Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak630 FtBenzin árak614 FtEUR414.94 FtUSD395.57 FtCHF446.03 FtGBP500.5 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Érdekes ember lehet a tulajdonos.
Azt még megértem, hogy elkéri a két alaptámogatást (BISS, CRISS), de mi köze az AÖP-höz? Az AÖP nem jár automatikusan, miért kéri el? Gondolom a tarlóbontó mikrobiológiai készítmény árát nem vonja le belőle...
Van még ebben az országban olyan, aki nem kapott semmi, de semmi tejelő tehén támogatást?
Amikor annyi feltétel van, hogy 2023. március 31-én az ENAR-ban a támogatást igénylő tenyészetében találhatóak a tejelő tehenek...
Mit lehet ezen ennyit ellenőrizni??
Teljesen igazad van.
Nekem sincs semmi bajom a június 30. kifizetéssel. Csak tudjuk ezt előre. Ne várjunk rá korábban! Ne menjen a hitegetés.
Sőt!
Jobb, ha nem apránként, szétforgácsolja fizetik ki, hanem egyben. De akkor ez legyen kőbe vésve.
Június 30. napon induljon el az utalás, mindenkinek pont annyi, amennyi jár. Mindenkinek!
Ne legyen előleg, meg részfizetgetés nyolcféle jogcímen. Ha kiszámoljuk a három részletet (előleg, részfizetés, végkifizetés) nyolc jogcímen, akkor máris kijön, hogy több mint 20 részletben fizetik ki a támogatásokat. Nem a legjobb konstrukció.
Ráadásul, ha nem küldik azonnal stresszel az ember, hogy vajon miről nem tudunk, mit ellenőrizhetnek éppen, mit adtunk be rosszul, mit nem jelentett le az állatorvos pontosan...
Ha lenne az egységes kérelem felületen egy rubrika, hogy egyben kéri-e a támogatások kifizetését a kérelmező a következő év június 30-án, én biztosan behúznám.
Egyetértek Veled. Elhiheted, hogy engem is zavar ez az előírás és ezerszer végiggondoltam már, hogy a saját földjeimmel mit tegyek... De állandóan figyelni kell, mert olyan iszonyat átláthatatlan, kaotikus jogszabálytömeget kaptunk a nyakunkba 2013 óta, hogy jobb figyelni...
Természetesen én is tudok megoldást. Mert olyan jogszabályt még sosem sikerült készíteni, amely alól a jómagyaremberek ne tudtak volna kibújni:)
Nem ez a gond.
A gond, hogy meg kell kerülni egy marhaságot, egy blődséget. Tök feleslegesen.
Ráadásul egy csomó jóhiszemű tulajdonos, haszonbérlő szándékán kívül kerülhet kellemetlen szituációba.
Teljesen igazad van! Ésszerűtlen és életszerűtlen az egész előírás. Tény.
Viszont ez van a jogszabályban.
Jó lenne ezt onnan törölni, mert iszonyat károkat fog okozni, ha egyszer ezt előveszik és ellenőrzik.
Brutál pofonokba fog beleszaladni mindkét fél. A bérbeadó tulajdonos és a haszonbérlő is.
A haszonbérlő egy semmis szerződésre alapozva szerzett egy csomó jogot, így pl. jogszerűtlenül igényli a támogatásokat. Nagyon nagy bukta lesz, ha ez egyszer kiderül.
A tulajdonos bérbeadó pedig a vállalt jogszabályi kötelezettség megsértésével kötött haszonbérleti szerződést. Huuu, na ebbe a pozícióba se szívesen kerülnék, ha lenne egy rosszakaróm az államszervezet bármelyik szintjén. Nehogy az legyen a vége, hogy ez eredeti tulajdonszerző adásvételi szerződést érvénytelenítsék emiatt...
Plusz ugye van egy olyan bűncselekmény a Btk-ban, hogy "Termőföld jogellenes megszerzése". Nagyon hajaz a sztori erre... Én ebbe bele nem tenném a kezem.
349. § (1) Aki
b) mező- és erdőgazdasági hasznosítású földre vonatkozó haszonélvezeti jog vagy használat jogának alapítása
céljából az ezekre vonatkozó jogszabályi tilalom vagy korlátozás kijátszásával semmis szerződést köt, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Tény, hogy - hála az égnek - a kutya nem vizsgálja ezt és nem alkalmazzák. De hány ilyet láttam már, hogy ideig-óráig nem alkalmazták, aztán jött egy fiatal titán, aki nem tudta ezt és elkezdte alkalmazni a blődséget. Mindenki nézett, hogy most miért, amikor eddig ez még elment...
Egy szó mint száz, a jogszabályt módosítani kellene, amíg el nem kezdik alkalmazni!
Így van, teljesen igazad van egy kérdésben.
Nem vizsgálják.
Hogy aztán azért nem vizsgálják, mert eleve akkora blődség, hogy soha nem lett volna ilyet jogszabályba foglalni és ezt felismerték. Vagy csak azért nem vizsgálják, mert MÉG nem vizsgálják...
Viszont sajnos abban nincs igazad, hogy ezen nem semmis szerződések. Nem én mondom, ott van kerek-perec leírva a Kúria döntésében (Kúria Kfv.IV.37.278/2022/14.).
Semmis. És ez bizony nagyon rossz ómen. Semmisségre ugyanis bárki, bármikor, bárhol hivatkozhat. Ezek jogszabályi kötelezettség megsértésével létrehozott szerződések, amelyekből elvileg semmilyen jog nem származhat.
Én nem kötnék ilyen szerződést...
Bármikor átnyúlhat bárki a fejem felett, nem lenne egy nyugodt éjszakám. Elég egy rosszindulatú szomszéd és pikk-pakk visszavonják azt a haszonbérleti szerződést jóváhagyó határozatot és törlik a földhasználatot - visszamenőlegesen. És bizony ilyenkor a támogatás alapjául szolgáló jogcímnek is lőttek, így igen csúnya visszakövetelésbe lehet beleszaladni.
Most? Amikor láthatóan még azt sem szívesen fizetik ki, amely fehéren-feketén járna... Ilyenkor reszkírozni bármi kéteset? Soha!
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) 13. § (1) bekezdésére hivatkozással vállalta, hogy az ingatlan használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá az ingatlant a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra nem hasznosítja.
Magyarul ha nem 2014 évet megelőző a tulajdonszerzés, akkor az 5 év a "más célú hasznosításra" vonatkozik.
Átengedni (így haszonbérbe adni) az ilyen földet soha nem lehet - ennek nincs időkorlátja.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a haszonbérlet, mint jogintézmény, mint jogi lehetőség ki fog kopni a gyakorlatból. Előbb-utóbb elfogynak az olyan tulajdonú földek, amelyek 2014 előtti szerzésűek és utána már minden tulajdonos vagy maga hasznosítja a földjét vagy közeli hozzátartozója vagy pedig saját cége (amelyben 25%-ot meghaladó részesedése van) útján.
Az általad említett haszonbérleti szerződés semmis!!!
A föld használatának más részére át nem engedése iránti kötelezettségvállalás megsértésével kötött szerződés semmis.
https://kuria-birosag.hu/hu/kuriai-dontesek/83-fold-hasznalatanak-mas-reszere-nem-engedese-iranti-kotelezettsegvallalas
https://agrokep.vg.hu/kozelet/a-foldhasznalat-atengedese-29584/
Nem igazán... már régen nem! Korábban tényleg így volt, de már 10 éve új szabályok vannak.
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) 13. § (1) bekezdésére hivatkozással vállalta, hogy az ingatlan használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá az ingatlant a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra nem hasznosítja.
Magyarul ha nem 2014 évet megelőző a tulajdonszerzés, akkor az 5 év a "más célú hasznosításra" vonatkozik. Átengedni (így haszonbérbe adni) az ilyen földet soha nem lehet - ennek nincs időkorlátja. Ez egyben azt is jelenti, hogy a haszonbérlet, mint jogintézmény, mint jogi lehetőség ki fog kopni a gyakorlatból. Előbb-utóbb elfogynak az olyan tulajdonú földek, amelyek 2014 előtti szerzésűek és utána már minden tulajdonos vagy maga hasznosítja vagy közeli hozzátartozója vagy pedig saját cége (amelyben 25%-ot meghaladó részesedése van).
