Gázolaj árak 633 Ft Benzin árak 647 Ft EUR 392.77 Ft USD 366.03 Ft CHF 401.28 Ft GBP 458.09 Ft

Fórum

Becenév: gunicsba
Csatlakozott: 2023-05-08 02:00:33
Utolsó belépés: 2024-03-01 01:15:45
Fórum hozzászólás: 67

A felhasználó hirdetései

200.000 Ft +ÁFA
11 hónapja hirdető
Új
2024. április 25. 19:43 Jelvevő antenna Fejér, Székesfehérvár
Eladó 4G képes modem, 1db külső antennával, a saját vagy a legközelebbi centipede (ingyenes RTK korrekciós) bázisra beállítva. Tesztelve a...
2024
190.000 Ft +ÁFA
11 hónapja hirdető
Új
2024. április 15. 12:59 Egyéb agrárinformatika Budapest, Budapest (III. kerület)
Vásárlás előtt ingyenesen kipróbálható hiszen közel 60db ilyen bázisállomás működik már az országban a centipede hálózatán amire bárki...
2024

Fórumhozzászólásai

Előzmény: mtz1221 #257 hozzászólása



Itt a térkép: link a terkephez

Előzmény: Georgosz #253 hozzászólása



Mondjuk ha van határvonalad akkor a felülnézeti kép (alul a verziószám mellett vagy pedig az irányvonal választó alatti ceruzás ikon) 2 pont lerak és AB felcsap. az a legegyszerűbb.

Egyébként meg ha van 2 pontod akkor az AB listázásnál tudsz KML-ből hozzáadni.

Google earthben ki kell mentni őket egyenként.

Előzmény: Praetor #248 hozzászólása



nem volt próbálva amennyire tudom

UM980 -at most tesztelnek az ugyan úgy 3 frekvenciás mint a simplertk3b.

Viszont ha mindenképpen Mosaicot veszel akkor arra elég egy ethernet adaptert rátenni:
https://www.ardusimple.com/product/shield-for-native-ethernet/

amiket láttam videókat / képket az alapján nem szükséges semmi egyéb hozzá rá lehet kötni direktben a hálózatra és küldi a korrekciót

24 órás logokat meg ha úgy van tudok gyártani a casteren keresztül csatlakozva is

Előzmény: Praetor #246 hozzászólása



Szerintem nem nagyon van mezőgazdaságban (és ugye ez az elsődleges felhasználói kör) olyan gyári rendszer ami mm pontossággal dolgozna.

Erdészetben használnak ilyen eszközöket, de ott is elég az 1Hz a bázison.

Előzmény: Praetor #244 hozzászólása



Román srác tavaly a triplebandet vette mert az a 10 euró nem oszt nem szoroz. (nem kalibrált +10 euró, a kalibrált verziója +110 euró ugye)

Amennyire tudom, a kalibrálási infót nem tudja használni a szoftver. De utána kérdezek neked.

Előzmény: Praetor #242 hozzászólása



Van ~90db regisztrált bázis Magyarországon (meg név alapján vagy 5-6 amin látom, hogy magyarban van de nincs még regisztrálva)
És ezzel szemben 530 körül Franciában.

Arányaiban nézve már többnél járunk.

Ami külön érdekes, hogy mennyi gyári rendszer használja perpillanat:
gepek

egész jól néz ki a térkép :)
terkep_aprilis

Előzmény: Radocz #235 hozzászólása



Frissítés ugyan úgy maradt az 1Hz-es diavetítés mint az FJDnél ami ennek a testvérmodellje?

Az szimpatikus, hogy saját bázissal készül :)

Ára titkos?

Lassan meglesz a 70 bázis :)
centipede_marc5

Előzmény: otis #212 hozzászólása



Sikerült már a casteren keresztüli adatgyűjtéssel is a 24 órás rinex fájlokat előállítani, szóval ezt a kényelmi funkciót is lehet helyettesíteni.
A PI4-ben is ott a WiFi amúgy:
https://github.com/lansalot/FreeRTK/blob/main/PiConfiguration.md

Flashelés után visszateszed az SD kártyát a számítógépbe és megnyitod a wpa_supplicant.conf fájlt beírod a WiFi SSID + Jelszót és akkor azon keresztül fog csatlakozni.

