Bolyki Bence, az Agroinform Média Kft. ügyvezetője megköszönte azt a munkát, amelyet napi szinten végeznek az egészségügyben dolgozók a koronavírus-járvány ideje alatt, és elmondta, hogy a felajánlás talán az Alapítvány és a Mentőszolgálat erőfeszítéseire is nagyobb figyelmet irányít majd.

Dr. Czakler Éva az Országos Mentőszolgálat Alapítvány nevében köszönte meg a felajánlást, melynek segítségével bővíthető a mentőszolgálat eszközállománya.

támogatás

Dr. Czakler Éva főorvossal beszélgettünk az ünnepek előtti hajrában – Fotó: Balog Tamás/Agroinform

Az idei év mekkora plusz terhet rótt az Alapítványra?

Az a teher, amely az Országos Mentőszolgálatra hárul óriási, valójában nem is érzékelhető a laikusok számára. Az Alapítvány szerepe a tehervállalásban főként az, hogy a Mentőszolgálat eszközállományának bővítését segíti a felajánlásokon keresztül. Rengeteg támogatást kapunk a társadalomtól, tárgyi eszközök, néha ételcsomagok, vagy néhány szelet csokoládé formájában – de a taps is sokat számít!

Sok támogatónk van, mindenki a saját lehetőségeihez mérten nyújt segítséget. A frontvonalban dolgozók számára óriási a kihívás, de itt nem csak a mentőszolgálatról van szó, hanem mindenkiről, aki az alapellátásban dolgozik! Gondolhatunk akár a mezőgazdaságban, a kiskereskedelemben, vagy a gyógyszertárakban dolgozókra is. A jólét alapja az, ha az alapvető szükségletek biztosítottak legyenek, mint amilyen az élelmiszer és az egészségügyi ellátás.

Az idén hogyan alakul a munkájuk, változott-e jelentős mértékben a járványhelyzet miatt?

Nagy részben nem tér el a munkánk, a feladatunk most is az, hogy támogassuk az Országos Mentőszolgálatot, elsősorban eszközök beszerzésével. Vannak ugyanis olyan eszközök, amelyek nincsenek előírva a rohamkocsik felszereléséhez, mégis nagyon hasznosak. Ilyen például egy Lucas mellkaskompressziós készülék: szállítás közben egyenletes az ütemben lehet végezni vele mellkaskompressziót, melyet kézi erővel egy mozgó mentőautóban nehéz megoldani. A támogatásunk minősége nem változott, a mennyiség nőtt meg jelentősen.

Mekkora segítséget nyújt egymillió forint?

Ebből számos eszközt meg tudunk vásárolni: például „tömeges baleseti táskát”, amely tömegbalesetek esetén segíti az ott dolgozó szakemberek logisztikai munkáját vagy égési kötszert, amely égési sérülések esetén nyújt gyors és steril segítséget, sokszor a bőrátültetés is elkerülhető a használatával. A szén-monoxid riasztó is nagy segítség olyan esetben, amikor a mentők nem tudják pontosan, hogy mi történt, csak valószínűsítik a szén-monoxid mérgezést: a lakásba való belépés után azonnal figyelmeztet a veszélyre, és így elkerülhető, hogy a bajtárasaink életveszélyes helyzetbe kerüljenek. A félautomata defibrillátorral rosszindulatú ritmuszavarokat lehet kezelni.

Milyen hatása van azoknak az edukációs kampányoknak, amelyeket például az újraélesztésről készítettek Csuja Imre főszereplésével?

Első kézből való információk alapján mondhatom, hogy óriási hatásuk van ezeknek a kampányoknak. Három ilyen filmünk van, a Valami Amerika főszereplőivel készültek, Herendi Gábor rendezésében. Az első filmünk az alapszintű újraélesztésről, a mellkaskompresszióról szól, a második Győrfi Pállal készült az 1%-os felhívásról, a harmadik pedig most debütált októberben, amely a félautomata defibrillátor használatát mutatja be.

A cél az volt, hogy minél több embert érjünk el: ehhez vidám gag-et készítettünk. Hat olyan hivatalosan regisztrált esetről tudunk, amikor egyértelműen a Stayin' alive videónak volt szerepe az életmentésben. Segített előhívni a két legfontosabb információt: mit kell pontosan csinálni, ha összeesik valaki, és milyen ütemben kell végezni a mellkaskompressziót.

A második hullám ideje alatt mit tapasztalnak, változott-e valami az emberek hozzáállásában?

Most is sok támogatást kapunk, elsősorban anyagilag. A lelki oldala már más, mindenki kifáradt a koronavírus-járvány ideje alatt, lassan már nem tudnak miből erőt meríteni az emberek. A járvány második hullámára számítani lehetett ugyan, de nehéz hosszú távon elviselni a korlátozásokat és az állandó veszélyérzetet. Bízom benne, hogy hamarosan talán vége lesz ennek, ha a társadalom egy része kap védőoltást, a másik része pedig átesik a fertőzésen, akkor le fog csengeni. Sokkal felkészültebbek vagyunk már, mint tavasszal, a mentális technikákat kellene még elsajátítani. Ha az alapvédekezést megtesszük, azaz szájmaszkot használunk, és alkalmazzuk a kézfertőtlenítést, ki fogunk jönni a járványból!

Köszönjük az Agroinform.hu nevében látogatóinknak, partnereinknek, hogy aktív együttműködésünk révén lehetőségünk nyílt erre a támogatásra! Arra biztatunk mindenkit, hogy ki-ki a saját erejéből segítse az Országos Mentőszolgálat munkáját. Ezzel kapcsolatban további információt a https://www.mentoalapitvany.hu/ weboldalon talál.

Indexkép: MTI – Róka László