A napokban jelent meg egy ausztriai figyelemfelhívó Facebook bejegyzés a silóbálák rongálása miatt.

Így szól a felhívás:

"Sajnos ebben az évben már rengeteg gyermeket és fiatalt hoztunk ki a bálák közül, és most már jeleznünk kell a szülőknek: a silóbála nem játszótér!

1. Egy ilyen bála több száz kilót nyom, ami, ha lecsúszik, elmozdul, összezúzhatja a gyerekeket, de akár a felnőtteket is. Nem vicces.

2. Egy kis szakadás a fólián, és máris tönkre megy a benne lévő takarmány

A bálák készítésekor a lekaszált szénát nagyon szorosra préselik, majd többrétegű fóliával csomagolják. Természetes tejsavas erjedés zajlik levegő hiányában, így marad tartós. Ha a fólia elszakad, levegő kerül a bála belsejébe, megindul a penészedés. Ennyivel is kevesebb lesz az állatok téli takarmánya!

Kérjük, továbbítsa ezt az információt gyermekeinek és barátainak!"

A posztban szereplő fotó báláin a "Kein Spielplatz!" (Nem játszótér!) felirat mellett a következő figyelemfelhívás is olvasható:

"Folie kaputt, Futter kaputt", azaz "Ha tönkremegy a fólia, tönkremegy a takarmány".

bála

A bálák között játszani életveszélyes! – Fotó: pixabay

A posztot több mint 7000-en osztották meg, ez is jelzi, hogy valóban komoly problémák szoktak adódni ebből.

A hozzászólások között van sok értetlenkedő is, akik elsősorban a műanyag-hulladék képződése miatt kritizálják a takarmány ilyen módon való előállítását és tárolását, de sok az olyan hozzászóló is, akik inkább a felelőtlen szülői magatartást kárhoztatják, mert nem figyelnek a gyerekek testi épségére és arra, hogy a gyerekek vigyázzanak más tulajdonára.

A hozzászólások között egy tragikus kimenetelű esetről is beszámoltak, amelynek során egy 15 éves fiú vesztette életét, amikor mobiltelefonját keresve becsúszott a bálák közé. A holttestet hónapokkal később találta meg egy gazda a bálák alatt.