Az általad említett haszonbérleti szerződés semmis!!!
A föld használatának más részére át nem engedése iránti kötelezettségvállalás megsértésével kötött szerződés semmis.
https://kuria-birosag.hu/hu/kuriai-dontesek/83-fold-hasznalatanak-mas-reszere-nem-engedese-iranti-kotelezettsegvallalas
https://agrokep.vg.hu/kozelet/a-foldhasznalat-atengedese-29584/
Igen, így kellene.
Meg a többi invazív növény (selyemkóró, aranyvessző, zöld juhar, amerikai kőris) esetében is...
És az állami, önkormányzati tulajdonú ingatlanokkal kellene kezdeni!
Kedves Margit!
"Vagy 10 éve az erdészeti hatóságnál megsúgta az egyik ügyintéző, hogy szinte 100%-os hatékonyságú a glifozát alkalmazása olyan módon, hogy a vegetáció végén, amikor van lombfelület, de már lehűlnek az éjszakák és elkezdik a növények visszaszívni a levélzetből a nedveket, akkor kell glifoval permetezni. Így a gyomirtót is visszaszívja és szépen az ősz folyamán már elkezd hatni."
Igen, ez egyértelmű, ezért nem is írtam. Augusztus második felében, szeptember folyamán az igazi. Persze a selyemkóró esetében ez már nagyon késő, ennél már május második felétől folyamatosan szoktuk permetezni a foltokat.
Nem tudom, hogy merre vannak műveletlen legelők, de felénk (Kelet-Magyarország) már ilyen nincs. Itt már minden talpalatnyi földet valamilyen formában művelünk, támogatást veszünk igénybe. Persze némi cserjés, nádas, mocsár és láp megmaradt, de további területek bevonására nem igazán van már lehetőség. Meg aztán a természetvédelmi őr se hagyná...
Legelő állat egyre kevesebb, maximum az elvárt létszám - az is főleg a nemzeti parkos területeken, akinek jutott "bérelt föld".
Kedves Margit!
Én ezekkel küzdök idestova 20 éve...
Vannak biztató eredmények, de a legfontosabb, hogy sosem szabad feladni!
Bálványa (de ugyanígy kései meggy, amerikai kőris, zöld juhar, ostorfa, akác): mindegyiknél ugyanazt alkalmazzuk. Meg kell fúrni, aztán mehet a furatba a tömény glifozát. Nem fogja túlélni - szó szerint mérget vehetsz rá.
Gyalogakác esetében, illetve az előző fásszárú invazívoknál (ha nincs még törzse vagy felsarjad), akkor le kell vágni machetével (vagy metszőollóval) és bekenni glifozáttal.
Egyébként a glifozát a legjobb, akárki akármit mond, kitűnő anyag, csak tudni kell használni.
Selyemkóró esetében is glifozátot használunk - kézi permezetővel - olyan 5%-os töménységben. Ez nem mindig hozza az elképzelt eredményt, többször is meg kell ismételni, illetve nem szabad hagyni, hogy magot érleljen. A helyi természetvédők - most mondták nekem is - Agrol Plus-t kevernek a glifozáthoz és akkor elvileg 90% feletti hatékonyságú. Idén tesztelem majd...
Az aranyvessző fajok (mind a kanadai aranyvessző, mind a magas aranyvessző) ellen sajnos még kevésbé hatékony a glifozát. Leviszi-leviszi, de az évek alatt mindig visszajön. Nemzeti parkosok se tudnak vele mit kezdeni. Mintha a roncsolást nem kedvelné annyira, ez azt jelenti, hogy, ha lekaszáljuk akkor még erőteljesebben hajt vissza, de ha szárzúzzuk vagy kisebb foltot machetével vágjuk le, akkor mintha gyengülne. De lehet ez csak illúzió a részemről...
Nekem volt ilyen ügyem, akkor elfogadták.
De ki tudja mi lesz a következő "ciklusban", lehet, hogy a következő kiírás alapján már nem fogadják el.
Ha nem muszáj, ne kockáztass!
Ha megteheted, akkor ezeket a földeket "szervezd ki" egy másik termelőhöz, mondjuk feleséghez, testvérhez, édesanyádhoz, édesapádhoz, esetleg gyermekedhez vagy egy másik cégedhez. Az a lényeg, hogy olyanhoz, akinél nem fáj, ha utólag borul a kártyavár. Ne vigye el a többi földedre járó támogatást.
Azt szokták javasolni, hogy hülye kérdésre hülye választ kell adni...
Ha egyszer a rendszer nem a valóságot szeretné látni, akkor ne a valóságot írd be, hanem, amit látni szeretne
Az már most biztos, hogy az én generációm nem lesz nyugdíjas.
Egyszerűen nem fogjuk megérni a nyugdíj korhatárt.
Nem tervezem a nyugdíjas éveket, az utolsó percig dolgozni fogok.
Nem tudom, hogy konkrétan melyik hozzáállással van gondod, de szívesen megvitathatjuk, ha nem tetszik.
Igazad van.
Most írtad meg a lényeget!
EGY ÁFA-körön kívüli őstermelőnél nincs rosszabb...
Úgy nem szabad mezőgazdálkodni, hogy van egy őstermelő és kalap kabát!
Csak a csalók nézték külön az adónemeket. Nekik volt fontos önmagában az ÁFA!
Nekünk a komplett kép a fontos! Hogy minden klappoljon és megmaradjon a végén a lényeg, a kp.
A többi a fenét érdekli.
Mindig elmerültök a részletekben. Rossz oldalról közelíted meg ezt az egészet.
Amit leírsz, tényszerű, matematikailag pontos.
Csak éppen a vállalkozás nem így működik.
Nekem az a célom, hogy jogszerűen több maradjon a zsebemben az év végén.
Egy picit távolabbról kell nézni, nem szabad ennyire egydimenziósan kezelni ezt az egész könyvelést.
A lényeg az, hogy minden input anyagról legyen számla és minden értékesítésről legyen kibocsátva számla vagy felvásárlási jegy.
Hogy több maradjon kreatívnak kell lenni a kicsiknek is.
A kicsiknek ez fizetéskiegészítés. Ott lehet picit varázsolni.
Egy közepes cégnél másképpen kell megtalálni a rést. Ott is van, de ott nyilván más módszerek szükségesek.
Mondjuk akkora "kiskapu" van a magyar rendszerben, amelyen egy elefánt is átfér...
A fene sem számolgatja ezeket a filléreket, amíg a nagyrészt ki tudod venni adómentesen.
"Ha kifizeted az ÁFA-t onnantól ha bármi gond van elbuktad."
Ez nem így van. De hagyjuk ezt a témát.
Te valószínűleg ÁFA-körös vagy (egyébként én is), így nem is tudod elképzelni milyen fura helyzetek adódhatnak a kicsi termelőknél.
5-10milliós nettó költségig nem érdemes kínlódni a ÁFA-val. Fölötte nyilván más a helyzet.
Egy 10-15 milliós bevételt még könnyen szét lehet írni, elegendő a szűk család. A támogatásokat is érdemes szétszedni.
A költségeket is szét kell szedni. Annyi marad, amennyi feltétlen kell.
Egy 10-80 hektáros gazdaságban (amely az én értelmezésemben még kicsi) megoldható a vegyszer, műtrágya, vetőmag, gázolaj tervszerű beszerzése.
Inkább nem írok semmit. Nem is értem ezt az egészet.
Ki az egyáltalán, aki nem ÁFA-körös?
A kicsik. Egy közepes gazdaság esetében már fel sem merülhet, hogy nem ÁFA-s.
A kicsik meg mindig is próbálkoztak. Naná!
Vegyszer, műtrágya, vetőmag, gázolaj. Ezeknél ésszel kell eljárni. Nincs itt semmiféle titok.
"Tavaly jött az e-permezetési napló. Szélsőségként, de van tanácsadó aki 7.000 Ft/hektár áron vállalja az adatrögzítést."
Ne már!!!
Ezért az ócska eGN-marhaságért még fizettek is???
Óhh, komolyan...
Nevetséges ez az egész!
Maga az eGN szinte ugyanaz, mint az Egységes Kérelem. Most csináltam meg vagy 12 ügyfél naplóját.
