Gázolaj árak 647 Ft Benzin árak 650 Ft EUR 393.39 Ft USD 367.65 Ft CHF 403.23 Ft GBP 457.46 Ft

Fórum

Becenév: Pondoray Béla Bütyök
Csatlakozott: 2017-09-15 09:23:49
Utolsó belépés: 2024-04-17 17:10:31
Fórum hozzászólás: 31

Fórumhozzászólásai

Előzmény: Ebcsont #700 hozzászólása



A 4. ponthoz: jogos, rosszul számoltam.
Egyebekben a MG annyira pontos mint az eszköz amin futtatják. Megfelelő technikán lehet mérni vele. Ezt valamivel lentebb próbáltam bizonyítani.
Javaslom, engedjük el ezt a ModilGazda témát. Kiveséztük már eléggé, és mem is passzol teljesen a topic témájához.

Azért 1-2 dolgot helyre kell rakni az előzőekből:
1. MG-val való területmérésre senkit sem fog kötelezni a kincstár. Tisztában vannak a hiányosságokkal. Ennek ellenére lehetőség van a mobilról mért terület feltöltésére az EK-ba, de ott is figyelmeztet, h. erősen pontatlan lehet a mérés.
2. Ami egyedül kötelező a MG-val kapcsolatban 2024-ben, az azokat érinti, akik AÖP gyep vállalása esetén az alternáló kaszás előírást választották.
3. A TMR rendszer által kiszúrt dolgokkal kapcsolatban kiküldött végzések – fényképezési feladatok – 2024-ben még nem kötelezőek, ha nem csinálod meg, és egyéb módon nem oldódik meg a dolog, akkor jön a helyszíni ellenőr és mér, fotóz, stb. Ezek azok a feladatok, amelyek viszont 2025-től kötelezőek lesznek. Vagy maga a támogatás igénylő megy fényképezni, vagy megy a falugazdászhoz („kamarai fószer” ahogy lentebb írta vki), tanácsadóhoz, unokához, paphoz, kocsmároshoz, tetszés szerint. De ha nem lesz fénykép határidőn belül akkor jön a szankció (ez sem teljesen igaz, mert ha közben módosít a kérelmen, és megszűnik az ellentmondás, akkor fénykép nélkül is minden rendben).
4. Amennyiben magadnak akarod felmérni a területet, h. ne tudjanak belekötni, akkor használj olyan eszközt, ami tudja legalább a rendelet szerint előírt mérési tűréshatárt (sajnos olyan sehol sincs leírva, h. a műszernek tudnia kell x-y cm-en belüli pontosságot). Nem biztos, h. RTK pontos kell, az ellenőrök sem olyannal mérnek. A helyszíni ellenőrzés során az igényelt terület nagyságának bele kell esnie a mérési toleranciába, ami szántó esetén a lemért földrészlet kerülete szorozva 1 méterrel, de max. 1 ha. Szóval van egy 5 ha-os táblarajzod (kézzel rajzoltad be) amit igényelsz, az ellenőr leméri 5,05 ha-nak aminek a kerülete 905 m (200 x 252,5 m-es téglalap) a tolerancia 905m x 1m = 905 m2 vagyis ha az igényelt terület 4,9095 és 5,0905 ha közé esik akkor minden f@sza. A MobilGazda önmagában erre alkalmatlan ezt lássuk be, de nem is erre fejlesztették.
5. Az ortofotók az EK-ban egy adott területről 3-4 évente frissülnek, és egyáltalán nem biztos, h. a jelenlegi állapotot mutatják. Előfordulhatnak vétlen elszántások, félreművelések is. Mindamellett a kérelemben megadott rajznak több szempontnak is meg kell felelnie: a valós állapotot (művelést) kell mutatnia, támogatható területre kell esnie, a kérelmezőnek fel kell tudni mutatni a területre jogszerű földhasználatot.

Előzmény: Bárány #665 hozzászólása



Egyetértek. Az ingyenes bázisok használata során mindig figyelembe kell venni, hogy a bázis bemérése esetleg nem tökéletes. Nézve a 23,5 km-es távolságot szerintem a használt bázis (Kardos nem Kardoskút) bemérése egész korrektül sikerült. És igen, a mostani napfolt ciklus csúcsán ez nehezített pálya.

