A fehér bevonatot egy inváziós kártevő, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) 1-5 mm nagyságú lárváinak viaszváladéka okozza. Ez a viaszos bevonat általában a levelek fonákán vagy a termésen, de más növényi részeken (hajtás, virág) is előfordulhat. A szintén hófehér lárvák a levélerek mentén, a frissen növő hajtásokon kolóniákban élnek. Az imágók pedig július végétől sokféle növényen, nagy tömegben megfigyelhetőek.

A lepkekabóca fehér viaszváladéka kajszibarackon

A lepkekabóca fehér viaszváladéka kajszibarackon – fotó: Kálmán Anna

Hogyan ismerhetjük fel a kártevőt?

A kifejlett lepkekabóca „pattanva” közlekedik. 5-8 mm nagyságú, szürkésfehér színű és lepkeszerű rovar, sárga szemekkel. Lárvája zöldes színű, de felületét hófehér viaszszálak borítják.

lepkekabóca szőlőn

Lepkekabóca-imágók sorakoznak a szőlővesszőn – fotó: Menyhárt Anna

Miben nyilvánul meg az amerikai lepkekabóca kártétele?

A lárvák szívogatásuk során nagy mennyisségű nedvet vonnak el a növénytől, majd a számukra felesleges cukrokat a növény felületére ürítik. Ez a lárvák által kiválasztott, cukros anyag a mézharmat, amin megtelepszik a korompenész nevű gomba (Cladosporium herbarum), ami például a dísznövények esetében rontja azok díszítő értékét.

korompenész rózsán

A lepkekabóca viaszváladéka rózsa virágán – fotó: Lepres Luca

Az amerikai lepkekabóca rendkívül polifág faj. A dísznövényeinken kívül számos közterületi és vadon élő növényen is találkozhatunk vele, de gyümölcstermő termesztett növényeinken is károsít. Így az almán, a szilván, az őszibarackon, a kajszin, a cseresznyén, a meggyen és a dión, sőt még a szőlőn is találkozhatunk az általa hátrahagyott fehér bevonattal.

Ezek közül a gyümölcsfajok közül szőlőn a jelentősebb a kártétele, mert a lárvák szívogatásának hatására csökken a hajtások növekedése, ami a termés minőségét is negatív irányba sodorhatja, azaz csökkentheti annak cukortartalmát. A lárvák és a nimfák fürtökben való jelenléte pedig a csemegeszőlő piacosságát is ronthatja.

amerikai lepkekabóca kártétele szőlőn

A lepkekabóca-lárvák és a nimfák jelenléte a csemegeszőlőfürtökben rontja a termés minőségét – fotó: Lepres Luca

Hogyan védekezhetünk ellene?

Mivel az amerikai lepkekabóca a fás szárú növények kéregrepedéseibe helyezett petékkel telel át hazánkban, tél végi olajos lemosó permetezéssel gyéríthetjük az áttelelő tojások számát.

A májusban megjelenő lárvák ellen a fertőzött hajtások eltávolításával és megsemmisítésével tudunk a legegyszerűbben védekezni. A lárvák május végén, június elején vannak a növényvédő szerekre legérzékenyebb állapotban, mert ekkor még testüket nem borítja sűrű pelyhes viaszbevonat. Ennek köszönhetően a fiatal lárvák ellen még a kontakthatású növényvédő szerek is hatékonyak lehetnek (pl. deltametrin, lambda-cihalotrin), de a megfelelő tapadás elősegítése végett ajánlott nedvesítő szert is adagolnunk a permetlébe.

A kifejlett lepkék elleni védekezés már igen nehéz feladat, mert a permetlé elől gyorsan elpattannak a növényről, illetve testüket viaszréteg borítja, ami ellenállóbá teszi őket a kontakt növényvédő szerekkel szemben. Így ha rovarölő szeres védekezésre van szükség ellenük, felszívódó hatású készítményeket érdemes használnunk megfékezésükre, mint például a tiametoxam vagy az acetamiprid.