Hirdetés
Fórum
- Agrártámogatások kifizetése új
- Gazdálkodási napló/táblatörzskönyv új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Öntözőkutak engedélyeztetése új
- Adózás új
- Mtz 1523 és 1522 új
- Milyen pótkocsit vegyek? új
- Deutz Fahr traktorok új
- Mezőgazdasági kenőolajok új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
Cikkajánló
Hirdetés

De egy dolgot ne feledjetek el ha a kútra nem is az öntözőrendszerre kell vízjogi engedélyt jó munkát hozzá!
Előzmény: csuti0 #832 hozzászólása
A dolog azért részben marhaság, mert a sekély porózus a Duna mentén a kavicságyon hogy hogy nincs víz?
itt az alap háttéranyag:
https://vizeink.hu/vizgyujto-gazdalkodasi-terv-2019-2021/vgt3-elfogadott/
Ahol piros ott nem lehet támogatást kapni. Engedélyt kaphatsz amúgy... de felén 50 méter felett nemigen van mennyiség. mélyebben jobb a helyzet, de az midenkép vízjogi engedély.
Előzmény: Ares 826 #77 hozzászólása
ilyen sértődékeny vagy? :) amúgy tessék told ide a tanulmány linkjét ami cáfolja a hőmérsékletemelkedést a földön. Az oka a másik kérdés.
De ha már összeesküvés elmélet, Donald Trump támogatói a hagyományos energiaszektor képviselői akiknek nem érdeke, hogy ne kőolaj, vagy szén alapú legyen a gazdaságunk. Nekik persze, hogy olyan tanulmány a jó ami cáfolja a klímaváltozást. De a NASA érdeke mi abban, hogy klímaváltozás van? Sok logikát nem látok benne, pedig mindig az okot az érdeket kell először meglátni.
Azon csak mosolygok, hogy a becenevem, a nick nevem a tied meg egy traktor típus... valóban lényegi különbség
Előzmény: Ares 826 #74 hozzászólása
Menthetetlen vagy tudjuk meg Chamtral, és laposföld, no meg az ezüst jodid bármit meggyógyít...
Előzmény: csuti0 #813 hozzászólása
https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/7336-ontozo-es-haztartasi-kutak-engedelyezesevel-bejelentesevel-kapcsolatos-utmutato/file
Kárenyhítés anomáliái:
5 év 5 bukta fagy, felhőszakadás most már az átlagom is olyan szar, hogy egy rossz év már átlagos. Idén a nulla termésre sem fizetnek gyümölcsben, jövőre lehet nem is fizetek a biztosítás meg arra jó, hogy max visszakapom a pénzem amit befizettem.
Előzmény: atisgyulai #734 hozzászólása
nézd fordítva, olcsóbb hivatal, gyorsabb ügyintézés nem egyszerűbb beküldened 5 fotót, mint elcseszni egy délelőttöt az ellenőrök kísérgetésével?
Azért nincs kapacitás mert az ellenőrzési szintet megemelte az UNIÓ 5%-ról 25-re szerinted szerintetek ezt hogy lehetne bírni ellenőri kapacitással?
"Unom már ezt a hisztit ami a csapból is folyik éghajlatváltozás, de a tendenciákat nem szabad nem figyelmen kívül hagyni. Az írásos forrásokból össze vannak gyűjtve nagy anomáliák, de az elmúlt 10 év és a fokozódó gyors változásai szembetűnőek". Mondta ez Németh Lajos meteorológus, egy konferencián 2 napja, s a mondandójának a lényege az volt, hogy a a 1,5 fok már lehet jövőre meg is lesz, változtatni az emberiség magától nem tud, csak egy kérdés maradt, hogy alkalmazkodik. Növénynemesítés, új agrotechnikai gyakorlatok, vízmegőrzés stb...
Előzmény: Zoli1437 #52 hozzászólása
Pontosan, mert ugye elődeink egyszerűen követték az akkori éghajlatváltozások okozta zónavándorlásokat de ugye a letelepedett népek életében bekövetkező éghajlatváltozás összeomlást okozott, sok példa van már erre...
