Gázolaj árak 639 Ft Benzin árak 650 Ft EUR 393.55 Ft USD 368.32 Ft CHF 402.9 Ft GBP 457.67 Ft

Fórum

Becenév: efeszrobi
Csatlakozott: 2020-06-25 10:23:26
Utolsó belépés: 2023-05-19 16:04:13
Fórum hozzászólás: 76

Fórumhozzászólásai

Előzmény: csonka.laci87 #2777 hozzászólása



A bodzának se lesz ilyen ára sokáig, ha mindenki elkezd bodzát telepíteni az éppen aktuális felvásárlási árakon felbuzdulva, pár év múlva, abból is túltermelés lesz, az árak meg bezuhannak.

Célravezetőbb stratégia lenne mindenkinek, ha a termelők nem egymás után mennének, meg nem az alapján ültetnének x vagy y fajta növényt, hogy mire van éppen támogatás vagy minek van pillanatnyilag jó ára, mert így mindig csak azok a tetmelők járnak jól akik elsőként lépnek, legyen szó akár telepítésről akár kivágásról, bármilyen mezögazdasági kúltúra tekintetében.

Előzmény: Boroska #2754 hozzászólása



Röviden igen, nincs aki megvegye.

Kicsit bővebben, ha csökken a borfogyasztás, akkor logikus módon csökkennie kellene a bortermelésnek is meg a szüretelt szőlő mennyiségének is meg végső soron a termőterületeknek is.

A borfogyasztás évek óta dinamikusan csökken nem csak Magyarországon, de globálisan is, amelynek 2020. a mélypontja volt. Ennek számos oka van, de az biztos, hogy a világjárvány csak tovább gyorsította ezt a folyamatot.

Ebből törvényszerűen, annak kellene következni, hogy a bortermelés is csökken valamint a szőlőtermesztés és a szőlőtermő területek méretében is csökkenést kellene tapasztalni, ezzel szemben Magyarországon nemhogy csökkenne a termőterület, hanem köszönhetően a telepítési támogatásoknak még nő is, ami ennél is nagyobb probléma, hogy az új telepítésű ültetvényeken a termés átlagok sokkal magasabbak így jóval több szőlő van a piacon, mint amire szükség lenne vagy mint amit el lehet adni, plusz nagyon sok ültetvény még csak most fog termőre fordulni.

A fentiekből egyértelműen következik a jelenlegi helyzet és hogy miért annyi a szőlő ára amennyi, hiszen ha valamiből felesleg van a piacon, akkor annak az ára csökken.

Előzmény: csonka.laci87 #2756 hozzászólása



Továbbra is azt mondom, hogy mindenki annyiért adja a bort amennyiért akarja, nyilván senki nem jó kedvében akciózza a borát és bukik rajta nem keveset, hanem azért mert kell a hely az újnak és ki kell ürítenie a pincét, feltételezhetően abban bízik, hogy idén olcsóbb lesz a szőlő és inkább azt tárolja majd be annak reményében, hogy a bor ára előbb-utóbb emelkedni fog.

Előzmény: msi74 #2764 hozzászólása



Nagyon szép táblázat, gyönyörűen látszik, hogy az elmúlt két évben ugyan annyi volt 1 kg szőlő átlagára mint 1 liter boré, ez sokat elmond arról, hogy mekkora hatalmas profitra tettek szert a borászatok 2019-ben és 2020-ban. 2013-ba a 185 Ft-os bor árából könnyen ki lehetett fizetni 112 Ft-ot a szőlőtermelőnek.

Előzmény: belaim201906 #2744 hozzászólása



Köszönjük a remek ötleteket, nem is értem, hogy a sok "ökörnek", hogy nem jutott még eddig eszébe, hogy ha dupla áron adja a bort akkor 2x annyit fog rajta keresni, hát egyszerű matematika...

A borfogyasztó segédmunkás meg nem győzi majd pakolni a kosárába a jobbnál jobb nedűket, most hogy végre felemelték az árát az ő bérének a szintjére, eddig biztos azért nem vette mert túl olcsó volt.

Nem kell itt foglalkozni olyan apróságokkal, hogy több mint 30 éve piacgazdaságban élünk, meg szabad piac van, ahol mindenki, annyiért vesz és ad el, amennyiért akar, vagy amennyiért tud és nem csak Magyarországon, de világ szerencsésebbik felén szintén hasonló gazdasági berendezkedés van, amit lehet szeretni vagy nem szeretni, de a játékszabályok adottak, ehhez kell alkalmazkodni vagy a gazdasági rendszert kell lecserélni.

Az biztos, hogy a jelenlegi rendszerben nincs olyan stratégia, ami lehetővé tenné, hogy a piaci árnál(amit a kereslet és a kínálat határoz meg) bárki többet kérjen a termékért, akár egy forinttal is. Persze meg lehet próbálni, meg el lehet költeni piackutatásra meg marketingre is pár száz milliót a lényeg, hogy akkor is az elérhető legmagasabb áron fog tudni csak eladni, amennyiért valaki megveszi.

Ha nincs ki megvegye, akkor teljesen mindegy, hogy 250 Ft-ért 500 Ft-ért vagy 1000 Ft-ért akarom eladni.

Ez igaz a borra is és a szőlőre is.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2575 hozzászólása



Akkor semmi gond, biztosan a szőlőért is többet fog fizetni, nagyon egyszerű, akkor neki kell eladni...

Előzmény: medikus #2566 hozzászólása



Ha 80 Ft -ért vettem tavaly a szőlőt és most lédigbe 32 centért tudom eladni literjét, ami kb 112 Ft, akkor szerintem egyértelmű, hogy ebből senki nem lesz milliárdos.

Előzmény: Matyi50 #2560 hozzászólása



Azok az árak már tavaly sem stimmeltek...

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2567 hozzászólása



Támogatást csak az a cégünk nyerhetne, amelyiknek a tevékenységei között szerepel a borászat ilyen kizárólag egy van és az nem nyert semmit.

Azok a borászatok akik milliárdokat nyertek esdig se piaci alapon működtek ezután meg pláne nem, ez az ő döntésük, majd ha elfogy a pénz amit kaptak és meg kell próbálniuk a piaci viszonyok között müködni rájönnek, hogy annyira mégsem buli ez a borászkodás.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2565 hozzászólása



Most én is kezdjem el sorolni a költségeinket?? Teljesen felesleges, ettől nem lesz magasabb sem a szőlő sem a bor ára. Igazad van ilyen árakon nem lehet finanszírozni sem a szőlőtermesztést sem a borkészítést, ebben már egy éve is egyetértettünk mi azonban levonjuk a megfelelő konzekvenciákat és inkább nem veszünk egy kiló szőlőt sem és a végén sokkal több pénzünk marad, akkor fogunk csak igazán úszni a pénzben mint Dagobert bácsi. Végre nem lesz ami elviszi azt a hasznot amit a többi termékünkön, amelyeknek köze nincs a szőlőhöz megkeresünk. De hát ugye te azt várod, hogy abból fizessünk neked magasabb árat a szőlőért, ami teljesen nonszensz.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2561 hozzászólása



Te összekeversz valakivel, a borászati tevékenységünk, soha egy forint uniós vagy állami támogatást nem kapott. Pályáztunk rá, meg is nyertük, de nem éltünk vele.

Mi 100%-ban piaci alapon működünk a saját profitunkat forgatjuk vissza és a saját kockázatunkra végezzük a tevékenységünket. Nem építettünk se pincét se feldolgozót, se térkövezés se semmi látvány beruházás nem volt, ami volt azt mind önerőből valósítottuk meg és nyugodtan lehet utánunk csinálni. Viszont, ha te mást állítasz azt nem ártana hiteles bizonyítékokkal is álátámasztani mert ez így csak üres duma.