Előzmény: Szfapa #663 hozzászólása



Az NTRIP kliens végig ment a mérés alatt. Külső RTK modul és NTRIP nélkül ezek az egyszerű telefonok, tabletek nem tudnak használható (értsd: 10 cm alatti) pontosságot szerintem.
Valamikor ’21-22 tájékán próbáltam fölmérő által hivatalosan kimért területen, minden külső extra nélkül mérni, a MG-val, a karókra tett telefonnal. Aztán a mért, és a mérnök által adott SHP-kat összehasonlítottam. Olyan 4 m volt az eltérés minden pontnál. Nagyon eszközfüggő (tablet, teló), hogy mi a pontosság kizárólag belső GNSS modul használatával. Nem véletlen, hogy tavaly egyetlen fotót sem tudtam készíteni a MÁK által küldött TMR végzésekre.

A megvett koordinátákat azért váltottam át ETRS89-be, mert a Mob. Topographert és az SW Maps-et is teszteltem, mit mérnek a mérőbottal. Értsd: ha van egy sarokpontod EOV-ban, azt ki tudod-e tűzni a Mob. Topo, vagy az SW, esetleg más app segítségével. A MG esetében csak EOV-t kell összehasonlítani EOV-vel.
Az ETRS89 a WGS84 „kisöccse”, az európai kontinentális lemezhez van rögzítve, mert az évente kb. 2,5 centit kúszik észak, észak-kelet felé. Hiába használja a méréshez használt app a WGS84-et, ha az NTRIP kliens egy olyan bázistól kapja a korrekciót ami ETRS89-be lett bemérve, a mért pont helyzete ETRS-ben lesz.

Sziasztok!
Véleményem szerint a MobilGazda használja a helyutánzatot. Kipróbáltam:
Egy alappont koordinátáit megvettem a Geoshoptól.
A méréshez használt hardware: Ardusimple Simple RTK2B + bluetooth modul, mérőboton. Megjelenítés: Alldocube iPlay 50 Mini tablet, Andriod 13 oprendszer. Alkalmazások: Mobile Topographer, SW Maps, MobilGazda. Mock Location engedélyezve, a Lefebure NTRIP Client appon keresztül. Internet: Telekom mobilnet a telefonomról megosztva. RTK: Centipede, bázis: KARD, távolság a bázistól 23,5 km, ez volt a legközelebbi.
A klienssel csatlakozva a bázishoz eltelt pár perc mire RTK fix lett, de utána stabilan tartotta.
A Mobile Topograperbe célponként beírva a pont ETRS89-be átváltott koordinátáit, a botot a kőre téve az eltérés 6 cm.

Az SW Maps-el mért koordináták, és az ETRS89-be átváltottak között a távolság ugyancsak 6 cm.

A MG-val mért (a „csak műholdas adtok használata” kikapcs), és a hivatalos EOV koordináták:
Geoshop: Y: 768506.9 X: 141607.06
MG: Y: 768506.94 X: 141607.07
Az eltérés vízszintes (Y) irányban 4 cm, függőlegesben (X) 1 cm. Én elfogadom pontosnak, annak ellenére, hogy a MG 3,9m pontosságot ír.
Egyébként egyetértek, van még mit fejleszteni a MG-án ????.

Előzmény: hlac69 #599 hozzászólása



"De jó lenne a hivatalos fejlesztő állásfoglalása is."

Jó lenne, ha...
De, a hivatalos fejlesztő, illetve a megbízója az Államkincstár. Az adatokat (hrsz pontok koordinátája, az EK-ban beadott gazdarajzok, stb) nem egykönnyen lehet megszerezni. Az előbbieket meg lehet venni, az utóbbiakat állítólag ki lehet könyörögni a MÁK-tól. Ergo a Kincstár nem igazán érdekelt a fejlesztésben. Szerény véleményem szerint.
Pedig az adatgazda a földtulajdonos, illetve a támogatást igénylő gazda.
A hivatalos földmérési adatbázist viszont fent kell tartani, ez nem kérdés, ezért is fizetünk adókat.