Én azt gondoltam a gazdász ember aki abból él, hogy megfigyeli az éveket, az évjáratot és próbál következtetni belőle mi jön, mert az életünk az éghajlattól az adott év időjárástól függ!
Egy gazdász ember hogy a büdös picsába tud leírni olyan, hogy nincs éghajlat változás? Én még csak 46 éves vagyok, 40 éve mondjuk van emlékezetem olvasok a témában, de az hogy az elmúlt 10 évből ne lássak tendenciákat az mégis baj volna. A Kárpát medence éghajlata billeg a kontinentális és a mediterrán és a atlanti klíma közt.
Nézzük a tényeket. A 80 -as évek aszályos meleg nyara után mostanság meleg tél van. Hol van már amikor 35 napig megmaradt a hó fejér megyében pl.
Tendenciák szerintem: hosszabb melegebb ősz. Első fagyok már csak november közepe vége. Nem fagy szarrá a krizantém a temetőbe nov. 1.-én
Fagyos tavaszok. Menetrendszerűen évről évre elfagy a virágzáskor a gyümölcs, lassan csődbe megyek de van aki szerinti, nem változik a klíma! Akkor ez mégis mi a búbánat?
Eső már csak mediterrán ciklonból van felénk. De akkor meg jön 200 mm egy hét alatt, vagy 70 mm egy óra alatt persze ez mindennapos volt gyerekkoromban is csak nem emlékszem rá!
Száraz tél a böjti szelek homokból építenek halmokat, így volt ez gyerekkoromban is? Hja nem akkor hó volt, hóvárat építettünk, és a tavasz az tavasz volt: Persze jött húsvétkor hideg csak nem épp -7 fok. Eközben Murmanszkban meg plusz 15.
Nem az a kérdés, hogy régebben sem volt fagyos szentek, a mai időjárásban ugyanazok a tendenciák vannak amit őseink megfigyeltek már, de gondolom nem csak nekem tűnik úgy, hogy a szélsőségek nőttek...
És miért? mert az Észak déli irányú szelek lettek erősebbek, az északi futóáramlás erősen ingadozik.
Visszatérve akkor most mit mikor vessek? A régi rutin ér még valamit?
Előzmény: .Richard. #4 hozzászólása
most ez vicc?
Mikor mit hogyan ültessünk? Ha tudnánk előre a szeptemberi októberi időjárást...
Egy biztos tendenciájában melegebb az ősz lehet később ültetni. A munkaerő pedig kritikus, nálam biztosan. Megéri vagy sem? egyre izgalmasabb kérdés. Az összes gyümölcs közül leginkább az epernek van piaca...
Én azt gondolom olyan későn ültetem a frigót amilyen későn csak lehet. Ennek egy előnye van, nem kell kapkodni az állomány cseréjével... Hivatalosan nehezen lehet és drágán venni zöldpalántát, a tűzött meg, vagy sikerül vagy nem... Vagy csinálom magamnak vagy nem...
valaki besegített a levelezésbe csak épp nem kértem rá, vajon nyúl vagy őz volt?
Előzmény: fannika0172 #18869 hozzászólása
1. a román görög albán stb olcsó eper lesz mert igény van rá akkor ebből is kell venni és eladni...
2. a minőség nem egyforma a magyar termelőnél sem ezért sem lehet összefogni mégis mit garantálsz?
3. logisztika szervezés idő energia pénz ki fizeti ki?
4. ha beüt az időjárás akkor lemennek az árak ha nagy a meleg hónap vége van, akkor akciózni kell
5. az áfa sokszor köddé válik ha hivatalosan csinálod máris 27 % bukóban vagy
6. ha áruházlánc akkor x2 plusz áfa az árképzés olyan olcsón magyar epret nem tudsz termelni ezért nincs a láncokban ahol sok fogyna
5. saját stand közvetlen értékesítés megbízható ember aki tudja mikor adjon nyugtát, és ne tegyen zsebre pénzt... ezt alkalmazottal nem egyszerű.... főleg idény jelleggel...
tehát ha mind az öt fenti feltételre tudod a választ akkor szervezz egy tészt...
Előzmény: Csyzy #18865 hozzászólása
nem rossz szándékkal írtam de kicsit naív elképzelés ez Magyarországon.