A jelenleg használt feldolgozó, tároló és palackozó kapacitás már a 90-es években rendelkezésre állt, volt már olyan időszak a történelemben amikor a helyi termelők kézbe vették a sorsukat és állami hitelből megvették magyarország legnagyobb pincészetét, ők is hitek az összefogásba meg a szövetkezetbe aztán ezzel a lendülettel állt bele a földbe az egész két éven belül mert ők is úgy gondolták, hogy mindenhez is értenek azután persze kiderült hogy mégse. Kizárólag a jelenlegi tulajdonosoknak köszönhető, hogy nem rohadt le minden és a mai napig működik a gyár és egyáltalán még felvásárol valamennyi szőlőt. Ezen azért érdemes lenne elgondolkozni.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2555 hozzászólása



Nekünk ugyan egy kiló tömeg szőlő nem fog hiányozni. smile sweatdrop
Sok szerencsét kívánok ahhoz, hogy piacot találjatok az elmúlt évkben sőt, még idén is hatalmas lendülettel és óriási területen támogatásból ültetett fajtáknak. Amennyi profitunk van ezen az egészen az mind a tiétek lehet! Sok sikert a saját értékesítési rendszer kiépítéséhez, ha nem bánod, mi ebből inkább kimaradnánk.

Mindenki azért fejleszt hogy a költségeit csökkentse és nagyobb profitra tegyen szert ha még így sem éri meg akkor hiába a fejlesztés sajnos be kell fejezni.

Úgy érzem továbbra is más dimenzióban élsz, szó sincs borhiányról, pláne szállítási problémákról, bárcsak igaz lenne mert akkor végre a bor ára is elkezdene felfelé kúszni és talán adnának érte annyit, mint amennyit tavaly a szőlőért fizettünk.

Előzmény: Matyi50 #2554 hozzászólása



Piaci alapon nem kapja a dupláját, ez csak mese. Ugyan annyit kap csak ott a támogatások magasabbak, mind a termelői mind a borászati oldalon és ezért a végén jobban jön ki belőle, plusz a méretgazdaságosság meg a hatékonyság miatt a költségek is alacsonyabbak így a végén mindenkinek több marad a zsebben.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2547 hozzászólása


Szia! Én eddig is itt voltam, te jártál erre már nagyon régen, lehet csak miattam jársz ide?

A helyzet továbbra is változatlan, úgy hogy jó lenne, ha elkezdenétek mondjuk inni, hogy fogyjanak a készletek és közben reménykedni benne, hogy majd az unió vagy a kormányzat megsegít, mert hogy mi nem fogunk még egyszer magasabb árat fizetni a szőlőért, mint amennyiért jelenleg 1 liter bor kapható az biztos.

Lehet nyugodtan nézegetni a cég beszámolóit, megnyugtatlak a tömeg bor szegmens csak veszteséget termelt, még szerencse hogy évről-évre egyre kisebb részt képvisel az árbevételünkbe és ahogy a helyzet kinéz ez csak tovább fog csökkeni, mert a többi terméken megkeresett hasznot nem szeretnénk a tömeg bor kategória veszteségeire fordítani.

Szójál már légyszíves a német meg a cseh vevőknek is, hogy a lédig bor ára így felszökött mert ők nem tudnak róla és továbbra is 32 centért viszik... vagy ha te láttál már olyat, aki 40 centet ad érte, akkor nyugodtan küld hozzánk a különbözetet mefelezem veled.

Már alig várom, hogy végre megszerveződjön a TISZ, ha szerinted ez fogja megoldani az ágazat minden problémáját és elhozni a kánaánt, akkor már el is kezdem behűteni a pezsgőt, hogy legyen mivel koccintanunk.



Előzmény: Matyi50 #2545 hozzászólása



De az is legalább ennyire elképesztő, tekintve hogy én többet fizettem a szőlőért tavaly ősszel mint amennyiért néhány pincészet az országban a bort adja, ezzel kapcsolatban részünkről meg is tettük a szükséges lépéseket nyilván nem ezen a fórumon, de jeleztük a problémát.

Előzmény: Boroska #2539 hozzászólása



Minden alapot nélkülöző híresztelés, amelynek egyetlen célja a szőlészeket és a borászokat a jelenleginél is jobban egymás ellen hangolni.

A lédig bor export ára egy centet sem emelkedett az elmúlt 1 évben ezt minden pincészet alá tudja támasztani aki valóban kereskedik is a borral, de nyilván egy ilyen "komoly" és "hozzáértő" szervezet mint az Agrárközgazdasági Intézet ezt jobban tudja. smile thumbup

Előzmény: csonka.laci87 #2542 hozzászólása



Fake news!!!smile thumbdownsmile hammer

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2484 hozzászólása



Nekem is emlékezetes a 2018-as szüret, boldog lennék ha csak 100 millió ft veszteségem lett volna abban az évben a szüreten, de ugye a veszteség csak az enyém a nyereséget viszont szét kellene osztanom a szőlőtermelők között, ha jól értem.

Előzmény: belaim201906 #2480 hozzászólása



Biankából ritkán készül fajta bor, többnyire vegyes fehér lesz, amibe azért kerül 15-16 fokosan beszállított egyéb szőlő is, így igen kicsi az esély rá, hogy 13 vagy annál magasabb alkoholfokú bor készüljön belőle. Nyugodjon meg a Biankára a táblázat szerinti 35 centes ár vonatkozik, hiába próbálja meg felértékelni.

Bármely borászat a technológia fejeltségének,üzleti érzékének, évtizedes kereskedelmi gyakorlatának, tudásának, tapasztalatának, marketingjének valamint a felépített kapcsolatrendszerének köszönhetően előfordulhat, hogy magasabb áron tudja értékesíteni a bort, de ebből még nem következik, hogy a profitját szét akarja osztani a termelők között. Ezek a cégek többnyire profitorientált vállalkozások nem nonprofit szervezetek, sem jótékonysági intézmények, így számonkérni rajtuk, hogy tevékenységükkel pénzt keresnek meglehetősen abszurd.

Senki nem vitatja, hogy a profit szerzéshez joga van a termelőnek is, de annak elmaradása az agrártámogatási rendszer valamint az eltérő uniós irányelvekből fakad, a számokból egyértelműen látszik, hogy az olasz termelő több pénzt kap 1 kg szőlőért, mint amennyiért az olasz borászat 1 liter bort árul jelenleg. Nekem borászatként a 35 centes borral kell versenyeznem a vevőt nem érdekli,hogy én mennyit fizetek a termelőnek, őt a bor ára érdekli.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2467 hozzászólása



Üdvözlet!

Szeretném közzé tenni a két legnagyobb bor exportáló ország legfrissebb 2021. februári piaci jelentését a borok jelenlegi világpiaci áráról. Nem én találom ki a 35-40 centes árakat. Ahogy Ön is mondja, ha már mindenki Biankát ültettet, akkor illene helyén kezelni a fajtát és a hasonló minőségi kategóriába eső olasz, spanyol borok áraival összehasonlítani és akárki, akármit mond vagy ígérhet ezek a tények. borárborár2

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2453 hozzászólása



Eddig is így volt, 22 borvidék, borvidékenként 1 borászati és 1 szőlészeti küldött.

Név szerint itt: https://www.hnt.hu/wp-content/uploads/2018/11/Hegyk%c3%b6zs%c3%a9gek-Nemzeti-Tan%c3%a1cs%c3%a1nak-szervezete-1.pdf

Ha gondolja, írjon nekik és kérdezze meg tőlük miért tartózkodtak.

Részünkről napi készletjelentés is lehetne, nem probléma, eddig is egy gombnyomás volt lekérni az aktuális készletet ezután is annyi lesz, ez szerintem a legtöbb borászatban évtizedek óta így van, ahogy azzal is tisztába van minden borász, hegybíró a Nébih és jövedéki termék esetében a Nav is, hogy kinek mennyi bor van a pincéjében, milyen alkoholfokkal és abból kinek mennyit ad el napra pontosan.

Őszintén örülök, hogy ez Önre az újdonság erejével hat és ettől várja a megváltást, mondjuk való igaz a szőlőtermelőknek eddig még nem kellet jelentéseket küldözgetnünk a készleteinkről, de higgye el az sem okozna problémát.

Én inkább egy olyan adatbázist tartanék örvendetesnek, ahol mint az olaj vagy a búza esetében folyamatosan nyomon lehetne követni a szőlő meg a bor világpiaci árát és ott minden szőlőtermelő élőben tudná nézni, hogy épp mennyit ér a munkája gyümölcse. Csak lehetőség szerint ne a Barolo árát vegye alapul, mert akkor nagy csalódás fogja érni.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2363 hozzászólása



Kedves Uram!

