Számtalanszor beszámoltunk arról az Agroinformon, hogy óriási mértékű aszállyal kezdődött a tavasz, olyannyira, hogy kétséges volt az őszi vetések sorsa is. De nem csak a mezőgazdaságban okoz óriási problémát a vízhiány, szakértők szerint a Balatonnál 100 éve nem volt ehhez hasonló a helyzet.

"A Balaton vízháztartását az idén januártól mostanáig szélsőségesen vízhiányos állapot jellemezte" – nyilatkozta a Népszavának az Országos Vízügyi Főigazgatóság. – "A tó vízforgalma, vagyis a csapadék, a hozzáfolyás és a párolgás együttese a január-márciusi időszakban 1921, vagyis amióta rendelkezésre állnak ellenőrzött adatok, a legalacsonyabb értéket mutatta."

A Balaton vízgyűjtő területére lehullott csapadék ebben az időszakban csak 47%-a volt az elmúlt 30 év átlagának, vagyis a megszokott mennyiség felénél is kevesebb.

A jelenlegi adatok alapján az OVF úgy számol, hogy az üdülési szezon végére akár 77 centiméterre is csökkenhet a vízszint.

Istvánovics Vera, a MTA-BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának tagja, tudományos kutató szerint ez hasznos lenne a tó ökoszisztémája szempontjából. A vízszint megemelése, amire volt már példa, pedig káros hatással van az élővilágra, ugyanis a magasabb vízoszlop miatt hőmérsékleti rétegződés alakul ki a vízben, ami elősegíti például az algavirágzást. Az alacsonyabb vízszint a nádasoknak is jó, a kritikus szint ennél több 10 centiméterrel kevesebb lenne.

Indexkép: Shutterstock