2025 első negyedévében 11,5 százalékkal csökkent Magyarország agrár-külkereskedelmi többlete az előző év azonos időszakához képest. A kivitel enyhén mérséklődött, a behozatal pedig nőtt – így alakult ki az 1009 millió eurós aktívum, ami 131,5 millió euróval kevesebb a tavalyinál.

Visszafogottabb export, növekvő import: fékezett tempóban az agrár-külkereskedelem

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke 1,9 százalékkal csökkent (3501 millió euróra), míg az import 2,6 százalékkal nőtt (2492 millió euróra) 2025 első három hónapjában. Az aktívum 11,5 százalékkal zsugorodott, 1009 millió euróra. Az exportárindex 6,3 százalékkal, az importárindex 3,7 százalékkal emelkedett – áll az Agrárközgazdasági Intézet Az élelmiszer-gazdaság külkereskedelme, 2025. I. negyedév című kiadványában.

Európa maradt a fő piac

A külkereskedelmi forgalom 95,1 százaléka európai országokkal zajlott. Az export 82,4 százaléka, az import 91,8 százaléka uniós tagállamokból származott. A legnagyobb forgalmat Németországgal bonyolítottuk. Az exportérték azonban Németország és Olaszország esetében is visszaesett, míg Hollandiába 63,4 százalékkal nőtt a kivitel.

Élőállatok: visszaesés és korlátozások

Az élőállatok forgalma 26 százalékkal csökkent. Az élősertés exportvolumene 21,6, az importé 45,8 százalékkal esett vissza – utóbbit továbbra is Horvátország, Szlovákia és Németország uralja. A száj- és körömfájás miatti exporttilalom jelentősen visszafogta a kivitel lehetőségeit.

Húsfélék: marhahús felfutás, sertéshús visszaesés

A húsfélék külkereskedelmi aktívuma 22 százalékkal nőtt. Míg a baromfihús exportértéke 3,6 százalékkal, a marhahúsé több mint kétszeresére nőtt, a sertéshús kivitelének értéke viszont 18,9 százalékkal csökkent. Ázsia részesedése az exportpiacokból nőtt, de továbbra is marginális.

Tejtermékek és méz: növekvő import, erős mézkivitel

A tejtermékek, tojás és méz árucsoport passzívuma 21,6 millió euróra nőtt, főként a sajt és tej importja miatt. A mézexport viszont 11,4 százalékkal javította külkereskedelmi egyenlegét.

Zöldség- és gyümölcspiac: csökkenő volumenek

Zöldségfélékből a behozatal visszaesett, aktívum nőtt, míg gyümölcsfélékből 31,5 százalékkal kevesebb termék hagyta el az országot. A gyümölcskivitelben datolya, banán és fagyasztott gyümölcs dominált, míg az importot a citrusfélék vezették.

Gabonafélék: csökkenő forgalom, még mindig legerősebb árucsoport

Az exportérték 19,1 százalékkal, az importérték 16,4 százalékkal esett vissza. A kukoricaexport nőtt, de a búza és árpa kivitele jelentősen csökkent. Olaszország továbbra is vezető célpiac.

Olajosmagvak, zsírok és olajok: vegyes kép

A repceexport csökkent, az árak viszont emelkedtek. A napraforgómag-kivitel szintén visszaesett. A napraforgóolaj kivitelének értéke viszont 17 százalékkal nőtt, így az egyik legerősebb aktívumot eredményezte.

Takarmány és melléktermékek: stabilan magas export

Az állati takarmányok exportja 5,2 százalékkal emelkedett, aktívuma meghaladta a 200 millió eurót. A legnagyobb vevő továbbra is Románia.

Indexkép: Shutterstock