Önnek Termelői Szervezet helyett inkább pártot kellene alapítania mert ennyire fanatikusan, széles körű tudás vagy tapasztalat nélkül mantrázni a saját igazát, amit félinformációkból rak össze a valóságtól teljesen elrugaszkodottan leginkább a politikusok szoktak! Arra amit rövid pályafutása alatt ezen a fórumon közzé tett nagyon nehéz szavakat találni.

Igaza van a Szervezkedőnek lehet, hogy valóban füstölnek a google kereső motorjai, csak a sok információból nem ártana néha szűrni is vagy legalább releváns tényekkel alátámasztani az állításait. A KSH statisztikáinak megbízhatóságáról már elmondtam a véleményem, az Ukrán, Moldáv meg ki tudja még melyik híres bortermelő nagyhatalom referenciaárairól nem is szeretnék véleményt mondani, mert már önmagban az, hogy felmerültek mint igazodási pont elképesztő.

Nem akarom nagyon elvenni a kedvét senkinek, meg túl sok energiát sem szeretnék belefektetni abba, hogy olyan információkat közöljek, amelyek rövid keresgélés után könnyedén elérhetőek bárki számára. Nem tudom Ön honnan szerezte azt a sok téves számot, de én néhány perces keresgélés után egészen más árakat találtam, olyan országok piacán, amelyek valóban referenciaként szolgálhatnak.
A tisztánlátás végett becsatolnék ide néhány képet 2020. decemberi termék katalógusokból a teljesség igénye nélkül van itt Tesco, Kaufland, Lidl stb. Az alsó-kategóriás 2 literes pet palackos-tól Tokaji-ig minden még pezsgő is.

Ezek azok a borok, amelyeket lédig borként megvásárolnak a Szlovák, Cseh, Lengyel, Román, Szerb pincészetek 35-40 centért Magyarországról, vagy mostanában inkább Olaszországból. Ezt követően házasítják, palackozzák, raknak rá egy szép vagy kevésbé szép címkét és felteszik a polcra. Ez ugyan az a bor, mint ami a kiskőrösi Tescóba is kapható csak más csomagolásban. Külföldön valóban drágább is pár forinttal, pont annyival, mint amennyivel többe kerül kiszállítani a bort Prágába vagy Varsóba, meg ugye a külkereskedő jutaléka meg a kinti borászat árrése aki lepalackozza, meg a nagykereskedő árrése meg a kiskereskedő árrése meg a marketing ezek eredményeznek egy picit magasabb árat, de messze nem azt amiről itt több hozzászólásban is szó volt.

Magyarországon is tudok mutatni akciós újságokat tele 1000 Ft feletti borokkal, csak a probléma, hogy a fogyasztók 80%-a nem azokat veszi, hanem az 1000 Ft-os, de inkább a 600 Ft alatti kategóriából válogat. Ez a tömeg, ebből lehet mennyiséget eladni a többire meg ott vannak a díszborászatok, de ők egy kiló szőlőt nem vásárolnak mert megtermelik maguknak. Nem gondolhatja komolyan, hogy a fogyasztó majd 100-200 Ft-al többet fog fizetni egy palack borért, hogy a szőlőtermelőknek jobb legyen ez az évszázad vicce és nagyon károsnak tartom, hogy ezzel áltat bárkit is, hogy ez realitás.
A vásárló nemhogy 100 Ft-tal nem hajlandó többet fizetni, de sokszor 10 forinttal sem mert a magyar fogyasztó annyira árérzékeny, hogy ha egy termék árát 10 forinttal megemelik azonnal helyettesítő terméket keres és hagyja a bort a francba. Tudják ezt a áruházláncok is, akik folyamatosan monitorozzák a piacot a konkurenciát a vásárlókat és a beszállítókat. Nekik az az érdekük, hogy mindig a lehető legalacsonyabb áron szerezzék be az adott terméket, mert ha valami náluk a legolcsóbb, azzal tudnak vásárlókat szerezni és ez nem csak a borra igaz.

Tekintettel arra, hogy valamennyi magyar és külföldi láncnak beszállítói vagyunk, így elég nagy tapasztalatunk van ezen a téren. Csak néhány gondolatot szeretnék megosztani egy ilyen együttműködésről. Ismeretlen új beszállítóként kb 2-3 év mire egyáltalán szóba állnak veled, de lehet, hogy még akkor sem az is előfordul, hogy 5-6 év sőt lehet, hogy soha az életben nem kerülsz be egy multihoz sem. Amikor sikerül végre eljutni egy megbeszélésig, akkor ott felsorolják az elvárásaikat megmondják, hogy mit mikor és mennyiért szállíthatsz nekik, illetve milyen egyéb költségeid/kötelezettségid vannak, hogy beszállíthass hozzájuk. Ha elfogadod az ajánlatukat, akkor minimum 1 évre előre kell szerződnöd. A szerződésben rögzítésre kerül a beszállítási ár, amin egy éven belül nem változtathatsz. Egy év után jelezheted áremelési szándékodat, hivatkozhatsz a növekvő szőlőárra a magas adókra, az elszállt Eur árfolyamra, a folyamatosan dráguló címkére, üvegre stb amit megvizsgálnak és az esetek többségében visszautasítanak, arra hivatkozva hogy a piaci körülmények nem indokolják az áremelést, ilyenkor eldöntheted, hogy szállítasz tovább az eredeti áron vagy elállsz a további együttműködéstől. Ha szállítasz, akkor aláírod az újabb szerződést egy évre a régi áron és ez így megy addig amíg egyszer csak el nem fogadják az áremelésed kb 2-3 év. Azért nyeregbe ekkor sem érezheted magad, ha árat is tudsz emelni, akkor is maximum annyit engedélyeznek, amennyi még éppen nem fáj senkinek ez általában 4-5 Ft között van és elvárják, hogy azért akciós időszakban ad oda a régi áron. Nagyjából ennyi a mozgástered és teljesen mindegy , hogy magyar üzletlánc vagy nemzetközi ez mindenhol így van, félreértés ne essék ez nem panaszkodás, mi alkalmazkodunk ehhez a piaci környezethez. Persze lehet azt mondani, hogy mocskos multi, meg akkor nem kell neki szállítani stb, de ha egy beszállító kiesik másik 10 áll sorba, aki hajlandó beszállítani annyiért vagy még olcsóbban és mindig lesz aki bemegy a helyedre.

Ha a fogyasztó nem kapja meg azon az áron a terméket ami számára megfizethető, akkor mást keres, ha egy multi polcán a termék ára nem versenyképes, nem fogják megvenni, a bor ott porosodik majd végül a kereskedő kilistázza, ha a borász nem tud versenyképes áron szállítani a bora kikerül valamennyi kereskedelmi láncból és csődbe megy, ez esetben nem az lesz a kérdés, hogy mennyiért fog szőlőt vásárolni, hanem az hogy fog-e egyáltalán.

Persze lehet szabadságharcost játszani, meg szembe menni mindennel és mindenkivel, leginkább a józan ésszel és eljátszani, hogy majd mi megmutatjuk, meggyőzzük a fogyasztót, hogy jófejségből/szolidaritásból/hazafiságból fizessen többet a borért, meggyőzzük a multit, hogy emelje meg a bor árát a két szép szemünkért 200 Ft-tal és ne tegye zsebre, meggyőzzük az összes borászatot, hogy emeljen árat és azt amivel többet kap a borért egy az egybe adja oda a szőlőtermelőknek, ha ez mégsem jön össze, mert azért valljuk be elég sok helyen elcsúszhat a terv, akkor építsünk/vegyünk saját feldolgozót sőt borászatot, vigyük ki a szőlőt/mustot/bort külföldre mi magunk lehetőleg egyből Kínába, mert azok sokan vannak nagy piac meg különben is minden országban sorba állnak azért, hogy többet fizethessen mint eddig bármikor és többet mint amennyiért a nálunk jelentősebb bornemzetek szállítanak. Hát részemről sok sikert hozzá.

