Miután egyre inkább úgy néz ki, nem lesz megállapodás a szigetország és az EU között, a brit mezőgazdasági exportőrök komolyan aggódnak. A jelenlegi kiviteli egészségügyi bizonyítványok (Export Health Certificates) ugyanis március végén érvényüket vesztik, és legalább féléves procedúra, hogy Európai Unión kívüli országként újból megszerezzék. És akkor még egy szó sem esett a vámtarifáktól – írja a Syngenta blog.

Ez komoly dolog, hiszen az EU-ba irányuló agrárélelmiszer-export 2017-ben elérte a 13 milliárd fontot, ebből 3,15 milliárdot tett ki az állatok és a hústermékek kivitele. A juhtenyésztők például évről évre az állomány 35-40 százalékát exportálják, és ennek 96 százaléka kerül az uniós országokba. Az idei első hét hónapban pedig több mint 110 ezer tonna feldolgozott sertéshúst szállított Nagy-Britannia az EU-ba, ami a teljes sertésexport 60 százalékát tette ki.

juh

A juhtenyésztők évről évre az állomány 35-40 százalékát exportálják, és ennek 96 százaléka kerül az uniós országokba – fotó: Shutterstock

„Szoros együttműködésre törekszünk a kormánnyal, hogy olyan intézkedések szülessenek, amelyek támogatják a piacon maradásunkat. De van olyan javaslat is, amely szerint az Egyesült Királyság lehetővé fogja tenni az import zökkenőmentes folytatását, miközben elfogadjuk a kiviteli engedélyek késedelmes megszerzését. Az export bármilyen rövid idejű szüneteltetése azonban katasztrófát okozhat az ágazatban” – jelentette ki a juhszövetség, a National Sheep Association elnöke, Phil Stocker, és aggodalmában osztozik a sertésszövetség, a National Pig Association is.