A parazita nematódák, fonálférgek a világ növénytermesztésében évente mintegy 125 milliárd dollárnyi kárt okoznak, és a szakemberek egyelőre nem találnak hatékony eszközt kártételük fékezésére – olvashatjuk a growingproduce.com, angol nyelvű hírportálon. Veszélyességüket fokozza és felfedezésüket megnehezíti, hogy kártételüket jórészt a föld alatt fejtik ki.

A nematódák legtöbbször csak akkor azonosíthatóak, amikor kártételük már jelentős

A nematódák legtöbbször csak akkor azonosíthatóak, amikor kártételük már jelentős - Fotó: pixabay.com

A parazita fonálférgek elleni hatékony védekezés záloga a kártétel gyors azonosítása és ezzel egyidőben az irtás módszerének kiválasztása.

Új módszer a fonálférgek elleni védekezésben

A Floridai Egyetem kutatói – Peter DiGennaro és Alina Zare professzorok közreműködésével – egy reménytkeltő módot találtak a mesterséges intelligencia segítségével a parazita nematódák azonosítására.

Az egyetem a termesztőktől évente mintegy 7.000 nematóda mintát gyűjt be, és azokat digitális mikroszkóppal vizsgálja. Mindegyikről 15.000 felvételt készítenek. Mesterséges intelligenciával, illetve gépi tanulással – amelyeknek algoritmusait már kidolgozták – a begyűjtés és a bevizsgálás munkaigényes folyamata lényegesen leegyszerűsíthető és felgyorsítható, ami növeli a védekezés hatékonyságát.

Az egyetem kutatói tanácsadási szolgáltatást is teljesítenek, egyes esetekben konkrét védekezési módszert ajánlanak a hozzájuk forduló gazdáknak. A Mesterséges Intelligencia Kutatási Alapítvány az egyetemi kutatók munkáját évi 50.000 dollárral támogatja.