Bekéritek az Egységes Kérelmet, kitöltitek az összesítőt. Utána egy picit mókoltok a műveleti naplón (nehogy túlzásba vigyétek), felvisztek pár apróságot és kész is.
Ha működne a másolás funkció, gyakorlatilag 2-3 óra alatt meg lehetne csinálni egy komolyabb ügyfél eGN-jét. Így egy picit unalmasabb, de nem vészes.
Ami kiakasztó, az az ENAR-adatok aprólékos bevitele. Elég egyszer elrontani egy februári adatot, lehet törölni az összes sort:(
Mondjuk ilyenkor mindig felvetődik bennem, hogy ez mennyiben is könnyíti meg az adminisztrációs terhet
Kedves Margit!
"Az ÁFA-nélküli fekete beszerzést nem tarthatom járható útnak."
Természetesen nem erre gondoltam.
Van egy sokkal egyszerűbb útja annak, hogy ne vesszen el az ÁFA.
És hidd el a gazdák nem is veszítik el.
De mint mondtam nem szeretnék kéretlen tanácsokat adni. Kár ezt a témát feszegetni...
Nem tudom, hogy Te gazda vagy-e vagy csak gazdálkodóknak könyvelsz.
Ha gazda vagy, akkor pontosan tudod hogyan történik ez a kicsiknél (a közepes és nagyobb gazdák már mind ÁFA-körösök, így nyilván őket ez nem érinti).
Ha pedig könyvelő vagy és nem tudod, akkor maradjon is ez így.
Nagyon remélem, hogy ezt a 4%-os pihentetési baromságot nem erőltetik.
A hazai viszonyok között a pihentetés éppen nem hasznot, hanem iszonyat kárt okoz természetvédelmi szempontból (is).
Nem az AÖP, meg AKG, meg ÖKO hiányzik sok embernek!!
Semmi, de semmi nem jött nekem se, pedig sok-sok embernek segítek a kérelmeik beadásánál, papírmunkájában.
Elhiheted, hogy a saját kérelmem minden apró részletét ötször átgondolva adom be!
És valami mégis hibádzik...
Hogy miért pont nálam? Amikor látom, hogy a többi kérelemnél minden szépen rendben megy, jönnek az előlegek, részfizetések. Ott jobban "indokolt" lenne? Másnak jobban előkészíteném, mint saját magamnak? Aligha hiszem:)
Február elején, közepén "normál esetben" már a régen kifizették az alaptámogatások 80-90%-át, de már a termeléshez kötött támogatások egy részét is.
Olyat pedig még soha, de soha nem láttam, hogy a tejhasznú tehén támogatás előlegét nem fizetik ki! Hiszen ez már tényleg az alap! Mit lehet ezen ellenőrizni még? Vagy ott van a tejhasznú tehén március 15-én az ENAR-ban vagy nem.
"a főnövény után ökológiai másodvetés van vetve, akkor azt a 2023-as évhez kell írni, vagy már a 2024. évi naplóhoz?"
Igen, ez a kérdés bennem is felvetődött - sok-sok egyéb kérdés mellett.
Egy valami biztos! Az, hogy semmi sem biztos:)
Nincs mit tenni, fel kell vinni mindent, abból baj nem lehet...
Ha több adatot viszünk fel, az nem lehet gond, de ha véletlen valami apróságot nem viszünk fel, akkor az akár később problémát is jelenthet, bár kétlem, hogy ezt a brutál adathalmazt bármilyen elemzésnek vetnék alá.
Szerintem mindössze annyi a cél, hogy legyen beadva valami - jól-rosszul, tök mindegy, csak legyen beadva.
Így van!
Maga az elektronikus Gazdálkodási Napló egy jó ötlet, én örülnék a legjobban, ha elektronikusan lehetne vezetni.
Nade csinálják már meg normálisan ezt a programot!!
Ott az Egységes Kérelem felülete, miért nem azt fejlesztik tovább egy ici-picit. Csak ki kellene egészíteni pár funkcióval és pofonegyszerűen be lehetne ezt adni.
Jaaaa, hogy a Nebih meg az MVH-utódszerve (már fogalmam sincs mi ez) nem ugyanaz?? Nem értem hogy nincs ennyi átjárás a két szervezet adatbázisai között...
Ugyanez a helyzet nálam is. Látom a közvetlen környezetemben, hogy rengetegen megkapták az előleget, sőt a részfizetést is, nálam semmi.
De valami azt súgja, hogy már nem sokáig lesz így.
Valamilyen ellenőrzés lehet a háttérben, ráadásul központi ellenőrzés és nem helyi, mert arról már tudnánk. Valami új dolog.
Ha megkapjuk az ellenőrzési jegyzőkönyvet majd kiderül...
Igazad van, panasszal nem lehet élni. Hogy ki mikor kapja meg a támogatást, kap-e előleget vagy sem, kap-e részfizetést vagy sem, az a döntéshozón múlik. Október közepétől a következő év június 30-ig bármikor kiutalhatják.
Ha úgy dönt, akkor kap egy kérelmező előleget vagy részfizetést, ha úgy dönt, akkor nem kap.
Csak ez meglehetősen tág mérlegelési jogkör, talán túlságosan is tág.
Nem jó ez így senkinek vagy csak nagyon keveseknek. Nem mindegy, hogy a megszokott ütemezésben kapja valaki a támogatásokat vagy csak december 28-án vagy majd a következő év májusában és júniusában.
Főleg, ha ez totál indokolatlan!
Érdemes volna ezt - az egyébként jogszerű, de méltánytalan - támogatási kifizetési gyakorlatot felülvizsgálni és keretek közé szorítani, mert így kiszámíthatatlan és indokolatlanul hoz nehéz helyzetbe olyan gazdákat, akiknek ez a támogatás rettentően hiányzik ebben a nehéz helyzetben.
Ha már egyszer rászoktattak bennünket erre, akkor most rosszul esik erről leszokni...
A tulajdoni lapon a megmaradt utolsó tulajdonostársnak milyen adatai vannak feltüntetve?
Csak a neve vagy ott szerepel az anyja neve, születési éve, esetleg a lakcíme is?
Sok száz fiatal gazda pályázatot láttam már, írtam (nyertem-vesztettem), követtem végig a megvalósításukat egészen 2008-tól kezdődően.
Nincsenek kőbe vésett szabályok, láttam már olyat is, aki nulláról, mezőgazdaságon kívülről érkezve felépített egy mezőgazdasági vállalkozást és még mind a mai napig csinálja. Van ilyen, igaz ritka, mint a fehér holló.
Sosem volt titok, hogy ez a pályázati forma annak a legelőnyösebb, akinek a szülei-nagyszülei-testvére-férje vagy egyéb rokon már működtet egy kisebb-nagyobb mezőgazdasági üzemet. Ilyenkor nem nagy kihívás megfelelni az elvárt követelményeknek. Ilyen háttérrel szinte lehetetlen "elrontani", szinte biztos a siker és a támogatás is "jövedelemkiegészítő támogatás" marad.
Sokszor látom, hogy a nagyon jól működik ez a fiatal gazda nagyobb mezőgazdasági cégek "oldalszárnyán", hiszen mindkét félnek jó. A munkáltatónak is, hiszen 5-6 évig van egy megbízható munkavállalója és a fiatal gazda sem csalódik.
Ha viszont nincs mezőgazdasági háttér, akkor az már baj, ilyenkor a fiatal gazda fanatizmusán múlik, hogy sikerül-e teljesíteni a célt vagy sem. Ha mindent felszámol maga körül, feladja a korábbi életét és átprogramozza magát "gazdának", illetőleg egyszemélyben könyvelő, jogász, építészmérnök, pszichológus is, akkor nem elképelhetetlen, hogy képes megfelelni a fiatal gazda követelményeinek. De nagyon rizikós! Nem biztos, hogy azt javasolnám a saját fiamnak, hogy a legszebb éveiből 5-6 évet erre áldozzon, ha van más lehetősége is...
Mi ez a JFGK-ETA ellenőrzés?
Mit ellenőriztek?
Ja, és mikor (most vagy a nyáron)? Jelen voltál? Kiértesítettek (vagy csak most tudtad meg és a határozatot küldték)?
Az ENAR-ban??
Különben be sem tudta volna adni!
