A karbamid nitrogén vesztesége 64 százalékos is lehet – védjük meg nitrogénbefektetésünket!
A világszerte legszélesebb körben alkalmazott nitrogénműtrágya a karbamid. Ezt annak köszönheti, hogy magas nitrogéntartalma miatt a leggazdaságosabb nitrogénformula. Azonban megfelelő kijuttatás és időjárási körülmények hiányában egy hét alatt akár 64% nitrogénveszteség is keletkezhet.

Kétszámjegyű bővülés a magyar lízingpiacon
Tovább nőtt a lízingpiac: az első negyedévben a Magyar Lízingszövetség tagvállalatai közel 163 milliárd forintot helyeztek ki, ami 10,3 százalékkal haladja meg a 2018. első negyedévit.

Minél több adat áll rendelkezésünkre, annál eredményesebb a gazdálkodás
A Kleffmann csoport független szakértő a mezőgazdasági adatok feldolgozása, elemzése és kiértékelése területén, és az egyetlen olyan szakértő cég, amely kombinálja a multispektrális és radaradatokat a farmalapú interjúkkal és szakértői tanácsokkal. Az általuk összegyűjtött részletes eredmények az egész világra kiterjedően tartalmazzák a főnövények területfelméréseit 98 százalékig terjedő pontossággal.

A gyomok megkapták a csapadékot ahhoz, hogy elárasszák tábláinkat
Az aszályos időszak sokfelé késleltette a gyomirtást, így a gyomok fejlettsége igencsak vegyes képet mutat. A csapadék megérkeztével azonban a gyomnövények fejlődése is robbanásszerűen beindul. Mi a jó döntés ilyenkor?

gyomnövény

A gyomflórának kevésbé ártott a szárazság, mint a kultúrnövénynek – fotó: BASF Hungária Kft.

Veszélyben a szőlő és a cseresznye, védekezés szükséges!
Az eddig lehullott csapadéknak pedig már csak a talajból való kipárolgása is elegendő a burgonyavész vészes gyorsaságú beindulásához, ezért a burgonyára is figyeljünk oda!

A legsikeresebb kukoricakártevő! – a kukoricamoly jelentősége és kártétele
A tavalyi év kukoricatermesztése több termőhely viszonylatában a remek termés ellenére nehézségekbe ütközött. A legnagyobb gondot és terméskiesést a tavaszi szárazságon túl az állati kártevők jelentették. A kikelt kukoricát a barkó, majd a muharbolha és a vetésfehérítő, később a kukoricamoly és végül a gyapottok-bagolylepke lárvája károsította, és egyúttal jövedelmezőségét rontotta.

Miért felejtettük el a jól bevált tájfajtáinkat?
Összesen 9 faj adja a világ növénytermelésének 66 százalékát, miközben a tájfajták és a haszonnövények vad fajtái sokkal jobban viselik az éghajlatváltozás hatásait, mint a modern kultúrnövények. A biológiai sokféleség hihetetlen erőforrás, csak egyelőre kevesen értékelik.

paradicsom

Génbankból kiszabadított paradicsom-tájfajták – fotó: ÖMKi

Hogyan végezhetek időben a gyümölcsösben? – VIDEÓ!
Olyan elektromos és mechanikus kéziszerszámokat mutatunk, amelyek könnyebbé teszik a kertészeti-szőlészeti munkákat.

Védje meg tulajdonát, felügyelje területeit bárhonnan és bármikor!
Létezik egy olyan napelemes rendszer, melynek az alapja egy SD-kártyás GSM-kamera, és működése nagyon egyszerű, mert tetszőleges helyre csak le kell telepíteni ezt a napelemes megfigyelőállomást!

Az EU új szabályokat fogadott el a trágyák forgalomba hozataláról
Az Európai Unió új szabályokat fogadott el a termésnövelő anyagok forgalomba hozataláról az uniós piacon – közölte az uniós tanács kedden. A tájékoztatás szerint a szabályozás biztosítani fogja, hogy csak magas szintű minőségi és biztonsági követelményeknek és szabványoknak megfelelő trágyákat lehessen az unióban szabadon értékesíteni.

Növényvédelmi előrejelzés: A támadó kórokozók száma tömegessé vált, és a gyomnyomás is hatalmas
Igen, örülhetünk és örülünk a sok esőnek, de mint mindennek, ennek is vannak árnyoldalai. Szaporodik a termelők és növényvédelmi szakemberek gondja is. Eleinte egy-két kórokozó fertőzése veszélyeztetett, de mostanra már a támadó kórokozók száma tömegessé vált, a veszély meg konkrét fertőzésekben jelenik meg. Az Agroinform.hu 2019. évi 21. heti növényvédelmi előrejelzése.

gyomok

Óriási gyomnyomás – mi lesz itt? – fotó: Agroinform.hu

Rákos betegek és listázott politikusok – botrányos ügyek a Monsanto körül
Több európai országban is listákat vezethetett a Monsanto a vele kritikus személyekről, sőt befolyásolással is megvádolták a céget. Eközben tartanak a glifozát rákkeltő hatásáról szóló viták: most éppen az USA Környezetvédelmi Hatósága mondta ki, hogy a glifozát szakszerű használat esetén nem tekinthető rákkeltőnek.

Dagad a vita a külföldiek földszerzésének korlátozása körül
Az Európai Bizottság nem részérdekeket szolgál, hanem az uniós szerződések őreként kötelessége, hogy biztosítsa az Európai Unió jogszabályainak megfelelő alkalmazását – jelentette ki az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete az Európai Unió Bíróságának döntését követően.

A magyar agrárium az uniós átlagérték felét sem termeli meg egy hektáron
A mezőgazdaságban jellemző piaci viszonyokra most kell reagálnunk, az utolsó pillanatban vagyunk. A magyar mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez kulcsfontosságú a mérethatékony gazdaságok kialakítása. Az idősebb gazdageneráció ezt még a jövő megoldandó problémájának tekinti, miközben a fiatal agrárszakemberek már aktuális kihívásként kezelik, és kutatják a megoldásokat.

traktor

A magyar agrárium hatékonysága nagyon elmaradt az uniós átlagtól – fotó: Agroinform.hu

Miért érdemes a burkolt granulátumú starter műtrágyákat használni?
Az új műtrágyázási technológia része a bevonattal ellátott granulátumú starter műtrágyák használata a növénytermesztés biztonságának javítására és a gyökérrendszer fejlődésének serkentésére. Különösen a termesztési ciklus korai szakaszában a foszfor elengedhetetlen a gyökér fejlődéséhez.