Árban nem volt olyan nagy különbség a WiFi ntrip és a PI alapú között viszont én a kábeles megoldást mindenképpen stabilabbnak gondolnám.

Akinek komplett bázisállomás kellene bemérve a FÖMIhez. (Kvázi tényleg összedugod és 3 napon belül megvan a 24 órás rinex fájlunk és használható.)
Annak bátran ajánlom: RTK bázisállomás

Előzmény: MTZ1221.3 #146 hozzászólása



Már 3+ ember jelezte, hogy nem működik csak a saját korrekciójukkal.

Van ezzel bármi előrehaladás ? Lehet azt tudni, hogy ők milyen üzeneteket / műholdakat használnak?
Ntrip Checker alkalmazással egy pár képet csinálni róla jó lenne.

Ha más nincs akkor felhívom őket aztán beszélgetek velük, csak úgy nehéz lesz, hogy azt sem tudom mi lehet a hiba. :(

Tud ebben nekem bárki segíteni?

Előzmény: Csera #207 hozzászólása



Uppsz akkor bocsánat.
Tudod esetleg mi a kettő között a különbség? (az árat leszámítva)

Előzmény: Erdőjaro #198 hozzászólása



Én a Topolynx TopoExplorert letöltöttem Google Play áruházból. Egy USB-OTG kábellel rádugtam az RTK modul antennaval -t. Utána megnyitottam egy új projektet beállítottam, hogy EOV-ban szeretnék dolgozni. USB -n felismerte a vevőt, bekapcsoltam az NTRIP-et és működött szépen.
Kipróbáltam 3 különböző telefonnal is (magyar és angol nyelvűvel) mindegyikkel tökéletesen ment.
Nem kell hozzá se bluetooth se semmi.

Előzmény: Gumóka #162 hozzászólása



Veszel egy ilyet: https://agopengps.hu/termek/ardusimple-budget-set/
USB bedugod a windowsos számítógépbe , csiholsz netet van RTK sorvezetőd.
Youtubeon meg ott a videó mindenről.

Előzmény: MTZ1221.3 #143 hozzászólása



Te hány km-ről próbáltad a centipede bázist?

A többieknek a probléma a technológiából magából adódik. CORS bázisnál ahány szakirodalom annyi távolságot mondanak. Van ahol 15 van ahol 25 van ahol 30km szerepel mint "használható" távolság. Gondolom a 15km az ilyen abszolút 2cm -es pontosságot jelent, a 25-30km meg inkáb a 3-4cm-en belüli meghatározást. (10km-enként romlik ~1 centit ugye a távolságból adódóan)
Ez mezőgazdasági berkekben szerintem teljesen elfogadható limitáció.

A probléma inkább ott van akik 30-35km-re a bázistól akarják használni és ott bizony többször van, hogy RTK Fix helyett csak RTK Floatig engedi el magát a műszer. Ez is gyakorlatilag állítható lenne, hogy mekkora pontosságnál mondja azt, hogy RTK Fix.

Általánosságban akiknek saját bázisuk van és nem mennek 15-20km-nél messzebb egyáltalán nem volt gond. Sőt 10km-en belül veri a VRS virtuális bázisait.

A VRS maga meg ugye 50-70km-re elhelyezett bázisokkal dolgozik illetve ezt átlagolja. Ha valamelyik kiesik akkor van gond mert akkora lesz a rácstávolság, hogy nem tudja kompenzálni.

Más a technológiai háttér. A fizetős megoldások eszméletlen komplikált számításokkal stb dolgoznak. Ennek ellenére ha betartod ezt a 15km-es távolságot tökéletesen működik mindig. Ha szerencséd van (és az ionoszféra is úgy akarja) akkor meg 30km-ről is.

