Fogyni, de hogyan? Zsírral?

Napvilágot látott az eddigi legalaposabb kutatási jelentés az alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú diétát a kettes típusú cukorbetegségben és zsírmájbetegségben szenvedő betegeknél vizsgáló hasonló anyagok közül. A friss vizsgálat Dániában zajlott hat hónapon keresztül, és megállapították, hogy ez az étrend javította a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) állapotát (melyben világszerte az emberek több, mint 25 százaléka szenved), valamint a 2-es típusú cukorbetegséggel élők állapotát (melyben világszerte az emberek 55 százaléka szenved), sőt a 2-es típusú cukorbetegség esetében még a vércukorszintet is rendbe teheti.

"A tanulmány szerint a nem kalóriaszegény, alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú étrend segít a cukorbetegséget kontroll alatt tartásában és csökkenti a májban lévő zsírt, ellentétben azzal, amit az orvosok korábban hittek."

Napvilágot látott az eddigi legalaposabb kutatási jelentés az alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú diétát a kettes típusú cukorbetegségben és zsírmájbetegségben szenvedő betegeknél vizsgáló hasonló anyagok közül.

Napvilágot látott az eddigi legalaposabb kutatási jelentés az alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú diétát a kettes típusú cukorbetegségben és zsírmájbetegségben szenvedő betegeknél vizsgáló hasonló anyagok közül. Kép: Pexels

Vagy zsír nélkül?

És most akkor nézzünk egy másik kutatást és másik eredményt. A fogyás kulcsfontosságú tényező a cukorbetegség kockázatának csökkentésében. A Diabetes Prevenciós Program (DPP) is bizonyította ezt, ami egy olyan már lezajlott klinikai vizsgálat, amelyben a cukorbetegség magas kockázatának kitett egyének véletlenszerűen kerültek placebo-, metformin-, vagy intenzív életmód-változtatási csoportokba, mely utóbbi csoport fizikai aktivitást és az étrendi zsírbevitel csökkentését is jelentette egyszerre. A vizsgálat célja az volt, hogy kiderítsék az étrend és a testsúly közötti összefüggéseket, valamint hogy azonosítsák azokat a specifikus étrendi tényezőket, amelyek előre jelezték a résztvevők fogyását.

"Az összesen 2924 résztvevővel zajló vizsgálat során a súlycsökkenés 1 év után az összes csoport esetében a szénhidrátbevitel - különösen a rostok - növelésével, valamint a teljes zsír- és telített zsírbevitel csökkentésével járt együtt."

A kutatás résztvevői körében a magasabb szénhidrátfogyasztás, különösen a magas rosttartalmú szénhidrátok, valamint az alacsonyabb teljes és telített zsírbevitel jelezte a legjobban előre a fogyást. Az eredmények alátámasztani látszanak a magas szénhidrát-, magas rost- és alacsony zsírtartalmú étrend előnyeit a fogyáshoz vezető általános kalóriacsökkentés érdekében, ami megelőzheti a cukorbetegséget a magas kockázatú egyéneknél. A vizsgálat eredményei elérhetőek a clinicaltrials.gov oldalon regisztrált NCT00004992 linken, de a tudományos közösség általi ellenőrzése (peer review) még várat magára.

A fogyás kulcsfontosságú tényező a cukorbetegség kockázatának csökkentésében.

A fogyás kulcsfontosságú tényező a cukorbetegség kockázatának csökkentésében. Kép: Pexels

Vagy mégis a zsír lesz a jó?

De térjünk vissza Dániába. "Szeretném elmondani, hogy ha a májban zsír van, akkor előnyt jelenthet a zsírok fogyasztása" - mondta Camilla Dalby Hansen, PhD ösztöndíjas klinikai kutatási asszisztens, a dániai Odense Egyetemi Kórház orvosa a tanulmány eredményeit ismertetve a londoni Nemzetközi Májkongresszuson. Miközben a dániai kutatás résztvevői ugyanannyi kalóriát ettek, mint amennyit megszoktak, testsúlyuk közel 6 százalékát veszítették el, a cukorbetegségüket is kontroll alatt tartották és csökkent a májban lévő zsír mennyisége. Az alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrendet "egy klasszikus, zsírszegény, cukorbetegeknél megszokott diétás étrenddel" hasonlították össze, amely alacsony zsírtartalmú ételeket és teljes kiőrlésű termékeket tartalmazott, például zabot, burgonyát és zöldségeket.

