Az európai harcsa

Az európai harcsa a kontinens édesvizeinek (a viza után) második legnagyobbra növő hala, a magyarországi halfauna valódi óriása. A gazdasági szempontból jelentős és értékes hal - mely a gasztronómia világának is megbecsült és viszonylag magasan árazott tagja - Nyugat-Európában inváziós fajnak számít, mert veszélyt jelent az őshonos halfajokra. Az eddig regisztrált legnagyobb szürkeharcsa Olaszországban akadt horogra a Pó folyóban, 2,78 méteres hosszúságú volt és 144 kilogramm súlyú. Az olasz rekord azonban elhalványul a 2005. május 1-jén Thaiföld északi részén fogott mekongi óriásharcsához képest, amely 293 kilogrammot nyomott, és ezzel őrzi a legnagyobb kifogott harcsa címét a thaiföldi feljegyzések 1981-es kezdete óta. Hermann Ottó feljegyzései szerint egyébként a Tiszából a régi századokban 300–400 kilogrammos harcsákat is kifogtak.

„Éjszakai csorgós partdobálás”

A cikkünk témáját adó 108 kilogrammos harcsát azonban 2022. május 5-én csütörtökön egy kicsivel éjfél előtt akasztotta meg Szuromi Kristóf a Tisza folyóban, méghozzá kedvenc módszerének bevetésével, ami az „éjszakai csorgós partdobálás”.  Az este 8 óra tájban induló horgászat eleinte eseménytelenül telt, rablás sehol, majd fél 11 körül egy "halk loccsanással" valami benyelte a belső wobblert.

"Jól bírja az öreg - Úristen…"

Kristóf először nem is gyanakodott másra, mint egy 10 kilogramm környéke súlyú szürkére. Azért csak csónakba szállt és mivel mindent maga szeret intézni fárasztás közben, maga is motorozott az elektromos motorral. Már oda is húzta a halat a csónak mellé a folyó közepén, mikor az "felébredt" és elszabadult a pokol. A hosszas idegőrlő valamint fizikailag is kimerítő fárasztásról videófelvétel is készült, melyet mindjárt mutatunk, de előbb még néhány adat:

  • ez a hal lett Magyarországon a legnagyobb pergetve fogott harcsa

  • a legnagyobb Tiszából kifogott, hitelesített harcsafogás

  • a hal hossza 242 centiméternek adódott, de ehhez még jön vagy 15 centiméternyi farokuszony

  • 60-200 grammos dobósúlyú Dragon X-Force bot és egy szép sárga alapszínű, 12 centiméter hosszú Salmo Perch kellett a fogáshoz

  • magán a mérlegelésen négy emberre volt szükség a gigantikus harcsa felemeléséhez

  • mindössze 22-es zsinór(!!) hozta felszínre a szürke szörnyet

Dérer István a Mohosz elnökhelyettese a Pecaverzumnak elmondta, hogy a halat 108 kilósnak hitelesítették, és ezzel az megszerezte a magyar rekordlista harmadik helyét. A lista első helyén egy 113 kilogramm súlyú harcsa úszkál (2010-ben fogták a Töröcskei-tóban), a második pedig kereken 109 kilogrammos ami a Baranyai Kisvizek I. nevű horgászvízben harapott a csalira. Külön jó hír a horgászok számára, hogy Kristóf a halat a MOHOSZ mérlegelés és az ilyenkor kötelező fotózás és videók elkészítése után hazavitte harcsapaprikásnak - dehogy! - visszaengedte a folyóba, a bajsza mögött egy élménnyel, hogy a következő sporinak még nehezebb perceket okozhasson!

A csütörtöki nem mindennapi fárasztáshoz és horgászsikerhez mi is szívből gratulálunk Szuromi Kristófnak, külön kiemelve a - csak kilós árban számolva is jóval félmillió forint feletti értékű - hal sportszerű visszaengedését! És akkor íme a várva várt kisfilm:

A hosszas idegőrlő valamint fizikailag is kimerítő fárasztásról videófelvétel is készült. Video: Youtube

Halak, rekordok, legendák

Azt mondja a fáma - és persze a Pecaverzum - hogy az ország vadon élő legnagyobb harcsája a Hortobágyi Halgazdasági Zrt. Ohati 3-as horgásztavában tanyázhat. Ezt a halat már szó szerint a kezében tartotta Czimmermann Gábor horgász és segítője Koós Ferenc, és becslésük szerint a hossza a 280 centimétert is elérheti.

"A harcsa irigylésre méltó szerénységgel, a 2,5 órás fárasztás végén képes volt lemondani a már valószínűleg előkészített instagram fotózásról, és inkább elkígyózott az iszapos fenék felé."

"A törzsvendégeink elmondása szerint van egy körülbelül három méteresre és 130-140 kilósra becsült harcsa is a tóban. Eddig még senkinek sem sikerült kifogni. A létezéséről árulkodnak a 10-20 kilós pontyokon talált óriási harapásnyomok is” - nyilatkozta szeptemberben Simon Károly a Hortobágyi Halgazdasági Zrt. vezérigazgatója.

