A holland pénzügyminisztérium az agrárminisztériummal közösen radikális javaslatot terjesztett a kormány elé a szarvasmarha állomány 30 százalékos csökkentésére – írja a theguardian.com.

szarvasmarha

Környezetvédelmi okokból Hollandia a szarvasmarha-állomány 30 százalékos csökkentését tervezi – Fotó: pixabay.com

A javaslatot a kényszerhelyzet diktálta, mivel a kis területű és sűrűn lakott Hollandia túl nagy létszámú állatállományt tart, amely az elviselhetőség felső határához közelítő mértékben szennyezi a környezetet. Ezért – főleg a nitrátok esetében – a szennyezettség sürgős és jelentős csökkentésére van szükség.

Az állattartás trágyatermeléssel jár együtt, és a szarvasmarhák vizeletével nitrognévegyületet alkot, amely az élővizekbe jutva súlyos károkat okoz, többek között serkenti az algásodást, és ezzel elhasználja a felszíni vizek oxigéntartalmát.

Az úgynevezett „nitrogén válság” a holland legfelső bíróság 2019. évi döntésével kezdődött, amely kimondta, hogy Hollandia EU jogot sértett azzal, hogy nem tett meg mindent a veszélyeztetett természeti területek túlzott nitrogénszennyezettségének csökkentése érdekében. Ennek érdekében az állam 100 km-re korlátozta a gépjárművek maximálisan megengedett óránkénti sebességét holland autópályákon, és előírta, hogy 2030-ig a természetvédelmi területek felén egészséges szintre kelllevinni a nitrogénszennyezettséget.

Az eredeti előterjesztés magában foglalta, hogy az állam szükség esetén kötelezheti a farmereket a metánkibocsátási jognak, sőt földtulajdonuknak az állam részére történő eladására. Egy ilyen kényszerítő intézkedés viszont politikai feszültséget szülhet, ezért Carola Shouten megnyugtatta az érdekelteket, hogy arra csak végszükség esetén kerülhet sor. „Nem akarok megszabadulni a farmerektől, de úgy gondolom, hogy egyes településeken az állattartó vállalkozások nem működhetnek tovább” – mondta a miniszter.