A terméshozamok reagálnak a technológiai ráfordításokra

A John Deere nemrégiben a precíziós mezőgazdasági ajánlatai iránti megnövekedett keresletről számolt be, az amerikai AEM (Mezőgazdasági Gépgyártók Szövetsége) pedig közzétette felmérésének eredményeit az informatikai technológia lehetséges környezeti előnyeiről. A szervezet három másik termelői csoporttal együttműködve elkészített kutatása öt olyan kulcsfontosságú precíziós technológiai területet határozott meg, melyek mind a gazdálkodók, mind a környezet számára előnyökkel járhatnak.

A John Deere nemrégiben a precíziós mezőgazdasági termékeinek megnövekedett keresletéről számolt be. Fotó: Instagram

Az általános iparági vélekedés az, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt 20 évben a terméshozamok növekedése szoros összefüggést mutat az új technológiák elterjedésével, bár a jelentés rámutatott arra is, hogy a jobb növényfajták és a ráfordításokkal való jobb gazdálkodás szintén fontos tényezők. A precíziós mezőgazdasági technikák alkalmazása a jelentés szerint eddig 4 százalékos termelékenységnövekedést eredményezett, és a mai technológiák teljes körű alkalmazásával ez a növekedés további 6 százalékkal nőhet.

A nagyobb precizitás előnyös a környezet számára

A környezeti előnyök egyértelműek. Csak a fosszilis üzemanyag-megtakarítás volumene évente 380 millió literre rúghat, ami évi 18 000 átlagos repülőjáratnak felel meg. Állítólag a gyomirtó szerek használata 9 százalékkal csökkent, a műtrágyák kihelyezésének hatékonysága pedig 7 százalékkal nőtt a digitális rendszerek megjelenésével, ami szintén költségmegtakarítást jelent, és csökkenti ezen inputanyagok túlzott felhasználását.

A precíziós mezőgazdasági technikák alkalmazása a jelentés szerint eddig 4 százalékos termelékenységnövekedést eredményezett.

A precíziós mezőgazdasági technikák alkalmazása a jelentés szerint eddig 4 százalékos termelékenységnövekedést eredményezett. Fotó: Unsplash

Az automatikus irányítás mindent visz

A precíziós mezőgazdasági eszközök közül messze legnagyobb mértékben az automatikus vezérlési rendszerek terjedtek el, a jelenlegi növekedési ütemet a különböző becslések minimum évi 25, maximum 80 százalékra teszik. A szakaszos és a változtatható adagolás-szabályozás területe szintén szépen fejlődik, 45 százalékos, illetve 55 százalékos növekedéssel. A növekedés mindkét esetben nagyobb a műtrágyák, mint a gyomirtó szerek alkalmazása esetében, a műtrágyák változtatható-adagolású alkalmazása sokkal nagyobb érdeklődésre tart számot, mint a technológia permetezőgépeken történő alkalmazása.

A telematika lemaradt

A traktorgyártók szívesen dicsérik a gép- és flottaelemzés előnyeit, de úgy tűnik, hogy e rendszerek 12 százalékos növekedése nem olyan nagymértékű, mint a már említett, egyértelműbb, és gyorsabb megtérüléssel kecsegtető eszközöké. Az öntözés éves növekménydinamikája - ami a tél közepén talán nem tűnik különösen fontosnak az északi féltekén - 22 százalékra tehető.

Az öntözés éves növekménydinamikája, ami a tél közepén talán nem tűnik különösen fontosnak az északi féltekén, 22 százalékra tehető.

Az öntözés éves növekménydinamikája, ami a tél közepén talán nem tűnik különösen fontosnak az északi féltekén, 22 százalékra tehető. Fotó: Unsplash

A digitális fejlődés nem korlátozódik a szántóföldekre

Bár a jelentés egyik legfontosabb tanulsága az, hogy a GPS kiaknázása a digitális forradalom fő motorja a szántóföldön, de az informatikai technológia kimutathatóan más, kevésbé közvetlen előnyöket is hozott a mezőgazdaság számára. Ezek közé tartozik a korszerű motor-, és erőátvitelek működése, a legújabb traktorok például már pontos üzemanyag-adagoló rendszerekre és pontos áttételválasztásra épülnek, amelyek mind az elektronikától függenek, és az általános hatékonyságot növelik. Eközben a gyárban a robbanómotorok számítógépes modellezése, valamint a megmunkálás és összeszerelés automatizálása szintén hatalmas, de rejtett előnyöket hozott felszínre, melyekből a mezőgazdaság a nagyobb megbízhatóság és a tisztább belsőégésű motorok révén profitálhat.

Májusban jön a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás!

Időpont: 2022. május 11-12.
Helyszín: Aquaworld Kongresszusi Központ, Budapest + élő online közvetítés

Vedd meg a jegyed már most!
www.prega.hu

Szervezők: Agroinform.hu, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)

Főtámogató: AXIÁL Kft. | Kiemelt szakmai támogató: KITE Zrt.

(Forrás: AgriLand)