Gázolaj árak 653 Ft Benzin árak 643 Ft EUR 392.77 Ft USD 367.92 Ft CHF 404.2 Ft GBP 458.72 Ft

Fórum

Becenév: D501
Csatlakozott: 2013-12-12 19:03:41
Utolsó belépés: 2019-04-28 19:35:54
Fórum hozzászólás: 15

Fórumhozzászólásai

Előzmény: Drisa #7869 hozzászólása



Amikor a tulajdonodba került az ingatlan és a tulajdoni lap szerint nem volt perfeljegyzési jog (tiszta lap), akkor te nem felelhetsz más korábbi hülyesége miatt, mert az ingatlan tisztán gazdát cserélt.

Mivel per volt, és magyar a sztori az elsőfokú pernek Magyarországon kellett történnie. Amennyiben a felperes külföldi nem jegyezte be az ingatlanra a perfeljegyzést, akkor minden alappal elvesztette a jogait is (haszonélvezet) a tulajdonosváltással.

A te jogaid a tulajdonban vitathatatlanok a földhivatali bejegyzés alapján. Az, hogy a korábbi haszonélvező pert nyert a törlő alperessel szemben nem lehet a károd, mert tiszta lappal vetted meg az ingatlant és nem te kötötted a haszonélvezeti szerződést.

Itt a pervesztes alperesnek kell helytállnia nem neked, mert nem vontak perbe mint birtokost, azaz alperest.

A kevés info alapján is ha ilyen helyzetbe kerülnék a bejegyzőt megtámadnám.

Előzmény: koronavirtus #7862 hozzászólása


Szerintem ez egy simán nyerhető ügy, nem kell hozzá nagy tudomány.
A tulajdonosváltással megszűntek a pernyertes jogai, így a földhivatali bejegyzés szabálytalan. A pernyertes a károkozóval szemben (alperes) kártérítést követelhet, de az eredeti állapot visszaállítását már nem.

A Kormányhivataltól kaptad a levelet?

Bácsban a homokhátságon
csak az ősszel vetett gabona él meg. Ugyanez igaz a laposban, szikben vetett gabonára is. Tapasztalat...
Dél Bács, Bácska teljesen más, ott idén is 9 T/ha átlag volt.

Bérmunkában nem éri meg, saját géppel talán, évjárattól függően.

Rozs vagy tritikálé a lehetőség. A rozs itt 60,-Ft/kg ment el takarmányban, ez minimál művelés/input mellett is hozhat hasznot.

Előzmény: R Sándor #1698 hozzászólása



A kalapácsos kés kialakítása miatt tekeri fel a hosszabb gallyat, függetlenül a fordulattól.

Előzmény: laacika #1692 hozzászólása



Nem megfelelő a kés típusa.
Szőlőbe, gyümölcsösbe ágaprításhoz egyenes kés kell.

Új gép helyett ajánlani tudom a régi, Mezőgép-1464 típusú vízszintes zúzót (2.40 méter széles).
Elég ritka példány, de örök, mint a nyomor...
Az Agro- Contakt-nál alkatrészek polcról kaphatóak.

Használtan vettem, késcsere után a legnagyobb megelégedéssel használom.

Ennek a típusnak a klónja a Komáromigép 3011 típusa, csak az nagyobb méretű (3 méter).

Előzmény: Vadmalac #4687 hozzászólása



Itt az érintett tulajdoni hányad a lényeg. Szerintem ez az jelenti, hogy az értékesítésre kínált vagy kialkudott tulajdoni hányadra bármely tulajdonostárs tehet elfogadót.

Az aktuális Ptk. 5:81 § (3) bek. is tulajdonostársakat említ, azaz a résztulajdon is eladható a többi tulajdonos egyidejű értesítése mellet.

Szerintem az osztatlan birtokoknál a Ptk. az irányadó, mert az Ftv. kizárja a "klasszikus" (helybenlakó/szomszszéd) elővárásárlásra jogosultakat.

Előzmény: Vadmalac #4687 hozzászólása



Ptk:

A tulajdonostársak az elővásárlási, előbérleti vagy előhaszonbérleti jogot az érintett tulajdoni hányadra tulajdoni hányaduk arányában gyakorolhatják. Ha közöttük megegyezés nem jön létre, de van olyan tulajdonostárs, aki - akár másik tulajdonostárssal közösen - az érintett tulajdoni hányadra az ajánlatot magáévá teszi, az elővásárlási, előbérleti vagy előhaszonbérleti jog egyedül őt vagy őket illeti meg. Ha több ilyen - egyedül fellépő - tulajdonostárs van, közülük a tulajdonos választ; az elővásárlási, előbérleti vagy előhaszonbérleti jog a választott tulajdonostársat illeti meg.