Eleve az ENAR-ból kértük be az állatok fülszámát a beadási felületen. Miért mások begépelik egyenként a fülszámokat??
Én minden számlát beadtam, ami az AÖP-höz vagy bármilyen termeléshez kötött támogatáshoz (pl. ipari zöldség termesztése) kapcsolódik.
Lehet, hogy nem volt kötelező, de borítékolható volt, hogy ez előbb vagy utóbb szükséges lesz.
És a legjobb kérdés, hogy milyen "számla"???
Milyen számlát ellenőriznek most?
Vetőmagszámlát? Azt nem kell beadni májusban az egységes kérelem beadásakor?
Én ezt se mondanám. A szántóföldi növénytermesztés se gyerekjáték. Ez se olyan, mintha valaki bemenne egy irodába és megvárja még megmondják, hogy mit kell ma csinálni a reggeli kávézás és az ebéd között...
Nincs két ugyanolyan tábla, sőt a táblán belül is bőven lehet vakargatni a fejet.
És a növénytermesztés nem egyszerű matek. Azért ide kell tőke bőven, minden évben kellően "tökösnek" kell lenni minden szempontból:)
És a növénytermesztésen belül az értékesítés se leányálom.
Nem állítanék fel ranglistát! A növénytermesztés is nehéz és kockázatos, ahogyan az állattartás is emberpróbáló.
Le a kalappal azok előtt, akik ma Magyarországon akár egyiket, akár másikat saját kockázatra vállalják. És igenis mindkettőnek jár(na) a maximális tisztelet, ahogyan a képviselet és a támogatás is. Hogy aztán melyiket kapjuk meg...
Így van! Az volna a korrekt megoldás, ha MINDEN kérelmező megkapná az előleget és a részfizetések időben vagy senki!
Érthetetlen az egész rendszer! Hiszen azok, akik hosszú-hosszú évek óta, lassan 20 éve adnak be kérelmeket, azok miért csalnának? Abszurd!
Csalás ott merülhet fel, ha valaki új kérelmezőként lép be a rendszerbe vagy új területre ad be kérelmet!
Ezeket kellene elsősorban kivenni és ellenőrizni és nem azokat, akik már lassan minden fűszálat külön megjelölnek a legelőkön, kaszálókon, hogy kellően "elkülönült" legyen a területük a többi gazdától - amely szintén egy agyrém, nem tudom melyik nagytudósnak merült fel a rémálmában ez...
Az volna a korrekt megoldás, ha mindenki egyszerre kapná az előleget és a részfizetéseket, KIVÉVE az új belépők és a régi kérelmezők, akik új területre adtak be igénylést.
Ez a földhasználati jogosultság ellenőrzés nekem mindig olyan furcsa. Mit lehet a földhasználati jogosultságon ellenőrizni?
1) Ha be van jegyezve a földhasználati nyilvántartásba, akkor kevés kérdés merülhet fel. Persze lehetnek furcsa helyzetek, mondjuk ha egy helyrajzi szám több blokkban van...
Magyarul ilyenkor nincs mit ellenőrizni, minek kell bármit "megnézni"?
2) Ha nincs a földhasználat bejegyezve, akkor még mindig ott a tulajdoni lap, amelyen vagy a kérelmező vagy annak közeli hozzátartozója (pl. anyja, apja, testvére, gyereke, felesége) a tulajdonos. Ez osztatlan közös esetében fordulhat elő. Ilyenkor se értem, hogy mit ellenőriznek, hiszen ehhez nem kell az ügyfél, bent a hivatalban lekérdezik és pipa.
3) Ha nincs se földhasználati lap, se nem tulajdonos, akkor meg azt nem értem, hogy ez miért nem derült ki hamarabb??? Hogy nem jött ez elő korábban, előző években vagy idén nyáron, legkésőbb ősszel?
Persze van ilyen, hiszen vannak olyan haszonbérleti szerződések, amelyek érvényesen létrejöttek, ki voltak függesztve, utána jóváhagyta a megfelelő hatóság, de valamilyen oknál fogva nem volt alkalmasak a földhasználati bejegyzésre.
Vannak ilyenek. Sosem értettem, hogy tavasszal (májusban) az egységes kérelem beadási felületen miért nincs erre egy kis pipálási felület, ahol ki lehet választani, hogy
A) földhasználati lap,
B) tulajdonos (vagy haszonélvező)
C) közeli hozzátartozó tulajdonos (vagy haszonélvező)
D) egyéb.
Ilyenkor egyszerűen az "egyéb" esetben kötelező lenne felcsatolni az ezt igazoló dokumentumot és a probléma megoldva...
Azért ennyire ne egyszerűsítsd le!
Te is tudod, hogy vannak nehéz időszakok, különösen a nehéz ellések idején.
Minden nap kemény kihívás a marhatartás.
Még akkor is, ha saját legelőn vannak,
még akkor is, ha körbe van villanypásztorozva (esetleg körbekerítve) ez a legelő,
még akkor is, ha "tutijó legelő", azaz márciustól november végéig bőven van mit legelni az állatoknak,
még akkor, ha nem kell vesződni a gulyásokkal (mert mindent egyedül - esetleg a gyerekeddel - csinálsz),
még akkor, ha normális az állatorvosod és mindenben segít,
még akkor is, ha normál áron le tudod adni a borjakat,
még akkor, ha ezt ki is fizetik neked 8 napon beül...
És még hosszasan tudnám sorolni, hogy mi mindennek kell összejönni ahhoz, hogy "gyerekjáték" legyen a "kora tavasztól késő őszig legeltetés - némi téli tartással fűszerezve":)
Pontosan ez van nálam is.
Semmi...
Dec. 1. óta státusz sem váltott AÖP dec20. án létrehozott.
Úgy látszik, akinél ez a "motívum" jelenik meg, annál valami beakadt.
Nincs valami jó előérzetem...
Sziasztok!
Most jutottam el az állatállományig először.
Ugye ez nem komoly, hogy korcsoportonként havonta kell felrögzíteni az egyes darabszámokat és a változásokat???
Nem lehet az ENAR-szarvasmarha adatokat bekérni?
1) Nálam sokszor megduplázza a sorokat a műveleteknél, ez gyakran tapasztalható?
2) Ha meg törlök egy műveleti sort (mondjuk a betakarítást), akkor az ott felvitt termést továbbra is számítja növénynél - mondjuk ez csak szépséghiba, de akkor is...
3) Érdekes, hogy a kaszálásnál kell megadni a "hozamot". Miért nem a bálázásnál?
Előzmény: berenyil2 #32333 hozzászólása
Érdekes ember lehet a tulajdonos.
Azt még megértem, hogy elkéri a két alaptámogatást (BISS, CRISS), de mi köze az AÖP-höz? Az AÖP nem jár automatikusan, miért kéri el? Gondolom a tarlóbontó mikrobiológiai készítmény árát nem vonja le belőle...
Van még ebben az országban olyan, aki nem kapott semmi, de semmi tejelő tehén támogatást?
Amikor annyi feltétel van, hogy 2023. március 31-én az ENAR-ban a támogatást igénylő tenyészetében találhatóak a tejelő tehenek...
Mit lehet ezen ennyit ellenőrizni??
Előzmény: hulyetermelo #30889 hozzászólása
Teljesen igazad van.
Nekem sincs semmi bajom a június 30. kifizetéssel. Csak tudjuk ezt előre. Ne várjunk rá korábban! Ne menjen a hitegetés.
Sőt!
Jobb, ha nem apránként, szétforgácsolja fizetik ki, hanem egyben. De akkor ez legyen kőbe vésve.
Június 30. napon induljon el az utalás, mindenkinek pont annyi, amennyi jár. Mindenkinek!
Ne legyen előleg, meg részfizetgetés nyolcféle jogcímen. Ha kiszámoljuk a három részletet (előleg, részfizetés, végkifizetés) nyolc jogcímen, akkor máris kijön, hogy több mint 20 részletben fizetik ki a támogatásokat. Nem a legjobb konstrukció.
Ráadásul, ha nem küldik azonnal stresszel az ember, hogy vajon miről nem tudunk, mit ellenőrizhetnek éppen, mit adtunk be rosszul, mit nem jelentett le az állatorvos pontosan...