Az este 8 óra tájban induló horgászat eleinte eseménytelenül telt, rablás sehol, majd fél 11 körül egy

Az este 8 óra tájban induló horgászat eleinte eseménytelenül telt, rablás sehol, majd fél 11 körül egy "halk loccsanással" valami benyelte a belső wobblert. Kép: Youtube

Emberevő harcsák, harcsatámadások

A harcsalegendáriumokban kutakodva egészen meredek történetekkel is találkozhatunk. Alfred Brehm (1829–1884) német természettudós Az állatok világa című híres enciklopédiájában azt írja, hogy az ember elleni harcsatámadás nem puszta mese. „Az öreg Gesnernek az az állítása, hogy a harcsa az embert sem kíméli, éppenséggel nem tartozik a mesék birodalmába, mivel több esetet ismerünk, amely megerősíti" - írja.

"Így Heckel és Kner említi, hogy Pozsonynál kifogtak egy harcsát, amelynek a gyomrában egy gyermekhulla maradványait találták meg. A harcsa gyomrában fürdőző gyermekeknek kéz- és lábcsontjaikra akadtak"

- teszi hozzá. 2009 áprilisában a gyanú szerint harcsatámadás ért egy osztrák horgászt a Győr melletti Pér egyik horgásztavában, a férfinak azonban sikerült kiszabadulnia. Jeremy Wade angol horgász-médiaszemélyiség Ázsiában kifogott egy 75,5 kilogrammos óriás folyami harcsát - amit a helyiek csak az ördög harcsájának neveznek - azt követően, hogy három embert ért halálos támadást az indiai Kali folyóban, a nepáli határ mellett. Wade azon a véleményen volt, hogy a gyilkos halnak még ennél is lényegesen nagyobbnak kellett lennie ahhoz, hogy elvigyen egy 18 éves fiút, valamint több vízibivalyt. Ebből a halból tavaly is fogtak egy 87 kilogrammos példányt, amitől az ott élők annyira rettegnek, hogy csak dinamittal mernek halászni vadászni rá.

A harcsakirály legendája

Visszatérve az Ohati 3 tavi eseményekhez, a hal 2 órás fárasztása során kiderült, hogy külső akadásról van szó, aminek értelemszerűen csekély a sportértéke, de azért csak le szeretné mérni ilyenkor az ember Magyarország minden bizonnyal legnagyobb harcsáját. Ha másért nem, hát a kalendárium kedvéért. A harcsa újabb fél óta elteltével felöklendezett egy 4 kiló körüli süllőt, majd egy 6 kiló körüli harcsát is. A sporik ekkora már a súlyáról is alkothattak egyfajta közvetett képet, 130-140 kilogrammra becsülve azt, és az ezt követő események egy méter körüli mélységű, sekély vízben történtek.

"Koós Ferenc bement a harcsához, és megfogta a farkát, miközben a hal méretei miatt a hasát nem volt képes elérni, noha termete folytán 220 centiméteres "átfogóval" rendelkezik, amint azt korábban lemérték."

A halat végül ennek a "nagyarasszal" történt mérésnek a felhasználásával becsülték 280 centiméteresre. A horgászokat végül a felszerelés hagyta cserben, először a fonott zsinór pöndörödött meg rosszkor, hurkot kapva és rátekeredve a spiccre, minek következtében el is pattant. A hal persze megindult, és bár még kesztyűre tekerve fogták a zsinórt (ezt tényleg senki ne csinálja utánuk egy feleekkora hallal sem, akinek drágák az ujjai!) de egy újabb kirohanás után a gyengének bizonyuló és testre akadó horog is kiegyenesedett, a harcsakirály pedig gond nélkül elúszott. Czimmermann Gáborék a hal hátán észrevettek egy jellegzetes sebet, ami egyéni ismertetője lehet az óriásnak.

A 108 kilogrammos harcsát 2022. május 5-én csütörtökön egy kicsivel éjfél előtt akasztotta Kristóf a Tisza folyóban, méghozzá kedvenc módszerének bevetésével, ami az „éjszakai csorgós partdobálás”

A 108 kilogrammos harcsát 2022. május 5-én csütörtökön egy kicsivel éjfél előtt akasztotta Kristóf a Tisza folyóban, méghozzá kedvenc módszerének bevetésével, ami az „éjszakai csorgós partdobálás". Kép: Youtube

A rekordméretű, 110 kilogramm körüli vagy feletti harcsák egyébként általában 50 év körüliek, vagyis a múlt század hetvenes éveinek elején születtek. Ívási időszakban naponta 120 kilogramm feletti súlyú halat is elfogyasztanak és a hosszuk igencsak közelíti a 3 métert.

Rekordlista

Ha olyan ügyesek és szerencsések lennénk, hogy rekordméretű halat fogtunk és szeretnénk azt hivatalosan is bejelenteni, vagy csak elböngészgetnénk mások rekordjai között, mindezt megtehetjük ezen a linken, a MOHOSZ hivatalos weboldalán.

(Forrás: Facebook, Pecaverzum Képek: Youtube)