A gazdálkodóknál korán megjelent az az igény is, hogy állatállományukat és díjnyeres állataikat megörökítessék, de gyakran fotóztatták a gabonatermesztés különböző fázisait is.

Jól mutatja a mezőgazdaság fontosságát a térségben, hogy a hódmezővásárhelyi első képeslapok egyike 1899-ben készült és egy kisgazdaságot ábrázolt.

Régi fotók

100 éves képek mesélnek az egykori gazdálkodók életéről – Fotó: pixabay.com

Régi gazdálkodók Plohn József fényképein

Plohn József édesapja is fotográfus volt, fotóműtermet működtetett Hódmezővásárhelyen és az 1870-es években több felvételt is készített a tanyavilágról, az elsők között dokumentálta az alföldi népéletet és gazdálkodást. Plohn József folytatta ezt a dokumentarista munkát.

Az 1904 -ben a Mezőgazdasági és Ipari vásárra készült fotósorozata a családi birtok mindennapjait mutatta be. Üvegnegatívokon fennmaradt képek készültek a gazdálkodókról, a gazdaságokban tartott állatokról és a termesztett növényekről is.

Mezőgazdasági fotók jelentőssége

Valószínűlég az akkori gazdálkodók innovatív gondolkodását is tükrözhetik ezek a fotók. A vásáron volt állat- és növvénybemutató, ők pedig rájöttek arra, hogy előnyös lehet számukra, ha a gazdaságukat is bemutatják az érdeklődőknek. Ezért kérhették meg Plohn Józsefet a fotográfiák elkészítésére.

Nagyságrendileg száz fotó maradt ebből az időből az utókorra, és értelmezésüket segítik a negatívokra felírt jegyzetek.

A gazdaságot fényképekkel bemutató teljes tabló későbbi. 1923-ban Molnár Imre a Csókási Gazdaságát mutatta be: készült kép a családjáról, a cséplésről, megmutatta az állatállományát és a körmös traktort is.