Előzmény: Szfapa #597 hozzászólása



Olvasva az korábbi hsz-okat a MobilGazda használatáról, kipróbáltam az udvarban, külső antennával, egy pontméréssel. Amivel mértem, egy Ardusimple simpleRTK2B f9p, +bluetooth modul, egy kínai Alldocube márkájú, win 13 androidos tablettel, a Cenipede legközelebbi bázisárhoz csatlakoztatva a cuccot a GNSS Masterrel.
Egy pontra állva mértem egyszerre az SWmaps alkalmazással és a MG-val. A MG csak akkor volt hajlandó EOV koordinátákat mutatni, ha kikapcsoltam, a kizárólagos műhold használatot, a mérési pontosságot meg nem akarta 3,9 m alá vinni. Az SW szerint végig RTKFix volt. A MG-ból kapott EOV koordinátát a BME átváltójával átválva ETRS89-be a két koordináta közötti távolság 2,9 cm-re jött ki. Szóval nem reménytelen a dolog.


Sziasztok!

Valaki tudja, hogy a Geoshop.hu-ról, a termékek kiválasztása menüből hova lett az "Ingatlan-nyilvántartás térképi adatbázis" fül? A termékinformációknál is csak ezt írják: "Az INYA adatok átmenetileg nem érhetőek el!" Mostantól nem lehet megvenni egy-egy hrsz adatait, vagy csak időleges? Mi ennek az oka?

Előzmény: Norba82 #221 hozzászólása


Szia! Másik topikba már beírtam, bemásolom ide is. Sajnos tényleg kell egy kis ismerkedés a térinformatikával, hogy menjen a QGIS. De szerintem megéri.

A Geoshoptól megveszed .shp formátumban. QGIS-be betöltöd, a réteg és a project CRS is EPSG:23700, ami az EOV/HD72 -> vektor menü/geometria eszközök/töréspontok átvétele… (létrejön egy új réteg Töréspontok néven, átállsz erre a rétegre) -> vektor menü/geometria eszközök/geometria attribútumok hozzáadása… (létrejön egy új réteg geom információ hozzáadva néven, átállsz erre a rétegre), az attribútum táblában ott lesznek az EOV koordináták) -> az attribútum táblából exportálod CSV formátumba a kellő oszlopokat.

Meg is vannak a telek sarokpontjai EOV-ban, 2 tizedes (centiméteres) pontosságban, de vigyázni kell mert a QGIS alapból kicsit mostohán bánik az EOV konverzióval, ami deciméteres eltérést is okozhat. Ha kell a valós cm-es pontosság akkor a QGIS-t fel kell okosítani. Én erre korábban innen kaptam segítséget:
Link
ezután az alábbi linkek egyikén át tudod váltani ETRS-be.
Vagy: BME EOV -> ETRS, vagy: EHT 2.0, vagy: Gunics

Egyébként az EOV koordináták "kinyeréséhez" a topikban visszaolvasva találsz hasznos információkat.

Előzmény: envagyok2 #506 hozzászólása


A Geoshoptól megveszed .shp formátumban. QGIS-be betöltöd, a réteg és a project CRS is EPSG:23700, ami az EOV/HD72 -> vektor menü/geometria eszközök/töréspontok átvétele… (létrejön egy új réteg Töréspontok néven, átállsz erre a rétegre) -> vektor menü/geometria eszközök/geometria attribútumok hozzáadása… (létrejön egy új réteg geom információ hozzáadva néven, átállsz erre a rétegre, az attribútum táblában ott lesznek az EOV koordináták) -> az attribútum táblából exportálod CSV formátumba a kellő oszlopokat.