Alig várom, hogy az itt felsorolt nehézségekre vagy akadályokra milyen megoldást fog nyújtani az új bortörvény vagy a szigorúbb ellenőrzések meg a mérlegjegy, meg a TISZ, mert nagyon jó, hogy ezek lesznek, de ettől nem fog egy decivel sem több bor fogyni pláne nem drágábban. A nagy ötletelésben arra senki nem gondol, hogy azt a bort el is kellene adni.
borár1borár2borár3borár4borár5

Előzmény: Tüti #2334 hozzászólása



A rengeteg hozzászólás között, Tüti-nél elhangzott nagyon sok kulcs mondat a problémával kapcsolatban.

A termelőnek ugyan úgy át kell látnia és meg kell értenie a piaci viszonyokat, mi miért történik és mi miért annyi amennyi, ugyan ez igaz a borászra, kereskedőre az államra és a fogyasztóra is, minden szereplőnek illene ismerni a valós helyzetet és ennek megfelelően döntenie. Telepítsek ne telepítsek, mit telepítsek, vegyek szőlőt ne vegyek szőlőt, mennyiért lehet eladni/megvenni, bort igyak vagy inkább sört, magyart vagy inkább olaszt stb stb.

Önmagában egy összefogástól várni a teljes globális borpiac megváltozását valóban naivitás, de fenntartom a véleményemet, hogy valahol el kell kezdeni, de csak akkor van értelme, ha nem csak a saját fejükkel gondolkoznak hanem egészében vizsgálják a borpiacot és a lehetőségeiket.

Ehhez elsősorban kérdéseket kell feltenni egymásnak, a fórum tapasztalatai alapján a kérdezés már egész jól megy a következő lépés az lenne, hogy ha a kapott válaszokon mindenki el is gondolkozna és nem úgy tekintene rá, mintha az csak rossz, félrevezető és hamis válasz lenne csak azért mert nem azt a választ kapta, amire számított vagy mert valaki olyan mondta, akivel az érdekei nem egyeznek.

Előzmény: szőlész77 #2294 hozzászólása



Tavaly még 330 Ft volt 1 eur nem 360 és egy nagyon fontos szót mindig elfelejt, azt hogy amit ír az ÁTLAG! A 197 Ft nem az exportra eladott lédig bornak az ára hanem az átlagára, ahogy az 55 cent sem 1 liter lédig bornak az ára hanem az átlagára. Ez egy elég jelentős különbség de a lényeg nem is ez hanem az hogy mindezen számokat egy statisztikára alapozza.

A szőlőár statisztika legalább annyira pontos, mint az hogy alig van munkanélküli vagy hogy 400 ezer forint átlagkereset..smile tonguep A statisztika olyan adatokkal dolgozik, amelynek a valóságtartalmát, soha senki nem vizsgálja és nem ellenőrzi. Emlékszik bárki olyan esetre, hogy egy statisztikus azt mondta volna, hogy bocs tévedtünk mégsem annyi vagy hogy az adatok amelyekkel dolgoztunk nem voltak pontosak vagy nem voltak elég széles körűek?

Én azoknak a számoknak hiszek, amit olyan valaki tesz közzé, aki ténylegesen az adott iparágban dolgozik vagy a saját statisztikámnak.

A statisztika hiába mondja nekem azt, hogy 55 cent a lédig bor átlagára, ha tőlem a vevő 35 centért hajlandó megvenni, akkor én lobogtathatom neki a KSH jelentését, hogy márpedig az nem annyi, maximum körberöhög én meg eldönthetem, hogy eladom neki annyiért vagy sem. Jelenleg inkább az utóbbi, így megelőzve a statisztikusokat én már most megmondom, hogy 2021-ben az ország lédig bor értékesítése a töredéke lesz a korábbi éveknek, ugyanakkor az átlagár sokkal magasabb lesz mert az a kevés, ami megy ki értelemszerűen magasabb áron megy. Már alig várom, hogy egy év múlva azért akarjanak majd megkövezni mert a KSH statisztikája szerint a lédig bor ára megduplázódott és én miért nem veszem dupla annyiért a szőlőt.

Előzmény: adamfree #2327 hozzászólása



2013. áprilisában indult a vizsgálat amely a 2010 és 2013 közötti időszakra vonatkozott és végül 2015-ben zárult le az ügy, de azt hiszem ez már egy elégé lerágott csont mert a fogyasztók 2010-ben 2015-ben és 2021-ben is pontosan tisztában vannak vele, hogy a Szovjetszkoje Igrisztoje nem orosz pezsgő és soha nem is volt az. Szerencsére ettől a ténytől függetlenül vagy pont ennek örömére fogyasztják napról napra egyre többen.

Tudom, hogy Magyarországon nemzeti sport az irigység meg az egymás zsebében turkálás, de felhívnám a figyelmét, hogy az hogy egy cégnek hány milliárd forint bevétele van önmagában semmit nem jelent, ugyanott ahol az 5 milliárd forintot látta azt is látnia kellet volna, hogy a fő tevékenység, amiből a bevétel nagyobbik része származik nem a borászat.

"Azért ilyen euro árfolyam mellet pedig lehet 60centért adni a 90Ft-os cserszegit" - röviden válaszolva nem nem lehet mert a 90 Ft-os cserszegit 40 centért veszik meg higgye el, ha lehetne biztos 60 centért adnám.

A "sokmilliós" kérdésre a választ ne tőlem várja, kérdezze az EU többi szőlőtermelőjét, hogy tudnak úgy termelni, hogy nekik több marad a zsebben, úgy hogy közben a bort olcsóbban/versenyképesebb áron tudják adni mint mi.

Előzmény: szőlész77 #2297 hozzászólása


Nagyban megkönnyítené a probléma megértését, ha két teljesen különböző témára adott válaszomból, nem rakna össze saját magának egy harmadikat, ami nem meglepő módon teljes ellentmondásba van az eredetivel.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2228 hozzászólása



Én nem látok kérdőjeleket, a statisztika naptári évben számol januártól-decemberig egy borászat meg szerintem a szőlőtermelő is szeptembertől-szeptemberig számol szüreti évjáratokban. A bor nagy része nem abban az évben fogy el amikor a szőlőt szüretelik és akkor még az átmenő készletekről meg a pezsgőről ami lehet, hogy csak akkor kerül palackozásra ,amikor már egy újabb szüretre készülünk.

Az elmúlt évben legalább 6 hivatalos megbeszélés volt az ország legnagyobb szőlőtermelői és borászatainak részvételével a zöld szüretről a marketing hozzájárulásról, a bortörvényről, szőlőtelepítésekről, valamint általánosságban a szüretről mind borvidéki szinten, mind országos szinten HNT-nél sőt egy alkalommal még az Agrárminisztériumba is. Felvásárlási árakról soha egyetlen alkalommal nem volt szó mert minden résztvevő ismeri a világpiaci árakat és a saját lehetőségeit és ennek megfelelően dönt az árakról.

Lehet egy meglepőt fogok mondani, de a TISZ egy mindenki számára előnyös kezdeményezés. Az összefogásban rejlő lehetőség és a közös beszerzés jelentős költségmegtakarítást tud eredményezni akár a növényvédő szer, műtrágya, gépek, gázolaj stb területén, igyekezni kell a lehető legtöbb beszerzésre kiterjeszteni az integrációt, amellyel már önmagában csak nyerhet minden termelő.

A felvásárlói oldalról nézve az integráción belül nem kellene mindenkivel egyesével szerződni, egyszerűsödne az adminisztráció, sokkal jobban össze lehetne hangolni a szüretet az egyes fajtákat a mennyiségeket sőt még a minőséget is, ez összességében eredményezhet költség megtakarítást a felvásárlóknál is.

Ha mindenkinél egy kicsit több pénz marad akkor lehet elkezdeni egyezkedni, annak szétosztásáról, de továbbra is szeretném hangsúlyozni, hogy a felvásárlási árat nem én nem a másik xy borászat és nem is a szőlőtermelők egyedül vagy integrációban fogják meghatározni és nem is a HNT, hanem a kereslet és a kínálat valamint a világpiaci ár. Az országunk sajnos méretéből adódóan nagyon kicsi szereplő még ha mindenki mindenkivel össze is fog nagy változást azért ettől nem szabad remélni. A legfontosabb cél talán az lenne, hogy minél többen igyanak bort, mert az egész szőlőtermesztésnek és borászkódásnak az a kulcsa.