Ha lenne az egységes kérelem felületen egy rubrika, hogy egyben kéri-e a támogatások kifizetését a kérelmező a következő év június 30-án, én biztosan behúznám.
Előzmény: kulakman #30849 hozzászólása
Egyetértek Veled. Elhiheted, hogy engem is zavar ez az előírás és ezerszer végiggondoltam már, hogy a saját földjeimmel mit tegyek... De állandóan figyelni kell, mert olyan iszonyat átláthatatlan, kaotikus jogszabálytömeget kaptunk a nyakunkba 2013 óta, hogy jobb figyelni...
Előzmény: az őrző #30848 hozzászólása
Természetesen én is tudok megoldást. Mert olyan jogszabályt még sosem sikerült készíteni, amely alól a jómagyaremberek ne tudtak volna kibújni:)
Nem ez a gond.
A gond, hogy meg kell kerülni egy marhaságot, egy blődséget. Tök feleslegesen.
Ráadásul egy csomó jóhiszemű tulajdonos, haszonbérlő szándékán kívül kerülhet kellemetlen szituációba.
Előzmény: Scipio #30822 hozzászólása
Teljesen igazad van! Ésszerűtlen és életszerűtlen az egész előírás. Tény.
Viszont ez van a jogszabályban.
Jó lenne ezt onnan törölni, mert iszonyat károkat fog okozni, ha egyszer ezt előveszik és ellenőrzik.
Brutál pofonokba fog beleszaladni mindkét fél. A bérbeadó tulajdonos és a haszonbérlő is.
A haszonbérlő egy semmis szerződésre alapozva szerzett egy csomó jogot, így pl. jogszerűtlenül igényli a támogatásokat. Nagyon nagy bukta lesz, ha ez egyszer kiderül.
A tulajdonos bérbeadó pedig a vállalt jogszabályi kötelezettség megsértésével kötött haszonbérleti szerződést. Huuu, na ebbe a pozícióba se szívesen kerülnék, ha lenne egy rosszakaróm az államszervezet bármelyik szintjén. Nehogy az legyen a vége, hogy ez eredeti tulajdonszerző adásvételi szerződést érvénytelenítsék emiatt...
Plusz ugye van egy olyan bűncselekmény a Btk-ban, hogy "Termőföld jogellenes megszerzése". Nagyon hajaz a sztori erre... Én ebbe bele nem tenném a kezem.
349. § (1) Aki
b) mező- és erdőgazdasági hasznosítású földre vonatkozó haszonélvezeti jog vagy használat jogának alapítása
céljából az ezekre vonatkozó jogszabályi tilalom vagy korlátozás kijátszásával semmis szerződést köt, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Tény, hogy - hála az égnek - a kutya nem vizsgálja ezt és nem alkalmazzák. De hány ilyet láttam már, hogy ideig-óráig nem alkalmazták, aztán jött egy fiatal titán, aki nem tudta ezt és elkezdte alkalmazni a blődséget. Mindenki nézett, hogy most miért, amikor eddig ez még elment...
Egy szó mint száz, a jogszabályt módosítani kellene, amíg el nem kezdik alkalmazni!
Előzmény: Rabó001 #30829 hozzászólása
Így van, teljesen igazad van egy kérdésben.
Nem vizsgálják.
Hogy aztán azért nem vizsgálják, mert eleve akkora blődség, hogy soha nem lett volna ilyet jogszabályba foglalni és ezt felismerték. Vagy csak azért nem vizsgálják, mert MÉG nem vizsgálják...
Viszont sajnos abban nincs igazad, hogy ezen nem semmis szerződések. Nem én mondom, ott van kerek-perec leírva a Kúria döntésében (Kúria Kfv.IV.37.278/2022/14.).
Semmis. És ez bizony nagyon rossz ómen. Semmisségre ugyanis bárki, bármikor, bárhol hivatkozhat. Ezek jogszabályi kötelezettség megsértésével létrehozott szerződések, amelyekből elvileg semmilyen jog nem származhat.
Én nem kötnék ilyen szerződést...
Bármikor átnyúlhat bárki a fejem felett, nem lenne egy nyugodt éjszakám. Elég egy rosszindulatú szomszéd és pikk-pakk visszavonják azt a haszonbérleti szerződést jóváhagyó határozatot és törlik a földhasználatot - visszamenőlegesen. És bizony ilyenkor a támogatás alapjául szolgáló jogcímnek is lőttek, így igen csúnya visszakövetelésbe lehet beleszaladni.
Most? Amikor láthatóan még azt sem szívesen fizetik ki, amely fehéren-feketén járna... Ilyenkor reszkírozni bármi kéteset? Soha!
Előzmény: juditt.szincsak #30785 hozzászólása
Nem!
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) 13. § (1) bekezdésére hivatkozással vállalta, hogy az ingatlan használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá az ingatlant a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra nem hasznosítja.
Magyarul ha nem 2014 évet megelőző a tulajdonszerzés, akkor az 5 év a "más célú hasznosításra" vonatkozik.
Átengedni (így haszonbérbe adni) az ilyen földet soha nem lehet - ennek nincs időkorlátja.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a haszonbérlet, mint jogintézmény, mint jogi lehetőség ki fog kopni a gyakorlatból. Előbb-utóbb elfogynak az olyan tulajdonú földek, amelyek 2014 előtti szerzésűek és utána már minden tulajdonos vagy maga hasznosítja a földjét vagy közeli hozzátartozója vagy pedig saját cége (amelyben 25%-ot meghaladó részesedése van) útján.
Az általad említett haszonbérleti szerződés semmis!!!
A föld használatának más részére át nem engedése iránti kötelezettségvállalás megsértésével kötött szerződés semmis.
https://kuria-birosag.hu/hu/kuriai-dontesek/83-fold-hasznalatanak-mas-reszere-nem-engedese-iranti-kotelezettsegvallalas
https://agrokep.vg.hu/kozelet/a-foldhasznalat-atengedese-29584/
Előzmény: Scipio #30800 hozzászólása
Nem igazán... már régen nem! Korábban tényleg így volt, de már 10 éve új szabályok vannak.
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) 13. § (1) bekezdésére hivatkozással vállalta, hogy az ingatlan használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá az ingatlant a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra nem hasznosítja.
Magyarul ha nem 2014 évet megelőző a tulajdonszerzés, akkor az 5 év a "más célú hasznosításra" vonatkozik. Átengedni (így haszonbérbe adni) az ilyen földet soha nem lehet - ennek nincs időkorlátja. Ez egyben azt is jelenti, hogy a haszonbérlet, mint jogintézmény, mint jogi lehetőség ki fog kopni a gyakorlatból. Előbb-utóbb elfogynak az olyan tulajdonú földek, amelyek 2014 előtti szerzésűek és utána már minden tulajdonos vagy maga hasznosítja vagy közeli hozzátartozója vagy pedig saját cége (amelyben 25%-ot meghaladó részesedése van).
Az általad említett haszonbérleti szerződés semmis!!!
A föld használatának más részére át nem engedése iránti kötelezettségvállalás megsértésével kötött szerződés semmis.
https://kuria-birosag.hu/hu/kuriai-dontesek/83-fold-hasznalatanak-mas-reszere-nem-engedese-iranti-kotelezettsegvallalas
https://agrokep.vg.hu/kozelet/a-foldhasznalat-atengedese-29584/
Előzmény: Magister #13 hozzászólása
Igen, így kellene.
Meg a többi invazív növény (selyemkóró, aranyvessző, zöld juhar, amerikai kőris) esetében is...
És az állami, önkormányzati tulajdonú ingatlanokkal kellene kezdeni!
Előzmény: margitradnai50 #5 hozzászólása
Kedves Margit!
"Vagy 10 éve az erdészeti hatóságnál megsúgta az egyik ügyintéző, hogy szinte 100%-os hatékonyságú a glifozát alkalmazása olyan módon, hogy a vegetáció végén, amikor van lombfelület, de már lehűlnek az éjszakák és elkezdik a növények visszaszívni a levélzetből a nedveket, akkor kell glifoval permetezni. Így a gyomirtót is visszaszívja és szépen az ősz folyamán már elkezd hatni."
Igen, ez egyértelmű, ezért nem is írtam. Augusztus második felében, szeptember folyamán az igazi. Persze a selyemkóró esetében ez már nagyon késő, ennél már május második felétől folyamatosan szoktuk permetezni a foltokat.