Tavasszal este 9 órakor egyik traktoron a fehér antennával 150km-ről kiírta, hogy RTK Fix :) és oda-vissza járkálva a réten a visszatérés is korrektnek tűnt. Szóval tuti van benne valami, hogy nagyobb antennával jobban működik a dolog. Akik 30+ km-ről meg ingyen kapják a korrekciót ha nincs mindig RTK Fix akkor el kell gondolkodni a saját bázisban.

Bár a mostani 50+ bázisnak köszönhetőn egyre kevesebb a terület ahol ekkora lukak lennének.
De szerintem kellene vagy 100-150 bázis, hogy mindenhol dupla lefedettség legyen. (Jövőre lehet összejön az a szám is, hiszen egyre többen ki tudják próbálni.)

Előzmény: snooker #123 hozzászólása



Van több webshop is már, van több ember is aki garanciával szereli be. (nyilván célszerű olyat választani aki nem 400km-re lakik tőled) és Kb 800-1millió forintból megáll az egész tokkal vonóval kulcsrakészen.

Szóval amiket mondasz az tavasszal volt igaz, mostanra már ez is jóval tisztább :)

Előzmény: snooker #117 hozzászólása



AgOpenGPSre mi tettünk reléket amivel a kapcsolókat kiváltottuk. Tökéletesen tette a dolgát.

Előzmény: MTZ1221.3 #91 hozzászólása



Nem tudom milyen szolgáltató használsz de pl a lechner hétfő-péntek reggel 7:30-19:00 között tart ügyeletet szombaton 8-16 között. Ami ezen kívül történik az lehetséges, hogy nem lesz elhárítva.
(ÁSZF 1. és 7.3-as pontja) GNSS_ASZF
A 9.1-es pont alapján nem garatnálják, hogy 100%-ban elérhető lesz.


Mivel a bázisodat EGYSZERRE 3 féle képpen tudod elérni: 2 szerveren illetve közvetlen kapcsolaton keresztül ha van neadjisten 2 bázis 20km-en belül (ugye 20-25km-ig működik ez a házi bázis stabilan fölötte egyértelműen alul marad a VRS rendszerekkel szemben :) )
Így szerintem ha otthon stabilan tudod üzemeltetni akkor működnie kell. Ha valami miatt nem érhető el a tiéd még mindig lehet a szomszédéval dolgozni. (feltéve, hogy jó a viszony és ő is bedobja a közösbe)

Én úgy gondolom, hogy ettől többet nem tudok tenni annak érdekében, hogy legyen stabil RTK-ja mindenkinek. Ország nagy részén aki korán elkezdte már van 3+ bázis amire tud csatlakozni és mindegyik pár cm-en belül van egymáshoz képest.

A franciáknál sem cég van hanem állami kutatóintézet és ilyen mindenféle menő dolgokra használják mint a légrétegek nedvességtartalma. :)

A gyári rendszerek miért a másik antennát használják? Mert jobb vele a vétel. Mennyivel? picivel. Árban viszont 30x drágább. Choke Ring
Valószínűleg a VRS rendszer megköveteli azokat az antennákat.

Volt aki összehasonlította amúgy a traktorokon lévő 50 eurós fekete illetve a 100 eurós fehér antenát és minimális volt a jelerősségben az eltérés. De a bázisnál mégis az a mondás, hogy legyen a fehér antenna mert lehet számít. Illetve pofásabb a kinézete is.

Amúgy az antenna poziciónálása, hogy jól "körbe" lásson rengeteget számít mint a bázisoon mind a traktoron. Nem véletlenül van az összes gyári rendszer a tetőn. Sajnos láttam olyat akinek a tető / egyéb dolgok bekavartak ott pl ha nem 4 műholdrendszerrel dolgozik a készülék valószínűleg lesznek bajok.

