A klíma változása egyre több problémát fog okozni, ha az agrotechnológián nem változtatunk.
Melyek azok a tényezők, amelyek miatt már a gabonát sem tudjuk kellő mennyiségben és minőségben megtermelni?
- A talajok biológiailag legyengültek (állnak a talajok, nem regenerálódnak).
- A sekély művelés tápanyaghiányt, talajszerkezet-romlást okoz a felső rétegben.
- Az egyoldalú, elsősorban nitrogén- vagy nitrogén–foszfor műtrágyázás.
- Bizonyos tápanyagok teljes hiánya (pl. cink, kalcium, kén, mangán, vas stb.).
- A túlzott növényvédő szer, elsősorban gomba- és rovarölők használata.
Mit változtassunk, mire figyeljünk oda?
Az alaptrágyázásnál használjunk valamilyen szervesanyag-alapú terméket, lehetőleg olyat, amiben cukor is van. Sokkal több nitrogént tegyünk a talajba már ősszel és kevesebb nitrogénfejtrágyát tavasszal. A talajművelés legyen mélyebb, miközben vigyázunk a talajban a vízre. Több hatóanyagot (kálium, magnézium, kén, cink stb.) tartalmazó alaptrágyát válasszunk, lehetőleg olyat, ami a talajunk adottságának megfelel. Mivel gyakran száraz a talaj felső rétege, ezért folyékony tápanyagokban (is) gondolkodjunk. A növényvédelemnél pedig olyan kén–réz alapú készítményeket is használjunk, amelyek nem vegyszerek. Nagyon fontos a permetezővíz minősége (pl. pH), amely gyakran akadálya a növényvédő szer jó működésének.
A szármaradványt, amiben tonnányi tápanyag van, sokkal gyorsabban kell bontani és a termőképesség hasznára fordítani.
Mutatunk egy szilárd–folyékony technológiát
Ennek az első lépése, hogy valamilyen foszfor vagy foszfor–kálium hatóanyag-tartalmú granulált műtrágyából szórunk. Ez lehet Szuperfoszfát, MAP, DAP vagy kalcium–kénes NPK, de a hagyományos 8–24–24, 10–26–26 is. Mi szakmailag jobbnak látjuk a magas kalcium–kén tartalmú foszfort (pl. SSP-Pro) és NPK-t (pl. Tarnogran). Fontosabb a kalcium–kén–magnézium a felső talajszelvényben, mint még néhány kiló nitrogén.
A technológia második eleme a folyékony és szerves Hibrid 50. Ez vinasz–melasz UAN-oldat és mikroelemek keveréke. Magas a nitrogéntartalma, de jelentős benne a kálium-, a cink- és a cukortartalom. Egyben tápanyag, de talajjavító is, amiből 150–300 liter/ha dózist juttassunk ki a vetés előtt. Így nitrogénből elérjük a 40–60 kg/ha mennyiséget, ami a növény alatt van. Nem kell majd rohanni a fejtrágyázással, ráérünk várni március végéig, amikor már a talaj is melegebb, és a növény fejlődése dinamikussá válik.
Milyen lehet a tiszta folyékony technológia?
Talán a legegyszerűbb, amikor Folyékony NPK-ból vagy Folyékony Turbó NPK-ból 250–500 liter/ha dózist juttatunk ki a vetés előtt, és sekélyen bedolgozzuk. Egy kicsit „szakmaibb”, ha Folyékony Turbó PK-ból használunk 200–400 liter/ha dózist, és ezt egészítjük ki nitrogénnel. Ez a nitrogén lehet szilárd granulált (MAS, Karbamid, AS stb.), de akár folyékony UAN-oldat is. Itt akár két menetben is dolgozhatunk. Első lépésben Turbó PK-ból 200–250 liter/ha dózist permetezünk, majd UAN-ból 100–150 liter/ha és még 50–100 liter Turbó PK, közvetlen a vetés előtt.
A talaj, a növény nem az ellenségünk!
A műtrágya, a vas, a növényvédő szer, de még az erős UV, a csapadékhiány is ellensége a talajnak, növénynek. Aki termelni szeretne, annak a legnagyobb kincse a jó és egészséges talaj. Nagyon sokat ártunk neki, miközben az életünk, a túlélésünk függ tőle? Ha tudunk változtatni, és még többe sem kerül, akkor miért „gyilkoljuk meg” a legnagyobb értékünket, a termőföldet?
Forrás: VulcanAgro Kft.
Forrás: VulcanAgro Kft.
https://www.youtube.com/@vulcanagrokft
https://www.tiktok.com/@agrar.milliok
Tel.: +36-70/905 5000