Nem tudom, hogy merre vannak műveletlen legelők, de felénk (Kelet-Magyarország) már ilyen nincs. Itt már minden talpalatnyi földet valamilyen formában művelünk, támogatást veszünk igénybe. Persze némi cserjés, nádas, mocsár és láp megmaradt, de további területek bevonására nem igazán van már lehetőség. Meg aztán a természetvédelmi őr se hagyná...
Legelő állat egyre kevesebb, maximum az elvárt létszám - az is főleg a nemzeti parkos területeken, akinek jutott "bérelt föld".
Előzmény: margitradnai50 #2 hozzászólása
Kedves Margit!
Én ezekkel küzdök idestova 20 éve...
Vannak biztató eredmények, de a legfontosabb, hogy sosem szabad feladni!
Bálványa (de ugyanígy kései meggy, amerikai kőris, zöld juhar, ostorfa, akác): mindegyiknél ugyanazt alkalmazzuk. Meg kell fúrni, aztán mehet a furatba a tömény glifozát. Nem fogja túlélni - szó szerint mérget vehetsz rá.
Gyalogakác esetében, illetve az előző fásszárú invazívoknál (ha nincs még törzse vagy felsarjad), akkor le kell vágni machetével (vagy metszőollóval) és bekenni glifozáttal.
Egyébként a glifozát a legjobb, akárki akármit mond, kitűnő anyag, csak tudni kell használni.
Selyemkóró esetében is glifozátot használunk - kézi permezetővel - olyan 5%-os töménységben. Ez nem mindig hozza az elképzelt eredményt, többször is meg kell ismételni, illetve nem szabad hagyni, hogy magot érleljen. A helyi természetvédők - most mondták nekem is - Agrol Plus-t kevernek a glifozáthoz és akkor elvileg 90% feletti hatékonyságú. Idén tesztelem majd...
Az aranyvessző fajok (mind a kanadai aranyvessző, mind a magas aranyvessző) ellen sajnos még kevésbé hatékony a glifozát. Leviszi-leviszi, de az évek alatt mindig visszajön. Nemzeti parkosok se tudnak vele mit kezdeni. Mintha a roncsolást nem kedvelné annyira, ez azt jelenti, hogy, ha lekaszáljuk akkor még erőteljesebben hajt vissza, de ha szárzúzzuk vagy kisebb foltot machetével vágjuk le, akkor mintha gyengülne. De lehet ez csak illúzió a részemről...
Előzmény: n.toth #30214 hozzászólása
Köszi, hogy szóltál, megnéztem legalább a sajátom. Nálam is volt státuszváltás, tegnap.
Még nem kaptam tejhasznú támogatást, hátha...
Előzmény: Gabro #5635 hozzászólása
Nekem volt ilyen ügyem, akkor elfogadták.
De ki tudja mi lesz a következő "ciklusban", lehet, hogy a következő kiírás alapján már nem fogadják el.
Ha nem muszáj, ne kockáztass!
Ha megteheted, akkor ezeket a földeket "szervezd ki" egy másik termelőhöz, mondjuk feleséghez, testvérhez, édesanyádhoz, édesapádhoz, esetleg gyermekedhez vagy egy másik cégedhez. Az a lényeg, hogy olyanhoz, akinél nem fáj, ha utólag borul a kártyavár. Ne vigye el a többi földedre járó támogatást.
Előzmény: envagyok2 #1711 hozzászólása
Azt szokták javasolni, hogy hülye kérdésre hülye választ kell adni...
Ha egyszer a rendszer nem a valóságot szeretné látni, akkor ne a valóságot írd be, hanem, amit látni szeretne
Előzmény: mtz1221 #2377 hozzászólása
Naa végre. Ugye, hogy tudja itt mindenki a megoldást
Előzmény: hashtag #2374 hozzászólása
Az már most biztos, hogy az én generációm nem lesz nyugdíjas.
Egyszerűen nem fogjuk megérni a nyugdíj korhatárt.
Nem tervezem a nyugdíjas éveket, az utolsó percig dolgozni fogok.
Nem tudom, hogy konkrétan melyik hozzáállással van gondod, de szívesen megvitathatjuk, ha nem tetszik.
Előzmény: Zoli1437 #2367 hozzászólása
Igazad van.
Most írtad meg a lényeget!
EGY ÁFA-körön kívüli őstermelőnél nincs rosszabb...
Úgy nem szabad mezőgazdálkodni, hogy van egy őstermelő és kalap kabát!
Csak a csalók nézték külön az adónemeket. Nekik volt fontos önmagában az ÁFA!
Nekünk a komplett kép a fontos! Hogy minden klappoljon és megmaradjon a végén a lényeg, a kp.
A többi a fenét érdekli.
Előzmény: Zoli1437 #2365 hozzászólása
Mindig elmerültök a részletekben. Rossz oldalról közelíted meg ezt az egészet.
Amit leírsz, tényszerű, matematikailag pontos.
Csak éppen a vállalkozás nem így működik.
Nekem az a célom, hogy jogszerűen több maradjon a zsebemben az év végén.
Egy picit távolabbról kell nézni, nem szabad ennyire egydimenziósan kezelni ezt az egész könyvelést.
A lényeg az, hogy minden input anyagról legyen számla és minden értékesítésről legyen kibocsátva számla vagy felvásárlási jegy.
Hogy több maradjon kreatívnak kell lenni a kicsiknek is.
A kicsiknek ez fizetéskiegészítés. Ott lehet picit varázsolni.
Egy közepes cégnél másképpen kell megtalálni a rést. Ott is van, de ott nyilván más módszerek szükségesek.
Mondjuk akkora "kiskapu" van a magyar rendszerben, amelyen egy elefánt is átfér...
A fene sem számolgatja ezeket a filléreket, amíg a nagyrészt ki tudod venni adómentesen.
Előzmény: Zoli1437 #2361 hozzászólása
"Ha kifizeted az ÁFA-t onnantól ha bármi gond van elbuktad."
Ez nem így van. De hagyjuk ezt a témát.
Te valószínűleg ÁFA-körös vagy (egyébként én is), így nem is tudod elképzelni milyen fura helyzetek adódhatnak a kicsi termelőknél.
5-10milliós nettó költségig nem érdemes kínlódni a ÁFA-val. Fölötte nyilván más a helyzet.
Egy 10-15 milliós bevételt még könnyen szét lehet írni, elegendő a szűk család. A támogatásokat is érdemes szétszedni.
A költségeket is szét kell szedni. Annyi marad, amennyi feltétlen kell.
Egy 10-80 hektáros gazdaságban (amely az én értelmezésemben még kicsi) megoldható a vegyszer, műtrágya, vetőmag, gázolaj tervszerű beszerzése.
Előzmény: hashtag #2359 hozzászólása
Inkább nem írok semmit. Nem is értem ezt az egészet.
Ki az egyáltalán, aki nem ÁFA-körös?
A kicsik. Egy közepes gazdaság esetében már fel sem merülhet, hogy nem ÁFA-s.
A kicsik meg mindig is próbálkoztak. Naná!
Vegyszer, műtrágya, vetőmag, gázolaj. Ezeknél ésszel kell eljárni. Nincs itt semmiféle titok.
Előzmény: Batka #2356 hozzászólása
Minden számlán jön és számlával megy.
Nincs benne számla nélküli ügyeskedés.
Előzmény: Rabó001 #2354 hozzászólása
A kettőnek csak a tankönyvekben van köze egymáshoz.
Előzmény: Batka #2352 hozzászólása
"az értékesített terményre 12% kompenzáció jár, az input számlákra viszont 27% ÁFA a fizetendő."
Ne hülyéskedj már!
Ennél azért okosabban oldjuk meg ezt!
Nehogy már rosszul járjunk a végén...
"Tavaly jött az e-permezetési napló. Szélsőségként, de van tanácsadó aki 7.000 Ft/hektár áron vállalja az adatrögzítést."
Ne már!!!
Ezért az ócska eGN-marhaságért még fizettek is???
Óhh, komolyan...
Nevetséges ez az egész!
Maga az eGN szinte ugyanaz, mint az Egységes Kérelem. Most csináltam meg vagy 12 ügyfél naplóját.
