A vizek állapotáról, védelméről kezdeményezett párbeszédet az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatássorozata, amelynek első lépéseként a horgászok vízinövény-ismeretét mérték fel, olvasható az elkh.hu-n. A világon átlagosan minden tizedik ember horgászik kedvtelésből, hazánkban pedig 800 ezer regisztrált horgász van.

Az első eredményeket a kutatók a Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine című rangos szakfolyóiratban november elején megjelent tanulmányukban közölték.

Az ökológusok 3 helyszínen készítettek interjúkat horgászokkal: a Velencei-tónál, a Keleti-főcsatornánál, illetve egy Debrecen melletti horgásztónál. Elsőre azt gondolnánk, hogy a halakról kérdezték őket, de ez nem így történt, mivel nyilvánvalóan sokkal többet tudnak a halakról a horgászok másokhoz képest. A kutatók a hazai vizes élőhelyek néhány gyakoribb és ritkább növényfajával kapcsolatban kérdezték őket.

horgászat

A bemutatott növények felét felismerték a horgászok – Fotó: pixabay

A kutatások alapján levont következtetések röviden:

  • A hobbihorgászok ökológiai tudása nem mérhető a tradicionális természeti népek tudásához, mégis fontos ismereteket sajátítanak el az élővilágról, és ezeket képesek magabiztosan felidézni.
  • 24 növényfaj közül a horgászok átlagosan 4,6 fajt tudtak néven nevezni, és további 7,4-et felismertek, azaz a bemutatott növények felét ismerték fel a horgászok.
  • A három helyszínen különbözött a horgászok tudásszintje. A Velencei-tónál horgászók kevesebb növényt ismertek meg, mint a többi megkérdezett. (A Velencei-tóhoz jellemzően a fővárosból járnak, és rövidebb ideje horgásznak.)
  • A természeti népek helyi ökológiai tudásához hasonlóan a horgászok is annál többet tudnak a természetről, minél régebben horgásznak, tehát a tudásuk nagy részét nem az iskolában szerzik, hanem a szabadidejükben tesznek rá szert.

További részletek a kutatásról az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat honlapján.