Földforgalmi törvény: így módosult az elővásárlási sorrend
Változás a tulajdonostársaknál, az állattartóknál, a szőlőnél és a háztartási közös vagyonnál.

A kálium hiánya rengeteg rendellenességet okozhat a növényekben
Milyen káliumtrágyát válasszunk a zöldségféléknek?

Ötéves csúcson a gabonaárak – mennyit éreznek ebből a termelők?
Az előző negyedévi, 30,5-es értéktől 31,8-re emelkedett a Takarék AgrárTrend Index értéke. 2020 legnagyobb nyertesei egyértelműen a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak ötéves csúcsokon járnak, ahogyan a fehérje- és olajos növényeké is.

búza

A legsikeresebb kockázatkezelés a hatékonyság növelése – fotó: Shutterstock

Hatékony alapkezelés a legnagyobb gondot okozó magról kelő gyomok ellen (PR-cikk)
Napraforgó esetében fontos kérdés a gyomszabályozás és a gyomnövények okozta konkurencia minimálisra csökkentése. Így, függetlenül a termeszteni kívánt hibridtől, alapgyomirtásra szükség van.

Zöldhulladék-égetési tilalom: mit szabad és mit nem?
A kerti hulladékok elégetésének lehetősége rövid időn belül megszűnik. Nézzük, milyen megoldásokkal szabadulhatunk meg a hulladéktól, és hogy ki kaphat felmentést az égetési tilalom alól!

A BASF bemutatja vadiúj napraforgóhibridjeit! (PR-cikk)
A BASF 2020-ban vezette be a piacra első napraforgóhibridjeit. A termelők részéről tanúsított kedvező fogadtatás hatására idén egy újabb hibriddel, az InSun® 222 CLP-vel bővült a termékpaletta, amely egyben a BASF napraforgóhibridjeinek jövőbeni márkanevét is bemutatta.

Egyre szorultabb helyzetben a sertéságazat: Magyarország azonnali uniós intézkedéseket sürget
Az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek január 25-ei videokonferenciáján Magyarország azonnali intézkedéseket sürgetett a sertéságazat helyzetének javítására. A tanácskozáson tizenhárom tagállam – köztük Magyarország – kérésére kiemelt téma volt a sertéságazat helyzete.

sertés

Magyarország azonnali intézkedéseket sürget a sertéságazatban – fotó: MTI /Czeglédi Zsolt

A savanyú talaj ezer módon veti vissza a termesztés sikerét – így javítsd talajodat szakszerűen! (PR-cikk)
Savanyú talajon sokkal kevesebb plusztermést nyújt ugyanakkora kivitt műtrágyamennyiség, mint ha azt egy modern meszező anyaggal PH-korrekción átesett földre visszük ki.

Tervezd meg álmaid kertjét – ötletbörze tavaszra
Télen a kertészkedők kötelező szabadságra vonulnak, legfeljebb a benti zöldek ápolása enyhítheti az égető kertészkedési vágyat. A hideg évszak hetei ugyanakkor nemcsak tétlenségre kárhoztatnak, hanem lehetőséget is kínálnak, hiszen ebben az időszakban alkalom nyílik a tervezgetésre, a kertről való gondolkodásra, mégpedig a cselekvési kényszer sürgetése nélkül!

Ez a szezon legyen jobb, mint a többi! Így trágyázd a búza- és repceállományt (PR-cikk)
Minden év ezen időszakában előkerül, hogyan is készüljünk az előttünk álló tavaszi időszakra. Néhány hét ugyan még visszavan, mire a földekre rá lehet menni, addig is tekintsük át röviden, mit tartsunk szem előtt, amikor műtrágyát választunk, és a Yara milyen eszköztárat biztosít ehhez.

Ki vehet műtrágyát és ki nem? Milyen változásokat hoz az EU-rendelet?
Ezentúl nehezebb lesz hozzájutni a műtrágyához, változnak a szabályok. Eddig ezekről az újításokról lehet tudni, bár a részleteket tartalmazó rendelet szövege még nem ismert.

gép

Magánszemélyek nem vásárolhatnak 16%-nál több nitrogént tartalmazó műtrágyát, ha a nitrogéntartalom ammónium-nitrátból származik – fotó: Agroinform

Gazdainterjú: "A precíziós gazdálkodást nem kell kipróbálni – hanem alkalmazni kell!"– VIDEÓK (PR-cikk)
"A precíziós gazdálkodás jól működő technológiák összessége, amelyet nem próbálgatni kell, hanem alkalmazni. Teljes odaadással, ízig-vérig gazdaszemlélettel. A precíziós gazdálkodást nevezhetnénk észszerű gazdálkodásnak is." – vallja a letenyei gazdálkodó, akinek mindezekhez egy 10 éve kiforrott technológián alapuló, gyakorlati alkalmazásban is kiválóan működő szoftver a segítsége.

A húsos som: egészséges, könnyen termeszthető és igazi kuriózum
Furcsa módon kevesen vágnak bele a som termesztésébe hazánkban, pedig nem nehéz erről az őshonos gyógynövényről szuperlatívuszokban beszélni.

Soha nem látott kukoricaválaszték 2021-ben
Minden eddiginél szélesebb kukorica- és napraforgóhibrid-választékkal készül az idei szántóföldi gazdálkodási szezonra a Syngenta. A piacvezető növényvédelmi vállalat ezeken kívül olyan mérföldkőnek számító technológiai újdonságokat is bemutatott a koronavírus miatt online rendezett szezonnyitó rendezvényén, mint a Force Evo vagy az Amistar Prime, amelyek komoly előnyhöz juttatják a gazdálkodókat.

napraforgó

Napraforgóföld – fotó: Syngenta

Ömlesztett anyagok szállítása: bemutatkozik a Békás Logistic (PR-cikk)
Aki kertes házban él, netán éppen most építkezik vagy vágott bele egy nagyobb lakásfelújításba, az biztosan tisztában van vele, hogy milyen nagy érték a jó minőségű ömlesztett anyag.

Így cefrézz, ha jó pálinkát akarsz! – Egy pálinkafőzde tapasztalatai
Lassan vége a szezonnak, kiürülnek a cefrés hordók. Egy Vas megyei főzdében jártunk, és megkérdeztük, hogy az őszi-téli időszakban melyek voltak a legérdekesebb tapasztalatok, és mire érdemes odafigyelni, ha igazán jó pálinkát szeretnénk!

Mezőgazdasági vállalkozás ötletek és a hozzájuk vezető út (PR-cikk)
Talán nincs is olyan ember a földön, aki ne gondolkodott volna még azon, milyen lehet csak magunktól függeni. Egyedül dönteni, szabadon tervezni a munkaidőnket és a szabadnapjainkat. Az önálló gazdálkodás az egyik legnépszerűbb választás ilyen jellegű vágyaink megvalósításához.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.