Festői környezetben, a balatonfüredi Figula pincészet dűlői között beszélgettünk Figula Mihály borásszal és Tánczos Istvánnal, az AlphaVet vállalat Alphaplant üzletág igazgatójával. Először Tánczos Istvántól kértük, hogy mutassa be az üzletágukat röviden, különös tekintettel a Figula pincészetben is alkalmazott technológiák fejlesztési hátterére.

"Az AlphaVet Kft. 30 évre visszatekintő családi vállalkozás, amely napjainkra 600 főt foglalkoztat – kezdte Tánczos István. Büszkék vagyunk magyar mivoltunkra, arra, hogy magyar termékeket állítunk elő magyar földön. Az Alphaplant gyártó egysége Balatonfűzfőn, a nitrokémiai telepen található. Itt folyik a termékfejlesztés is, amely során környezetbarát talaj- és növénykondicionálókat, növényspecifikus lombtrágyákat állítunk elő.

Szaktanácsadói hálózatunk az egész országot lefedi, kollégáink kivétel nélkül szakképzett, agrármérnök emberek. Az értékesítés disztribúciós csatornákon és közvetlenül is történik. Technológia javaslataink több mint 10 éves gyakorlati tapasztalatokra és folyamatos kutatómunkára alapozottak.

Több kutatóállomással is kapcsolatban vagyunk és van olyan szőlészeti labor, ahol negyedik éve végzünk ipari körülmények között kísérleteket.

A termékfejlesztés is mindig úgy indul, hogy éveken keresztül vizsgálunk egy-egy anyagot különböző növénykultúrákban.

Figula pincészet szőlője

A Figula Pincészet dűlői felett még a hosszan tartó aszályos időszak után is üdezöld állományt figyelhettünk meg – fotó: Agroinform.hu

A Figula Pincészetben sem az első évben állítottuk be tökéletesen működő rendszerként a technológiát – de elmondhatom, hogy a negyedik éve tartó közös munka után már tudjuk, hogy melyik területen mire számíthatunk.

A védekezés lényege, hogy felkészítsük a szőlő természetes védekező képességét a gombás megbetegedések ellen,

ehhez preventív úton juttatunk ki természetes alapú huminsavas-, vagy éppen aminosavas mikroelemekkel kiegészített lombtrágyákat, illetve rezet és ként.

Egy átlagos évben ezzel a technológiával meg tudjuk védeni a szőlőtamely növényvédelmi protokoll nem mellesleg az ökológiai gazdálkodás feltételeinek is megfelel" – fűzte hozzá Tánczos István.

"Növénykondicionálóink közül a Biopajzsot és a HumicQuattro-t illesztettük be az itteni szőlészeti technológiába és ezt egészítettük ki az Organit Réz és az Organit Réz+Kén készítménnyel függően attól, hogy milyen gombás nyomás mutatkozott a szőlőn."

Figula Mihályhoz fordultunk, hogy megkérdezzük, milyen technológiai elemekkel tudják segíteni a szőlőt az extrém időjárási viszontagságok átvészeléséhez.

borász

A legfontosabb, hogy a szélsőséges hatásai a lehető legkevésbé viselje meg a szőlőt – fotó: Agroinform.hu

"A legfontosabb kihívás – amelyben segítségként az Alphaplant technológia rendelkezésünkre áll – hogy úgy tudjuk kondicionálni a szőlőt, hogy a szélsőséges időjárási anomáliákat minél kisebb stresszel vészelje át.

Ezen túl nagyon fontos szempont számunkra az is, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után a gazdálkodásunk során. Ezért is vagyunk büszkék arra, hogy magyar termékekkel, környezetbarát technológiák használatával tudunk sikeresen dolgozni az Alphaplant segítségével.

A folyamatos növényvédőszer-kivonásokkal én személy szerint egyetértek, hiszen mi is fenntartható módon gazdálkodunk, ezért úgy gondolom, hogy olyan hatóanyagoknak, amelyeknek hosszú távon káros hatásai lehetnek, semmi keresnivalójuk nincsen az élelmiszerláncban.

Mi Európa egyik legnagyobb édesvízi tava mellett élünk és a talajvízzel minden vegyszer pillanatok alatt eljut a Balatonig. Így olyan technológiákat kell választanunk a szőlőben, amelyek környezetbarát módszerek – még akkor is, ha ezek sokkal több kézimunkát igényelnek.

Figula pincészet szőlője

Későnyári felvétel a Figula pincészet szőlői felett – fotó: Agroinform.hu

Az Alphaplant termékeit is akkor tudjuk teljes hatékonysággal a technológiánkba illeszteni, ha növényeink is fel vannak készítve, gondolok itt a zöldmunka szakszerű és időszerű elvégzésére.

Borászati szempontból további előnyei vannak az Alphaplant technológiának: a mi spontán erjesztéses technológiánk során nálunk kiemelt fontossággal bír, hogy semmi ne kerüljön be a növényen kívül a pincébe. Azt látjuk, hogy tökéletesen gyors erjedésindulásaink vannak és ezek az erjedések mindig elakadásmentesen, biztonságosan végigmennek.

Ami még rendkívül fontos kérdés a mai szőlészet-borászat szempontjából, a mustban lévő tápanyagoknak a hasznosíthatósága. Én azt látom – és a kísérletek is azt igazolják –, hogy

az Alphaplant technológiával ezeket a tápanyagokat az élesztők sokkal jobban tudják hasznosítani, és valószínűsíthető, hogy ennek köszönhetők a biztonságos erjedések, amelyek a bor minőségének meghatározó pillérei.

Ami nagyon szimpatikus számomra a Tánczos Istvánnal és az Alphaplant szakembereivel történő sokéves munka során, a pontos és korrekt üzleti kapcsolaton túl, hogy soha nem tekintettek teherként azokra a speciális igényeinkre, amelyeket mi a területi adottságaink és a technológiánk miatt szabtunk. Amikor a kezeléseinket egy átlagos kijuttatásnál hosszabb ideig, vagy többször után kellett követni, ezeket a feladatokat közös kihívásként hajtottuk végre – és végül ugyan olyan örömmel könyvelték el a sikert, vagy vonták le a tanulságokat, mint mi magunk.

Ez a szemlélet számomra nagyon meggyőző és magas színvonalú szakmai hozzáértést közvetít.

Ezen túl az emberi kapcsolatunk is nagyon jó – mondhatni baráti – az Alphaplant üzletág vezetőjével, amely a közös hitvallás és a közös szakmai célokból is adódik.

A gazdálkodó társaimnak azt tudom ajánlani, hogy ha olyan vállalatot keresnek, akiknél nem áll meg az eladás után a partneri kapcsolat, hanem szakmai tudást és tapasztalatot is szeretnének a bevált termékek mellé, akkor tegyék próbára az Alphaplant komplex technológiáit."