Előzmény: adamfree #2237 hozzászólása



Kedves Adamfree!

A számokkal kapcsolatban én is egy népmesei fordulattal élnék, hogy aki nem hiszi az járjon utána. Bárki nyugodtan írjon vagy telefonáljon találomra kiválasztott német, cseh, lengyel borkereskedőknek és kérdezze meg, hogy mennyi most az aktuális piaci ára a lédig bornak, ha bármelyikük többet kínál érte mint a korábban említett 33-36 cent vagy a minőségi fajták esetében a 40-60 cent, akkor azonnal szóljon nekem is mert van pár ezer hektó eladó. Higgye el én vagyok a legszomorúbb hogy ennyi az ára.

Igaza van a 800 Ft-os pezsgőben a 90 Ft-os cserszegi a legkisebb költség elem, egészen bagatell összeg az import üveg az olasz drótkosár a portugál parafa árához képest.Ezen felül jön a több hónapos erjesztés energia igénye, valamint a példátlanul magas jövedéki adó,áfa, környezetvédelmi termékdíj továbbá a raktározás a szállítás a kereskedelem és a marketing költsége a nagykereskedő haszna a kiskereskedő haszna a polcpénzek stb így a 90 Ft-os cserszegin kívül ezekből gyorsan összejön további 700 Ft és akkor a végén megmarad az a 10 Ft haszon, amit itt sokan annyira irigyelnek a borászoktól... tudom a szőlőtermesztésnek is van legalább ennyi fajta ,ha nem több költsége, de azt hiszem ez senkit nem vigasztal.

Én például azt tartom ironikusnak, hogy az említett 2009-es GVH ügy és az azt övező média felhajtás több ismertséget hozott a pezsgőmárkának és a cégnek, mint egy több hónapos országos marketing kampány, ráadásul töredék áron még, ha a bírság összegét is beleszámolom. A Szovjet pezsgőből, abban az évben körülbelül 100 ezer palackot adtunk el 10 évvel később meg 3 milliót így valóban mondhatjuk, hogy sikeres volt a marketing, de leginkább az, hogy a GVH-val szemben a fogyasztók nem érezték magukat megtévesztve sem akkor sem pedig azóta.

Előzmény: segitsunkmagunkon11 #2225 hozzászólása



A monopilum olyan eladót jelent egy piacon, amelynek nincsen versenytársa.

Ezzel szemben jelenleg Magyarországon csak a határainkon belül maradva több mint 800 borászat van, akik versenyeznek egymással egyrészt a piaci pozíciókért, másrészt a fogyasztókért, harmadrészt pedig a szőlő alapanyagért, így a borászatok esetében monopol helyzetről és annak megváltoztatásáról meg szőlész-borász maffiáról meg kartelekről beszélni teljesen értelmetlen és minden alapot nélkülöző.

Ahogy minden termelő szabadon dönthet arról, hogy a sok pincészet közül kinek és milyen feltételekkel adja el a termését, úgy a pincészetek is egymástól függetlenül az aktuális piaci viszonyoknak megfelelően döntenek arról, hogy kitől, milyen szőlőt és milyen feltételekkel tudnak/akarnak felvásárolni. Azt hiszem abban mindenki egyetért, hogy ez így van jól, egyik fél sem örülne neki, ha valaki fentről megmondaná, hogy ki, mit és mennyiért adhat el vagy vehet meg mert azt egy másik rendszernek hívják.

Abban teljesen igaza van, hogy a felvásárlási árak, nem követik a termelési költségek változását és a szőlő árát nem az határozza meg, hogy mennyiért lehet azt megtermelni, hanem az hogy mennyiért lehet a bort eladni. Hozzáteszem sajnos a bor árak sem követik sem az alapanyag(szőlő) sem a kiszerelő anyag(üveg, dugó, címke, karton stb)árváltozását. Az ár kizárólag egy dologtól függ, hogy a fogyasztók/vevők/kereskedők mennyit hajlandóak érte fizetni.

Néhány hozzászólással korábban @postmen megosztott néhány 2020-as adatot kár, hogy az abban szereplő információk forrását nem jelölte meg, de fogadjuk el valósnak.

A számok, tükrében is egyértelmű, hogy a 2019-es évvel ellentétben, 2020-ban nem volt túltermelés, ilyet egyébként senki nem is állított a tavalyi év vonatkozásában, köszönhetően a zöld szüretnek a lepárlásnak meg az alacsonyabb átlagtermésnek ezen intézkedések és a kialakult keresleti piac hatására a felvásárlási árak felfelé mozdultak el. A bor ára viszont sem ősszel sem télen sem 2021-ben nem követte ezt az áremelkedést sem a belföldi piacon sem az export piacokon.

A 2020-ban exportra eladott több mint 1 millió hl bor az még a versenyképes 2019-es szőlőből készült.A 2020-as szüretből készített bornak töredéke fog menni exportra nem azért mert kevés van és a hazai piac megveszi, hanem azért mert drága és annyiért nem kell senkinek.

Az 1,1 euros export átlagár több mint utópisztikus, feltételezem ez csak úgy jöhetett ki, hogy vették a 33 centért eladott lédig bort és átlagolták a híres 1000 eurós Tokajival. Ennél azért beszédesebb lenne utána nézni az átlagár helyett a medián értéknek, mert az exportra kerülő borok döntő többsége a 33-36 centes, minőségi kategória esetében a 40-60 centes kategóriából kerül ki, ennyi volt az ára 2019-ben 2020-ban és most is.

Az olcsó import bor miatt nem nagyon kell aggódni senkinek, tekintve, hogy az adminisztrációs akadályok következményeként már tavaly is csak 70 ezer HL volt, ami kevesebb mint 3%-a a hazai termésnek. Az olaszok azért nem dőlnek a kardjukba emiatt, majd eladják azokra a piacokra, ahonnan mi kiszorultunk.

Azért van pozitívum is, van új bortörvényünk, megalakult a bormarketing bizottság, lehet fizetni a marketing hozzájárulást és cserébe már olvashatunk is ilyen jövőbe mutató tervekről.

Idézet a HNT weboldaláról:

"A hosszútávú elképzelések között (9-10 év) szerepel a belföldi borfogyasztás növekedésének elérése, melynek mértékét évente fejenként 30 literben határozták meg. Valamint a bor export átlagárának emelését literenként 1,5 Euróra."

Ahhoz képest, hogy állítólag az átlagár már most is 1,1 Eur ebből kiindulva nem tűnik túl merész vállalásnak az elkövetkezendő 9-10 évre az a 40 centnyi emelkedéssmile thumbup Csak győzzük kivárni.

Előzmény: Matyi50 #2192 hozzászólása



Az OFJ borok esetében a 8%-os áremelkedés, illetve az FN borok esetében az 1%-os emelkedés, nem igazán van arányban azzal, hogy a szőlő ára idén 120%-al emelkedett tavalyhoz képest, ebből következően a bor árának most 19000 Ft helyett 38500 Ft/Hl kellene lenni, ahhoz, hogy hosszútávon fenntartható legyen a jelenlegi állapot. A számok magukért beszélnek tökéletesen látszódik, hogy a belföldi piacon pár forintot az export piacon még annyit sem sikerült érvényesíteni a magasabb szőlő/bor árakból, hiszen piacgazdaságban nem alulról szokás meghatározni az árakat, hanem azt kell megnézni mi az az ár amiért a termék még eladható. Ebből mindenki levonhatja a számára megfelelő konzekvenciákat..

Előzmény: hajosgabor86 #2157 hozzászólása



Kedves Gábor! Nagy vonalakban már látjuk az idei szüretet, de megpróbálom inkább összefüggéseiben elmagyarázni mi sok vagy kevés. 2018-ban lényegében üres pincével indultunk neki a szüretnek és minden korábbinál több szőlőt vásároltunk az egész országból kb 220 ezer mázsát.

