Tavaly összesen 108 millió forint bírságot szabtak ki kül- és belterületen az allergiások millióinak életét megkeserítő gyomnövény, a parlagfű miatt – írja vg.hu a Nébih tájékoztatása alapján.

parlagfű

Az allergia tünetei miatt szenvedők száma folyamatosan emelkedik – fotó: pixabay.com

Egyre tudatosabbak a gazdák

A hatóság szerint évről évre csökkenő tendenciát mutat a kiszabott növényvédelmi bírság:

  • 2019-ben 136 millió forint
  • 2020-ban 127,5 millió forint
  • 2021-ben 108 millió forint

büntetést szabtak ki a gyomnövénnyel fertőzött területek miatt. A Nébihnél azt tapasztalják, hogy a gazdák lényegesen tudatosabbak lettek, jobban odafigyelnek arra, hogy a parlagfű a területükön lehetőség szerint ne érje el a virágbimbós állapotot, hiszen  ekkor már növényvédelmi bírságot kell kiszabni a hatályos jogszabályok szerint.

A legmagasabb bírság egymillió forint volt

A bírság mértékét két tényező szabja meg: a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel való felületi borítottság. A gyomnövény elleni védekezési kötelezettség elmulasztása esetén 15 ezertől 5 millió forintig büntetnek.

A maximum bírságot tavaly egyetlen esetben sem rótták ki. A hivatal adatai szerint a legmagasabb büntetési tétel egymillió forint volt, ami viszont a hatszorosa volt  a 2020-ban a gyomnövény miatt kiszabott csúcsbírság összegánek (az 150 ezer forint volt).

Belterületen a szabályszegőket tavaly összesen 1,5 millió forintra büntették, egy évvel korábban pedig 8,5 millió forintra. De változás történt az esetszámok tekintetében is: míg tavaly összesen 2110 bírsághatározat született, addig egy évvel korábban 2610.

Drónt nem vetnek be a magas üzemeltetési költsége miatt

Tavaly elindították a Parlagfű Bejelentő Rendszert, amin keresztül összesen 2816 észrevételt tettek, a legtöbb bejelentés Pest megyéből. A Nébih tájékoztatása szerint a gyom felderítéséhez ők nem használnak drónt, ez a kormányhivatalok feladata. A drónok bevetésére irányuló kezdeményezések ugyan voltak korábban, de elvetették a használatát a légi jármű  magas üzemeltetési költsége miatt.

Folyamatosan nő az allergiások száma

A ParlagfűPollen No Egyesület elnöke Kelen Andrásné szerint szigorítani kellene az ellenőrzéseket, mert a parlagfűvel szennyezett területeknek csak kevesebb mint 1 százalékát találják meg, és még ezeken a helyeken sem biztos, hogy beindul a közérdekű védekezés - írja a vg.hu.