Mennyire probléma a kénpótlás napjainkban?

Mindenki ismeri a Liebig elméletet, amely alapja, hogy ha egy tápanyag minimumban van, az a többi elem felvételét is csökkenti és végső soron a termés mennyiségére-minőségére is kihatással van. Bár ez az állítás minden elemre nem igaz, a kénre sajnos megállja a helyét. Nagyon kevés ként pótlunk, azt is csak egy-egy növénykultúrában. Így talajaink kiürültek, az esőinket pedig mára már kénmentesítettük.

Sok termelő kénes nitrogént vagy kénes lombtrágyát használ. Ez nem elég?

A savanyú talajokon a kénes nitrogének több kárt okoznak, mint hasznot. Nagyon savanyítják a talajt, ami a többi tápanyag felvételét csökkenti és a talaj állapotát is rontja. Azok a kénes nitrogének, amelyek csak 2-3%-ban tartalmaznak ként (szulfátos formában), nem elegendőek a növény kénigényének kielégítésére.

A kénes lombtrágyák pedig szakmai hiányosságokon alapulnak. A növények jó, ha 1%-ban tudnak egy ilyen hatóanyagot a levelükön keresztül hasznosítani. Miközben a növénynek 20-40 kg/ha mennyiségben lenne szüksége kénre, az így pótolt 5-10 gramm kén semmire sem elég.

műtrágya

A növényeknek jóval több kénre van szükségük, mint amennyit műtrágyákkal kijuttatunk.

Mi lenne az, ami eredményt is hozna?

Az elsődleges szempont, hogy többet akarunk termelni. Ehhez jelentős tápanyagra van szükség, mégpedig olyanra, ami adott talajtípusra a legalkalmasabb, és amit a növény a gyökerén keresztül fel tud venni. Egy savanyú talajon a ként mésszel egy menetben a legjobb kijuttatni. A meszezéssel javítjuk a talajaink víz- és tápanyagszolgáltató képességét, és 2-3 évre elegendő (30-60 kg/ha) ként is pótlunk. (Ilyen termékek a Vulcan Balance GS és Vulcan Balance 100S)

És mit tegyen, aki nem akar, vagy akinek nem kell meszet szórni?

Használhat folyékony elemi kén szuszpenziót (Vulcan Profi S80 – 800 g/liter elemi kén). Az elemi kén nem mosódik ki a gyökérzónából, folyamatosan alakul át a növény számára felvehető szulfáttá. Gombaölő, atkagyérítő hatású és kis mennyiségekben is ki tudjuk juttatni a növényvédelmi permetezések alkalmával.

Egy-egy kijuttatással 4-8 liter/ha mennyiségben használhatjuk, nem tapossuk a talajt, gombát is ölünk és a vadakat is riaszthatjuk vele.

tápanyag

Az elemi kén nem mosódik ki a gyökérzónából, folyamatosan alakul át a növény számára felvehető szulfáttá.

Az olvastam, hogy a ként talajjavítóként is használhatjuk. Ez igaz?

Hazánkban nagyon sok talajra a túlzott lúgosodás, és néhol szódás-szikesedés a jellemző. A növények ezt sokkal nehezebben viselik el, mint ha savanyodna alattuk a termőföld. Ezeket a talajokat is javítani kell, amihez az elemi kén nagy mennyiségben használva megoldás lehet.

Egy nedves, levegőzött talajban az elemi kén kénessavvá alakul, ami csökkenti annak kémhatását és oldja a sziksós tömörödöttséget. Tehát nagy mennyiségű elemi kén (Vulcan Profi Smax granulátum – 150-300 kg/ha/év) kijuttatásával meg tudjuk állítani az ilyen talajok romlást és idővel talán vissza is tudjuk húzni a normális tartományba. Ugyanakkor ezt a döntést önállóan senki ne hozza meg, kérje szakmai segítségünket.

talajjavítás

A túlzottan lúgos, szikes talajokon talajjavító hatása van a kénkészítményeknek.

Mit jelent az, hogy a vadak nem szeretik a ként?

A vadállatoknak különösen fejlett a szaglásuk és a hallásuk. Az elemikén-alapú termékek a kijuttatás után elkezdenek átalakulni szulfátos kénné. Ez hasonló folyamat, mint amikor a kénszalagot oxigén nélkül égettük a hordókban. Folyamatosan szúrós szagú gáz képződik a kezelt területen, ami megüli a talaj felszínét, és ez elriasztja a vadállatokat.

Nem célunk sem a növényt sem a vadállományt mérgezni, elég ha csak hetekre, hónapokra távol tartjuk őket a növényeinktől, megelőzve inkább a vadkárt. Ha pedig megváltoztatják a szokásaikat, nem tapossák a fiatal növényt, nem túrják ki a magot, rágják le a napraforgót, már pár száz kilógrammal többet fogunk betakarítani.

Összességében akkor a kén egy jolly joker?

Azt gondolom, hogy ha szakszerűen választjuk ki a formáját és a mennyiségét, akkor sokkal többet fogunk termelni. Nyugodtabban alszunk, mi takarítjuk be a termést és nem a vadállatok, valamint talajaink is sokkal jobb kondícióba kerülnek. A jelenleg zajló klímaváltozással pedig az a termelő tud szembe szállni, aki ismeri a talaját, a növénye igényeit és szakít a szakmai alapokat nélkülöző hagyományokkal.

Ha még többet szeretne megtudni a kénpótlás módjairól, kattintson ide.