Ezt követően a világpiacon a kereslet vissza esett az export lehetőségek szűkültek, köszönhetően annak, hogy volt olcsóbb bor a piacon és a belföldi kereslet is csökkent ennek következtében a 2019-es szüretnek úgy futottunk neki, hogy a pince még félig tele volt, így a 40-50 Ft-os szőlőből is csak annyit vettünk amennyi helyünk volt, úgy hogy közben fogalmunk se volt, hogy el tudjuk-e majd adni bárkinek is.

Majd elérkezett 2020. amikor a vírus teljesen átalakította a piaci viszonyokat az olaszok hónapokig lenullázódtak, így nőt a kereslet a magyar bor iránt nem túl magas áron, de legalább elindult a bor kifelé és szépen fogyni kezdtek a készletek. Majd bejelentették a piacszervezési intézkedéseket, amikor már sem a készletek sem a termésbecslés nem indokolta így az alapból kevés szőlőből még kevesebb lett és az árak ennek megfelelően elkezdtek felfelé kúszni.

Ennek eredményeképpen a felelős borászat annyi szőlőt vesz, amire biztos piaca van és amennyit ki is tud majd fizetni a termelőknek ez mondjuk nagyjából pont egyensúlyba is került. Mennyiségben a mi esetünkben ez 80-100 ezer mázsa. Amivel nem sokkal maradunk el a tavaly felvásárolt mennyiségtől, értékben viszont dupla annyit fizetünk majd ki érte és a pincénk csak félig lesz tele. Ami a mi előnyünk, hogy elsősorban nem lédig bort értékesítünk, hanem palackos borokat és pezsgőket a pezsgő esetében az erjesztési idő miatt nem is mérvadó a mostani szüret. Az majd csak jövőre okozhat gondot.

Bizonyára lesz olyan pince, amely nem fog tudni elegendő szőlőhöz jutni és tavasszal elfogy majd a bora. Ő vagy kiesik az adott piacról, vagy megpróbál majd borhoz jutni, adott esetben importálni, de az a szigorú import korlátozások miatt nem lesz egyszerű.

Uraim! Az elmúlt hetek tapasztalatai ezen a fórumon azt bizonyítják, hogy sokan nagyon nagy tévedésben élik a mindennapi életüket és ennek napról napra hangot is adnak ki-ki vérmérséklete szerint.

Ugyanakkor van olyan is aki megértette azokat a dolgokat, amiket leírtam a piac alapvető működéséről és levonta a megfelelő konzekvenciákat.

Az is nyilvánvaló, hogy ami itt folyik az csak felesleges szócséplés és minden alapot nélkülöző vádaskodás és ez nem most kezdődött mióta én ide tévedtem, mert vissza olvastam több évre visszamenőleg jó pár hozzászólást és megdöbbentő, hogy vannak, akik évek óta ugyan azokat az összeesküvés elméleteket hajtogatják és mindig másokat okolnak.

Ettől se olcsóbb se drágább nem lesz se a bor se a szőlő. Javaslom, hogy az itt felvetett témákat és kérdéseket bárki tegye fel nyugodtan névvel és arccal a hivatalos elérhetőségeim bármelyikén, vagy akár személyesen, ígérem válaszolok rá.smile thumbupcool

Előzmény: Boroska #2141 hozzászólása



Kedves Boroska! Az említett pályázatból egyetlen fillér sem került lehívásra, pont a bizonytalan piaci viszonyok miatt. Amennyiben te az ellenkezőjét állítod azt bizonyítani is tudni kellene és nem egy sajtóhírrel dobálózni, ami csupán arról szól, hogy megnyertük a pályázatot és nem arról, hogy meg is valósítottuk. Tudod a kettő között azért van egy jelentős különbség... smile oops

Előzmény: belaim201906 #2147 hozzászólása



Igazad van, az időjárásért is a felvásárló a hibás! A sámán kolléga nem verte elég intenzíven az eső dobot vagy eltakarta a napot. smile thumbup

Előzmény: belaim201906 #2148 hozzászólása



Szerinted a 20-30 éves leamortizálódott eszközöknek mennyi a jelen kori értéke? Ha nem költenénk rá és nem vásárolnánk újakat elég nagy baj lenne a versenyképességünkkel. Ami ugye nem túl szerencsés egy olyan piacon, ahol 2 Ft is számít.

Előzmény: cicceger #2149 hozzászólása



Így van én is ezt mondom. smile thumbupcool

Előzmény: gibigabi01 #2136 hozzászólása



Én soha nem állítottam, hogy azért volt tavaly alacsonyabb ára a szőlőnek mert tele voltak a pincék, ahogy idén sem azért lett magasabb ára a szőlőnek mert üresek a pincék, hanem mert "piacszervezési intézkedések" történtek. Mivel minden borászat havonta küld készlet jelentést pontosan tudható, hol mekkorák a készletek és pont az idei évben a készletek biztos, hogy nem indokolták például a zöld szüretet. Annak egyetlen célja az volt, hogy belőjön egy minimum árat, ami alatt jobban megéri zölden leszedni a szőlőt. Hogy ki hazudik és miért az a következő szüretkor kiderül, amikor ismét piaci viszonyok lesznek. Pont ezért nem felesleges a hozzászólásom, mert majd keresheted vissza, hogy mit mondtam és nem kell újra leírnom. smile thumbupcool

Előzmény: belaim201906 #2124 hozzászólása



Köszönöm, hogy felvilágosítottál, de én beleférek a költségekbe, pedig a bor ára a világpiacon ugyan úgy nem emelkedett és most sem fog emelkedni, attól függetlenül, hogy idén a szőlő alapanyag itthon dupla annyiba kerül.

Ahhoz, hogy én versenyképes maradjak, folyamatosan arra törekszem, hogy ugyan azokkal a technológiákkal, tudással dolgozzam amivel a versenytársaim a világ bármely pontján, még ha a törvényi szabályozás merőben eltérő is az egyes országok között és mondanom se kell mi indulunk hátrányból.

Kiemelném továbbá, hogy nem uniós meg állami támogatásból, hanem a saját megtermelt profitomból vásárolok új gépeket, berendezéseket, amivel tudom tovább faragni a költségeket és tudom tovább növelni a hatékonyságot és a minőséget.

Tisztába vagyok vele, hogy ezek az elvek csak egy bizonyos üzem méret felett működnek és jelentős befektetést igényelnek, de ez a saját kockázatom, ugyanakkor szerintem jogos ha ugyan ezt a hozzáállást várom el az ágazat minden szereplőjétől függetlenül attól, hogy kit mi érdekel és mi nem.

A hozzászólásodból az derül ki, hogy téged is leginkább az érdekel, amihez nincs semmi közöd, amihez meg lenne azt nem akarod megérteni. Illós borunk nem volt soha, akinek meg volt, feltételezem levonta a tanulságokat.

Előzmény: Boroska #2128 hozzászólása



Úgy látom a valóság mint olyan, nem nagyon zavarja meg a gondolat menetét, így nehéz lesz rendet tenni bárki fejében.

Ha jól értem Ön fejébe 2 fő kategória létezik a "rendes bor" 2000 Ft/palack felett meg az összes többi petes, palackos, szép címkés bor 300-500-1000-1500 Ft-ért?
Gratulálok az okfejtéséhez, ezzel a hozzászólásával a magyar borok 98%-át sorolta a nem létező kategóriába, vagy abba aminek Ön szerint nem is kellene léteznie.

A valós arányokról csak annyit, hogy a Magyarországon palackozott és értékesített boroknak a 98%-a tartozik a 2000 Ft/palack ár alatti kategóriába. Sőt, a legnagyobb része, mennyiségét tekintve kb a 70%-a az 1000 Ft/l ár alatt értékesül mind belföldön mind külföldön egyaránt. Az a kategória, amit Ön szerint csak az alkeszok meg a hozzá nem értők vásárolnak a teljes borfogyasztást tekintve, mennyiségét tekintve több mint a fele. Az export esetében ez az arány csak még nagyobb a nagy mennyiségű lédig bor értékesítésnek köszönhetően.