Előzmény: fannika0172 #18862 hozzászólása
Nem tudom, ki vagy de jó erős lehet a cucc amikor ezeket írod, mert az sem igaz amit a Hollandokról írsz... de van erről egy szakdolgozatom, miért nem lehet ha érdekel.. lassan 20 évvel ezelőtti, de még ma is érvényes.
https://goodberry-eu.eu/results/
https://www.santorsola.com/ ebből a csapatból is kilépett az a kör kb 5 termelő akik 1 hektáron 100 tonnát tövenként egy kg -ot termeltek 15 -20 éve amikor ott voltam. (igen 10 cm enként egy tő hidro kultúrában Elsanta fajtával,. Akkor kezdték a Capry-t az első "folyton termő" fajtát.. S miért léptek ki? Mert jobbak voltak a többieknél, máskor termeltek és nem akarták a magas közös költségeket kifizetni.
Amúgy minek szövetkezni? Az szamócatermelőknek megvan a maguk piaca...
Előzmény: hasutas1 #18846 hozzászólása
Nos minden évben van egy elképzelésünk a múltbeli tapasztalatok alapján az időjárásról, aki jól sejti annak jobb lesz aki nem annak rosszabb a mi szakmánk már csak ilyen. Talaj, fajta, időjárás mit adok mikor hogyan ez a feladat... Ezt még az egyéb tényezők, pl kinek hol mi a piaca, vagy kinek milyen a munkaereje is jelnetősen befolyásolja a döntéseit. Vagy csak lesz ahogy lesz?
nálam legjobban a legkésőbbi ültetés néz ki ami augusztusban volt... klímaváltozás átírja az epertermesztést is?
Most azt gondolom, legjobb lenne frigót ültetni tavasszal és abból csinálni jó zöldpalántát amit kirakok szeptemberben...
húú de meghalt ez a fórum... mindenki abbahagyta?
Előzmény: Tüti #6050 hozzászólása
Nem vagyunk üzleti kapcsolatban, nem ismersz, nem is kell, hogy egyet érts velem, de mégis mivel járattam le a termelőket? Azzal az egy mondattal, hogy aki 2 éve még 50 Ft emelés is kevés volt az 500-ra az most 65.ért is leszedte? Tényleg ennyi ment át a riportból?????
Megemelték 90-re nagy királyság... tudod mit mozgott a piac 4 cent le 5 cent föl... egész szezon alatt... csak épp amikor a végén lehetett még eladni, vagy már megvoltak a szállítási szerződések, akkor adtak el a kereskedelmi haszonból, ezt teljesen természetes dolog.
A tavalyi termés fele volt idén, ez elég volt, egy kicsit talán kevés... Semmi - de semmivel nem másabb a szituáció, mint a szezon előtt. A 120 ft elég mire? A vevők válasza az volt: normál piacon a 200-250 Ft reális, de ezért a potenciális termés fele is elég! Pont, mint idén... a többi meg ki tudja, hogy változik egy év alatt a fogyasztás.
Minden attól függ, mi mint vevők, milyen termékből mennyit fogyasztunk... ezt kéne megérteni már végre.
Mit tehetünk magunkért, pl.: minél több helyen zöldség. -gyümölcs fogyasztásra magas beltartalmú termékek fogyasztására ösztönözzük a környezetünket. Saját magunkat.
Nálunk itthon nincs kóla, natúr almalé - bodzalé - meggylé stb van, meg gyümölcsszörp. Azt kapnak a gyerek, a vendégek. Ha minden termelő csak fele annyit reklámozná magát a közösségi oldalakon, mint akárcsak mi a kertészetünket, akkor többet tudnánk mindannyian eladni a gyümölcseinkből.. no ezért a sírok rívok de semmit teszek dologért hibáztatom egyedül a termelőket.
Előzmény: bobesz09 #6049 hozzászólása
1: 6500 hektár, de rosszul írták
2: 2004-ben már kaptam feketerépa magot, nem új dolog ez, de miért ne higgyem el a vevőmnek, amikor azt mondja azért kell kevesebb bodza mert a felhasználók, részben vagy egészben kiváltották a drága bodzát az olcsó feketerépával! Vegyetek le a polcról termékeket olvassátok el az összetevőket, és nézzétek meg mennyiben van feketerépa és mennyiben bodza színezőanyagnak!!!!