Bekéritek az Egységes Kérelmet, kitöltitek az összesítőt. Utána egy picit mókoltok a műveleti naplón (nehogy túlzásba vigyétek), felvisztek pár apróságot és kész is.
Ha működne a másolás funkció, gyakorlatilag 2-3 óra alatt meg lehetne csinálni egy komolyabb ügyfél eGN-jét. Így egy picit unalmasabb, de nem vészes.
Ami kiakasztó, az az ENAR-adatok aprólékos bevitele. Elég egyszer elrontani egy februári adatot, lehet törölni az összes sort:(
Mondjuk ilyenkor mindig felvetődik bennem, hogy ez mennyiben is könnyíti meg az adminisztrációs terhet
Előzmény: margitradnai50 #2337 hozzászólása
Kedves Margit!
"Az ÁFA-nélküli fekete beszerzést nem tarthatom járható útnak."
Természetesen nem erre gondoltam.
Van egy sokkal egyszerűbb útja annak, hogy ne vesszen el az ÁFA.
És hidd el a gazdák nem is veszítik el.
De mint mondtam nem szeretnék kéretlen tanácsokat adni. Kár ezt a témát feszegetni...
Nem tudom, hogy Te gazda vagy-e vagy csak gazdálkodóknak könyvelsz.
Ha gazda vagy, akkor pontosan tudod hogyan történik ez a kicsiknél (a közepes és nagyobb gazdák már mind ÁFA-körösök, így nyilván őket ez nem érinti).
Ha pedig könyvelő vagy és nem tudod, akkor maradjon is ez így.
Előzmény: margitradnai50 #2334 hozzászólása
"sok ÁFA-t bukik el."
Nem akarok tippeket adni, de azért ez nem igaz.
Előzmény: envagyok2 #30155 hozzászólása
Nagyon remélem, hogy ezt a 4%-os pihentetési baromságot nem erőltetik.
A hazai viszonyok között a pihentetés éppen nem hasznot, hanem iszonyat kárt okoz természetvédelmi szempontból (is).
Előzmény: matarka #30153 hozzászólása
Bocsánat, nem március 15-én, hanem március 31-én...
Előzmény: colizoli #30150 hozzászólása
Nem az AÖP, meg AKG, meg ÖKO hiányzik sok embernek!!
Semmi, de semmi nem jött nekem se, pedig sok-sok embernek segítek a kérelmeik beadásánál, papírmunkájában.
Elhiheted, hogy a saját kérelmem minden apró részletét ötször átgondolva adom be!
És valami mégis hibádzik...
Hogy miért pont nálam? Amikor látom, hogy a többi kérelemnél minden szépen rendben megy, jönnek az előlegek, részfizetések. Ott jobban "indokolt" lenne? Másnak jobban előkészíteném, mint saját magamnak? Aligha hiszem:)
Február elején, közepén "normál esetben" már a régen kifizették az alaptámogatások 80-90%-át, de már a termeléshez kötött támogatások egy részét is.
Olyat pedig még soha, de soha nem láttam, hogy a tejhasznú tehén támogatás előlegét nem fizetik ki! Hiszen ez már tényleg az alap! Mit lehet ezen ellenőrizni még? Vagy ott van a tejhasznú tehén március 15-én az ENAR-ban vagy nem.
Előzmény: Papa951 #1520 hozzászólása
"a főnövény után ökológiai másodvetés van vetve, akkor azt a 2023-as évhez kell írni, vagy már a 2024. évi naplóhoz?"
Igen, ez a kérdés bennem is felvetődött - sok-sok egyéb kérdés mellett.
Egy valami biztos! Az, hogy semmi sem biztos:)
Nincs mit tenni, fel kell vinni mindent, abból baj nem lehet...
Ha több adatot viszünk fel, az nem lehet gond, de ha véletlen valami apróságot nem viszünk fel, akkor az akár később problémát is jelenthet, bár kétlem, hogy ezt a brutál adathalmazt bármilyen elemzésnek vetnék alá.
Szerintem mindössze annyi a cél, hogy legyen beadva valami - jól-rosszul, tök mindegy, csak legyen beadva.
Előzmény: margitradnai50 #1431 hozzászólása
Így van!
Maga az elektronikus Gazdálkodási Napló egy jó ötlet, én örülnék a legjobban, ha elektronikusan lehetne vezetni.
Nade csinálják már meg normálisan ezt a programot!!
Ott az Egységes Kérelem felülete, miért nem azt fejlesztik tovább egy ici-picit. Csak ki kellene egészíteni pár funkcióval és pofonegyszerűen be lehetne ezt adni.
Jaaaa, hogy a Nebih meg az MVH-utódszerve (már fogalmam sincs mi ez) nem ugyanaz?? Nem értem hogy nincs ennyi átjárás a két szervezet adatbázisai között...
Előzmény: gyongyiszoke1 #30132 hozzászólása
Ugyanez a helyzet nálam is. Látom a közvetlen környezetemben, hogy rengetegen megkapták az előleget, sőt a részfizetést is, nálam semmi.
De valami azt súgja, hogy már nem sokáig lesz így.
Valamilyen ellenőrzés lehet a háttérben, ráadásul központi ellenőrzés és nem helyi, mert arról már tudnánk. Valami új dolog.
Ha megkapjuk az ellenőrzési jegyzőkönyvet majd kiderül...
Előzmény: korrektuzlet11 #30062 hozzászólása
Pont ugyanígy nálam is. 2023.12.01. utolsó váltoás, majd 2023.12.10. AÖP létrehozott.
Támogatás semmi.
Előzmény: Antónia #1034 hozzászólása
Ja, egy újabb nap mínusz...
Előzmény: korrektuzlet11 #30022 hozzászólása
Igazad van, panasszal nem lehet élni. Hogy ki mikor kapja meg a támogatást, kap-e előleget vagy sem, kap-e részfizetést vagy sem, az a döntéshozón múlik. Október közepétől a következő év június 30-ig bármikor kiutalhatják.
Ha úgy dönt, akkor kap egy kérelmező előleget vagy részfizetést, ha úgy dönt, akkor nem kap.
Csak ez meglehetősen tág mérlegelési jogkör, talán túlságosan is tág.
Nem jó ez így senkinek vagy csak nagyon keveseknek. Nem mindegy, hogy a megszokott ütemezésben kapja valaki a támogatásokat vagy csak december 28-án vagy majd a következő év májusában és júniusában.
Főleg, ha ez totál indokolatlan!
Érdemes volna ezt - az egyébként jogszerű, de méltánytalan - támogatási kifizetési gyakorlatot felülvizsgálni és keretek közé szorítani, mert így kiszámíthatatlan és indokolatlanul hoz nehéz helyzetbe olyan gazdákat, akiknek ez a támogatás rettentően hiányzik ebben a nehéz helyzetben.
Ha már egyszer rászoktattak bennünket erre, akkor most rosszul esik erről leszokni...
Előzmény: kiskertész99 #1482 hozzászólása
A tulajdoni lapon a megmaradt utolsó tulajdonostársnak milyen adatai vannak feltüntetve?
Csak a neve vagy ott szerepel az anyja neve, születési éve, esetleg a lakcíme is?
Sok száz fiatal gazda pályázatot láttam már, írtam (nyertem-vesztettem), követtem végig a megvalósításukat egészen 2008-tól kezdődően.
Nincsenek kőbe vésett szabályok, láttam már olyat is, aki nulláról, mezőgazdaságon kívülről érkezve felépített egy mezőgazdasági vállalkozást és még mind a mai napig csinálja. Van ilyen, igaz ritka, mint a fehér holló.
Sosem volt titok, hogy ez a pályázati forma annak a legelőnyösebb, akinek a szülei-nagyszülei-testvére-férje vagy egyéb rokon már működtet egy kisebb-nagyobb mezőgazdasági üzemet. Ilyenkor nem nagy kihívás megfelelni az elvárt követelményeknek. Ilyen háttérrel szinte lehetetlen "elrontani", szinte biztos a siker és a támogatás is "jövedelemkiegészítő támogatás" marad.
Sokszor látom, hogy a nagyon jól működik ez a fiatal gazda nagyobb mezőgazdasági cégek "oldalszárnyán", hiszen mindkét félnek jó. A munkáltatónak is, hiszen 5-6 évig van egy megbízható munkavállalója és a fiatal gazda sem csalódik.
