi fajtát, nyugodtan tarthatjuk szabadtéri körülmények között.

Takarmányozásuk is olcsó, egyszerűen megoldható. Magam keverem nekik a tápból és szemes terményből összeállított "menüt" és a nyári időszak beköszöntével átállunk zöldtakarmányra. Fontosnak tartom a zölddel történő etetést és meggyőződésem, hogy az ilyen jellegű takarmányt jobban is értékesíti a magyar óriás, mint más intenzív fajták.

Lényeges kiemelni, hogy mennyivel költséghatékonyabb a zöldtakarmányozás! A gazdának arról sem szabad soha megfeledkeznie, hogy mennyi haszon marad a zsebében – és ez igaz akkor is, ha csak kicsiben gazdálkodik.

A szaporítás során nem használok elletőládát, mert elvárom, hogy az anyáim fészket készítsenek maguknak. Felhívnám még a figyelmet a természetes szelekcióra, ami alatt azt értem, hogy nem ragaszkodom foggal-körömmel egy-egy nyúlfiókához. Leendő tenyésztőtársaknak üzenem, hogy ennél a fajtánál általában a természet gyönyörűen megoldja azt, hogy csak az életerős, szép egyedek maradnak meg az alomból, amelyekből szintén tenyészállatok válhatnak majd."

Bellovits Gyula is megosztotta velünk gyakorlati tapasztalatait:

magyar óriásnyúl a havon"Jómagam két különböző tartási formában vizsgálom az állataimat és az én megfigyelésem szerint is sokkal könnyebben és gyorsabban vedlenek az udvari ketrecsor nyulai, mint az istállóban tartott egyedek.

A szabadban tartott magyar óriások szőrminősége, étvágya és szaporasága is jobb, mint istállózott társaiké.

Az elhelyezése teljesen más tartási módot kíván, mint egy intenzív fajta, – mivel nagy testű nyúlról beszélünk, ezért telepadozatú vagy részben telepadozatú ketrecet igényel, valamint szereti, ha el tud bújni.

Ne felejtsük el a magyar óriás további nagy előnyét:

Más állatfajokkal ellentétben, a nyúl mindössze öt perc alatt kerülhet a bográcsba. – Húsa egészséges és különlegesen finom."

Bízunk benne, hogy minél több fiatal kap kedvet ehhez a csodálatos szépségű állat tartásához – és hogy az egyesület is még több elszánt taggal gazdagodva, sikeresen gyarapítja majd a magyar óriások egyedszámát.

"Az egyesület céljai közé tartozik, mihamarabb megszerezni a hungarikum minősítést, hiszen ez a nyúl valóban magyarságunkra jellemző, egyetlen őshonos nyúlfajtánk."

– Tette hozzá Bellovits Gyula.

"Szeretnénk megragadni az alkalmat – így minden érdeklődőt szeretettel meghívunk az idei szakmai napunkra és egyesületünk tenyésztői találkozójára, amelyet a Szentlőrinci Gazdanapok keretén belül rendezünk meg."

Figyelem! "Nyúlcsere program" indul!

Az Egyesület vezetősége úgy döntött, hogy elindít egy úgynevezett “nyúlcsere” programot.

Az elmúlt időszakban több személy jelentkezett az Egyesület tagjainál, hogy vásároltak nemrégiben nyulakat, amelyeket magyar óriásként hirdettek, illetve ilyen minősítésű származási lapot kaptak.

A Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete ezúton tájékoztatja a magyar óriásnyúl iránt érdeklődőket és a leendő tenyésztőket, hogy a magyar óriásnyúl kijelölt tenyésztő szervezete a “Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete”, amely – a jelenleg hatályos jogszabályi előírások szerint – kizárólagos joggal rendelkezik a magyar óriásnyúl egyedek törzskönyvezésére (állatok jelölésére szolgáló azonosító képzésére, kiadására és nyilvántartására), a törzskönyvezett egyedek származását igazoló okmány kiállítására és kiadására.

Nem egyesületi tag, vagy szervezet által végzett állatjelölés, törzskönyvezés és ez alapján a származási igazolás kiállítása törvénysértő.

Előfordulhat, hogy valaki “magyar óriásként” más fajtájú, vagy átkeresztezett, küllemre a magyar óriáshoz hasonlító nyulat vásárol. Nyilván ezek a nyulak a fajtafenntartásban, az őshonos jelleg megőrzésében nem vehetnek részt, vagyis az egyesületi célokkal ellentétes a felvázolt jogsértő tevékenység.

Az Egyesület szeretné megóvni leendő nyúlászait a csalódásoktól, ezért “nyúlcsere programot” hirdet.

Ennek lényege, hogy minden fajtaazonossági vizsgálaton (FAV) át nem esett és a jogsértő tevékenységet végző személytől / szervezettől vásárolt nyulakat az Egyesület tagjainál ingyenesen le lehet cserélni egy FAV-al rendelkező nyúlra.

Mi a "nyúlcsere program" menete?

A Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete a nem fajtaazonos egyedet vágásra átveszi és egy csere dokumentumot készít a cseréről, amelyen rögzítésre kerülnek a nyulak adatai. A cserébe átadott magyar óriásnyúl az Egyesület törzskönyvi nyilvántartása alapján kiállított származási igazolással kerül átadásra új gazdájának.

Aki szándékozik élni a felajánlott lehetőséggel, az a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesületének honlapján, a “Tagok” menüpont alatt található lista segítségével veheti fel a kapcsolatot a lakhelyéhez közeli tenyésztőkkel.

"Bízunk benne, hogy segíthetünk az elszánt tenyésztőknek és reméljük azt, hogy az ilyen módon az újdonsült fajtatiszta magyar óriásnyúl tulajdonosokká vált személyeket az Egyesület tagjai között is viszontláthatjuk majd!" – Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete