traktor permetez

A műtrágyák értékesítési árai az elmúlt egy évben hatalmasat nőttek – fotó: pixabay.com

Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet Mezőgazdasági inputok havi forgalma, 2022. I–III. hónap című jelentése alapján készült.

Mezőgazdasági inputok 2022. január havi forgalma

2022 januárjában:

  • a műtrágya értékesített mennyisége nagyságrendileg megegyezett az egy hónappal korábbival. A vizsgált termékek értékesítési ára tovább emelkedett (+0,4–22,9 százalékkal). A legnagyobb áremelkedés a kálium-klorid és az NPK 15:15:15 műtrágyák esetében történt.  A megfigyelt termékek értékesítési árai az elmúlt egy évben hatalmasat nőttek. Az ammónium-nitrát és a MAS ára több mint a 3,6-szorosára, míg a Nirosol, DAM ára majdnem a négyszeresére emelkedett. A kálium-klorid ára nőtt a legkevésbé, valamivel több lett, mint a másfélszerese. A többi termék ára az egy évvel korábbi azonos időszakhoz hasonlítva általában 2-3-szorása nőtt.
  • a növényvédő szerek iránti kereslet volumenben a másfélszeresére nőtt az egy hónappal korábbihoz mérten. Ezen belül a gombaölők forgalma 30, a gyomirtók értékesített volumene 12 százalékkal maradt el a 2021. decemberitől, ellenben rovarölőkből 2,7-szer többet vásároltak.

Mezőgazdasági inputok 2022. február havi forgalma

2022 februárjában:

  • a műtrágya értékesített mennyisége nem változott számottevően az egy hónappal korábbihoz képest. A vizsgált termékek értékesítési ára tovább emelkedett (+2,0–8,6 százalékkal), egyedül a Nirosol, DAM esetében történt 2,2 százalékos árcsökkenés. A legnagyobb áremelkedést a karbamid és az ammónium-nitrát könyvelhette el. A legtöbbet mészammon-salétromból (MAS) adtak el a forgalmazók a tárgyhónapban, a második helyen a Nitrosol, DAM végzett. A teljes havi értékesítés 82 százalékát az előbbi két termék adta. A megfigyelt termékek értékesítési árai az elmúlt év februárjához viszonyítva nagyjából 1,5-3,5-szer lettek magasabbak
  • a növényvédő szerek iránti kereslet volumenben 4 és félszer lett magasabb az egy hónappal korábbihoz mérten. A nagyfokú forgalomnövekedést elsősorban a Force 1,5 G iránti megnövekedett igény okozta, 2022 második hónapjában hatszor többet adtak el belőle, mint egy hónappal előtte. Gombaölőkből valamivel kevesebb fogyott a tárgyhónapban az előző hónaphoz képest, a legkeresettebb termék a Pictor SC volt.

permetezés

Növényvédő szerek esetében a 2022. I–III. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 25 százalékkal többet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban – fotó: pixabay.com

Mezőgazdasági inputok 2022. március havi forgalma

2022 márciusában:

  • a műtrágya értékesített mennyisége a szezonnak megfelelően nőtt (+15 százalék) az egy hónappal korábbihoz képest. Azonban 2021 márciusához mérten 21 százalékkal elmaradt a felvásárolt volumen. A vizsgált termékek értékesítési átlagárai a tárgyhónapban tovább emelkedtek (+1,7–17,1 százalékkal), az ammónium-nitrát és a Nirosol, DAM kivételével. A legnagyobb áremelkedést a kálium-klorid könyvelhette el. A legtöbbet mészammon-salétromból (MAS) adtak el a forgalmazók a tárgyhónapban, a második helyen a Nitrosol, DAM végzett.
  • a növényvédő szerek iránti kereslet volumenben több mint 2 és félszer lett magasabb az egy hónappal korábbihoz mérten. A tárgyhavi értékesítésnek a felét a Force 1,5 G adta, az előző év ugyanazon időszakához hasonlítva pedig 15 százalékkal többet vásároltak belőle a gazdák. A talajfertőtlenítők tették ki a havi forgalom 57 százalékát a vizsgált időszakban. Gombaölőkből 8,5-szer többet adtak el a forgalmazók 2022 harmadik havában, mint egy hónappal korábban.

Mezőgazdasági inputok 2022. I–III. havi forgalma

A műtrágya értékesítés 2022 I–III. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 15 százalékkal csökkent. A legnagyobb visszaesés az ammónium-nitrát és a káliumklorid esetében történt. Az előző terméknél 67, míg a másodiknál 37 százalékos volt a keresletcsökkenés. Az ammónium-nitrát visszaesését a gyártók ideiglenes bezárásai okozhatták, illetve a Nitrosol, DAM után ennek a műtrágyának nőtt a leginkább az ára (3,7-szeresére).

A kálisó esetében a csökkenés oka a vetésszerkezet módosulásában keresendő vagy a gazdák kivártak az utolsó beszerzési pillanatig a költségek elosztása miatt. A legnagyobb kereslet a mészammon-salétrom (MAS) és a Nitrosol, DAM iránt volt. Az első negyedéves értékesítés 85 százalékát ez a két termék adta. Az értékesítési árak a megfigyelt időszakban kétszeresére, illetve majdnem a négyszeresére emelkedtek 2021 első negyedévéhez mérten.

A növényvédő szerek esetében a 2022. I–III. havi adatok alapján megállapítható, hogy a megfigyelt termékekből 25 százalékkal többet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban. A tárgyidőszakban Laudisból, Pictor SC-ből, Falcon Proból, Karate Zeon 5 CS-ből és Pulsar 40-ből 2-3-szor több fogyott a bázisidőszakhoz viszonyítva. Force 1,5 G-ből, Gardoprim Plus Goldból és Wing P-ből adták el a legtöbbet 2022 első negyedévében, ennek a három terméknek az eladása tette ki az összes értékesítés 78 százalékát. A vizsgált termékek értékesítési átlagára nőtt a tárgyhónapban az előző év első negyedévéhez képest. A Fozát 480 ára több mint a háromszorosára emelkedett, a második legnagyobb áremelkedést az Eurokén 2000 80 WG könyvelhette el. A legkisebb árnövekedés a Laudis esetében történt.

traktor

232,6 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2021-ben – fotó: pixabay.com

Mezőgazdasági gépek 2021. évi forgalma

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 232,6 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2021-ben. Ez a forgalom 21 százalékkal haladta meg az előző év eladásait. Alkatrészekre közel 72 milliárd forintot fordítottak, ami 14 százalékos növekedést jelentett a bázisidőszakhoz képest.