3.: Miben hibáztattam a termelőt? Tény hogy sokan leszedték 65 Ft-ért értem miért, én annyiért nem szedtem volna le. Volt aki 100.-ért sem szedte le.
Komolyan ennyi ment át a riportból? Semmi a fogyasztói szokások változásából? Ez a probléma, egész egyszerűen nem akarjátok megérteni a világ változását, akinek meg nem inge nem veszi magára!
Már megszoktam, hogy ha kimondom az nyers valóságot az fáj, aki ismer tudja ezt rólam ez így volt 15 éve is. Azért fogalmazok sarkosan, hogy érthetőbb legyen.
Amúgy a haszon amit hiányolsz nem nekem fáj, nézd meg közhiteles adat minden cégnek a beszámolója, kíváncsi lennék mennyit tartotok reális árrésnek (amúgy nincs ilyen a kapitalizmusban) Vajon ha egy felvásárló cég aki odaviszi a tartályládát - rekeszt, elviszi a bodzát, volt 2022.-ben 650 millió árbevétele és 150 millió adózott eredménye az idén is eltett 20 % -ot azaz 20 Ft az árból az elvégzett munkájáért? Meglehet ezért maradt csak 65, amiért sokan leszedték?
https://infostart.hu/gazdasag/2023/09/09/feje-tetejere-allt-a-vilag-a-bodza-korul, hallgassátok meg ne csak olvassátok...
Előzmény: farkas g #6033 hozzászólása
Ez jó kérdés mert 100 Ft-ért nem lett nagy érdeklődés nálunk...
Előzmény: RkTomi #6031 hozzászólása
Ki mint számol vagy nem számol... de a kérdés ki mit számol, de végül is mindegy is...
Előzmény: RkTomi #6029 hozzászólása
hát elég rosszul gondolod!
Ne az árbevételt számold hanem azt, hogy mi marad meg ha levonod szüreti költséget!!! Szerintem ha kap a szedő 30 Ft -ot amitől nem túl boldog és a gazda mindent jól szervez rakodó és gázolaj akkor nagyon ügyes ha megoldja 40 ből vagy 50 ből beszállítva. Akkor marad 10 Ft x 10 tonna az 100.000 Ft
Ha a felét eladja 100 Ft-ért, akkor meg marad 60 Ft, de csak felét adja el, akkor 50 Ft X 5 tonna az 250.000 Ft.
Lehet ezt így sokan nem számolták ki?
Előzmény: m.szabolcsy #6026 hozzászólása
nézd ha úgy nézzük sokkal korrektebb hozzáállás volt hogy nem kell több, mint a tavalyi fele ezért mindenki a felét hozhatja be és azért fizetünk 100 Ft -ot, míg más mit csinált? annyira levitte az árat 60 Ft -ért amennyiért inkább nem szedték le. A fele 100 Ft -tal többet ér, mint az egész 60. -ért...
Nos két Anekdota ki tudja melyik bodzavidékről:
Akik 2 éve 2-3 forintért 550-et keveselve ugráltak egyik vevőtől a másikra most 60-ért egymást űberelve töltötték ki a kvótákat...
Egész szezonban könyörög, hogy csak ő had hozhasson csak 100 ládávával többet, ha valaki lemondja napközben ő szívesen betölti hozz, hiszen tész tag a tész kötelessége megvenni az árut, tavaly is ide hozta... majd tegnap a mai szedéshez kiviszi a 600 ládát, telefont nem veszi fel, majd hímel hámol mikor egy másik általa nem ismert számról felhívják... s a faluba látni mint viszi a másik felvásárlóhoz, ahol ma már többet adtak 5 Ft-tal... igaz ma már nincs korlátozás, de ha nem veszed fel a telefont esélyed sincs, hogy megtudd áremelés volt...
Szóval az ilyen és ehhez hasonló sztorikról mi a véleményetek?