A tegnapi hozzászólásban az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatban a saját véleményemet írtam le nem jogász/ügyvédként.

Az osztatlanban történő adásvétel - szerintem - kettő jogszabályon alapul. Egyik az Ftv., másik a Ptk.

Az Ftv. az osztatlan közös (tulajdonostársi közösség) adásvétel szabályival kapcsolatban csak annyit szabályoz, hogy az Ftv. 18. § és szerinti elővásárlási jog nem áll fenn. Ezt az Ftv. 20. § b) pontja írja le, azaz csak más jogszabály alapján gyakorolható az elővásárlás. Ez a jogszabály a Ptk.

Ha az Ftv. szerinti elővásárlási jog nem áll fenn, akkor csak a Ptk. szerinti elővásárlási jog gyakorolható.

Az aktuális Ptk. 5:81 § szerint a tulajdonostárs megveheti más személy tulajdonrészét az osztatlan közösben. A Ptk. rendelkezéseiből egyértelműen kiolvasható, hogy résztulajdon is megvásárolható a közösben (csipegetés), feltéve, hogy mindenki értesítésre került (tértivevényes levél), és más résztulajdonos nem él az elővásárlási jogával.

Ha a levél alapján senki nem gyakorolja az elővásárlási jogot (a vevő jóhiszemű), a vevő résztulajdonos megszerezheti a résztulajdont.

Ha az értesítő levél alapján a vevőn kívül más résztulajdonos is él az elővásárlási jogával, az eladó résztulajdonos dönt, hogy kinek adja el résztulajdonát (Ptk.5:81 § (3) bek.).

Ennek alapján revidiálom a tegnapi hozzászólásomat, mert az Ftv. 18. (4) bek. a), b) c) pont szerinti rangsor sem vehető figyelembe, mert az ellentétes a Ptk. és Ftv- rendelkezéseivel.

Összegezve: A résztulajdont adásvétel során a Ptk. szerinti vevő tulajdonostárs veheti meg elsőként, feltéve, hogy az eladó nem más résztulajdonost választ. Az adásvétel során a Ptk. és az Ftv. szabályait (pl.: 1 Ha termőföld) is figyelembe kel venni, de a az osztatlan elővásárlásnál alapvetően a Ptk. az irányadó.

Előzmény: mtarka #4670 hozzászólása



A jogszabály nem azt mondja, hogy mindent meg kell venned, hanem azt, hogy "közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel" történjen. Ezt nem lehet kiterjesztően értelmezni, azaz a részbeni közös tulajdon megszüntetése is ide tartozik, figyelemmel a többi tulajdonostárs esetleges elővásárlási jogaira.

Válasz mtarka #4669 hozzászólásás

Röviden:

Ftv. 20. § b) pont szerint elővásárlási jog nem áll fenn a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel esetében.

Tételezzük fel, hogy az egész terület közös tulajdonban van amelyben te is tulajdonos vagy és az eladó is. Ha a közös tulajdon megszüntetését adásvétel formájában szünteted meg akár részben is (több tulajdonos), nem gyakorolhat senki elővásárlási jogot (a többi tulajdonoson kívül) mert a jogszabály kifejezetten kimondja, hogy nem alkalmazható az Ftv. 18. § szerinti meghatározott elővásárlási jog.

Ez azt jelenti, hogy a közös tulajdonon belüli adásvétel során nem vehető figyelembe a 18. § szerinti sorrend, azaz az Ftv. kizárja azokat a személyeket az elővásárlásból amelyeket a 18. §-ban feltüntet.

Osztatlan közös tulajdon megszüntetésekor senki nem léphet a tulajdonostárs helyébe vevőként, mert az elővásárlási jogukat az Ftv. zárja ki, mivel "elővásárlási jog nem áll fenn".

A jogszabály egyrészt meghatározza az elővásárlási jogot gyakorló személyeket, másrészt ebben a speciális helyzetben ki is zárja őket.

Ebben az esetben még a Magyar Állam is hátrébb van a sorban mint a vevő, ezáltal a külsős vevők is.

Előzmény: .Szabi. #4667 hozzászólása



Szerintem ez így van, az Ftv. ezt írja...

