„Nagymaroson nem épülhet gát” – hangsúlyozta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és a magyar-szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztéséért felelős kormánybiztos az M1 csatornán. A nyilatkozat apropója, hogy egy négypontos magyar-szlovák megállapodás körvonalazódik, amely a Duna vízjárásának újraszabályozását célozza.
Czepek Gábor emlékeztetett: az 1977-es magyar-szlovák egyezmény vízlépcsőrendszer építését tűzte ki célul, de a ’80-as években a Duna-kör társadalmi mozgalma nyomán a kormány 1989-ben felmondta a szerződést. A szlovák fél 1992-ben válaszul elterelte a Duna medrét. Bár 1995-ben született egy vízjogi üzemeltetési megállapodás, azóta nem történt érdemi előrelépés a felek között – idézte fel az államtitkár.
Mint elmondta, a Szigetköz és a Duna-mellékág ökológiai állapota megfelelőnek tekinthető, de hosszú távú megoldásokra van szükség. Az 1997-es hágai döntés is megerősítette, hogy mindkét félnek igaza van bizonyos kérdésekben, a megoldást azonban kizárólag tárgyalásos úton lehet elérni – tette hozzá.
Az államtitkár szerint a szlovák fél az erőmű üzemidejének meghosszabbítását tervezi, így Magyarországnak tárgyalási lehetősége nyílik. A felek közötti jó diplomáciai viszony kedvez a megegyezésnek, de ehhez szükséges a helyi közösségek bevonása is. A kormánybiztos a múlt héten a Szigetköz polgármestereivel egyeztetett, ahol konszenzus alakult ki a magyar kormány tárgyalási álláspontjáról.
A megállapodás célja, hogy a nagymarosi gátépítés végleg lekerüljön a napirendről, a vízkormányzást pedig kisvizes időszakokban is hatékonyan lehessen irányítani. "Több vizet szeretnénk kapni a szlovákoktól" – fogalmazott Czepek Gábor, utalva a vízhozam megnövelésére irányuló tárgyalásokra.
Mint kiemelte, az elmúlt három évtizedben a bősi erőműből "egyetlen elektron" sem szolgálta a magyar érdekeket. Magyarország azt szeretné elérni, hogy a bősi termelés egyharmadát kedvezményes áron megkapja, ami két teljes megyényi lakossági fogyasztást fedezne, és hozzájárulna a rezsicsökkentés fenntartásához.
Végül Czepek Gábor hangsúlyozta: Magyarország földrajzi elhelyezkedése miatt kiszolgáltatottabb az energetikai kapcsolatokban, így kiemelt jelentőségű a szomszédos országokkal való együttműködés. A magyar kormány célja, hogy még a nyár folyamán elvi megállapodást írjon alá Szlovákiával. Ezzel pont kerülhetne egy három évtizedes vitasorozat végére, úgy, hogy Magyarország megőrzi a rendszerváltás idején kivívott társadalmi sikert – vagyis "Nagymaroson nem épülhet gát" –, miközben vízgazdálkodási és energetikai előnyöket is szerez.
Indexkép: Shutterstock