Előzmény: m.szabolcsy #6008 hozzászólása
Dehogynem aki betakarította annak is csak 60%-a a tavalyi évnek. Most egy két vevő még felébredt ilyen olcsón akkor még vesznek. Jó a brix, jó a szín a vevők 12-13 brixet várnak de most van hogy 17-18!!! Azért emelkednek az árak, mert ennyi még belefér. Visszaemelkedett az ár a szezon kezdetére eladási oldalon. Még vennének a vevők olcsón. De összességében keveset vettek... Nekünk is elfogy, lenne eladási lehetőség, de pl annyira nem hogy messziről 10 tonnákat érdemes lenne elhozni. Jelenleg pl 100 Ft-ért a jövő hét végéig még tudnék venni 200 tonnát, amin mindössze 15 Ft árrés lenne, ha valaki behozza Kiskőrösre, vagy Iváncsára. Ez a 20 Ft az amivel felmentek az árak, de ez a plafon amit a vevők kifizetnek. Ha valakit érdekel megtalál.
Előzmény: Anicska #6005 hozzászólása
olcsón kell az áru még ha visszafogottan is, de kell
Előzmény: korrektuzlet11 #5995 hozzászólása
Akkor segítek a táblázatomban azok a feldolgozók szerepelnek akik vagy közvetlenül, vagy kereskedőkön, hűtőházakon keresztül vásárolnak... Ez volt a kérdése valakinek... Vannak üzleti titkok miszerint ki menyiért adja veszi a bodzát, aki engem felhív én nem titkolózom, de ez viszont már másra nem igaz. A múltról már lehet beszélni, mennyiért adtunk el tavaly vagy régebben vagy a múlt héten.
Azt elárulom, a vevők azaz a gyárak centre pontosan tudják a másik mennyiért vesz... ő sem akar drágábban csak olcsóbban. Ez mozgatja a piacot. Az, hogy ebből az árból ki mennyit fizet ki a termelőnek no itt kell keresni a titkokat...
De azrét csak egy példa van akinek 250 ft / Kw az áram ára, van akinek 45, csak ez komoly árkülönbséget okoz, Egy kilógramm bodza lehűtése lehet 12 Ft is és 40 is...
Lehetsz dühös a Botészra, ha ez segít, bennünket ez nem zavar.
Jogegyenlőség nincs, csak pozíciók az üzletben, a többi az sallang. Azt meg nyilván eszemben sincs kitenni egy ilyen fórumra mi az árképzése bármelyik hűtőháznak... Ez nem tartozik a termelőre, a szállítóra csak a cégek tulajdonosaira.
Előzmény: fokos #5992 hozzászólása
hol az -az itt? Nettó vagy Bruttó 70-80 ? :)
Akkor most jöjjön egy kis statisztika - becslés

minimum maximum
2023.-év. 2019-es év kb
hektár 4 000 6 500
t / Ha 2,5 6
termésmennyiség tonna tonna
potenciálisan 10 000 39 000
Piaci igény össz.: 9 000 30 000
cégek becslés !!!! semmi hivatalos infóm nincs
Rauch 3 000 5 500
Austria Jiuce 1 200 5 500
Vulcolor 3 000 7 000
Grüenewald - 2 000
Döhler - 3 000
Bayernwald 300 2 000
BIOS 900 2 000
Zipperle 300 1 000
egyéb 300 2 000
Mostanság 6500 hektár van akkor ebből most ki mit olvas ki?
Kérdések:
- Klímaváltozás, augusztusi hőség amit a Haschberg fajta nem szeret
- A Dán fajták meg hideg tavaszt, vagy ki tudja mit de rosszul teljesítenek:
- A vevők egyre inkább vegyszermente magas beltartalmu árut, növényvédő és adalékanyag mentes keresnek,
Akkor vonja le mindenki maga a következtetéseket és nem bánnám ha a fórumba le is írná!
Még egy becslés a gyógyszeripar csúcson megvett 3-4000 tonnát idén jó ha 500-at...
Ha visszatérnek a vevők a színezőanyag piacra milyen maximált áron ? Nem tudom... de lehet nem 250Ft -on...
