Ellenőrizetlenül terjednek a szibériai erdőtüzek, mert az ezekkel általában foglalkozó orosz katonai egységeket nagyrészt áthelyezték Ukrajnába, írja a Secular Times.

Hatalmas mennyiségű szén-dioxidot kerül a légkörbe, ami a klímaváltozás egyik fő oka. Amiatt is hatalmas most a probléma, mert a tüzek felolvasztják a permafrosztot, ami miatt szén-dioxid mellett metán is kerül a légkörbe.

Rövid távon különösen a metánnak van erős üvegházhatást okozó tulajdonsága. A Greenpeace oroszországi szervezete szerint a jelenlegi erdőtüzek területe áprilisban kétszerese volt a 2021 áprilisinak. A tüzek füstje több ezer mérföldre terjedt el, és elérte az Egyesült Államok nyugati részét is.

A tavaszi erdőtüzek 90 százaléka emberi tevékenységhez köthető

Az orosz Szövetségi Erdészeti Ügynökség azt mondta, hogy a tűzoltók felkészültek, és fokozott készenlétben fognak dolgozni a tüzek eloltása és megelőzése érdekében. Az ügynökség vezetője, Ivan Szovetnyikov elmondta, hogy a tavaszi erdőtüzek mintegy 90 százaléka emberi tevékenységhez köthető – olyan tüzek, amelyek más területekről terjednek át az erdőkre mezőgazdasági területek égetése vagy gondatlanság következményeiként. Az ügynökség helikoptereket, drónokat, sőt mesterséges csapadékot is bevet.

Egyesek azonban úgy gondolják, hogy az orosz invázió csökkentheti Oroszország tűzoltási erőforrásait, mivel sok embert és rengeteg felszerelést telepítenek a háborúba. Az elmúlt években, amikor a tüzek a nyár közeledtével felerősödtek, az orosz hadsereg gyakran segített a tűzoltóknak.

Egy április 19-i bejegyzés mutatja be, hogy milyen kiterjedésű a szibériai erdőtüzek területe:

Április 30-i felvétel:

Katasztrofális a helyzet északon háború nélkül is

Az Északi-sarkvidék az utóbbi 2000 évben több mint kétszer olyan gyorsan melegedett, mint a bolygó többi része, és itt 2021 három nyári hónapjában, 66 millió tonna szén-dioxid került a légkörbe a Copernicus szolgálat adatai szerint. Erről korábban ITT írtunk.

Indexkép: Shutterstock