Egyébként a MachineryGuideban is ugyan ez az U-blox F9P chip dolgozik mint a centipede bázisokban. (és a DJI volt a legelső használója a chipnek mint megtudtam :) )

Előzmény: MTZ1221.3 #64 hozzászólása



Csak nehogy úgy járj, hogy szombat délután próbálsz vetni aztán a legközelebbi bázis valami miatt pont nem megy, felveszik a telefont és mondják, hogy hétfő reggel majd ránéz a kolléga.
Egyik gazda járt így sajnos.

Előzmény: envagyok2 #500 hozzászólása



napi 50mb -al lehet számolni RTK esetén. Szóval az 1mb az kb negyed óra :)

Kivéve ha letiltasz mindent és csak GPS-es korrekcióval mész (amitől meg nem lesz olyan pontos a meghatározásod, saját bázisnál ez egyszerűen megoldható) akkor lehetne lemenni napi 15-20mb környékére kb.

Előzmény: S.T #59 hozzászólása



Esetleg nézzétek másik korrekcióval?
Van jópár ingyenesen elérhető RTK bázis:
https://centipede.fr/index.php/view/map/?repository=cent&project=centipede&layers=0B0TTTTTTFT&bbox=1555543.607626%2C5666724.627806%2C2711271.475137%2C6177935.472906&crs=EPSG%3A3857&layerStyles=buffer50%3Ad%C3%A9faut%3Bbasesrtk%3Ad%C3%A9faut

Ntrip adatok:
caster.centipede.fr
2101
user/jelszó centipede / centipede

Térképen nézel egy bázist aztán arra rácsatlakozva lehet használni. Ha meg bejön akkor lehet építeni sajátot.

Előzmény: termelo #761 hozzászólása



Az MRTK licenszt azt ugyan úgy a KITE / agropark / gépközvetítő adja akinél az antenna be van regisztrálva. ( 1 / 5 évre)

A bázis meg igazából ezeket kell beszerezni, otthon összedugod youtube videó alapján feltelepíted és meg is vagy.

Bázis vevő + antenna
Raspberry PI a malnapctol

Meg egy microUSB kábel a kettő közé.

Kb ~1 hét alatt meg szokott lenni a rendeléstől a bemérésig a dolog :)

Ha esetleg mégis elakadsz akkor meg segítünk megoldani :)

Elég szépen szaporodnak a bázisok is.

Októberben is térképre került 3-4 újabb bázis.

Továbbra is pozitív a tapasztalat, több Trimble, FJDynamics, CHCNav, John Deere, Topcon / Novatel rendszer is üzemel már.

2023oktober

Természetesen bárki szeretne saját bázist annak szívesen segítünk. Különösen ha vállalja, hogy megosztja másokkal is a korrekciót. (Egyébként youtubeon ott van minden lépésről lépésre: Lejátszási lista az építésről / használatról

Őszre sikerült a vetőgépnek a szakaszolását és komplett művelőútvezérlését is az AgOpenGPS -re bízni :) Tökéletesen működik amint a videón is látható.

És a komplett robotkormány meg munkaeszközvezérlés még mindig nem került 1 millió forintba.

Már fejben megvan, hogy lesz a tavaszi vetés is okosítva. Aztán jöhet a fronttartály / permetező automatizálás is nyilván.

short

Előzmény: Csera #179 hozzászólása



Földhivatali koordinátáknál lehetőleg ragaszkodjunk a 2 tizedes pontossághoz EOV-ban.

Aztán ha megvan akkor tudsz belőle KML-t csinálni és utána google earth tulajdonságok mutatja a m2 -es méretet is.
eov ből kml fájl generáló

Előzmény: Pont #174 hozzászólása



a kérdés jó nekem nincs hozzáférésem :D de tudom, hogy van tizedes az meg már 10cm pontosságot tud jelenteni.

Földhivatal is kiadja amúgy pénzért a határpontokat.