Lássuk az elméletet ha lenne egy értékesítő összefogás a termelők közt. Akkor a bodza ára 100 Ft lenne idén. Ezt a piac a kezdetekkor elfogadta, és bemondta, hogy a tavalyi igény harmada kell. Akkor jöjjön egy ideális világ. Tehát termésbecslés alapján mindenki szerződést köt már júniusban a mennyiségre, majd az ár annyi lesz amennyi. Augusztusra kiderül ez a helyzet. Mi lett volna a megoldás? Az előző 3 évi termésátlag alapján minden termelő kapott volna egy kvótát mennyit szedhet. Több termelő összepakol egy kamionra, hogy megérje, és okosan jó logisztikával csökkentsék a költségeiket. Egymáshoz igazodva, összehangolva, akár a brigádokat átadva egymásnak menne a szüret. Amennyiben egy termelő nem szedi le, mert nem éri meg, vagy mégsem termett neki annyi, vagy tönkrement mert túl sok esőt kapott stb akkor ezt a kvótát szét lehet osztani a többi termelő közt. A termés egy részét lefagyasztják, hogy legyen készlet ezt közösen finanszírozzák azzal, hogy a termés ellenértékének egy részét csak jövőre kapják meg.
Elképzelhető? Képes lenne erre minden magyar termelő? Ha nem akkor mennyi %-a? 
Minden kiló bodza után egy marketing és piackutatási alapba pénz tesznek el 5 Ft -ot ezért csak 95 Ft marad de az Unió is ad hozzá 5 Ft -ot.
De van még egy probléma. A szállítás ez most nagyon nagy költség főleg az árhoz képest. aki közelebb van a gyárhoz az elfogadná, hogy aki messzebb van neki kompenzálni kell ezt a költséget? Van mindenkinek rekesze? Közösen fizetik a törött rekeszek pótlását? Akinek nincs az kevesebbet kap az áruért?
Előzmény: A vasalás témája #5956 hozzászólása
Tokaj hegyaljai felvásárlóról szóltak a hírek aki tartályládába szedeti egy hazai gyárnak, viszont mivel én nem szállítottam aki pedig oda szállít nem írja ki így ez egy hír... lehet kacsa, lehet álhír, mert nettó bruttó őrtermelői ki tudja...
Előzmény: Tüti #5954 hozzászólása
Akinek nem inge nem veszi magára, mindössze ha jól emlékszem egyszer zárójelbe téve írtam hogy hülye... de nem ez a lényeg. -csak tudod minden vevőben élénken élnek ez ehhez hasonló párbeszédek: -áhh 500? hülye vagy tegyél még rá 50-et, áh már késő de tudod mit 600!
Amikor ki szerettük volna szolgálni az új vevőket az a termelő akin segítetem 2019-ben egy hasonló évben, mint az idei, hirtelen elfelejtett... szóval tudod most nyal vissza a fagyi, de nagyon... és igen ez a termelő meg is érdemli hogy lehülyézzem most amikor elsőként állt sorba a tartályládáért Hegyalaján 60 Ft -ért... azt miért nem írja ide ki senki aki 60 -ért adott el hogy ki az aki 60 -ért először vett?
Mivel nem adunk el feketerépát, sem sűrítményt így nem tudom mennyi az ára eddig nem is nagyon foglalkoztunk vele...
Előzmény: Saf #5944 hozzászólása
lehet de aki nem ért egyet valamivel, az indokolja meg és adjon másik megoldást, mert az nem válasz, hogy nem jó nem jól dolgozik, hanem mit kell akarsz te másképp csinálni amitől jobb lesz?
Előzmény: Joco7211 #5942 hozzászólása
Nos azért kíváncsi lennék mennyi idős vagy mert az alapján amit írsz kb 25-max 30 éves idealista aki hozzáállása: más csinálja meg a melót, én az eredmény akarom mert jár nekem... majdnem Z generációs a hozzáállásod.
Ugye azt nem gondolod komolyan, hogy a Botésznak a tagok pénzén a nem tagokat kéne képezni.
Amiben hibáztatod a felsoroltakat, nos van egy rossz hírem amit elvársz annak nagy része a termelő feladata vagy neki kell csinálnia, vagy neki kell fizetnie érte.