Meg is vannak a telek sarokpontjai EOV-ban 2 tizedes (centiméteres) pontosságban, de vigyázni kell mert a QGIS alapból kicsit mostohán bánik az EOV konverzióval, ami deciméteres eltérést is okozhat. Ha kell a valós cm-es pontosság akkor a QGIS-t fel kell okosítani. Én erre korábban innen kaptam segítséget:

https://www.facebook.com/groups/1062110851827283/search/?q=QGIS

További infókat találhatsz az EOV koordináták beszerzéséről (valamint költséghatékonyabb meg-szerzéséről) ebben a csoportban:

https://www.agroinform.hu/forum/ingyenes-rtk-korrekcio-kozossegi-alapon/t5482

Előzmény: MrPoke #117 hozzászólása



Szia/Sziasztok!
Érdeklődve olvasom a topicot, de sok része kínai nekem.
Azt szeretném kérni, hogy a hsz-edben leírt módszert a koordináták kinyerésére kicsit bővebben is kifejtenéd, mondjuk kevésbé IT vénájúaknak is! A csatolt képen sajnos nálam minden elmosódott. A webfejlesztő módig eljutok, azután elvesztem :-), látom a hálózat fület és az XHR fület is, de hogyan tovább?
Előre is köszönöm.

Előzmény: probabela57 #3535 hozzászólása



Viccelsz-bolondozol? Az emelés csak hangulatjavító intézkedés volt. A fizu kb. 3-4 éve volt összemérhető a KSH által kimutatott átlaggal. most úgy kb. 60-70%. A papírmunka meg nőtt. (XXI. század, online, ahol lehet!:-)). De van új székházunk, meg ügyek, (köztörvényes) amikről nem is tudunk ugye(?).Itt a link...

1988, Szegvár, Puskin Mgtsz. A Kurca - televízió, Agrárpercek műsorában leadott film az aratásról. Kortörténeti dokumentum. NDK gépek szerelmeseinek kötelező!
A szegvári Puskin MgTSz archív filmje – Aratás 1988
A videó alatti szöveg is jó:

"Kedves Nézőink! Az Agrárpercek mai műsorában egy páratlan értékű archív filmet fognak látni 1988-ból, ahol láthatják többek között azt is, hogy a kombájnokhoz a dolgozókat autóbusszal vitték ki és napi háromszori étkezést biztosított számukra a szegvári Puskin MgTSz."