Előzmény: Csera #758 hozzászólása



Ez így igaz azzal vitatkoznék, hogy a saját bázis a maga 150 ezer nettójával + egy 5 éves MRTK licensz a másik ~170 ezer forintjával az URH-s váltogassunk rádiók között így is elég gyorsan visszahozza az árát. (2,5 év alatt)

Ha nincs JDLink és kell a 4G modem akkor viszont jóval rosszabb a matek.

Ha már fizetős:
Nyáron pont a fömi volt az aki egész éjjelre eltűnt.

Franciáknál tény hogy vasárnap 4 órakor megállt a kutatói hálózat nem volt elérhető a gép.
1 órán belül lett új gép másik helyen ami nem bírta, utána 1 órán belül egy harmadik.

Másnap reggel 7kor már az eredeti szerver üzemelt.
centipede_outage

Akit bővebben érdekel mi volt a gond: hivatalos magyarazat

Csináltam amúgy múltkor egy ilyen oldalt ahol lehet a castereket összehasonlítani: uptimerobot monitoring

Akinek van bázisa küldheti 2 irányba , elérheti közvetlenül is stb. Ettől bolondbiztosabb megoldást nem tudok kitalálni. (Állítom, hogy a bolti megoldások nagy része még ennyit sem tudom redundancia terén.) Maga a kezdeményezés, hogy legyen közösségi meg publikus inkább amiatt jó, hogy ha valami miatt totál elmegy a saját bázis legyen B terv. (nyilván nem egy VRS rendszer de ha azt nézem, hogy a mi bázisunkról már vagy 10-15 traktor üzemel napi szinten akkor eléggé sok pénz marad meg az emberek zsebében)

Előzmény: Pondoray Béla Bütyök #172 hozzászólása



Szia,

sokkal egyszerűbb az eközműről kiírni a koordinátákat aztán a hivatalos fömis cuccal WGS84-re átírni azt meg már megeszi a google earth stb.
fömi eov konverter

vagy csináltam ugye a KML generátort:
kml konverter

Előzmény: JagroGy #749 hozzászólása



Ha van JDLink a gépben akkor nem kell a modem hozzá :) csak annyi a lényeg, hogy a szerver címéhez olyan URL-t kell beírni amiben a "jdmrtk" szerepel. Én emiatt csináltam emlid.jdmrtk.hu meg centipede.jdmrtk.hu -t. Előbbi az emlid.com utóbbi a centipede.fr -re megy fel.

Természetesen az MRTK licenszt meg kell venni ami azt hiszem 1 évre ~80 ezer 5 évre viszont már csak évi ~35 ezer forint.

Ja meg nem árt ha van egy házi RTK bázis de ez meg ~150 ezer forintból megvan.

Megy már pár gép így:
https://www.youtube.com/shorts/0vqm7Sz0Smo

Előzmény: MrPoke #153 hozzászólása



Azt elárulod nekünk, hogy hoztál ki egy komplett robotkormányzást 3 évvel ezelőtt 50 ezer forintból?
motorral, tablettel, GPS vevővel, antennával, stb?

Előzmény: MTZ1221.3 #152 hozzászólása



ha valamelyik bázis elmászna a FÖMIhez képest azt jelezzétek mert akkor újra kell mérni...

hiába méred be jól ha utána valaki odébbteszi az antennát, nekitolat az oszlopnak, stb...

Az aki mindig a földön vesz fel egy újabb AB egyenest nem fog ebből semmit észrevenni.
De ha KML alapján veszed fel a táblahatárokat akkor ott igen is szükség van a pontosságra. (Nem kellemes a kaszával kiszedni a fűben rejtőző betonoszlopot mert 10 centivel odébb került a bázis...)

Előzmény: Bárány #135 hozzászólása



málnapc ad számlát
ardusimple ad számlát (sőt supportot is a vevőhöz)

az RTKBase-nél meg közösségi support van, igazából ha támogatod pénzben a Stefalt szerintem bármit beleír amit szeretnél :)
https://github.com/Stefal/rtkbase

De a kezdeményezés, hogy ezeket 1 helyről előre beállítva meg lehetne vásárolni egy villanydobozban X méter UTP kábellel amit ha kell a falba stb be tudnak húzni és otthon színre szín alapon kézzel rányomható csatlakozóval össze tudják dugni szerintem mindenképpen jó kezdeményezés.