A Botész, mint a termelők cége, amit a termelők irányítanak, komoly pénzeket költ marketingre, pl építi ezt az oldalt:
https://www.facebook.com/akertvitaminjai
támogatja ezt a programot: https://magyarorszaglegszebbbirtoka.hu/
Kiállításokra jár az AMC segítségével kedvezményesen: https://www.fruitlogistica.com/en/
https://www.anuga.com/
https://agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/bodzakeszitmenyekkel-mezzel-es-mangalicahussal-ismerkedhetnek-szingapurban/
(Ez minden kiló idén termelt és eladott bodza árában 5 Ft körül fog kerülni a tagoknak.)
Közvetlen gyáraknak ad el nemcsak Európába hanem Kínába is. Amikor pedig tartani kellett a szerződést amit szezon előtt kötött alacsonyabb áron azt is tartotta pl 2021.-ben!
Ezen felül magyar Tulajdonban van a Végh Vár kft, a Vecsefrucht, a Bagodi hátőház, a Karácsony Kft, a Berkenye Szövetkezet. A Ravazdi Szövetkezet. A Tranzit dió .... kit hagytam ki.
A Rauch, az Austria Juice közvetlen köt szerződéseket a termelőkkel, akik szerződnek és azt be is tartják.
De úgy mégis, hogy kereskedjen az ember ha azt se tudom, mégis mit mikor milyen minőségben kell eladni. Behozza a gazda vagy sem.
Termékfejlesztés, piackutatás, mennyi pénzbe kerül ez? Próbagyártás? Klinikai teszt? Orvos látogatók? Média kampány tv - internet... szóval kinek kéne ezt fizetni?
Agrárminisztérium: kell ennél kedvezőbb AKG bio átállási támogatás?
Jövőkép? növényvédőszermaradék mentes akár bio bodza ez kell a vevőknek... Global Gap kiegészítve Grasp tanúsítással, hosszú távú szerződéssel, nyomon követéssel (ezt momentán idén max 130 Ft-tal fizették meg)
Ezek mellett, te mit teszel meg a saját piacra jutásod érdekében? Mennyit költesz rá?
Előzmény: Joco7211 #5923 hozzászólása
Mégis honnan akarsz vezetőket leváltani? Kíváncsi vagyok mert sem a Kamarának sem a Fruitvebnek sem az Agrárminisztériumnak sok köze nincs a bodza piaci problémáihoz...max a támogatáspolitika oldaláról... szerintem
A közgazdaságtanárom mosolyogna ezen a fórumon.... nem ártana senkinek egy kicsit tanulnia. Kereslet kínálat, helyettesítő termék, Mezőgazdasági termékek árrugalmatlansága, támogatások piactorzító hatása, játékelmélet fogalmak mit jelentenek...

"A veszteséges gazdák sem esnek ki a piacról olyan gyorsan, mint más
iparágakban; például a magasabb állami szubvenció, a mezőgazdasági
termékek árrugalmatlansága, és kereslet rugalmatlansága miatt. (Goddard et
al., 2009; McGahan et al, 1997; Hirsch et al, 2016)"
A kérdés mit tanulunk ebből az évből, mi a jövőbeli stratégia? Abban azért gondolom egyet értünk, hogy a gyártóknál komolyan veszik a közgazdaságtant, mindent kiszámolnak, és bár nem tűnt el a bodza piaca teljesen, de jelentősen csökkent a kereslet.
Előzmény: Tüti #5906 hozzászólása
Leírtam a 100-120 Ft megvolt egy hete aztán jött a 90-80 de lépjünk egy bátrat legyen 60 ha ennyiért is hozzák? és hozzák! .... a vadbodza is így indult de ott megállt mert nem szedték ennyi....
Előzmény: Tüti #5888 hozzászólása
Nos őszintén? Nem vagyok hülye értem én, ki az aki leszedi 60-ért, pontosan értem. De a szezon előtt a kérdése az volt a vevőknek mi az a legkevesebb amiért leszeditek. mi megmondtuk 100 Ft alatt nem hol indult az ár? 100 Ft nál. Mi történt sikerült beizonyítani, hogy nem igaz mert leszedjük 60-ért is! Ki volt az a pofátlan aki először elkezdet a 60-at No ki volt az???? Ez a szégyen. Saját magunk farkasai vagyunk!