Amennyiben eltűnnének a polcokról az 1000 Ft alatti borok a fogyasztás nem 20-30%-kal hanem 70-80%-kal esne vissza, de ez csak a kezdet lenne, mert belépő kategória hiányába pont a mindennapi borfogyasztás szorulna vissza először, nem beszélve a fiatalabb generációról a jövő borfogyasztóiról, akinek esélyük sem lenne megismerkedni a borokkal.

Azt hiszem minden szőlőtermelő, borász és fogyasztó nevében mondhatom, hogy soha ne legyen olyan bortörvényünk, amely azt eredményezné, hogy az olcsóbb borok eltűnjenek a polcokról.

Előzmény: adamfree #2104 hozzászólása



Nem, nem lovaglás a szavakon, a hibáért az felel aki elkövette.

Ön mit szólna ahhoz, ha mondjuk egy társasházban az Ön szomszédjának az albérlője tavaly elfelejti befizetni a villanyszámlát, majd Ön idén megvásárolja a szomszédja lakását és amikor kiderül, hogy nincs befizetve a villanyszámla, akkor azért Ön lesz a felelős hiszen a cím közös, sőt már a lakás is az Öné a bérlő meg sehol vállalná a felelősséget??

Ez egy nagyon régi és évről évre előkerülő téma, hogy a felvásárlók megbeszélik az árakat, senki nem beszél meg semmit sőt minden felvásárlónak az az érdeke, hogy a saját áraival jöjjön ki a mai világba bárki közzétesz bármit azt 1 perccel később már a világ másik oldalán is olvassák és 2 perccel később már hozzá is igazodott mindenki.

Ahogy a szőlő árról úgy a bor árról sem egyeztet senki senkivel, ahogy már nagyon sokszor elmondtam a piac diktálja, hogy egy adott évben mennyiért lehet bort eladni, meg lehet próbálkozni magasabb árral de sokszor 2 Ft-os emelésen is egy évig megy a tárgyalás a vevővel és a végén nem fogadja el mert közbe jön egy másik beszállító adott esetben külföldről aki 2 Ft-tal olcsóbban oda adja. Ezzel azt hiszem meg is válaszoltam, hogy kinek mennyi a munkája és a kockázata abban, hogy az a bor eladásra kerüljön és hogy ki keresi vele a legtöbbet számoljon csak utána, ha tavaly 50 Ft-ért vettem a szőlőt és a bort 30 centért adom el kiszállítva, akkor azt hiszem elmondható, hogy nem ez az évszázad üzlete.


Előzmény: belaim201906 #2095 hozzászólása



Nyugodtan elemezgetheted az irányárakat meg a vélt vagy valós költségeket a lényegen nem változat, vagy tudsz versenyképes(amennyiért megveszik) áron bort szállítani Németországba, Csehországba, Lengyelországba vagy bárhova, ahova kérik vagy nem tudsz. Van-e esélyed elindulni bármelyik multinacionális áruház lánc tenderén mert tudsz olyan árat adni mint a versenytársaid de inkább jobbat, vagy nem tudsz. Ha bármelyikre nem a válasz, akkor sajnos ezeket a piacokat elvesztetted és azé lesz aki igennel válaszolt. Persze lehet rá azt mondani, hogy azért a piacért nem is kár, meg kit érdekel legyünk kizárólag minőségi bortermelő ország, oké legyünk, de abba a kategóriába még erősebb a verseny és még nagyobb hátrányba leszünk mind szőlészetileg mind borászatilag, plusz lehet elkezdeni újra szőlőt telepíteni, mert az elmúlt évek telepítései nem éppen a minőség irányába mozdultak el.

Így a szüret közepén egyébként nyugodtan kijelenthető, hogy az idei kevés és drága szőlővel, ezeket a piacokat elvesztettük. Nem én nem te hanem mi mindnyájan. Az hogy a magyar multi polcán mennyi lesz a "bulk wine" ára hamarabb ki fog derülni mint gondolnád és hidd el olyan olcsó lesz amire gondolni se mersz, mert ebbe a kategóriába egyetlen egy dolog számít és az az ár. De nézzük a jó oldalát azért végre nem mi leszünk a hibásak, hanem a gonosz multik meg az Eu meg az olaszok, akik ránk zúdítják az olcsó lőrét nah meg a nem elég hazafias vásárlók akik képesek megvenni a boltba.

Előzmény: adamfree #2068 hozzászólása



Tisztelt Adamfree, mivel Ön vette a fáradtságot és saját maga által kitalált teóriák helyett kérdéseket tett fel nagyon szívesen válaszolok.

Haladjunk szép sorba.
A "vásárolt bor" azt jelenti, hogy a szőlő nem a pincészetünkben került feldolgozásra és palackozásra. A kérdéses tétel esetén konkrétan volt egy cég aki feldolgozta, kierjesztette és lédig borként eladta, és volt egy másik cég aki megvette lepalackozta és felcímkézte majd értékesítette egy élelmiszer láncnak, de egyik sem a Royalsekt Zrt. volt ezért semmiféle felelősség sem gyártói sem forgalmazói szempontból nem merült és nem merülhet fel cégünkkel kapcsolatba, de ennek tisztázása folyamatba van a hatóságokkal.

A minőség ellenőrzésről csak egy aktuális példa, hogy mindenki tisztába legyen, hogy egy ilyen méretű cégnél, hogy is történik ez a gyakorlatban: Szüretkor, amikor beérkezik a szőlő az átvételnél történik egy mintavétel a cukorfok megállapítása céljából ez kerül feltüntetésre a felvásárló jegyen ezt követően bekerül a szőlő a feldolgozóba/présbe ott újabb mintavétel következik, ami felmegy a laborba ezt követően a must az erjesztő tartályokba kerül, ahol szintén folyamatosan nyomon követjük a paramétereit, de ez mind semmi, mert párhuzamosan a Nébih borászati felügyelői is nap mint nap ellenőrzik és jegyzőkönyvezik ugyan ezen 3 fázisba a must aktuális paramétereit. Majd miután a must szépen kierjedt és a bor a pincébe kerül szintén jön egy saját labor vizsgálat és amennyiben forgalom képesnek ítéljük, 500 Hl felett kötelezően kihívjuk a Nébih borászati felügyelőjét, aki mintát vesz és felviszi a központi laboratóriumba, ahol mintát vesznek belőle és valamennyi értéknek egy adott tűréshatár között kell lennie ha csak egy is eltér akkor nem adják ki az engedélyt valamint vizsgálatot kezdeményeznek. Továbbá megkóstolják és amennyiben a laborvizsgálaton és az érzékszervi vizsgálaton is megfelelt akkor kiadják rá a forgalomba hozatali engedélyt. Ezt követően a bor palackozásra kerülhet, a palackozás után, de még szállítás előtt a saját laboratóriumunk még egyszer végez egy vizsgálatot. Majd a hatóság szúrópróba szerűen a már eladott borokat is bármikor leveheti a boltok polcáról és vissza követheti egészen a szőlőig.

Úgy gondolom, hogy ez jóval szigorúbb mint egy ISO90001 rendszer, amivel egyébként rendelkezünk sőt IFS tanúsítványunk van ami még annál is szigorúbb és az SGS évente auditálja valamint a nagyobb vevőink is tartanak rendszeres vevői auditokat.

Azt hiszem elég szemléletesen sikerült leírnom, hogy egy ilyen rendszerbe a hiba esélye gyakorlatilag nagyon minimális, de azért nem lehetetlen, hiszen sok helyen emberek dolgoznak, de bármilyen mulasztásért vállaljuk a felelősséget. A kérdéses ügyben az érintett borászatok védelmében azért azt elmondanám, hogy ha egy borban a vizsgált 10 paraméter közül bármelyik nem stimmel, abból csupán az következik, hogy a vonatkozó előírásoknak nem felelt meg ugyanakkor ebből nem következik automatikusan az, hogy a bor emberi fogyasztásra alkalmatlan pláne egészségre veszélyes lenne.

Az Olaszokkal kapcsolatban egyetértünk valóban professzionálisan csinálják, valóban más jogszabályok vonatkoznak rájuk és valóban nem kötelező velük versenyezni, de amíg a vevőink ugyanazok és ugyan abból a tortából szeretnénk mi is részesedést, addig ez nem választás kérdése. Idén nem lesz probléma, mert egyrészt nem lesz annyi szőlő, másrészt ami lesz az jóval drágább lesz annál, hogy bárki is versenyezni akarjon ebbe a szegmensbe.