Ami még nagyot lendítene az az, hogy a komplett bemérést automatizálni tudnánk és pár hetente a 2+ hetes rinex fájlokból csinálni PPP-t így akár folyamatosan felülvizsgálva a saját poziciónkat így tényleg csak be kellene dugni várni 2 napot és bemérné magát.

Előzmény: Csera #132 hozzászólása



Én nekem nem volt pofám pénzt elkérni azért a szumma 30 percért ameddig a bázis telepítése meg az 5 perces pontos koordináták meghatározása tart. Ha az illető a saját pénzét idejét teszi bele, és utána vállalja, hogy amennyire lehetséges árammal / nettel ellátja a környező gazdáknak így korrekciót biztosítva.

Nyilván az nekem sem esne jól, hogy segítek meg időt teszek bele és utána felküldi emlidre aztán senki nem profitál.

Előzmény: MTZ1221.3 #148 hozzászólása



mivel nincs felhasználónév, és a GGA (azaz a lokációd) küldése sem kötelező így ha akarsz tök anonim tudsz maradni.

Machinery guidehoz, stb van térkép amin látszik merre vannak bázisaik, milyen lefedettséggel dolgozik? Ugyanis akivel eddig beszéltem nagyon vegyesek a tapasztalatok, van akinek tetszik de leginkább sokan szidják. Egyenesen pl alig tud menni meg sorra jönnek a hibajavítások.

Ha már a házi robotkormány szóbajött (annak lehet kellene saját topik amúgy)
Motoros verzió ~500 ezer forintból megáll + 2-3 nap szerelgetés.
Hidraulikus verzió olyan 7-800 ezer forint + 2 nap szerelgetés.

Beszéltem FJD / CHCNav felhasználókkal, annyira nincsenek elragadtatva a szoftvertől.

Szóval úgy kell ezeket a számokat nézni, hogy a 800 ezer forintos robotkormányt a 6-8 milliós Trimble / Topcon / John Deere rendszerek mellé állítod. Mert az AgOpenGPS tudásában azokkal vetekszik.

És akkor most számold ki, hogy ha van 2-3 traktor + kombájn megcsinálod az egész gépparkot kevesebb pénzből mint a legolcsóbb kínait megvennéd. És ehhez tarthatsz itthon kényelmesen alkatrészt is amit akarsz.

Egyébként ezekből az észlelésekből tök jól lehet pl a légrétekben lévő nedvesség tartalmat figyelni: http://gpsmet.agt.bme.hu/ (volt róla szó, hogy ők is megnézik a magyar bázisokat lehetne-e integrálni a kutatáshoz)
Franciáknál szintén van egy ilyen projekt.

Szóval nekik tényleg az ADAT kell csak nem az, hogy te éppen hol parkolsz a traktorral hanem milyenek a légköri viszonyok a bázisod fölött :)

Előzmény: Praetor #106 hozzászólása



Ha sikerülne azt is jobban regexxel kinyerni átírom. Csak kicsit felidegesített aztán maradt ez a X. sorra rámegyek megoldás. Ami akkor sem tetszett mert nem elég bolondbiztos...

Entert írsz elé is lehet jó lett volna szerintem.

EOV meg passz remélem valaki tudja.

Előzmény: Praetor #103 hozzászólása



Vajon API-n keresztül sem?

Csináltam egy ilyet ez is fömit használja egyenként atforgatja a pontokat aztán kmlben le lehet tölteni (ez kell az AgOpenGPS -nek hogy tablahatart tudjunk felvenni)

https://gunicsba.github.io/eov_kml.html

Előzmény: Sylva #1020 hozzászólása



AgOpenGPS simán tudja, RTK pontossággal, annyi, hogy jelenleg a pontra navigálás hiányzik belőle de volt ilyen "Tree Planter" verziója is pár éve szóval csak azt kellene visszatenni:
Tree planning

Előzmény: penny199666 #1037 hozzászólása



Igazán hozzáadhatnátok a listához a centipede-t is.