Gondolj bele, ha 20. §-t nem így értelmezed akkor a közeli hozzátartozód földjét (szülő/gyermek) is más vihetné el (pl. szomszéd), ami nyilvánvaló hülyeség.

A tulajdonostársak közti adásvétellel kapcsolatban a Kistermelők Lapjában megjelent cikk valótlant állít.

A tulajdonostársak közti adásvétel során a tulajdonostársnak mindig előnye van más vevővel szemben.

A külsős (nem tulajdonostárs) vevővel szemben az Ftv. 18. § (3) bekezdése biztosítja az elővásárlási jogot a földműves tulajdonostársnak.

Az Ftv. 20. § b) pontja szerint nem gyakorolható, nem áll fenn a 18. § szerinti elővásárlási jogsorrend, azaz a földműves tulajdonostárs előnyt élvez mindenkivel szemben (osztatlan közös megszüntetése) az adásvétel során.

A tulajdonostársra nem vonatkoznak az Ftv. szerinti általános szabályok, azaz nem kell sem helyben lakónak minősülnie, és nem kell szomszédnak sem lennie, csak földművesnek.

A több tulajdonosból (pl. 3) álló osztatlan közös földterületen csak a másik földműves tulajdonostárs adhat érvényes elővásárlási nyilatkozatot az eredeti tulajdonostárs vevővel szemben akkor, ha 18. § (4) bek. a) b) c) pontja szerint megelőzi az eredeti vevőt.

Sziasztok!

A 16/2002. Korm. rendelet gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban lenne kérdésem.

A Korm. r. szerint az elővásárlásra jogosult nyilatkozatának tartalmaznia kell, hogy a nyilatkozattevő a törvényben felsorolt mely jogcímen gyakorolja az elővásárlási jogot (3. § 2 bek.). Ez szerintem azt jelenti, hogy az elővásárlásra jogosultnak a nyilatkozatban pontosan meg kell jelölnie, hogy a Tft. 10. § (1) bekezdés b) c) d) vagy e) pont jogcímén gyakorolja az elővásárlási jogát.
Ha nincs pontos jogcím, azaz általánosan csak a Tft. 10. §-ra hivatkozik az elővásárló, akkor a nyilatkozatát érvénytelennek kell tekinteni. A földhivatal szerint elegendő az általános Tft. 10. §-ra való hivatkozás, - amivel nem értek egyet-, mert így nem teljesül a Korm. r. szerinti jogcím megjelölési kötelezettség, és a nyilatkozat nem keletkeztethet szerződést.

A másik kérdésem. A Korm. r. szerint az elővásárlásra jogosult nyilatkozatának tartalma nem térhet el a vételi ajánlatban foglaltaktól (3. § 4 bek.). Véleményetek szerint, a vételi ajánlatól eltérő területnagyságot megjelölő elfogadó nyilatkozat elfgadható, vagy sem?
A földhivatal álláspontja szerint elfogadható, ha a hrsz. és az AK érték helyesen került megjelölésre, amivel nem értek egyet. Szerintem ha a vételi ajánlatban szereplő bármely lényeges elemtől (pl.: területnagyság) eltérő tartalmú elfogadó nyilatkozat kerül benyújtásra, az nem felel meg a Korm. rendeletben foglaltaknak, azaz a nyilatkozat nem keletkeztethet szerződést.
Gyakorlatból valakinek tapasztalata?


Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Támogatott tartalom
Pörögnek a pályázatok! Sorra jelennek meg az új kiírások
Pörögnek a pályázatok! Sorra jelennek meg az új kiírások
Az Agroinform pályázati összefoglalója.
Összeomolhat a növénytermesztés, ha kifogyunk a foszforból
Összeomolhat a növénytermesztés, ha kifogyunk a foszforból
Jelenleg pazarlóan szórjuk a földjeinkre a foszfortartalmú műtrágyát.
Forrás 3000/18 permetezőgép
Forrás 3000/18 permetezőgép

2.950.000 Ft

Mchale V660 körbálázó 2013 évj olcsóbb krone bálázó csere érdekel
Mchale V660 körbálázó 2013 évj olcsóbb...

7.550.000 Ft

Monosem NG Plus szemenkénti vetőgép
Monosem NG Plus szemenkénti vetőgép

8.900.000 Ft

Eladók Kühne-Lajta 32 soros vetőgéphez csoroszlyák
Eladók Kühne-Lajta 32 soros vetőgéphez...

8.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]