Ha viszont nincs mezőgazdasági háttér, akkor az már baj, ilyenkor a fiatal gazda fanatizmusán múlik, hogy sikerül-e teljesíteni a célt vagy sem. Ha mindent felszámol maga körül, feladja a korábbi életét és átprogramozza magát "gazdának", illetőleg egyszemélyben könyvelő, jogász, építészmérnök, pszichológus is, akkor nem elképelhetetlen, hogy képes megfelelni a fiatal gazda követelményeinek. De nagyon rizikós! Nem biztos, hogy azt javasolnám a saját fiamnak, hogy a legszebb éveiből 5-6 évet erre áldozzon, ha van más lehetősége is...
Előzmény: colizoli #30020 hozzászólása
Mi ez a JFGK-ETA ellenőrzés?
Mit ellenőriztek?
Ja, és mikor (most vagy a nyáron)? Jelen voltál? Kiértesítettek (vagy csak most tudtad meg és a határozatot küldték)?
Előzmény: szikszaipeter72 #30014 hozzászólása
Az ENAR-ban??
Különben be sem tudta volna adni!
Eleve az ENAR-ból kértük be az állatok fülszámát a beadási felületen. Miért mások begépelik egyenként a fülszámokat??
Előzmény: szikszaipeter72 #30015 hozzászólása
Én minden számlát beadtam, ami az AÖP-höz vagy bármilyen termeléshez kötött támogatáshoz (pl. ipari zöldség termesztése) kapcsolódik.
Lehet, hogy nem volt kötelező, de borítékolható volt, hogy ez előbb vagy utóbb szükséges lesz.
Előzmény: barnatanya2019 #30007 hozzászólása
És a legjobb kérdés, hogy milyen "számla"???
Milyen számlát ellenőriznek most?
Vetőmagszámlát? Azt nem kell beadni májusban az egységes kérelem beadásakor?
Előzmény: gudlinka #30011 hozzászólása
Ezt tudjuk. A kérdés arra vonatkozik, hogy egy ENAR-listán mit lehet ellenőrizni??
Előzmény: szikszaipeter72 #996 hozzászólása
Én ezt se mondanám. A szántóföldi növénytermesztés se gyerekjáték. Ez se olyan, mintha valaki bemenne egy irodába és megvárja még megmondják, hogy mit kell ma csinálni a reggeli kávézás és az ebéd között...
Nincs két ugyanolyan tábla, sőt a táblán belül is bőven lehet vakargatni a fejet.
És a növénytermesztés nem egyszerű matek. Azért ide kell tőke bőven, minden évben kellően "tökösnek" kell lenni minden szempontból:)
És a növénytermesztésen belül az értékesítés se leányálom.
Nem állítanék fel ranglistát! A növénytermesztés is nehéz és kockázatos, ahogyan az állattartás is emberpróbáló.
Le a kalappal azok előtt, akik ma Magyarországon akár egyiket, akár másikat saját kockázatra vállalják. És igenis mindkettőnek jár(na) a maximális tisztelet, ahogyan a képviselet és a támogatás is. Hogy aztán melyiket kapjuk meg...
Előzmény: korrektuzlet11 #30004 hozzászólása
Így van! Az volna a korrekt megoldás, ha MINDEN kérelmező megkapná az előleget és a részfizetések időben vagy senki!
Érthetetlen az egész rendszer! Hiszen azok, akik hosszú-hosszú évek óta, lassan 20 éve adnak be kérelmeket, azok miért csalnának? Abszurd!
Csalás ott merülhet fel, ha valaki új kérelmezőként lép be a rendszerbe vagy új területre ad be kérelmet!
Ezeket kellene elsősorban kivenni és ellenőrizni és nem azokat, akik már lassan minden fűszálat külön megjelölnek a legelőkön, kaszálókon, hogy kellően "elkülönült" legyen a területük a többi gazdától - amely szintén egy agyrém, nem tudom melyik nagytudósnak merült fel a rémálmában ez...
Az volna a korrekt megoldás, ha mindenki egyszerre kapná az előleget és a részfizetéseket, KIVÉVE az új belépők és a régi kérelmezők, akik új területre adtak be igénylést.
Előzmény: barnatanya2019 #30007 hozzászólása
Ez a földhasználati jogosultság ellenőrzés nekem mindig olyan furcsa. Mit lehet a földhasználati jogosultságon ellenőrizni?
1) Ha be van jegyezve a földhasználati nyilvántartásba, akkor kevés kérdés merülhet fel. Persze lehetnek furcsa helyzetek, mondjuk ha egy helyrajzi szám több blokkban van...
Magyarul ilyenkor nincs mit ellenőrizni, minek kell bármit "megnézni"?
2) Ha nincs a földhasználat bejegyezve, akkor még mindig ott a tulajdoni lap, amelyen vagy a kérelmező vagy annak közeli hozzátartozója (pl. anyja, apja, testvére, gyereke, felesége) a tulajdonos. Ez osztatlan közös esetében fordulhat elő. Ilyenkor se értem, hogy mit ellenőriznek, hiszen ehhez nem kell az ügyfél, bent a hivatalban lekérdezik és pipa.
3) Ha nincs se földhasználati lap, se nem tulajdonos, akkor meg azt nem értem, hogy ez miért nem derült ki hamarabb??? Hogy nem jött ez elő korábban, előző években vagy idén nyáron, legkésőbb ősszel?
Persze van ilyen, hiszen vannak olyan haszonbérleti szerződések, amelyek érvényesen létrejöttek, ki voltak függesztve, utána jóváhagyta a megfelelő hatóság, de valamilyen oknál fogva nem volt alkalmasak a földhasználati bejegyzésre.
Vannak ilyenek. Sosem értettem, hogy tavasszal (májusban) az egységes kérelem beadási felületen miért nincs erre egy kis pipálási felület, ahol ki lehet választani, hogy
A) földhasználati lap,
B) tulajdonos (vagy haszonélvező)
C) közeli hozzátartozó tulajdonos (vagy haszonélvező)
D) egyéb.
Ilyenkor egyszerűen az "egyéb" esetben kötelező lenne felcsatolni az ezt igazoló dokumentumot és a probléma megoldva...
Előzmény: szikszaipeter72 #994 hozzászólása
Azért ennyire ne egyszerűsítsd le!
Te is tudod, hogy vannak nehéz időszakok, különösen a nehéz ellések idején.
Minden nap kemény kihívás a marhatartás.
Még akkor is, ha saját legelőn vannak,
még akkor is, ha körbe van villanypásztorozva (esetleg körbekerítve) ez a legelő,
még akkor is, ha "tutijó legelő", azaz márciustól november végéig bőven van mit legelni az állatoknak,
még akkor, ha nem kell vesződni a gulyásokkal (mert mindent egyedül - esetleg a gyerekeddel - csinálsz),
még akkor, ha normális az állatorvosod és mindenben segít,
még akkor is, ha normál áron le tudod adni a borjakat,
még akkor, ha ezt ki is fizetik neked 8 napon beül...
És még hosszasan tudnám sorolni, hogy mi mindennek kell összejönni ahhoz, hogy "gyerekjáték" legyen a "kora tavasztól késő őszig legeltetés - némi téli tartással fűszerezve":)
Előzmény: hochmajerkati #30002 hozzászólása
Pontosan ez van nálam is.
Semmi...
Dec. 1. óta státusz sem váltott AÖP dec20. án létrehozott.
Úgy látszik, akinél ez a "motívum" jelenik meg, annál valami beakadt.
Nincs valami jó előérzetem...
Sziasztok!
Most jutottam el az állatállományig először.
Ugye ez nem komoly, hogy korcsoportonként havonta kell felrögzíteni az egyes darabszámokat és a változásokat???
Nem lehet az ENAR-szarvasmarha adatokat bekérni?
1) Nálam sokszor megduplázza a sorokat a műveleteknél, ez gyakran tapasztalható?
2) Ha meg törlök egy műveleti sort (mondjuk a betakarítást), akkor az ott felvitt termést továbbra is számítja növénynél - mondjuk ez csak szépséghiba, de akkor is...
3) Érdekes, hogy a kaszálásnál kell megadni a "hozamot". Miért nem a bálázásnál?