Éppen ezért utánpótlásakor érdemes figyelmet fordítanunk arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű hatóanyag álljon a növény rendelkezésére. Emellett nem árt figyelmet szentelnünk a különböző hatóanyagformák felvehetőségének, valamint a kijuttatott hatóanyag veszteségekkel szembeni védelmének is.

A nitrogén hasznosulásának problémái

A búza és a repce kezdeti fejlődésénél a legfontosabb, hogy kellő nagyságú gyökérzettel rendelkezzen a növény a tápanyagok felvehetőségének maximalizálása érdekében. Emellett nagyon fontos, hogy megfelelő mértékű vegetatív tömeget is fejlesszen a növény, hogy a tavaszi vegetáció indulásakor ne hátrányból startoljon.

Az elmúlt években kialakult egy trend az intenzív technológiát használók körében, ahol az őszi vetésű növények nitrogén ellátása ősszel nagyobb súlyt kapott. A intenzív bőtermő és hibrid búzáknál a növény nitrogén-hatóanyag igényének jelentős részét ősszel juttatják ki. Ezen technológia sikeréhez természetesen az időjárásnak is hozzá kell járulnia, de sok esetben ez a technológia az elmúlt években jó eredményeket hozott.

Vannak azonban rizikós pontjai ennek a technológiának, mint például hatóanyagveszteségek (kimosódás, elillanás), illetve a kultúra túl fejlett állapotának előidézése (túl nagy vegetatív tömeg), ami hótakaró nélkül érkező fagy esetén jelentős károkat okozhat. Ezen körülmények miatt nagyon fontos, hogy milyen fejtrágyázási stratégiát és milyen nitrogénformákat választunk.

repce

1. kép: A gyengébb lombozat (bal oldalon) nem feltétlenül jelent rosszabb kondíciót ősszel a repcében

A vegetáció tavaszi újraindulásnál a levelek és gyökérzet reprodukálása miatt a növények nitrogénfelvétele ugrásszerűen megnő. Az ekkor kijuttatott fejtrágyák fontos komponensei a kén és a magnézium, mely tápelemek megfelelő módon segítik a nitrogén beépülését, valamint a növények anyagcsere folyamataiban a nitrogénnel együtt hasznosulnak (szinergisták). Együttes pótlásukkal gyorsíthatjuk a tavaszi szervek képződését, javíthatjuk a termés-differenciálódás eredményességét és a kiegyensúlyozott fejlődést.

nitrogén

2. kép: A nitrogén szerepe a növény életében

A nitrogén-utánpótlás kihívásai

A fejtrágyázás során igazi kihívást jelent a gyökérzóna ásványi nitrogén tartalmának megfelelő szinten tartása és a veszteségek csökkentése. A nitrát formájában jelenlévő nitrogén különösen érzékeny a kimosódásra (szemben az ammóniummal), ezért kézenfekvő megoldásnak tűnik az ammóniumot nitráttá alakító folyamat, a nitrifikáció mikrobiális gátlása. Magyarországon is rendelkezésre állnak olyan inhibitorok, melyekkel ez megoldható.

Veszteségcsökkentés és hatékonyságjavítás

A Timac AGRO szilárd és folyékony nitrogéntartalmú műtrágyáival igyekszik megfelelni a napjaink fejtrágyázással kapcsolatos kihívásainak. A SULFAMMO termékcsalád speciális Ca tartalmának köszönhetően kiküszöböli a nitrogén savanyító hatását, emellett növeli a talaj bakteriális tevékenységét, feltárva ezzel a tartaléktápanyagokat a növények számára.

Az N-PROCESS biostimulátor komplexe megvédi a karbamid-hatóanyagot a gyors hidrolízistől, így hosszantartó nitrogénleadást tesz lehetővé. A komplex indol származékai aktiválják a növény nitrát- és nitrit-reduktáz enzimeinek szintézisét, ami fokozza a tápanyag beépülését és fehérjék képződését, intenzívebbé téve a fejlődés ütemét.

Timac

1. ábra: Az N-PROCESS kettős enzimaktiváló hatása a növényen belül

A Timac AGRO a folyékony fejtrágyák fejlesztésében is egyedi utat jelentő, komplexebb megoldásokat nyújt.

Az EXCELIS termékekkel nemcsak a hatóanyag-védelemben, hanem a növény nitrogén felvételének és a talaj nitrogénszolgáltató képességének szabályozásában rejlő lehetőségeket is kihasználhatjuk. Ezt a hatást a RHIZOVIT komplex biostimulátorai biztosítják.

Az LCN az ureáz enzim inhibitoraként gátolja a karbamid átalakulását, ezáltal csökkenti az elillanásra és kimosódásra hajlamos elemek túlzott jelenlétét, valamint hosszantartó felvételt biztosít a növények számára. A polikarboxil-metil-észter az ásványosodásért felelős baktériumok szaporodást serkentve növeli a tápanyagok feltáródását, mobilizálva ezzel a tartalék tápanyagokat. A HTB fokozza a gyökerek tápanyagfelvételét, támogatva ezzel az így keletkezett többlettápanyag hasznosulását.

Amennyiben felkeltettük érdeklődését a fenti témával kapcsolatban, forduljon bizalommal a Timac AGRO növénytermesztési szaktanácsadóihoz.