Én viszont egyáltalán nem értek egyet az előzőekkel!
Számoljunk egy kicsit! A május 16. 0. óra 0. perckor készített riport szerint (tehát a szankciómentes beadási időszak végén) összesen 167.955 db kérelem volt, amiből a falugazdászok 113.446 db-ot adtak be. Ez 67,55 %. Ha területre vetítem a dolgot, akkor 4.999.080 hektárra beadott igénylésből 1.717.240 ha a kamarai beadás, vagyis 34,35%. Az átlagos beadási birtokméret 15,14 ha/kérelem.
A fenti 67.55% (darabszámra), pedig az említett Mari néni és Pista bácsi, valóban, de már meg ne haragudjatok, én nagyképűsködést inkább az ő irányukba érzek F22 olvtárs hozzászólásában. Ők azok a sokszor idős gazdálkodók akik nem igazán szeretnének tömegközlekedve bemenni a több tíz km-re lévő járási székhelyre ügyet intézni. Nekik helyben kell segítség. Jó példa erre a mostani agrárcenzus is. Na, vajon kit keresnek meg ezzel, az online, amolyan igazi KSH-s módon kialakított (Ha tudjuk bonyolítani, miért is ne tegyük?) kérdőívvel? Aki mégis belekezd, az az első kérdés után hívja a falugazdit, vagy dobja a kukába a levelet, hogy inkább jöjjön a kérdezőbiztos majd valamikor az ősszel. Amivel nincs is baj, de a kérdezőbiztos ezért pénzt kap, utazási költségtérítéssel, a fg. meg maximum egy köszönömöt. Arról már beszélni sem érdemes, hogy a nagyobb gazdálkodók, akik saját emberrel készítik el a támogatást, mikor elmentettek mindet, veszik a telefont és keresik az ismerős fg.-t, hogy „Ugyan komám nézzük már át együtt, hogy minden okés-e!”. Ez persze külsős beadásnak számít, de elmegy vele egy délelőtt.
De számoljunk egy kicsit tovább: A fg.-ok által igényelt 1.717.240 ha-ra, ha csak az alaptámogatás (SAPS + zöldítés) 70e Ft-os összegével számolok 120,2 Milliárd forint jön ki! Csak, hogy össze tudjátok hasonlítani, a Puskás-stadion került kb. 190 Mrd Ft.-ba. Nem kis pénz ez és nem kis felelősség! És nem a siránkozás mondatja velem, hanem tény, hogy amikor a fg. kimegy Alsó-Lipityomszöllősre magára van utalva, mert a NAK vezetése, minden híresztelés ellenére nem segít sokat. Vannak eljárásrendek (de szép szó), oszt csináld úgy! Egy dolog marad csak ki az eljárásrendekből, hogy mi a gazda érdeke. Ez már a fg.-ra van bízva. Ez egy bizalmi állás, az is volt és az is maradt. Érdekes, hogy a falugazdászok kérdésköre időről-időre előjön, és a falugazdászok állnak valahogy mindig a csalán felöli végén a dolognak. Adott fg. 10+ éve csinálja ugyan azt a melót, ugyan annál az íróasztalnál, csak kint a falon a cégtábla már olyan vastag a sok átfestéstől, hogy külön konzol kell neki, mert különben leszakad a helyéről. Lássuk be, a NAK is a fg.-ok hátán dobbantva került oda ahol most van.
Még egy kis számolgatás: A 120,2 Mrd Ft. 600 falugazdászra leosztva 200 millió fejenként. Ez persze csak egy átlag, de összevethető egy fg. éves, bruttó (mindent összeadva) 4-4,5 milliós , ismétlem bruttó, javadalmazásával. A felelősség kérdése ismét tetten érhető.
A végére egy kérdés B.J.-hez:
„Sajnos a Falugazdászok átlag életkora 60 év.” Ezt a baromságot honnan vetted? A tendencia az, hogy a leköszönő fg.-ok helyére frissen végzett fiatalokat vesznek föl általában. Persze kivételek mindig akadnak. Vagyis az átlag életkor inkább csökken, mint nő. Itt viszont a tapasztalat hiánya az, ami gondot tud okozni.

Előzmény: falugazdász22 #3503 hozzászólása


Te most tulajdonképpen kivel vagy?
Holnaptól az utcára tennél kb. 200 falugazdászt? Nem a központi, súlyosan MAGOSZ függő vezetésen kéne változtatni? Vajon hány "tudásátadási szakértő" és ilyen-olyan "referens" hűti ott a lét, havonta megkeresve egy falugazdász fizetésének három-négyszeresét?

Egy újabb hozzáértő, szakmabeli!
Cseber - Veder!
Itt a link! Térdre! Imához!

https://hu-hu.facebook.com/sorolomusor https://hu-hu.facebook.com/sorolomusor
Érdekes bejegyzés.
Címe: "Üsd a falugazdászt

Mindent IS alárendelnek, hogy a NÉP szeretetét megkapják! Részletek a linken!

Kamarai küldöttgyűlés 19.-én!

Előzmény: Bárány #435 hozzászólása



Elmondod pontosan, hogy miben (talaj N ellátottság, növény, szf-i termőhely stb.) tévedett a program?
A Kamarának egyébként nincs saját programja, az MTA-TAKI által készített Pro-Plantát használja, licenszet vett és fizet a felhasználásért. Ha a progi hibás nekik kell jelezni és javítják.

Előzmény: Bárány #23001 hozzászólása



Hja' ha ilyen helyeken lenne a gyakorlati oktatás, meg lenne oldva a generációváltás problémája.

Előzmény: falugazdász22 #3467 hozzászólása



Hogy kollégák vagyunk-e azt nem tudom, de feltételezem. Én Fg vagyok 10+ éve. Nálunk semmilyen kártyás mókolás nincs, vmi mobilos applikációról jönnek a hírek, de az új körzetvez. rendszer, hogy úgy mondjam, inkább blokkolja a friss hírek megismerését mintsem segítené.