"Ezzel összevetve az alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend nagyon magas zsírtartalmúnak számított, ugyanakkor elsősorban egészséges zsírokat, például avokádót, olívaolajat, dióféléket és magvakat tartalmazott, némi sajttal, tejszínnel, és magas zsírtartalmú tejtermékekkel"

- mondta el Hansen. A résztvevők gyakorlatilag naponta negyed liter olívaolajnak megfelelő zsírt fogyasztottak. "Tényleg sokat kellett változtatniuk a gondolkodásmódjukon, mert nehéz volt nekik elkezdeni ennyi zsírt enni. Évtizedeken át azt mondták nekünk, hogy ez nem helyes." - mondta Hansen.

Miközben a dániai kutatás résztvevői ugyanannyi kalóriát ettek, mint amennyit megszoktak, testsúlyuk közel 6 százalékát veszítették el, a cukorbetegségüket is kontroll alatt tartották és csökkent a májban lévő zsír mennyisége.

Miközben a dániai kutatás résztvevői ugyanannyi kalóriát ettek, mint amennyit megszoktak, testsúlyuk közel 6 százalékát veszítették el, a cukorbetegségüket is kontroll alatt tartották és csökkent a májban lévő zsír mennyisége. Kép: Pexels

Váratlan eredmények

A diéta tartalmazott zöldségeket, de a magas szénhidráttartalmú ételeket, mint például a kenyér, a burgonya, a rizs vagy a tészta, kizárták. Százhatvanöt résztvevő hat hónapon keresztül fogyasztotta az egyik ilyen étrendet, amely során különböző vizsgálatokat végeztek, többek között májbiopsziát. "Azt mondtuk a résztvevőknek, hogy kérem, ne törődjenek a fogyással, egyenek, amíg jóllaknak. A mai diétákkal kapcsolatban néha az a probléma, hogy hosszú távon nagyon nehéz fenntartani őket" - emelte ki Hansen. És a meglepő dolog csak ezután jött:

"Bár a kísérlet során az egészséges zsírokat ajánlották fogyasztásra, az LDL-koleszterin, más néven "rossz koleszterin" eredményei nem változtak annak a függvényében, hogy a résztvevők az egészséges vagy az olyan telített zsírokat fogyasztották, melyek például szalonnából származnak."

"Az volt a feltevésünk, hogy ha sok telített zsírt fogyasztanak a résztvevők, akkor talán az befolyásolja majd az LDL-eredményeket, de nem ezt tapasztaltuk" - mondta Hansen. Hozzátette, hogy "eredményeik a jövőben talán több lehetőséget adnak a betegeknek, hogy maguk választhassák ki, mi illik jobban az életmódjukhoz."

A diéta tartalmazott zöldségeket, de a magas szénhidráttartalmú ételeket, mint például a kenyér, a burgonya, a rizs vagy a tészta, kizárták.

A diéta tartalmazott zöldségeket, de a magas szénhidráttartalmú ételeket, mint például a kenyér, a burgonya, a rizs vagy a tészta, kizárták. Kép: Pexels

Most akkor együnk tokaszalonnát császárral?! Nem!

"Fontos hangsúlyozni, hogy nem elegendő nekiállni és megenni a világ összes zsírját. Közben arra is összpontosítani kell, hogy a jó zsírokból is fogyasszunk, és ami nagyon fontos, hogy ne egyidejűleg együnk sok zsírt és sok szénhidrátot" - mondta Hansen.

"Hozzátette, hogy bármely komoly diéta követése során elengedhetetlen az orvossal való megbeszélés és az utóellenőrzések elvégzése."

A tanulmányt kommentálva Zobair M. Younossi, az amerikai Inova Fairfax Medical Campus orvosi tanszékének elnöke kiemelte, hogy még hosszú távú kísérleti adatokra is szükség van ahhoz, hogy megértsük ennek a kutatásnak és az alkalmazott diétának a valódi eredményeit.

"Hangsúlyozta továbbá a cukorfogyasztás nem alkoholos zsírmájbetegségre és a cukorbetegségre gyakorolt negatív hatását is."



(Forrás: euractiv, thebeet)