Gyakorilatilag: ingyenes (közösségi alapon működik)
Szinte az egész ország le van már fedve (van ahol duplán is) köszönhetően annak a tucat gazdának aki épített bázist és bedobta a közösbe.

Amúgy meg ~150 ezer forintból lehet saját bázist csinálni ami megy mindennel a John Deeretől kezdve a kínai stb rendszerekkel.

De, hogy témánál maradjunk:

AgOpenGPS sorvezető -> ~150 ezer forint. cm2 pontosan ott van KML fájlban az összes terület. (Mivel cm-es RTK pontosságot tud :) )

Bővebb infók youtubeon

Előzmény: Csera #86 hozzászólása



2 héttel ezelőttig az 5-10 perces átlagolás. (Főleg ha ez alatt <2cm az ingadozás.)

Aztán most egyelőre az a mondás, hogy megcsináljuk a 24 órás gyűjtést számolunk belőle egyet (+bekérjük majd a 24 órás RINEX fájlokat is) aztán ahogy mondod 2 héttel később rámenni mégegyszer az NRCAN-al az úgy mm pontos kell legyen.
https://gunicsba.github.io/nrcan_etrf.html

A fehér antennával csináljuk a bázisokat illetve vannak akik a traktorra is azt teszik.

Szerintem a fekete mágneses antenna bőven jó teljesítménnyel bír.

Illetve április vége óta van az Ardusimplenek 3 frekis antennája is az is jó lehetne bázishoz.

GOLD az navspark alapú , antennában nem vagyok biztos , Vésztő / KEME az mind az ardusimples fehér antennákkal dolgozik

Előzmény: Csera #84 hozzászólása



Szia,

Nem veszem kötekedésnek sőőőt :) Ezekből az adok-kapok dologból lehet igazán tanulni. Tavasszal így jöttünk rá, hogy nem jó a bázisunk beméréséhez használt módszer.

Maga az F9P csip ami bennevan rendelkezik egy pár adatkapcsolattal:
2 soros + I2C + USB:
f9p

Ebből létezik a Lite / Standard verzió ezeken van rendes USB csatlakozó is. Én a Standard verziót preferálom kezdésnek mert ezen van minden.
simpleRTK2B

Ez a vevő egy úgynevezett XBEE bluetooth kártyán keresztül IS tud a külvilággal kommunikálni.

Kell neki 3.3V (amit 5V-ról a legegyszerűbb előállítani) ezért az USB. Az az adapter meg egy egyszerű OTG adapter, hogy USB-C-ről lehessen MicroUSB-t csinálni.

SIM kártya az ugye az internetes NTRIP alapú korrekció miatt van a te általad linkelt eszközben.
A következőket láttam már működni (és ezek kombinálhatók is):
Mobiltelefon simmel + ntrip client (GNSS master amit a spanyol cég csinált hozzá)
XBee kártya rádiós alapon (saját bázisáról európában 5km-en belül, amerikában 50km-ig )

Traktorokban nekünk etherneten / soros porton van a korrekció eljuttatva.
Azonos bázisra kapcsolódva lehetne kombinálni is a korrekció forrását.

Ardusimple oldalán van rengeteg leírás, hogy lehet őket konfigurálni.

A te általad linkelt IP védelmével nem veszi fel a versenyt nyilván, viszont pontosságban ugye ez cm-t tud.

"Komolyabb külső antennával akarnád használni."
Ott az RP-SMA vagy milyen csatlakozó rajta azon keresztül rá lehet csatlakozni.

Létezik kalibrált antennás verzió is. Ez a kis Omni szerintem hely szempontjából elég jó.

