A különleges kezdeményezés célja a madárijesztő-készítés hagyományának folytatása és újraértelmezése, illetve a téma művészi feldolgozása.

A programot beharangozó – a szervező Tatai Tibor grafikus és Sándor Miklós festőművész által jegyzett – közlemény szerint a környéken régen jellemzően hangot adó, szélkereplő madárijesztőket készítettek a szőlősgazdák termésük védelmében.

A tradicionális formájú és anyaghasználatú madárijesztők mellett a mai kor anyagait és hulladék tárgyait is felhasználják a találkozón résztvevő alkotók – írták.

A madárijesztőket vasárnaptól a szabadban mutatják be egy hónapon keresztül a mohácsi Szőlőhegyen. A szabadtéri tárlatot a helyszínen vasárnap egynapos kamara-kiállítás is kíséri, amelyen a résztvevő alkotók válogatott munkái lesznek láthatóak.

A madárijesztők elkészítésének csak a fantázia szabhat határt – fotó: Shutterstock

Előzetes információk szerint az idei találkozó fő látványosságának ígérkezik az az öreg Lada személyautó, amelyet színes, hulladékfonalakból kézzel horgolt "ruhába" öltöztetnek majd.

Kitértek arra is, hogy a helyi szőlősgazdák idén is választhatnak az alkotásokból, hogy saját kertjükben helyezzék el azokat.

Sárkics Eszter szervező az MTI érdeklődésére elmondta: a tavalyi találkozón több mint 30 madárijesztő készült és idén is hasonló mennyiségű alkotásra számítanak. Több diákcsoport is bejelentkezett, akik kész alkotásaikkal érkeznek – tette hozzá.

A madárijesztők készítésének története évszázadokra tekint vissza.

A madárijesztők a világ minden táján a kártékony állatoknak, különösen a madaraknak a zsenge vetéstől és érett terméstől, gyümölcstől való elijesztésére készültek. Jellemző formájuk egy embert formáló váz, amely egy botból, vagy ácsolt kereszt alakú fából áll. Erre különböző rongyos ruhadarabokat rögzítenek, gyakorta kalappal tetézve, amelyet a szél mozgat és így élő emberhez hasonlít.

Manapság leggyakrabban szőlőkben, vagy veteményeskertekben találkozhatunk madárijesztőkkel, de egyre szélesebb körben terjednek a ragadozó madarak ellen védelmet nyújtó megoldások is, amelyek a baromfiudvar jószágait védik.

Sikeres modern megoldások az időjárás-álló seregélyriasztó óriás lufik, amelyek nagy riasztó szemeket ábrázolnak és egy prédájára leső ragadozómadarat mintáznak.

Korábban a népi szokások során barbár módszerekkel is próbálkoztak: az elijesztés céljából karóra felfüggesztett madártetem (varjú, csóka, seregély, szarka) is gyakran megjelent. A Balaton környékén található szőlőhegyeken és gyümölcsösökben használnak fára szerelt, szél által hajtott kereplőket, és durrogtattak puskával is.

A reptereken a repülés biztonságát veszélyeztető madárrajok távol tartására, és a véletlen nekirepülést megakadályozandó ragadozómadarak – Olaszországban macska – sziluettjét ábrázoló, az átlátszó zajcsökkentő falakra ragasztott matricákat is használnak a mai napig erre a célra.