A 2019-2020-as vadászati idényben 16 ezer nagyvad pusztult el gázolás következtében Magyarországon, de nagy számban hullottak el apróvadak is. Közel 10 ezer róka, 4 és fél ezer borz és közel 450 vidra esett áldozatul közúti baleseteknek, emiatt több mint 1,1 milliárd kár keletkezett a vadállományban – mondta az InfoRádiónak az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.

Több mint 1,1 milliárd kár keletkezett a vadállományban.

Tilos hazavinni az elgázolt vadat, mert az lopásnak számít – fotó: MTI/Kovács Attila

Méhes Dóra hangsúlyozta, a vadgázolás minden esetben közúti balesetnek számít, így az ütközés után mindenképpen rendőrt kell hívni. A szóvivő hozzátette, a vadat tilos hazavinni, mert az lopásnak számít, a vad ugyanis állami tulajdon. Ha az ütközéskor az állat nem pusztult el, semmikép sem szabad a közelébe menni, mert a sérült, rémült vad veszélyes lehet.

Székely István, a vadászkamara ügyvédje a portálnak elmondta, hogy bonyolult peres eljárássá is fajulhat egy vadgázolás. Például ha nincs kint a vadveszélyre figyelmeztető tábla, a vadászatra jogosult felel az autóban okozott kárért, és viseli a vadban keletkezett kárt is. Ha viszont kint van a tábla, és az autós még túl gyorsan is hajt, akkor az autós felelhet a károkért.