Jövőre, ha jó termés lesz, akkor is dönthetek úgy, hogy én nem akarok az olcsó borral versenyezni nem veszek 200 ezer mázsa szőlőt csak mondjuk a felét vagy a harmadát, amit minőségi borként el tudok adni a szőlőtermelő meg ott fog állni és nem fogja érteni, hogy miért lett megint 50 Ft a szőlő ára és még azon az áron se kell senkinek. Pedig egyszerű, ha valamiből több van mint kellene annak az ára lefelé mozdul el, ha valamiből kevés van és szükség van rá, annak felfelé megy az ára. Ez a mostani szüretbe is tökéletesen látszódik, csak erre nem nagyon van ráhatása sem a felvásárlónak sem a termelőnek.

A kifizetési stratégia, ahogy Ön fogalmaz egy egyszerű halasztott fizetési konstrukció, amely teljesen elfogadott dolog ahogy az én vevőim is 30-60-90 napra fizetnek úgy én is alkalmazom ezt, mert ha nem tenném akkor felborulna az egyensúly elveszteném a likviditásom. Nyilván azt egy gazdálkodó egyedül nem tudja megtenni, hogy nem fizet a benzinkúton vagy a gazdaboltba, de maradva a nyugat európai példánál, ahol mondjuk több gazdálkodó összefog és közösen szerzik be a gázolajat vagy a növényvédő szert egyből remek fizetési feltételeket tudnak kiharcolni. Egyébként a világpiacról lehet így vásárolni, sőt ez export piacokon még inkább bevett gyakorlat a halasztott fizetés.

A precíziós szőlőtermesztés nem az én találmányom, és szőlőtermesztési továbbképzést sem gondolom, hogy az én feladatom lenne tartani, ezzel kapcsolatban minden információ megtalálható az interneten és vannak nálam sokkal hozzáértőbb szakemberek, akik nagyon szívesen elmagyarázzák. De a gépesítés messze nem minden, mert nem mindegy, hogy az adott gép hányszor megy be ugyan abba a táblába, ahogy az sem, hogy melyik tőkére mennyi vegyszert juttat ki és egy adott időpontban csak vegyszerez vagy egyúttal talajmunkát is végez.

Ami a telepítések átgondoltságát, generáció váltás nehézségét és a 15 éves termelési ciklust illeti maximálisan igaza van, jelenleg nincs rá megfelelő megoldás.

Az idei bodza árán teljesen kár felbuzdulni, mert az is épp úgy kiszámíthatatlan mint a szőlő ára, nem volt olyan régen, amikor az emberek a bodzát vágták ki tövestől mert a kutyának nem kellet.

Az erdőtelepítési támogatásra, meg csak magamat tudom ismételni, amit a szőlő kapcsán is elmondtam már ebbe a fórumba, hogy csak azért mert valamire az Eu pénzt ad nem azt jelenti, hogy azonnal átgondolatlanul neki kell állni és mindegy mi lesz alapon ültetni kell, mert nagyon gyorsan a visszájára fordulhat a dolog és a végén nagyobb lesz a kár mint a haszon.

Előzmény: Matyi50 #2082 hozzászólása



Egyrészt ez nem egy termelői fórum, a beszélgetés témája a "szőlő felvásárlási árak" na mármost, ehhez a témához legalább ugyan annyi közöm van hozzászólni és véleményt alkotni, mint itt bárki másnak, megjegyezem, ha ez a fórum történetesen szívsebészetről szólna, ahhoz is jogom lenne hozzászólni maximum nem lenne hiteles tekintettel arra, hogy nem vagyok se szívsebész se szívbeteg, ellenben szőlőt vásárolok fel nem is keveset és a borpiac működéséről is van némi fogalmam.

Veled ellentétben én nem sérelmeztem és nem vettem rossz néven még senkinek az itt leírt véleményét, megjegyzését, javaslatát, pedig volt közte jó pár fikázó, megosztó, provokatív, észosztó, személyeskedő, becsmérlő, sértő, hamis, félrevezető, vádaskodó, gyanúsítgató hozzászólás.

Előzmény: belaim201906 #2076 hozzászólása



Nem, már véget ért, most már csak pezsgőzünk. smile thumbupcool

Előzmény: Erdőjaro #2069 hozzászólása



Köszönöm, hogy összefoglalta a lényeget így nem kell újra leírnom az Ön szerint becsmérlő és fals állításokat. Az a helyzet, hogy ezek alap igazságok, amin lehet megsértődni, felháborodni, személyes sértésnek venni vagy megkérdőjelezni a valóság alapját, de talán célravezetőbb lenne, hogy ha bármelyik fenti állításomat sikerülne megcáfolni vagy érveket felsorakoztatni az ellenkezőjéről. Biztos én látom rosszul a helyzetet és minden a legnagyobb rendben van elvégre bornemzet vagyunk, világszínvonalú a szőlő termesztésünk és a borászataink is, csak erről a világot felejtettük el tájékoztatni.smile laugh

Előzmény: belaim201906 #2071 hozzászólása



Köszi, nem gondolkoztam rajta túl sokat.smile thumbupcool

Előzmény: Matyi50 #2044 hozzászólása


Kedves Matyi, nem nem unom, sőt kifejezetten előre mutatónak tartom az eszmecserét, segít megérteni az ágazat problémáit és megerősít abban, hogy továbbra is nagyon nagy a szakadék a borászatok és a szőlő termelők álláspontja között, amely legfőképp pont az információ hiányán vagy éppen teljesen téves információkon alapszik.

Hidd el egyik multit sem érdekli sem a termelő sem a beszállító nyomora.

Előzmény: BartaZoli #2032 hozzászólása



Kedves Zoli! A Royalsektnek nincs vizezett bora, soha nem is volt, bárki aki mást állít az valótlanságot állít és ezzel visel minden az üggyel kapcsolatos jogi következményt. Ez vonatkozik az eljáró hatóságra és valamennyi hírportálra is, amely az információt tévesen közzétette. A kérdéses tétel, amit a hatóság visszahívott nem a Royalsekt bora, hanem vásárolt bor és a jogsértés időpontjába sem termelőként sem forgalmazóként nem merült fel az érintettsége.

Értem amit mondasz, de Magyarországon a megtermelt szőlő 80%-a nem minőségi borként kerül értékesítésre mert egyrészt már a szőlő sem olyan minőségű másrészt a hazai piac közepes vagy felső szegmense annyira szűk, hogy ott a mennyiséggel nem lehet labdába rúgni, értsd úgy, hogy nincs aki megvegye és megigya. Ezért nem célja egyik nagy borászatnak sem brandet építeni és egy eleve szűk piacon megváltani a világot. El lehet indulni ezen az úton, de akkor most vágjuk ki az elmúlt évekbe eltelepített ültetvények kb 70%-át, mert azok tömeg szőlőt teremnek, amiből tömeg bor fog készülni és tetszik vagy sem az olasz, spanyol tömeg borokkal kell versenyeznie, egy olyan piacon ahol a jogszabályok nem egyformák mert amit megcsinálhat egy olasz vagy spanyol pincészet azért a magyart meghurcolja és bezáratja a hatóság.

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Hirdetés
Elképesztően pontos a Syngenta új talajmintavételi eljárása!
Elképesztően pontos a Syngenta új talajmintavételi eljárása!
A talajban lévő természetes izotópok kisugárzását mérik.
Debreceni Agrár: itt mindenre van válasz!
Debreceni Agrár: itt mindenre van válasz!
Az egyetem a hazai precíziós gazdálkodási technológia zászlóvivője.
Zetor 3011 eladó
Zetor 3011 eladó

1.390.000 Ft

Csemegekukorica vetőmag
Csemegekukorica vetőmag

100.000 Ft

Güttler Offset 4, 8m - 6, 4m henger
Güttler Offset 4, 8m - 6, 4m henger

13.000 EUR

Eladó vontatott unikon konténerszállító
Eladó vontatott unikon konténerszállító

1.200.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]