Előzetes bejelentés alapján vonultak ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) ellenőrei a Felső-Tisza vidéki Ároktő térségébe, ahol – a bejelentő szerint – a folyó árterében található kubik gödörben rendszeres orvhalászati tevékenység folyik.

A Nébih ellenőrei, valamint a Horgász Egyesületek Borsod Megyei Szövetségének halőre éjjel közelítették meg a területet, ahol vizes ruhákat, zsákokat és tapogató eszközöket találtak. Órákig tartó helyszíni megfigyelést követően reggel sikerült kézre keríteni az orvhalászt, akitől 2 db nyurgapontyot (7,25 kg összsúlyban) és 4 db ezüstkárászt, valamint a halászati tevékenységhez használt eszközöket kobozott el a hatóság.

hal

Az orvhalász több százezres bírságra számíthat – fotó: Nébih

Az elkövető elismerte, hogy halfogásra jogosító engedélyekkel nem rendelkezik, ennek ellenére tapogató módszerrel halászati tevékenységet folytatott. Tekintettel arra, hogy az orvhalászat bűncselekmény, az állami halászati őrök értesítették a rendőrhatóságot is.

Az orvhalász ellen a Nébih közigazgatási eljárást indít, a kiszabható halvédelmi bírság mértéke 130.000 Ft-tól 500.000 Ft-ig, a halászati, horgászati tevékenységtől történő eltiltás időtartama pedig 1-3 év időtartamig terjedhet.

A Nébih felhívja a horgászok, halászok figyelmét, hogy az ÁHSZ a nyár folyamán is az ország egész területén végzi tevékenységét! Bár augusztusban a halászati őrök figyelme – a nyári szezonális ellenőrzéshez kapcsolódóan – elsősorban a Duna menti éttermekben felszolgált hal és haltermékek származásának ellenőrzésére irányul, a szakemberek továbbra is bármelyik hazai vízparton megjelenhetnek, hogy a jogszabályi előírások betartásáról gondoskodjanak.