Az új ügyfélfogadási rendszerről meg van véleményem, de mivel erősen negatív, inkább megtartom magamnak.

Előzmény: falugazdász22 #3464 hozzászólása



Milyen kártyát?

Előzmény: falugazdász22 #3460 hozzászólása



A hivatalos verzióval szemben:
- belső adminisztráció - max.
- a gazdálkodók bizalmán alapuló ügyintézés(vö.: hasznos munka) - min.
- papíron első ez ügyfél, valójában az a fontos, hogy a statisztika mit mutat a munkádról
- a napi tevékenységeid elektronikusan naplózva vannak!
- a bérek nem érik el a KSH szerinti átlagot:
KSH átlagbérek

Erről az új őstermelői adózásról tudsz vmit bővebben?

Nos, akkor biztos jó vezető lesz. Hatalmas tapasztalattal, empátiával. Nálunk kicsinyt jobb a felállás, az új főni már több éve fg. Mondjuk, akit vált, az meg huszonplussz éve gyűri...
Meglássuk mi lesz…
Mindenkinek kívánok kitartást! Vállakat összehúz, pofa súlyba, ki kell bekkelni!!!smile winksmile wink

Helyzetjelentés, távirat:

„STOP - a tegnapi ees mai napon demokraacia asszonyt csuunyaan meghaagtaak toebszoer is ees haatulrool is – STOP – kivaalasztotaak a kivaalasztottakat – STOP”

Aki fg. az érti, aki nem, annak nem is kell.

A lenti linken a Kincstár oldalán a kitöltést segítő tájékoztatók közül, az utolsó előtti "Egységes kérelem elektronikus benyújtás Adatváltozás 2018". Ez egy pdf amiben részletesen leírják a másodvetés beadását is.

Az elektronikus kérelem-beadási felület használata

Előzmény: erdeklodo67 #3329 hozzászólása



Majd a TÉR értékelése után kiderül. Mondjuk a fizu emelés előtt is mondták, hogy a kérdőív kitöltés eredménye számít. Oszt tessék, pofára ment az egész.

Előzmény: Pont #475 hozzászólása


Van igazság abban amit a szabályzók kaotikus állapotáról írtál, de értelmezd egy kicsit jobban az idézett rendeletet. A 190 kg amit írsz az a kiadható maximun N hatóanyag mennyiség. A 4. mellékletben van leírva a tervezett terméshez adott NPK hatóanyag kg/t-ban.
Ezt, illetve a szükséges műtrágya hatóanyag számítását ennél sokkal bővebben, mi még MÉM NAK-módszer néven tanultuk. Nem kis kutatómunka után készítették el annó, igaz, hogy az a nagyüzemi növénytermesztés elvei szerint készült valamikor a 70-es évek közepe után és 82 körül aktualizálták. Meglepő módon a 4. mellékletben sok szám visszaköszön a 70-es évek szerinti módszertanból. Ha nitrátos területen gazdálkodsz a fenti módszer tökéletesen használható, már ha találsz valahol elfekvőben belőle egy példányt.
Jelenleg az MTA TAKI és az MTA MgKI által kidolgozott Pro Planta nevű szoftver ami használatban van. Fizetős!!!
ProPlanta
Ja, és nem dicsérni akarom a királyi agrárkamarát, de ezzel a progival készítik ott is a tápterveket. Mondjuk az is fizetős szolgáltatás.
NAK Tápterv szolgáltatás

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Ne kockáztasd a pénzbírságot!
Ne kockáztasd a pénzbírságot!
Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban.
Hirdetés
Hogyan birkózhat meg kukorica gyomirtónk egyidejűleg a hiányzó csapadékkal és szétszórt táblákkal?
Rk fűkasza
Rk fűkasza

620.000 Ft

Vicon Extra 124 tárcsás fűkasza
Vicon Extra 124 tárcsás fűkasza

1.500.000 Ft

IFA w50 l
IFA w50 l

650.000 Ft

Beugros munkát keresek 4511-es kategoriával
Beugros munkát keresek 4511-es...

2.500 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]