A betyárok többségének megvolt a kedvenc lova.
A betyárok többségének megvolt a kedvenc lova. Fotó: 123rf.com
Rózsa Sándor, az Alföld legrettegettebb betyárja,  ma lenne 208 éves. Ismerjük a nevét, és tudjuk, hogy bandita volt, de sok titkot rejt az élete.
  • Először 1836-ban, 23 évesen került börtönbe, amikor is két meddő tehenet lopott el egy gazdától. De nem sokáig maradt bezárva. Hamarosan megszökött a börtönből , szervezett magának egy közel 150 betyárból álló csapatot, és lóháton fosztogatták végig az Alföldet.
  • Leginkább jószágokat loptak, de nem riadtak vissza a tehetősebb gazdák megsarcolásától sem.
  • 1845-re belefáradt az állandó menekülésbe, és arra kérte a királyt, hogy adjon neki kegyelmet. Szeretett volna nyugodt életet élni, ám ez nem adatott meg neki, mert kérelmét elutasították.
  • Az 1848-49-es szabadságharc idején az Országos Honvédelmi Bizottmány vezetőjeként Kossuth Lajos elfogadta Rózsa jelentkezését, így ő a honvédek oldalán csatlakozott a háborúba. Betyárjai azonban a vezetőjük nélkül is tovább fosztogatták a gazdákat.
  • A szabadságharc bukása előtt körözést adtak ki ellene, el is fogták, majd 1868-ig, a  meghirdetett amnesztiáig raboskodott. Azonban nem volt ínyére a nyugodt, kiegyensúlyozott élet. Izgalmakra vágyott, így szabadulása után szinte azonnal visszatért régi foglalkozásához. A szerencse azonban ismét elkerülte. A Szeged és Budapest között közlekedő postavonatot sikertelen rablási kísérlete során nagyon sok betyárját elveszítette, és ő maga is megsebesült.
  • Szokatlanul magas, 10000 forintos vérdíjat tűztek ki a fejére, melynek saját sógora sem tudott ellenállni, így csendőrkézre adta. Bár halálbüntetést kértek rá, a bíróság megkegyelmezett neki, és haláláig, 1878-ig, a börtönben dolgozott szabóként, majd harisnyakötőként.
  • Élete számtalan írót és költőt ihletett meg, így többek között Krúdy Gyula és Móricz Zsigmond is írt róla. Sőt, még egy 12 részes magyar filmsorozat is készült az életéről, amelyben Oszter Sándor betyárosan alakította őt.
  • Bár sokan szinte Robin Hood-ként tisztelik, azért az igazság kedvéért el kell mondani, hogy mintegy hatvan bűnesete során közel 30 ember életét oltotta ki. Mégis, amolyan igazságosztónak tartották és a nevével kapott értelmet a "betyárbecsület" kifejezés. A legenda szerint csakis a gazdagokat rabolta ki, a zsákmányt pedig mindig egyenlően osztotta el cimborái között, és ez alól saját maga sem volt kivétel. Sőt, még betyárjai családját is nagylelkűen támogatta.