Ne légy rest, ha támad a nyest! A kedves kis arca se tévesszen meg, hiszen egy igazi kis tyúktolvajjal van dolgod. Ha pedig nincsenek tyúkjaid, a nyest akkor is tud majd neked meglepetést okozni, és hidd el, nem túl kellemeset! Azonban már most, a cikk elején szögezzük le, hogy senkit sem arra bíztatunk, hogy bántsa a nyesteket! A cél a nyest otthonunktól és autónktól való távoltartása és nem az, hogy elpusztítsuk az állatot!

Ezt írná a nyest az önéletrajzába, ha lenne neki olyan

A nyest a menyétfélék családjába tartozó ragadozó, amelyik mindössze 50 cm hosszú, és maximum 2 kg a testsúlya. Igazi partyarc, hiszen komoly éjszakai életet él. Pontosan emiatt legtöbbször a károkozása tűnik fel, és nem a nyest maga. Bármennyire is meg vagyunk erről győződve, a nyest nem direkt gonoszkodik velünk. Azonban sajnos ennek ellenére gyakran tud kárt okozni. Például amikor a vékony kis körmeivel összekarmolja az autónk fényezését, vagy amikor úgy érzi, hogy számára a legjobb hely éppen az autónk motorterében lesz. Itt pedig elrághatja a kábeleket, aminek egyik autótulajdonos sem örül. 


nyest

A nyest egy igazi kis csirkefogó. Ne bántsuk, csak tartsuk távol az otthonunktól! Fotó: Shutterstock

De akkor sem lesz őszinte a mosolyunk, ha a házunk közelében látjuk meg a nyestet, hiszen ott általában a szigetelésében érzi a legjobban magát, és a padlást is előszeretettel használja otthonaként. Éppen ezért intő jel lehet, ha az éjszaka csendjében a fejünk felett némi mozgást hallunk. Ez természetesen csak akkor utal a nyestre, ha nem éppen az emeleten vagy a tetőtérben élő rokonaink hangoskodnak. 

De hogy a nyest ne tudjon pert indítani ellenünk rágalmazásért, azt is el kell árulnunk, hogy haszna is van. Nem igazán válogatós ugyanis, így mindent képes megenni, ami nála kisebb. A különféle patkányokat, egereket és pockokat is. De sajnos a nála kisebb méretű macskák sincsenek tőle biztonságban.


Ezzel a 7 módszerrel messzire űzheted a nyestet


  1. Az ultrahangos nyestriasztó nagyon állatbarát, hiszen nem tesz kárt az állatban. Sőt, még veszélyes vegyi anyagot sem kell használnunk annak elűzésére. Nincs méreg, így biztonságosan alkalmazhatjuk, hiszen nem veszélyezteti sem a gyermekeket, sem háziállatainkat. De be kell látni, hogy a tapasztalatok szerint a hatása igencsak kétséges. Így nem minden nyest érzi kellemetlennek az ultrahangos nyestriasztó által keltett hangot, és nyugodtan marad az otthonunk biztonságában. Sőt, a cikk íróját már többször is bejelezte hasonló, ultrahangos riasztókészülék annak ellenére, hogy tudomása szerint nem áll közeli rokonságban sem a vakondokkal, sem a nyesttel.
  2. A kutya és a nyest találkozása nem egy hosszú barátság kezdetét fogja jelenteni. Éppen ezért, ha van kutyánk, akkor érdemes őt a kertben szabadon engedni éjszakánként, mert nagy eséllyel fogja nyakon csípni a nyestet. De állítólag az is nagyon jó módszer a nyest távoltartására, ha egy kutyaszőrrel, vagy emberi hajjal kitömött zoknit helyezünk ki a nyest által kedvelt helyekre.
  3. A nyest nem kedveli az erős szagokat sem. Mártsunk egy rongyot kátrányba, esetleg petróleumba, és dugjuk be azokba a nyílásokba, ahol a nyest közlekedni szokott. Ez azonban nem egy egyszeri és örök megoldás, hiszen a szaghatás folyamatos fenntartása érdekében ezzel állandóan foglalkoznunk kell.
  4. Vannak élve elfogó csapdák is, melyek szintén biztonságos megoldást kínálnak a nyest távoltartására. A csapdákba a nyestek számára kedvelt és csalogató finomságokat kell elhelyezni, így ha a nyest nem rest, és besétál a csapdába, rögtön rács mögött érezheti magát. Azonban ennek a módszernek is megvan a maga hátránya. Reggel ugyanis könnyedén előfordulhat, hogy a macskánk vagy kisebb méretű kutyánk néz ránk bambán a csapdából. Érdemes tehát jól átgondolni, hová helyezzük ki a csapdát, és milyen csalit helyezünk bele. Például kiváló választás lehet a tojás, vagy a fürjtojás, egy általunk készített madárfészekbe helyezve. Így egyszerre hódolhatunk barkácsolási hobbinknak és a nyest elfogásának.
  5. A nyest okos állat, így a csapdát mindenképpen álcázzuk. Rejtsük el egy rongy alá, vagy egy nagy papírdoboz mellé. A kertbe is kitehetjük egy bokor, vagy fa alá, de a fém rácsot rejtsük el szalmával vagy levelekkel.
  6. A befogás után ne legyünk restek, és szállítsuk el messzire a nyestet. A természetben élő nyestek territóriuma akár 500 hektár is lehet, de a lakott területeken portyázó állatok ennél jóval kisebb területen garázdálkodnak, úgyhogy ne aggódjunk, nem kell többnapos, ottalvásos kirándulásra indulni a nyesttel! Elég, ha körülbelül 5 km-rel arrébb engedjük el a kis károkozót. Ha lehet, ne pont egy lakópark szomszédságában, hanem egy nyugodt erdő szélén.
  7. A nyest porozása nem olyan, mint a méhek által végzett, hasonló elnevezésű folyamat. Ez a kifejezés nyest körökben annyit tesz, hogy a nyest számára igazán kellemetlen és erős illatú porral szórjuk be a főbb útvonalait és azokat a helyeket, ahol előszeretettel tartózkodik. Ezzel két szempontból is fel tudjuk bosszantani a nyestet, hiszen egyrészt utálja annak szagát, másrészt a bundájára került por keserű íze sem fog tetszeni neki, amikor tisztálkodás közben a szájába kerül. A nyest ellen használt por természetes levendulát tartalmaz.

Sok sikert és nyestmentes otthont kívánunk!