És persze igaza lett, annak aki azt mondta Hülyék ezek a parasztok, leszedik még 60-ért is hidd el.
Egy hétig elhitték a vevők, hogy nem, csak kérdem én jövőre is leszeditek? Mert én biztos nem fogok veszekedni a 35 fokban a szedőkkel, mentőt hívni mert elájult, rohamot kapott, lesett a pótkocsiról, kiszámolom a gázolajat, az rakodót és ott vagyok hogy 60 Ft. Értem én aki maga csinálja mit keres meg? A saját napszámát de. traktor üzemóra költségét már nem!!! Ezt úgy hívják a vevők törvényesen kiraboltak bennünket termelőket, mert hagytuk.. már az aki hagyta...
értem én, hogy van aki 60 Ft-ért is leszedi, de amúgy mégis minek? Ha azt mondanánk 80 -ért akkor ott lenne az alja ha azt mondanánk 100 akkor ott... Persze ha a termelő leszedi ennyiért akkor viszik lejjebb az árat a kereskedők, és a gyárak is. Hiába akarjuk mi megállítani az árcsökkenést ha olyan termelők akik leszedik ilyen kevésért megássák a többiek sírját is! Sőt ez már múlt idő, megásták.
Az én matekom a következő:
10 szedő 2 rakodó egy traktor. A vödröbe szedik odaviszik a traktorhoz kiborít, amikor kiborította kap egy cetlit. Így a biodza fajsúlyától függően 7-8 kg van idén egy vödörben. Ez 40 Ft / kg a szedőnek. A kiszolgáló költség alaphangon 60.000 Ft ez 4 tonnára 15 Ft / kg. (nem trakor üzemóra csak a tartoros bére meg az üzemanyag. ) Tehát mimium 55 Ft autóra rakva de inkább 60 Ft a bodza ennyit ki kell fizetnem. A szállítás kisteheruatóval ha viszem is az 120-140 ft / km ez 7-10 Ft / kg de ha kamionnal viszi valaki az se jobb mert kell szedni 10-12 tonnát és ha nem viszi messzire akkor is 8-10 Ft ha messzebre viszi akkor akár 20 Ft /kg
Tehát 70 Ft nettó alatt nincs értelme betakarítani mert akkor többe kerül a szüret, mint amit kapok érte. Ha már számolnám a traktor üezemóra díját akkor csak egy traktor egy napra 100.000 Ft akkor már 90 Ft -nál járok... szóval szerintem a mostani 100 Ft nettó amit hallani. Ez alatt egyszerűen nincs értelme szüretelni. Akkor aki még kereskedőnek, vagy drágábban szedeti nála nem jön ki a metek...
Vagy szedi a család és a saját napszámukat kresik meg... nagy karrier...
Költői kérdés mit tesz az idén az a termelő, aki a neppereket istenítette eddig, és licitáltatott a bodzájára?

Előzmény: Öcsi75 #5780 hozzászólása
pl Signum vagy Switch 62 5 wg a gomba ellen, Karathe Zeon, vagy Leser Duplo a Drosofila ellen
Előzmény: avm #5778 hozzászólása
osztalékot fizet azaz a termelő tulajdonosok által bevitt és nagy haszonnal eladott áru kereskedelmi hasznából, és mi az osztalékfizetés alapja? Ez akkor nagyon nem Nonprofit...
Amúgy milyen terülten működő szövetkeztek?
Esik az eső magas a páratartalom ilyen várható árak mellett ki fog még vegyszerre költeni?
Vagy ha marad - marad ha nem - nem?
Előzmény: ND #5746 hozzászólása
Ezt a toposzt régóta halljuk, de a dánoknak a színspektruma a kettő közt van, amúgy meg ph kérdése is a dolog... de a nyomon követhetőség azért egy jó kérdés... ez a minden vevőnél hangoztatott elvárás.. valakitől kérik valakitől nem?
Ha igaz a Rauch ma árat hirdet vadbodzára és holnaptól lesz átvétel, mondjuk a kialakult helyzetben még őrizni is...