A Szegedi Tudományegyetem kutatói egy ipari konzorcium tagjaként új szintre emelik a fenntartható élelmiszer-termelést. A most kifejlesztett mikrozöld-nevelőrendszer egy teljesen talajmentes, zárt, LED-technológiával és nanorészecskés tápoldat-kezeléssel működő megoldás, amely új utakat nyithat az agrárium előtt – nemcsak itthon, hanem globális szinten is.



A fejlesztés célja egy olyan precíziós termesztéstechnológia létrehozása volt, amely egyszerre válaszol az élelmiszer-ellátás növekvő igényére és a klímaváltozás kihívásaira. A mikrozöldek – ezek a 7–10 napos, rendkívül tápanyagdús növényhajtások – ideális alanyok a rendszerhez: termesztésük gyors, kis helyigényű és alacsony vízfelhasználással jár. A szegedi kutatók kókuszroston, illetve teljesen vízbázisú hidropóniás rendszerben is nevelik a növényeket, így kizárhatóak a talajhoz kötődő betegségek és kártevők.

Nem véletlen, hogy a mikrozöldek már az űrkutatás érdeklődését is felkeltették. A friss, vitaminokban gazdag növények biztosítása hosszú távú űrutazások során kulcsfontosságú, ráadásul a termesztésükhöz használt rendszer mentálhigiénés szempontból is pozitívan hat az űrhajósokra – egy kis „zöld sziget” a világűrben.



A cél az volt, hogy olyan megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek választ adnak az éghajlati szélsőségek, a termőterület-csökkenés és az élelmiszer-biztonság kérdéseire. A mikrozöldek nanorészecskés kezelése például javítja a tápanyag-felvétel hatékonyságát, míg a LED-világítással szabályozható fényspektrum a növények beltartalmi értékeit befolyásolja pozitívan.

A precíziós mezőgazdaság a legmodernebb technológiákat hívja segítségül: mesterséges intelligencia, drónos monitorozás és hőtérképes adatgyűjtés segítik a termelést, amely így nemcsak víz- és energiahatékonyabb, de teljesen vegyszermentes is lehet. Az ilyen rendszerű üvegházakban nincs szükség növényvédő szerekre, és a környezeti tényezők változása sem okoz kiesést a hozamban.



A világ több pontján már működnek hasonló vertikális farmok – például Dubajban a világ legnagyobb beltéri zöldségfarmja látja el friss mikrozöldekkel az egyik nagy légitársaság utasait. Londonban pedig egy használaton kívüli metróaluljáróban építettek ki termesztőközpontot.

A hároméves kutatás során saláta, rukkola, brokkoli és zsázsa növekedési paramétereit optimalizálták. Úgy vélik, a jövő mezőgazdasága nemcsak föld nélküli lesz, hanem „okos” és tudományosan megalapozott is.

Forrás: Magyar Nemzet

Indexkép: Shutterstock