Előzmény: Ebcsont #81 hozzászólása



1-3 munkanap a kiszállítás én magam még nem használtam de többen használják több androidos programmal is. Annyi ,hogy a nyelvet át kell állítani angolra előtte. Viszont utána cm pontos lesz a telefon is.

Júniusi update:

Még folyamatban van 3 bázis a balatontól délre úgyhogy az a lefedettség is alakul.

Kalocsa körül is létesült egy bázis PIXI néven csak még térképen nem látszik :)

Pár hét és tényleg meglesz az egyszeres lefedettség. Aztán jöhet a redundancia.


Valamint sikerült kipróbálni és több John Deere traktor is üzemel róla csak meg kell venni hozzá az MRTK licenszt. (150 euró 1 évre 400 euró 5 évre)
deere

Továbbra sincs tudomásunk olyan rendszerről amivel ne lenne kompatibilis. De ha valakinek van az ne tartsa magába.

Előzmény: Csera #78 hozzászólása



Érdekes, hogy nincs hozzá neten is elérhető ár. Lehet róla tudni valami nagyságrendileg?

Tudok pár emberről aki ilyesmi rendszert rakott össze kézi méréshez: https://www.ardusimple.com/product/rtk-handheld-surveyor-kit/

Előzmény: gunicsba #76 hozzászólása



ionoszfera

kép lemaradt nyilván

Előzmény: Csera #64 hozzászólása



Nem úgy van, hogy éjszaka nyugodtabb az inoszféra?

Egyébként lett még egy bázis melletted lehet így egyszerűbb lesz rápróbálni :)

Előzmény: Praetor #73 hozzászólása



24 órás adatgyűjtéssel 6-9mm-re voltunk a földmérő készülék által mért koordináták 5 perces átlagától. Szerintem ettől többet egy 1cm pontosságú készüléktől nem lehet várni.

Előzmény: MrPoke #70 hozzászólása



Rádiós modult az nem serialon keresztül kapja az adatokat és szórja?

én is gondolkodtam rajta viszont jó eséllyel 5-10km-ig működne csak:
https://www.ardusimple.com/xbee-antenna-installation-guide/

(Nekünk is van pár területünk ahol felhős időben nincs internetünk, meg ahol semmilyen időben nincs.)

Előzmény: Praetor #66 hozzászólása



Rinex logfájlokból ezzel a módszerrel 6-9mm-en belül voltunk mind a FÖMI VRS mind az AXIAL VRS-el földmérővel mért számaihoz.
https://gunicsba.github.io/nrcan_etrf.html

Aztán lehet vitatkozni, hogy a cm pontosságú GPS-nél ez a 9mm ez most számít vagy ennyi a hibahatára.

Előzmény: Csera #60 hozzászólása



Nem vitaképpen de én azt látom, hogy 20km alatt szinte végig tudja a <1cm-t.
30 fölött kezd elmászni jobban mintha nem lineáris hanem picit exponenciális lenne a távolság / pontosság közötti összefüggés. (Ardusimple F9P-re azt írja, hogy 35km-en belül <1cm aztán nyilván a gyakorlat mutatja ezt meg)

Amúgy Magyarországon senki nem akarja az F9P-t árulni? Esetleg PI-vel bázisnak megépítve.
Sok ember nem mer / tud euróban rendelni és az utánvétet preferálja...

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Támogatott tartalom
Pályázni és nyerni reális projektekkel – 1. rész
Támogatott tartalom
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
Így lehet igényelni a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatást
A kérelmeket 2024. június 3. napjától 2024. július 3. napjáig kell benyújtani.
John Deere 6310 rakodoval stoll
John Deere 6310 rakodoval stoll

27.400 EUR

Claas Scorpion 6030CP- 0%Áfa-Leszállítva-5200 órás
Claas Scorpion 6030CP-...

16.500.000 Ft

Vontatott crosskill henger crossboard simítóval
Vontatott crosskill henger crossboard...

1.350.000 Ft

10db Választási bórjú
10db Választási bórjú

2.100.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]