Ha kertünk van, akkor szeretnénk, ha mindig gyönyörű látvány tárulna elénk, és jó éreznénk minden pillanatot benne. Ha a kertünkben mindig virágoznának a virágok, bőségesen teremnének a zöldségek és gyümölcsök, és mindig zöld lenne a fű. De hogy lehet az álomból valóság? A fű esetében vagy sok munkával, vagy műfűvel.

Egyik sem rosszabb megoldás a másiknál, de különféle igények esetén fontos, hogy megtaláljuk, melyik lehet az igazán ideális választás a számunkra. Így hát mielőtt a fűmaghoz nyúlunk, vagy megveszünk pár négyzetméternyi műfüvet, érdemes átgondolni, mit is szeretnénk igazán a kertben csinálni. És persze, hogy mekkora területet szeretnénk füvesíteni, ott milyen a talaj, és hogy tudjuk megoldani az öntözést.

1. Mekkora a hely

Először is mérjük fel, mekkora felületet szeretnék füvesíteni. Ha pár négyzetméternél többet, akkor valószínűleg a műfű jóval költségesebb lesz, mint a valódi fű. Azonban természetesen ez nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk a műfüves megoldásról, csupán mérlegelni kell, mi éri meg jobban.

Azt is vegyük szemügyre, hogy mi kap még helyet a kertben. Ha a füvesítendő terület közvetlen szomszédságában virágoskert, veteményes, vagy gyümölcsfák vannak, akkor valószínűleg azokat sokszor kell öntözni és gondozni, így célszerűbb, ha nem műfű borítja az udvart, hanem gyepszőnyeget terítünk le, vagy fűmagot vetünk.

füves kert

Az igazi fű is lehet nagyon szép, ha kellően ápoljuk. Fotó: Shutterstock

2. Mire használjuk

Ha a kertünket pihenésre használjuk, amely kiváló helyszíne lehet a családi vacsoráknak, baráti összejöveteleknek, és nem szeretnénk benne veteményest, akkor jó megoldás lehet a műfű. Mindig szép, soha nem kell nyírni és öntözni, így ha kevés a kertre fordítható időnk, akkor is ideális megoldást nyújthat. Ez természetesen nem zárja ki, hogy mellette virágokat tartsunk, esetleg magaságyásunk legyen. A műfüvet is lehet vegyíteni az élő növényekkel, hiszen annál szebb lesz a kertünk.

De az igazi fű is tökéletes megoldás lehet, ha szeretnénk rajta játszani, szaladgálni, piknikezni. A gyepszőnyeg esetében pedig még azt sem kell kivárni, hogy kikeljen az elvetett fűmag.

3. Milyenek a körülmények

Ha már sokszor próbálkoztunk azzal, hogy igazán szép gyepünk legyen, de soha nem sikerült, akkor valószínűleg a műfű lesz az ideális megoldás a számunkra. Sokszor ugyanis a körülmények, vagy a rá szánt időnk nem teszik lehetővé, hogy álomszép pázsit díszítse a kertünket.


4. Mit szeretnénk látni

Ha a tökéletes, természethű füvet, akkor szerencsénk van, hiszen ezek az új műfüvek már köszönőviszonyban sincsenek azzal a korábbi, inkább padlószőnyeghez hasonlító utánzattal, amelynek látványa inkább volt taszító, mint vonzó. A mostani műfüvek valóban kellemes kinézetűek, és rájuk lépni is jó érzés. Ráadásul az sem kizárt, hogy kutyusunk legyen, hiszen a vizeletüknek is ellenállnak, és nem keletkezik rajtuk folt.

Azonban, ha a fűben repkedő pillangókban és méhecskékben szeretnénk gyönyörködni, érezni a frissen vágott fű semmivel sem összetéveszthető illatát, és a fűszálakat a lábujjaink között, amikor mezítláb sétálunk rajta, akkor azt csak az igazi fűtől kaphatjuk meg.

5. Melyiket egyszerűbb telepíteni

Ha maradunk az eredeti fűnél, ott gondos talajelőkészítés után elvethetjük a magot, vagy választhatjuk a gyepszőnyeget. Ezt 3-4 méteres szélességben összecsévélve, terítésre készen vásárolhatjuk meg. Fontos, hogy az élő fűnél olyan területet jelöljünk ki, ahol sok napfény van, és van legalább 30 cm vastag termőréteg. A talajt ezután elő kell készíteni, el kell távolítani a gyomokat, fellazítani a talajt, majd leteríteni a gyepszőnyeget. Érdemes utána lehengerezni, hogy tökéletesen egyenes legyen, majd szorgalmasan öntözni kell és várni a gyökeresedést.

Ezzel szemben a műfű esetében nem fontos, hogy a kert napfényes helyére kerüljön, hiszen nem élő fűről beszélünk. Azonban a talaj megfelelő előkészítését itt sem úszhatjuk meg. Szükség van rá, hogy lehengerezzük, hiszen így kapunk egyenes felültet, ahová a műfű kerülhet. Viszont akár betonra, vagy kavicságyra is telepíthetjük a műfüvet, azonban fontos, hogy szilárd és sík legyen a tükör. A rögzítés ragasztással és szegekkel történik.

6. Mennyibe kerül a fenntartása

A fű és a gyepszőnyeg is igényli a gondoskodást. A gyepnek rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy teljes fényében pompázhasson. A nyírások hatására a gyep igen sok tápanyagot veszít, ezért időnként gondoskodnunk kell a tápanyag pótlásáról is. Arra is ügyeljünk, hogy ne hagyjuk a fű között elszaporodni a gyomokat, mert azok később egyre nagyobb téren próbálják meg elnyomni a füvet, és átvenni az irányítást a gyepünk felett.

műfű asztallal

A műfű is nagyon szépen mutat a kertben. Fotó: Shutterstock

Az idősebb gyepnek mindenképp szüksége van gyepszellőztetésre, de még a fiatalabb gyep is egészen biztosan meg fogja hálálni azt, ha kap egy kis mesterséges lélegeztetést. Mert ha igazán szép, dús gyepre vágyunk, nem elég rendszeres időközönként öntözni és nyírni. Évente kétszer, tavasszal és ősszel, gyepszellőztetést kell végezni.

A műfüvet sem szabad elhanyagolni, hiszen ha nem távolítjuk el róla az esetleges szennyeződéseket, ráhullott leveleket, akkor könnyen gombásodhat, és elveszítheti kinézetét, kellemes tapintását. Léteznek kifejezetten olyan porszívók, amelyekkel karban tudjuk tartani. Mivel a forróság a műfüvet is felmelegíti, így gondoskodnunk kell annak hűtéséről, amelyet vízzel tudunk megoldani, így nagyon fontos a jó vízelvezetés, hogy ne álljon meg rajta a pangó folyadék.

7. Milyen gyakran kell cserélni

Ha gondosan ápoljuk, öntözzük és nyírjuk a füvet, akkor az hosszú évtizedeken át dísze lehet a kertünknek. Folyamatosan megújul, így nincs szükség az újratelepítésére, vagy csak azokon a helyeken, ahol kikopott.

A műfű élettartamát a gyártók 10-15 évre becsülik. Ezután fel kell szedni, és újat kell telepíteni a helyére. Ez amellett, hogy sok munka, igen magas költség is, és ráadásul sok hulladékot is el kell távolítanunk.

Akármelyik megoldás mellett is döntünk, nagyon fontos, hogy  a kertünk alkalmas legyen rá, hogy tökéletesen ki tudjuk pihenni benne magunkat egy fárasztó nap után.